FireOfFilth FireOfFilth komentáře u knih

Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Peter David

Další díl o pistolníkovi Rolandovi, který míří k Temné věži je dost odlišný od ostatních. Jedná se o horor a to v pravém slova smyslu.
Po útoku mutantů je Roland zachráněn sestřičkami. Jak postupně zjišťuje nejedná se o klasické sestřičky. Lazaret či jak to nazvat je velmi pěkně vymyšlen a má tu pravou tísnivou atmosféru. Samotné sestřičky jsou také skvěle ztvárněny.
Je jasné, že záchrana nebyla samoúčelná, to brzy Roland zjistí.
Na to, že se příběh odehrává v podstatě celou dobu v lazaretu je opravdu skvělý. Ano máme tu začátek než se do něj dostane a v cca půli knihy flashbacky.
Hodnotím 85%

24.05.2020 5 z 5

Frank Frank Jason Aaron

V další knize o Punisherovi máme Franka zavřeného v base, který vzpomíná na jeho časy, kdy se vrátil z Vietnamu a byl úplně mimo. Dozvíme se jak pracoval na jatkách a dělal pingla ve restauraci.
V přítomnosti sedí na samotce ve věznici a čeká, až ho někdo zabije. Nejvíc mě bavil rozhovor gangsterů u mříží jeho cely, kdy Frank jakože spal.
A jak to celé dopadne asi každý ví. Hodnotím 65%

17.05.2020 4 z 5

Terminus Terminus Tom Sweterlitsch

Tato kniha nám nabízí zajímavý mix žánrů, detektivní zápletky, sci-fi i hororu.
Hned prolog navnadí tíživou atmosférou budoucnosti, úplně jsem měl před očima ten výjev, kde se hlavní hrdinka prochází.
V dalších kapitolách máme nastíněno jádro této knihy a to cestování vesmírem a časem. Stručně tu je vysvětleno o co jde a jak to funguje. Samotné cestování tu má speciální vlastnosti, které jsou dost netradiční oproti klasickým teoriím o cestování, pochopíte pojmy jako Pevnina a NBT.
A pak tu máme velkou detektivní zápletku, kde hlavní postava coby zaměstnanec NCIS vyšetřuje brutální vraždu. Vyšetřování se začne zamotávat a odkrývat zajímavé spojitosti.
Dočkáme se i pohybu ve vesmírném prostoru. Všechny tyto žánry do sebe velice pěkně nenásilně zapadají. Všechny možné scény spoléhají na čtenářovu představivost. Hlavně ke konci knihy je skoro až snové vyprávění.
Při čtení se mi vybavil i seriál Twin Peaks, na který jsem nostalgicky zavzpomínal.
Musím říct, že kniha mě hodně bavila, četla se velmi svižně. Ale hlavně se jednalo o něco nového relativně neokoukaného. Je ale pravda, že tato kniha nebude pro každého. Já však hodnotím 85%

17.05.2020 5 z 5

Hellboy v Mexiku Hellboy v Mexiku Mike Mignola

Další Hellboyovská kniha je soubor pěti povídek, odehrávající se nečekaně v Mexiku. Všechny povídky napsal Mignola, ale každé se zhostil jiný kreslíř, až na jednoho, který dělal dvě.

Úvodní Hellboy v Mexiku, toho už známe z knihy Ďáblova nevěsta. Kreslil ji Richard Corben. Mě bohužel jeho kresba úplně nesedne. 4*

Hellboy vs Aztécká mumie. Velmi krátká záležitost, které se zhostil samotný Mignola. 3*

Hellboy se žení. Pro mě nejslabší kousek knihy. Příběh je jednoduchý, Hellboy dá slib v opilosti a pak ho nechce splnit. Kresba se mi nelíbila vůbec. 2*

