Finskej Finskej komentáře u knih

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

Pecka. Francis ve své nejlepší klasické formě. I když je to neuvěřitelné, jsou příběh i motivy hlavního hrdiny zcela uvěřitelné. Detektivka formátu učebnicové literatury - se všemi výhodami neučebnicové literatury (skvěle se to čte atd.) a žádnou nevýhodou učebnicové literatury (psát diktáty z toho nemusíte, ale košaté vyjadřování vám to snad i obohatí).

09.02.2014 5 z 5

Hra s čísly Hra s čísly Dick Francis (p)

Drtivá většina Francisovek se tak či onak točí kolem (anglického) dostihového sportu. (A celého souvisejícího byznysu, pochopitelně.) Autor musel být skutečně vynikajícím znalcem. Ale je fascinující, jak z velice různých úhlů pohledu a s jak velice různými, více či méně zaujatými a zúčastněnými, hrdiny k tomu dokázal přistoupit. A hrozně dobře se to čte. Skoro bych se přimlouval, aby kromě "literatury oddychově-zábavné" začal tento autor jednou být vykládán i jako "literatura kulturně-fenomenálně-naučná" :-)

09.02.2014 5 z 5

Nervy / Dražby Nervy / Dražby Dick Francis (p)

Já nevím, jak to ten člověk dělal... Žánr a styl, který si vybral, je v podstatě brakový. Ale psal s takovým citem a řemeslným umem, že by se kdekterý klasik "solidní beletrie" mohl jít zahrabat. Nemluvě o tom, že dokázal vykreslit a prokreslit jak postavy svých hlavních hrdinů, tak, často na pár řádcích, jejich oponentů - úhlavních zlounů. Takže vlastně vznikly "sprosté detektivky", které kvalitou snesou srovnání s leckterou vážně míněnou literaturou a dost možná i občas vyhrají.

Navzdory dálkám Navzdory dálkám Zane Grey

No toto je 5hvězdičková Greyovka. Klasika jak vystřižená ze všech prototypů westernové literatury v podání někoho, kdo jich sice napsal X, jenže psát uměl. A tak Grey ve svých knihách - minimálně v této - povyšuje jinak konzumní žánr o level vejš.
P.S. Bacha na vydání, které je v češtině stejnojmenné s originálem, tzn. Western Union – je to celkem jazykově zbodané. Nevím, zda je to práce překladatele nebo redaktora (vzhledem k dnešním praktikám je možné, aby redaktor, který neví, co je jeho úkolem, celkem zkazil snahu překladatele, není to výjimečné), ale držte se té verze s názvem Navzdory dálkám.

Jezdci z purpurových stepí Jezdci z purpurových stepí Zane Grey

Nejznámější román autora vůbec. Naše babičky a maminky jej zbožňovaly. V rámci žánru jistě nezanedbatelné. A přesto... osobně bych řekl, že napsal i lepší věci. Se vším respektem vůči žánru jako takovému.

09.02.2014 3 z 5

Návrat Pobožného střelce Návrat Pobožného střelce Bob Peters (p)

Pět hvězdiček dát nemohu. Přeci jen, je to archetyp brakové literatury. Ale je to tak roztomilé, že má-li úpadek klenoty, toto je jeden z nich. A slovem "roztomilé" skutečně myslím roztomilé.

Zelená kniha Zelená kniha Muammar Al-Kaddáfí

Zelená kniha diktátora Kaddáfího má jedinou výhodu: oproti většině jiných ideologických sraček (počítaje v to Leninovy spisy, Marxovy spisy, Manifest komunismu a Mein kampf) je stručná a přímočará, takže se dá přečíst. No fakt, je to takový rudosvinsko-diktátorský rodokaps. Čímž ovšem výčet kvalit (tedy všech jediné) hasne. Nějakou hodnotu to asi má jedině pro poctivého politologa, který chce důkladně (budiž mu čest) poznat předmět svého studia. Jinak nehoráznej blábol.

09.02.2014 odpad!

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Na to, jakou dějinnou katastrofu tahle kniha reprezentuje, je to neuvěřitelná sračka. Slátanina, která postupem času (asi po několika prvních stránkách?) ztratí libovolnou hlavu i patu a člověk se jen diví, jak to vůbec tenkrát dokázali číst. Je to vlastně tak nečitelné, že leda jako náhodné listování na WC (a přesně tak jsem kus "přečetl") a jeden se neubrání podezření, že hovada, která se tím spiskem řídila a páchala šílené věci, to vlastně z 90 % ani přečíst nemohla, páč... se fakt moc číst nedá. Na hate-spisek no. 1 v dějinách lidstva jsem čekal větší chytlavost. Dodatek: samozřejmě si myslím, že MK by volně dostupný být měl - nakonec, komunistické bláboly taky jsou a už jen kvůli srovnání stojí za to do toho šrotu nahlédnout. Mé hodnocení "odpad" se vztahuje čistě ke kvalitě díla: obsahové i formální.

