Fiddis Fiddis komentáře u knih

Kniha určitě stojí za přečtení, ačkoliv byly i pasáže, kde jsem se trochu nudila. Co považuju za velké plus je krátké shrnutí každé kapitoly na konci knihy a popis dechových technik. Co je ale těžké je pak uvést to do praxe :-)) I kdyby ale přečtení na váš dech nemělo žádný vliv, přinejmenším si rozšíříte obzory.

28.04.2024 4 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Už jsem ji chvíli měla v knihovně. Teď jsem vybírala, co nového si přečtu a vybrala si ji. Nečetla jsem anotaci a tak mě celkem nemile překvapilo, jak smutné a negativní to bylo a to od samého začátku. Ale takový je život. Mám štěstí, že se mám tak, jak se mám a že jsem nikdy nemusela prožívat to, co Sus.

Ještě bych chtěla říct, že se mi moc líbilo, jak to bylo psané, že to bylo vyprávěné z pohledu třetí osoby a že tam byly často krátké výstižné věty. To je mi blízké.

05.04.2024 3 z 5

77 pravidel pro úspěšná přání 77 pravidel pro úspěšná přání Pierre Franckh

Před pár lety jsem četla "Jak si správně přát", byla skvělá a tato kniha od stejného autora mi přišla, že to tak nějak shrnula a vypíchla to zásadní. Člověka to posouvá vpřed už jen když to čte, ale je mi jasné, že tento způsob uvažování není pro všechny. Nicméně věřím, že každý si z toho může něco vzít.

31.03.2024 5 z 5

Hlavně na to nemysli Hlavně na to nemysli Iva Hadj Moussa

Od Ivy jsem četla Havířovinu a ta se mi líbila hodně. Tyto povídky mě ale tolik nenadchly. Myslím, že autorce jde mnohem lépe právě delší rozsah, bylo to znát u delších povídek.
Každopádně některé náměty velmi zajímavé a určitě si v budoucnu přečtu od autorky něco dalšího.

21.03.2024 3 z 5

Organizační porno Organizační porno Aneta Martinek

Jsem neorganizovaný kreativec a když chce člověk podnikat, tak aspoň špetku organizace holt potřebuje :-)) A tak jsem sáhla po této knize.

Líbila se mi struktura knihy. Nejdříve začíná tím, že aby vám šlo v podstatě cokoliv v životě, je důležité dobře jíst, spát a hýbat se. A nějaké tipy k tomu.

Pak pojednává o samotných nástrojích, metodách apod. Ačkoli některé věci jsou tak nějak "jasné", někdy si to člověk musí přečíst, aby si to opět uvědomil nebo teda konečně zapracoval do svého života. Z této části jsem pár věcí začala okamžitě aplikovat a ano, už po chvíli je to výrazně lepší.

Poslední část je o skloubení rodinného života a práce. Tady se mi nejvíce líbily tyto dva poznatky: nezapomínat na čas pouze s partnerem a každá minuta dobrá. Když vás napadne, kde ušetřit čas nebo něco zefektivnit, rychle to udělejte! :-)

07.02.2024 4 z 5

Co se stane dál Co se stane dál * antologie

Tento soubor mě moc nezaujal. Nejvíce se mi líbily poslední dvě povídky a u předposlední o oddělení šestinedělí jsem si říkala, jak je smutné, jak to tam probíhá...

Každopádně z této edice je to má druhá kniha, první byla Soukromá tajemství a ta se mi líbila více.

02.02.2024 3 z 5

Společnosti Společnosti Josef König

Nějak nevím. Některé myšlenky a některé povídky byly zajímavé, ale ačkoliv byly povídky propojené, byl to takový "mišmaš" a mně se to propojovalo tak těžkopádně. Styl psaní mi byl ale sympatický.

27.01.2024 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Teda... to byl mazec. Nejdřív jsem si říkala, co se z toho vyklube a pak jsem se bála, jak to dopadne.

Nejhorší na tom celém jsou pro mě rozporuplné pocity. Na jednu stranu cítím s Jarkem, na druhou stranu si říkám, co by se asi stalo dál, kdyby v ten moment k němu Anna nepřišla? A to si z toho beru - každá mince má dvě strany.

24.01.2024 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Taková Hartlovská klasika. Mně ty jeho vtipy jsou blízké, protože mám podobný smysl pro humor, ale každý opakovaný vtip přestává být vtipem a tak bych tu knihu klidně zkrátila. Nicméně na oddech příjemné čtení :-)

18.01.2024 4 z 5

Šťastné a hrůzostrašnější: Druhá antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašnější: Druhá antologie štědrovečerních hororů * antologie

Za mě lepší než první díl. Mě čtený horor prostě nějak neděsí, ale líbilo se mi, jak to bylo jiné tím, že to bylo napsáno na přelomu 19. a 20. století. Opět fajn zpestření vánočního času :-)

27.12.2023 4 z 5

Vyšlapaná čára Vyšlapaná čára Sara Baume

Divnokniha s depkou. Nebavilo a bavilo mě to zároveň. Nudilo mě, jak se tam nic nedělo a přitom jsem byla zvědavá, co podivného Frankie zase řekne nebo udělá.
Bonusové body za zmiňovaná umělecká díla, která jsem si googlila, a která mi zase rozšiřovala obzory.