Rakvář. Tato povídka je rozdělena na dvě části, které se zhostili dva různí a přitom sakra podobní kreslíři. A hlavně druhý je opravdu skvělý, Gabriel Bá, kterého známe ze série Umbrella Academy, a který má kresbu velmi podobnou mistrovi Mignolovi a tahle kresba je to pravé pro Hellboye. Na konci máme i skvělý easter egg v podobě šimpanze, kdo četl Umbrellu a tak ví. I celkově příběh je skvělý, točí se ohledně postavy rakváře, zlém čaroději, který si hraje s mrtvolami. Pro mě vrchol knihy. 5*

Dům oživlých mrtvol. Opět tu máme Corbena. Jedná se o nejdelší povídku. Máme tu klasický motiv podle Mary Shellové. Příběh v podstatě pokračuje tam kde skončil Hellboy v Mexiku a točí se opět okolo zápasů v ringu. 5*

09.05.2020 4 z 5

Výstraha Výstraha Mike Mignola

Jak název knihy napovídá, v tomto příběhu jsme dostali pouze Výstrahu co se budoucnosti stane. A jakože i tato samotná událost měla poměrně gigantické rozměry. Německý voják měl dobrou připomínku na Corriganovou, aby si toto vše nechali v USA.
Jinak příběh klasicky začíná v Ústředí, kde sledujeme pouze různé rozhovory hlavních postav. Následně se však vydáváme na průzkumy lokací a akci. V podstatě nic nečekaného, vše jak známe z této série.
Abe mi přišel dost zvláštní, poznamenám minulými událostmi a napětí mezi ním a Johannem docela smutné.
Na konci máme opět nějaký ten skicák, ale zajímavější je doslov, kde Arcudi píše jak toto vše vzniklo a jak je Mike naprostý šílenec, že toto měl vše připravené takto dopředu.
Tento příběh byl opravdu jen Výstraha před něčím, co nás čeká v dalších dílech a já se na to dost těším!

03.05.2020 4 z 5

Nezkrotný Berserkr Nezkrotný Berserkr Jeff Lemire

Máme tu příběh jakéhosi Bersekra, který kosí nepřátele po hordách jako v nějaké diablovce. Tento hrdina se dostane jakýmsi portálem do jiného světa, kde potká bezďáka, který žije v lesíku u města. Každý mluví jiným jazykem, nerozumí si, ale přesto stále furt něco melou a melou a melou.
Tento komiks nepřináší nic nového a vlastně ani nic moc zábavného.
Kresba je vcelku fajn, ale moc nechápu to panelování. Proč jeden panel rozdělit do vícero, aby člověk koukal přes rámečky na celý obraz. Ano vypadá to docela graficky zajímavě, ale výsledný dojem pro mě tedy nic moc.
Na konci příběhu tu ani nemáme žádný pořádný cliffhanger, který by mě navnadil na další knihu.
Pro mě to vypadá, že jsem tímto prvním dílem u této série skončil.
Celkové hodnocení 50%

01.05.2020 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Tak tu máme zakončení této velkolepé fantasy trilogie. Máme tu střed armád dobra a zla. Frodo splnil svůj úkol a bylo završeno putování, které začalo v první knize.
Celkový objem knihy obsahuje asi dvě třetiny příběhu Návratu krále a zhruba třetinu dodatků, které nás seznámí s historií Středozemě, jejich panovníků atd. Jedná se o takový dějepis.
Celkově se mi kniha líbila, ale neměla takový spád, člověk je asi zhýčkaný filmy.