09.02.2014 odpad!

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Existuje-li ztělesnělý a zhmotnělý rozpor v jednom objektu, je to Neználek. Na jednu stranu je to skvostná dětská knížka - a na druhou tak neuvěřitelná propaganda, že je člověku až špatně při pomyšlení, jak efektivně soudruzi postihli a dokázali zpracovávat již dětskou duši. Takže si jeden musí vybrat. (A řeči o "netahejte sem politiku" z dobrého důvodu odmítám - on ji sem neúhybně zatáhl sám autor, když to komunistickou utopii oslavující dílko sepsal. Jenže... pořád je to moc zábavná pohádka. Taky. Zároveň. Ach jo.)

09.02.2014 3 z 5

Pohádky Boženy Němcové Pohádky Boženy Němcové Božena Němcová

Souborné vydání pohádkové klasiky české literatury s krásnými uměleckými ilustracemi, které pro jednou - což není vždy pravidlem - dílo skutečně doplňují a podtrhují. Dokud lidstvo nepřestane číst klasické pohádky, bude to hodnota. A pak už to bude jedno.

Text-appeal Text-appeal Jiří Žáček

Velice málo známá a přitom dost kvalitní záležitost. Jistě, Hrabě je nyní posvátný, ale kdybych měl hledat další bluesovou sbírku české poezie, srovnatelnou co do kvality s tou posvátnou, asi by to byl Žáček a jeho Text-appeal.

Noční tramvaj vozí flamendry a flinky
všechny noční ptáky
černý labutě
děvenky co včera zdrhly od maminky
Řádný občani šli dávno na kutě

Řadný občani si v kanafasu hoví
spí a nic je nerozžhaví do běla
Nebudou se z lásky
šplhat do podkroví
Nikdy nepotkají po tmě anděla

Nikdy nepotkají anděla co kleje
Kočíruje tramvaj a všem zastaví
Veze fůru smíchu
fůru beznaděje
Připijte mu doma všichni na zdraví

Galaxie světel studí na nároží
Samota je děvka
vždyť víš jaká je
A nás všecky čistý jako slovo boží
noční tramvaj veze
rovnou do ráje

Při řekách babylónských Při řekách babylónských Miloš Bič

Autor byl génius. Jinak si totiž lze jen těžko vysvětlit, že někdo participuje na celém jednom dějepisném oboru u nás a ještě mu dodá proslulosti. (A bokem se podílí na nejmodernějším všeobecně přijímaném překladu Bible, což je překladatelský oříšek, totiž višeň, jako hrom.) Pokud nevíte nic o starověkém BV (Blízkém Východu) a ani vás to nezajímá, jděte o dům dál. Pokud nevíte nic, ale nebude vám vadit, když se něco i dozvíte, tak šup a plác do vody! Jako obvykle u skutečně dobrých populárně-naučných knih: odborník z vás nebude, po přečtení, zato velice slušně základně informovaný laik ano. A navíc psal Bič celkem čtivě, další +.

Dějiny dobytí Mexika Dějiny dobytí Mexika William Hickling Prescott

Klasické dílo. Zcela a na hony vzdálené dnešní době, čtenáři a jeho jednoduchým požadavkům. Ale to vše pouhý popel a dým: klasické dílo.

Mrtvá voda Mrtvá voda Wen I-tuo

Nádhera. Většina asijské poezie je - protože z principu být musí - evropanům nepochopitelná. Ovšem setkání s básníkem, který čínskou mentalitu a přístup k věci vyjádřil evropským způsobem, v němž nalezl okouzlení, stojí za to. On udělal pomyslný půlkrok směrem k nám, a snad právě proto čtenáři dává možnost a usnadňuje pomyslný půlkrok směrem *tam*. Neprávem méně známá věc, jejíhož autora nakonec semlela tzv. kulturní revoluce (aneb vysoké a dějinně první barbarství v Říši středu, že).

