Bůh chrání milence

Paul Holland se po návratu ze služební cesty dozví, že Sibylle, kterou nadevše miloval, zmizela. Rozjíždí se pátrání, ale nic to nepřinese, a tak vezme vyšetřování do vlastních rukou.

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1831/buh-chrani-milence.jpg 4.2124

Vydáno: , Ikar (ČR)

Gott schützt die Liebenden, 1957

Kniha Bůh chrání milence

Bublushka
23.06.2021

Zajímá, poměrně čtivá kniha, která měl ale vcelku nakonec zklamala. Začátek byl moc pěkný, líbilo se mi popsání velké lásky mezi Pauelm a Sibylle, ale od chvíle kdy začal pátrat potom proč zmizela už to nějak ztratilo jiskru. Především mi přišlo že se autor nějak nepopasoval s tím jaké ty postavy vlastně mají povahu, Sibylle byla nejvíce rozporuplná, jakoby její minulé já k ní nepatřilo, což zmiňoval i Paul po zjištění jejího příběhu- ale pokud to tak autor zamýšlel chybělo vysvětlení proč to vlastně tak bylo. Trochu mě zamrzelo že se vlastně moc nevysvětlilo proč Sibylle ty činy udělala, odbylo se to jen nějakým "zraněním" srdce a zklamáním, ale přišlo mi nedomyšlené nebo nevysvětlené. Třetí část knihy už mi přišla nejvíc rozkročená a knihu jsem dočetla s trochou pachuti. Je to příjemná oddechovka, ale navnadilo mě to na trochu víc než mi to dalo. Je ale pravda, že ponurá nálada z knih na mě v den dočtení dopadla silně, takže něco do sebe má.

Lili
12.04.2020

Po posledních přečtených, který pro mě nebyly právě to pravý ořechový, mi Simmel spravil chuť. Je úžasný vypravěč a vedle Remarqua ho řadím mezi nejlepší německy píšící autory.
Úžasná atmosféra! Nemilosrdné počasí dokonale prohlubovalo samotný děj. Jako byste tam byli a poryvy větru s vámi smýkaly na všechny strany, promočené nohy zábly až do morku kostí a déšť vám bičoval obličej. Moc se mi líbil příběh jako takový, tak skvěle napínavý; i úvahy o víře a naději - ruku v ruce dokonalé. Závěr mě nakonec ukonejšil. Bůh chrání milence.
Bravo, Simmele! A děkuju. K tomu, že je to jeden z prvních autorových románů, ještě smekám.

***
„Nic netrvá věčně. Ani smutek, ani štěstí.“

„Vznik věcí je bez hranic. Čím vznikají, tím také nutně scházejí, neboť se navzájem odškodňují a splácejí si křivdy podle pořádku času.“

„Každý člověk musí něčemu nebo v něco věřit.“

„Laskavost je důležitější než láska.“

„Zdá se, že láska a nenávist k sobě mají velmi blízko. Ale člověk může milovat i nenávidět jen toho, v koho věří. Nenávist dokonce víru předpokládá.“

„Člověk přijde v životě o hodně věcí, které už nikdy nezíská zpátky.“

***
Líbí se mi, když mezi řádky narazím na knihu, kterou hlavní hrdina čte („...se pustil do románu Než se rozední od Louise Bromfielda.“) a já sama ji mám přečtenou a přesně vím, jakou atmosféru má autor na mysli.

jprst
06.01.2020

Něco P. Simmelovi povedlo více, něco méně, jako třeba v tomto případě, ale i tak to za přečtení stojí.

sandra.sancho
17.08.2019

Za mě velmi ctiva kniha, četla se mi moc pěkne,konec překvapí i přesto, že od druhé Kapitoly víte jak celý příběh skončí.

ferda16
20.09.2018

Docela stručná, ale pěkná knížka. Vzala jsem si ji k moři a to bylo ideální. Zajímavé téma, rychlý (až moc) spád a ne úplně čekaný konec. Určitě stojí za přečtení. A ví někdo jak to měl Simmel s Bohem? Na toto téma u něj narážím často ? :)

Denisa232623
28.12.2017

Za mě výborná knížká. Mám ráda když se v knize mísí nějaká zápletka s láskou a ještě se to odehrává v dřívějších dobách pro mě nepoznaných. Za mě určitě plný počet hvězd

AdaVinculin
26.01.2016

Dobře čtivá knížka, sice krátka, ale vše podstatné se člověk dozví. Na konci jsem od Petry W. čekala trochu větší zápletku, než že půjde jen o peníze, ale i tak skvělá kniha, co rozhodně nenudila :-)

DarekDevil
11.07.2015

Sice stručná, ale přesto výborná kniha. Nikdo neumí psát o lásce, citech, vášni (mnohdy zničující), tak jako Simmel.