28.04.2020 4 z 5

Znjetvořec Znjetvořec Cullen Bunn

V další knize Pochmurného kraje se nám vystřídali dva kreslíři. V prvních dvou částech tu máme vyprávění z minulosti, takové pokračování Rodokmenu. Hlavně se točí kolem postavy Malachiáše. Dozvíme se tu dost zajímavých a důležitých informací. Zde nám kresbu zprostředkovala Carly Speed McNeil. Musím říct, že není špatná. Docela se k těmto retrospektivním částem hodila.
Ve třetí a čtvrté kapitole jsem opět v přítomnosti a zde začne ta správná zábava. Do lesa v Harrow County přijíždí lovci lovit našeho známého kamaráda Emy. Jak asi všichni uhádnou z lovců se stane lovná. Zde máme opět skvělého Tylera Crooka, jeho kresba/malba akvarelama je prostě boží a to na této sérii miluji.
Na konci máme dvě brutální povídky. A samozřejmě nějaký ten bonus v podobně tvorby. Koukneme jak probíhá vytvoření obálky.
Celkové hodnocení 85%

05.04.2020 5 z 5

Kult Rudého krále Kult Rudého krále Mike Mignola

V dalším příběhu Baltimora sledujeme dvě výpravy, které by měli získat informace ohledně Rudého krále. První výprava nás zavede do Petrohradu a druhá do Kartága. Děj je v celku jednoduchý získat informace a přežít útok nepřátel.
Kresby se zhostil opět Peter Bergting, který dělal i půlku minulé knihy. Jeho kresba je úžasná přesně jako Stenbeckova a krásně se hodí do této skvělé série.
Máme tu dokonce i crossover s Harry Potterem, v Kartágu se nacházejí Mozkomoři.
Jak píšou oba kolegové přede mnou, jedná se o takový prolog k Rudému králi. Uvidíme co přinesou další díly.

04.04.2020 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Když jsem se po přečtení trilogie Vzpomínka na zemi dozvěděl, že má vyjít další kniha tohoto autora, tak mi bylo jasné, že ji musím prostě mít.
Jak se píše v anotaci, že je možní ji číst samostatnou nebo jako předmluvu k trilogii, pravda je taková, že to opravdu nemá s trilogií nic společného. Ale pozor, to však neznamená, že ta kniha je nějak špatná či znatelně horší.
Tato kniha je čistá esence hard-scifi. Pokud Vás v předtím nebavili popisy technických postupů či procesů, prostě technika a fyzika obecně, tak se této knize vyhněte obloukem. Naštěstí pro ty, které právě takové čtení baví si zde budou libovat. V této knize je toho o dost více. Vlastně celá kniha popisu bádání o Kulovém blesku.
A těch různých vysvětlujících teorií je zde spousty a jak se píše opět v anotaci, jsou to divoce imaginativní teorie. Přesto má kniha dobrý spád a čte se velmi dobře. Při čtení si říkáte, zda se jejich vybádané teorie prokážou při praktických pokusech správné. Je tu dost wow efekt scén.
Konec knihy mi přišel takový slabší, kde už se řešili spíše vztahové problémy.
Ve výsledku byla kniha skvělá, ale o něco slabší než zmíněná trilogie.
Celkové hodnocení 80%

04.04.2020 4 z 5

Conan: Darebáci v domě Conan: Darebáci v domě Kurt Busiek

Další kniha pokračuje tam, kde skončila předešlá. Setkáváme se opět z trojicí hrdinů, které se nakonec jaksi rozdělí. Na této knize se vystřídali dva kreslíři a hlavně nový kolorista, který se na to vrhl tentokrát digitálně. Výsledek se mi dost líbil a docela vítaná změna.
První část příběhu docela pohodová a klasická, chlastačky a mlatičky v hospodách. V druhé části se dostáváme k jádru a to když se Conan vydává do domu Rudého kněze a tam začne teprve ta pravá zábava.
Nejvíc se mi líbil "kamerový" systém v domě, velice promakaná technická záležitost. A taky skvělý hod stoličkou byl na olympijskou medaily.
Po lehkém zklamání z minulé knihy jsem tu mile překvapen.
Celkové hodnocení 90%