09.02.2014 4 z 5

Proč nejsem komunistou Proč nejsem komunistou Ivan Olbracht (p)

Debatovat nad literární úrovní této knihy nemá sebemenší smysl - ta totiž není na pořadu dne. (Stručně: je to slušně napsáno, jako ostatně libovolná Čapkovská věc.) Ale jako svého druhu politicko-filosofický manifest je to ojedinělý úkaz. Jen málokdy někdo tak věrohodně a pochopitelně popíše svůj osobní pohled na daný světonázor a jen málokdy se někdo obtěžuje s tím shromáždit svědectví z pera mnoha dalších - a leckdy velice odlišně smýšlejících! - jedinců. Samozřejmě, tato publikace není a ani nemůže být soudruhům milá - příliš pravdivě je totiž odhaluje, pojmenovává a vysvětluje základní chyby v (světo)názoru i provedení.

V domě dětství V domě dětství Franz Werfel

Velice překvapivá záležitost. Werfel prozaik je světoznámý - Werfel básník prakticky neznámý. Přelomová záležitost, která uvízne v paměti a změní váš náhled na svět, to jistě není, ale pořád je to kvalitní řemeslo se vkusně zpracovaným tématem a dovednou úrovní. Pro někoho, kdo chce poznávat poezii od základu, (prozatím) opominutelná záležitost - pro někoho, kdo už základy má a teď zjišťuje, jak různé kvalitní věci u nás kdy vznikly, doporučené čtení.

09.02.2014 4 z 5

Poutníkův návrat Poutníkův návrat C. S. Lewis (p)

Méně - protože na vyjádření a pojmy náročnější a nakonec, pro velkou alegoričnost, i na fantasii - pochopitelné z Lewisových děl. Zatímco u jiných knížek tohoto autora lze bez váhání doporučit i laikovi, v tomto případě už jistá znalost v oblasti "co vlastně základní křesťanský náhled na skutečnost obnáší" nutná je. Jakmile touto znalostí čtenář disponuje, je celý Poutník velice zajímavá věc. Jakmile ne, bude zmatečný a nepochopitelný. Některé knihy zkrátka vyžadují vědomostní přípravu a tato mezi ně patří.

09.02.2014 4 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Kniha v pravém slova smyslu "odporná". Člověk se z ní totiž dozví, jaký člověk vlastně doopravdy je, a vůbec nesejde na tom, že autor byl věřící křesťan. A tedy, logicky, použil k výkladu křesťanský náhled na věc. Rovina mapující malost lidské povahy v jejích možných a běžně-životních projevech je tak vynikající a tak strhujícím způsobem podána, že autor patrně překročil rámec žánru i svého osobního pohledu věřícího - toto může číst každý a ledacos se dozvědět. Ale veselé čtení to tedy není, to rozhodně ne - kdo má iluze o lidech rád a chce si je uchovat, měl by se této knize vyhnout. Jako čert kříži...

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Bez přehánění přelomová věc české literatury - totiž Hrabě a jeho básně. Blues v poezii a navíc ještě krásné a dokonalé. A můžeme jen poděkovat Miroslavu Kováříkovi, že nás s Hrabětem seznámil a seznamuje svým nezaměnitelným recitačním stylem (doporučuji google: Hrabě Pár tónů Kovářík) a Vladimírovi Mišíkovi, že spoustu Hraběcích textů neopakovatelně zhudebnil a již téměř půlstoletí hraje. Hrabě zkrátka stvořil nový styl a s neobyčejnou fantazií napsal velice krásná podobenství a přirovnání o věcech, které nakonec všichni známe.

tma stéká do kaluží
na šedivém pijáku nebe
otisky cyklámových růží
uprostřed ulice lynčují
autogenem zbytky
této noci, kterou jsem prochodil
abych se ujistil, že žiji
možná, že zrovna dnešní ráno
přinese amnestii
promlčeným láskám

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Jsou případy, kdy se kniha a film od sebe příliš neliší, a jsou případy, kdy se liší ukrutně. Jurský park je takový případ. A nutno dodat, že kniha zdaleka není tak pitomá, jako byl po dějové stránce a ohledně vykreslení postav film. (Můj tip: vystříhejte chabé pokusy o děj a dialogy a budeme mít další báječný animovaný dokument a la BBC.) Kniha (ta původní, nikoliv "podle filmu") je zábavné a inteligentní čtení, které na pozadí nezdařeného experimentu s dinosauří zoo výborně ilustruje střet různých typů lidského myšlení. A člověk nakonec zjistí, že svéráznému matematikovi Malcolmovi musí dát v mnohém za pravdu.

08.02.2014 5 z 5