20.12.2023 3 z 5

Čuňazie Čuňazie Nelly Černohorská

Tady se přímo vybízí napsat: přečteno jedním vrzem :D a to hned po rozbalení.

Nelly opět zazářila. Bavila jsem se královsky. Styl je mi velmi blízký, mám podobný u svých básniček v šuplíku.

Jednoznačně doporučuji všem naladěným na trochu Čuňazie :D

30.11.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Asi každé čtenářce je jasné, jak to nakonec celé dopadne, ale prostě si to člověk občas potřebuje dopřát :-))
Ačkoliv to není něco, co bych zrovna hltala, jsem celkem zvědavá na další knihu ze série. Tak zas někdy příště.

A ten nápad s názvy knih z této série se mi velmi líbí.

27.11.2023 3 z 5

Bůh chrání milence Bůh chrání milence Johannes Mario Simmel

Poprvé jsem ji četla kdysi dávno a teď, díky čtenářské výzvě, podruhé. Nějak mám vnitřně pocit, že se mi kdysi líbila víc než teď. A to jsem si většinu nepamatovala.

Paul a Sibylle, pár, který se bezmezně miluje, jenže pak se ohlásí minulost a docela se to zvrtne. Ochrání je nakonec někdo?

P.S. co dělá ten solár nebo co to je na obálce knihy o lásce??

15.11.2023 4 z 5

Ztracenné Ztracenné Michaela Losekoot

Ano, já věděla, že se mi to bude líbit. Je v tom hodně a myslím, že si ji občas otevřu i jen tak. Přečíst si třeba znovu to, že i když někdo pomáhá druhým, sám může být jen o půl zatáčky před nimi (tak to vidíte, mojí milí perfekcionisté). Anebo si přečíst: "To těžké už bylo. Už to můžeš mít jinak." Tak co, jak to budeš mít?

07.11.2023 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Knihy Petry Dvořákové se úžasně čtou, Chirurga ale u mě žádná jiná nepřekonala a nedokázala to ani tato kniha. Ke všemu mi příběh přišel dost podobný knize Vrány, dokonce tam otec utrousil úplně stejnou poznámku vůči dceři jako ve Vránách a to mi přišlo škoda.

Na této knize mě fascinovala především ta věčná nespokojenost matky, jak to bylo nejdřív hrozné za komunismu a když pak přišla demokracie, jak to zase bylo hrozné, protože... důvod se vždycky našel. A to je bohužel realita spousty lidí dodnes.

Za mě krásné čtyři hvězdičky.

03.11.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tak krásně a citlivě napsané, tolik emocí a pro mě neznámé prostředí, které je ale poměrně dobře popsané.
Kyu jsem obdivovala a fandila jí. V druhé polovině už jsem se nemohla odtrhnout od čtení...
A konec byl překvapivý.

27.10.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

(SPOILER) Mám dojem, že autor chtěl, aby to bylo fakt strašně roztomilé a něžné až skoro pohádkové a přišlo mi, že zkraje moc tlačil na pilu. Jako třeba tady:

"
Po probuzení si Carl zas připadal jako kniha, co poztrácela stránky. Zdálo se mu, jako by v jeho svazku života nezbývalo už mnoho papíru.
...
Teplo mu hřálo spánkem prokřehlé prsty, jakoby někdo v porcelánu roztopil kamna.
...
a rozlévala se mu po celém těla jako klidná vlnka.
"
Toto jen v průběhu dvou odstavců. Někdy je méně prostě více.

Postava Šaši. Ty super chytré, moudré děti mě v knížkách spíš rozčilují :-D Nějak si nedovedu představit, že by devítileté dítě řeklo:
"Je úplně vrásčitý. Jako prostěradlo, když si ho v noci celý zmuchlám."
Když se nad tím zamyslím podruhé, napadá mě, co to mají proboha za prostěradla, že jim to nedrží? :-))

Bylo tam toho víc, ale jak se příběh postupně vyvíjel, přišlo mi to fajn. Obecně ta myšlenka, na které je to postavené, mi přijde originální, líbí se mi. No a taky je to o mnou milovaných knihách. Ale víc než tři hvězdičky dát nemůžu.

10.10.2023 3 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Nelly píše skvěle, moc mě to baví. Věty jako "Miluju ho, ale zrovna teď mě pěkně sere.", "Uši mám třikrát tak větší, takže slyším i můří prd.", "ozve se za ním tak náhle, že si z toho málem učůrnul" jsou prostě můj šálek kávy :-D

Co se týče námětu samotného, ten mě až tak nezaujal, ale to bude i tím, že jsem na horory náročná, už tu nějak všechno bylo. Nicméně postava Sofie je mi velmi sympatická a dost se mi líbilo prokládání příběhu novinovými zprávami.

Nelly, jen tak dál a doufám, že se brzy dočkám další knihy :-)

03.10.2023 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hltala jsem stránky jednu po druhé a Báry mi bylo tak moc líto. Jako rodič si nedovedu představit se takto ke svému dítěti chovat, je to srdcervoucí. Těžké téma psáno tak ladně a smysluplně.

27.09.2023 5 z 5