22.03.2020 5 z 5

Spiknutí Spiknutí Nicolas Beuglet

Po přečtení Křiku jsem tak nějak čekal, kdy vyjde další kniha z pera tohoto autora.
A máme tu Spiknutí, opět se setkáváme s inspektorkou Sarah Geringënovou. Kde Křik nabídl tajemnou mysteriózní až hororovou atmosféru, Spiknutí nabízí tajemnou a konspirační atmosféru.
Kniha se čte stejně dobře jako předešlá. Hned na začátku knihy se Sarah dostává k místu činu. Zde začne úplně skvělý popis toho co vidí a o čem uvažuje a je to boží číst.
Celkově je příběh velmi zajímavý a postupné odhalování překvapuje čtenáře. A konec knihy je veliká chuťovka a takhle jsem si ho určitě nepředstavoval a jen koukal z otevřenou pusou.
Křik byl boží a tato kniha moc nezaostává. Ale hodnotím ji o něco hůře než předešlou.
Celkové hodnocení 80%

21.03.2020 4 z 5

Conan: Síně mrtvých Conan: Síně mrtvých Mike Mignola

Začátek tohoto příběhu docela nudný. Conan se stal pravým zlodějíčkem a pracoval na různých zakázkách. Takže opět plíživé chození v budovách a poté honičky před strážci.
Naštěstí se v další části dostáváme do zapomenutého města, kam se nikdo neodvažuje chodit. Město však skrývá nějaký ten poklad. Tato část je mistrně lovecraftovský-mignolovská a jedná se o nejzajímavější a nejzábavnější část knihy.
Ke Conanovi se "přidává" gundeřan Nestor, zajímavá postava, která není vůbec černobílá. Docela se mi zalíbila.
Pro grafické stránce tu máme klasicky Caryho Norda, takže je na co se dívat.
Tento díl je taky nejdelší, něco málo přes 200 stran a bylo vidět, že se to táhlo, takže těch klasických +-170 stran by bylo ideál.
Celkové hodnoceni 75%

17.03.2020 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

V dalším díle Pána Prstenů se vydáme hlavně do Rohanu, kde sledujeme Aragorna, Gimliho a Legolase. Zde máme bitvu o Helmův žleb, která bohužel není tak epická jako je ukázáno ve filmu. Dále pád Železného pasu a velkou rozmluvu se Sarumanem.
A poslední docela velkou část sledujeme naše největší hrdiny, Froda a Sama, kteří si to hrnou do Mordoru.
Kniha podobně jako první díl, nebo takový drajf jako filmové zpracování, máme tu opět úžasný popis krajin a lokací, kudy hrdinové prochází a spoustu rozhovorů. Kniha se mi četla relativně pomaleji než bych si přál. Ale jsem spokojen, protože toto je kultovní dílo, které ovlivnilo mnoho dalších.

06.03.2020 4 z 5

Batman: Zatracení Batman: Zatracení Brian Azzarello

Na tohoto Batmana jsem se docela těšil, temný příběh, zajímavá kresba/malba. Bohužel jsem se velmi nudil, příběh dá se říct žádný, celkově to nemělo moc hlavu ani patu. Kresba/malba vypadá na první pohled docela dobře, ale při čtení jsem si všiml dost divných technik a určitého zpracování, které se mi prostě nelíbilo.
Vystupují tu hlavně postavy z Justice league Dark, žádná mě nijak zvlášť nebavila, potěšil mě pouze pohled na Zatannu v jejich punčochách.
A taky jsem objevil chybičku v textu. "Srdeční tep sto dvacet na osmdesát šest" opravdu nebude hodnota srdeční frekvence, ale krevního tlaku.
Celkové hodnocení 35%

01.03.2020 2 z 5

Murena: První cyklus - Cyklus matky Murena: První cyklus - Cyklus matky Jean Dufaux

Starověký Řím mám rád, i když jsem toho moc nečetl a neviděl. Takže tento komiks byl jasná volba.
A jak už to bývá, máme tu spoustu intrik, vražd a nahé ženy. Vše co k Římu patří. Celý příběh se točí okolo císaře Nerona a jeho matky. Máme tu spousty zajímavých dialogů, které nenudí a dávají smysl. Kresba je velmi pěkná a přehledná.
Celkově se tento komiks výborně čte a příběh krásně utíká.
Kdo má rád příběhy plné intrik a zasazení do Starověkého Říma, mohu tuto knihu doporučit.

11.02.2020 4 z 5

Borne Borne Jeff VanderMeer

"Jsem bytost, či jsem zbraň", ptá se Borne. Hlavně je však kříženec mořské sasanky a olihně.
Tato kniha je příběh o přátelství Borneho a přeživší Rachel. Ano děj se odehrává v blízké budoucnosti, ve městě, které je zničené. Žije tu jen pár lidí, ale hlavně je plné biotechnologických udělátek.
Příběh je takový jednotvárný přímočarý. Postupně tu máme vykresleny některé oblasti města a samozřejmě se dozvídáme z minulosti jednotlivých postav.
Celkově musím říct, že je kniha plná zajímavých nápadů.
Bohužel však není dostatečně tajemná a mysteriozní jako Vandermeerova Jižní zóna. Nic mě tu zásadně nezaujalo, že bych si řekl, co to je za postavu či co to je za místo.
Celkové hodnocení 60%

03.02.2020 3 z 5

S ďáblem nejsou žerty a další příběhy S ďáblem nejsou žerty a další příběhy Mike Mignola

V další sólovce o agentu Sapienovi se koukneme hned na tři příběhy, které jsou dosti odlišné a přesto mají spoustu společného.
První nás zavede k jednomu domečku blízko jezera/rybníku, kde dojde k utonutí jednoho dítěte. Po lehkém pátrání Abe zjistí, že není všechno tak jak vypadá. 5*
V druhém příběhu, Pohřbený slib, se koukneme na moře při hledání ztracené ponorky. Tato ponorka měla převážet speciální artefakt, o kterém postupně zjišťujeme, kde se vzal a k čemu by měl sloužit. Konec příběhu poměrně zvláštní. 4*
Třetí titulní příběh byl opět výlet do jednoho domečku, kde se strhne masakr a Abe je opravdu ohrožen na životě. Jedná se o nejakčnější příběh této knihy. 4,5*
Nejvíce se mi líbila kresba prvního dílu, ale i ostatní kreslíři odvedli výbornou práci a všechny styly se hodily k hellboy univerzu.
Na konci opět bonusy v podobě skic monster a dalších prvků komiksu.
Celkové hodnocení 95%

26.01.2020 5 z 5

Punisher MAX: Vánoce na odstřel Punisher MAX: Vánoce na odstřel Jimmy Palmiotti (p)

Od tohoto Vánočního Punishrovského speciálu jsem nic nečekal, ale bohužel i moc nedostal.
Kniha obsahuje tři příběh z per různých autorů. Žádný mě však nedostal. Nejlepší pro mě byl první jak po příběhové, tak po grafické stránce. 4*
Druhý příběh Seznam byl fakt divně udělaný, vůbec se mi to dobře nečetl a nebavilo mě to. 2*
Třetí příběh byl takový průměr, dokonce zde uvidíme Franka v roli porodní báby. 3*
Celkově všechny tři příběhy dost odfláklé a žádný originální story, zde opravdu nehledejte. Docela zbytečná kniha, která naštěstí tolik neurazila.
Celkové hodnocení 50%

25.01.2020 3 z 5

Zkoušky Zkoušky Vicente Segrelles

Další díl Žoldnéře, Zkoušky mi přišel o něco slabší než první dva. Zde příběh pokračuje, kde skončil předešlý. Žoldnéř se chce připojit ke guildě v kráteru. Bude muset složit obtížné zkoušky, aby byl přijat do řádu.
Jednotlivé místa zkoušek jsou hezky vymyšlené, máme tu jeskyně, paláce a další. Graficky opět luxus pohledět.
Na konci máme další porci bonusů o tvorbě autora.

19.01.2020 4 z 5