feex8 feex8 komentáře u knih

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Brown ma aj lepsie knihy. Nie je to zla kniha, prijemna oddychovka, ale predsa len by to chcelo viac stavy.

Moje hodnotenie: 65%

05.12.2014 3 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Shakespeare nie je jeden z mojich oblubencov, musim ale uznat, ze Hamlet sa mi pacil o trochu viac nez Romeo a Julia.

Moje hodnotenie: 46%

05.12.2014 3 z 5

Záhada ohnivého oka Záhada ohnivého oka Robert Arthur jr.

Z tych niekolko dielov troch patracov, ktore som ako dieta citala, som pri tomto uz dopredu vedela, kde ten rubin je. Ale pre deti pekne, putave citanie.

03.12.2014 3 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Doteraz nechapem, ako je mozne, ze sa mi Sienkiewiczovu knihu podarilo preluskat v 13-tich rokoch, nakolko to nie je vobec jednoduche citanie. Dej sa na moj vkus trochu vlecie, ale to mi az tak velmi neprekazalo, nakolko som vedela, ze nepojde o ziadnu oddychovu literaturu. Hlavne postavy ma nezaujali takmer vobec, zaujal ma ale velmi Nero a Petronius. Marcus Vinicius a jeho premena na mna posobila dost nasilne a neuveritelne, Lygia ma dost stvala. Nerova zvratenost bola krasne psychologicky znazornena a Petronius taktiez ako postava nemal chybu, k nemu som si vytvorila okamzite pozitivny vztah.
Nie som veriaca, ale kniha sa mi velmi pacila. Aj ked ide o tazsie citatelnu knihu.

Moje hodnotenie: 82%

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Moje hodnotenie: 90%

30.11.2014 5 z 5

Láska je chyba v programe Láska je chyba v programe Maxim E. Matkin

Umelecky ziadna slava, ale ide o lahko citatelnu oddychovu knihu. Ja som sa nou odreagovavala pocas skuskoveho obdobia, kedy som nemohla citat uz nic narocnejsie, aby ma neporazilo. Kniha, pri ktorej clovek nemusi rozmyslat, staci, ze sa nechava unasat dejom. Je lahka, je nenarocna. Kvalitou by som ju nenazvala, ale do vlaku alebo na dovolenku, ked clovek nema naladu alebo silu venovat sa kvalitnejsim dielam, celkom ujde.

Jedna vec ma ale priserne iritovala. V celej knihe a v celom tom style pisania je jasne citit, ze ide o zensku autorku, ktora sa silou mocou snazi posobit ako muz, snazi sa vcitit do muzskej povahy. Nepacilo sa mi to, bolo to nasilne, neprirodzene a umele, ale odhliadnuc od toho, mohlo to byt aj horsie.

Moje hodnotenie: 35%

30.11.2014 2 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Na tuto knihu musi mat clovek povahu. Podla mojho nazoru ide o velmi zvlastne, ale velmi dobre napisany roman s ovela sirsim podtextom, nez sa zda. Je rozdiel, ci ho clovek cita plytko, alebo ci sa nad nim zamysla. Z mojho pohladu velmi hodnotny kusok. Aj ked uznavam, ze mnohym ludom sa moze zdat byt nezmyselna a zo zaciatku (kym jej clovek nepride na chut), sa cita trochu tazsie. Tato kniha patri do suboru knih, ktore osobne pomenuvavam "lúskačky" - t.j. ze clovek sa musi cez prvych 50-100 stran preluskat, aby pochopil krasu, caro a myslienku/y tejto knihy

Moje hodnotenie: 86%

Carrie Carrie Stephen King

Po precitani tejto knihy som automaticky pozrela vsetky mozne verzie filmoveho spracovania (a bolo ich teda dost), no ani jedna jedina verzia sa na knihu ani zdaleka nechyta.

Vyborny namet, vlemi dobre spracovany, s majstrovsky zvladnutym gradovanim napatia. Hlavne vztah Carrie a jej fanatickej matky bol vystihnuty velmi hodnoverne. King nuti citatela, aby jednotilive postavy hodnotil a vytvaral si sympatie alebo antipatie vdaka jeho brilantnemu popisu osob.
Je to zatial jedina kniha od Kinga, ktoru som citala, ale velmi sa mi pacila. Povodne som vahala, ci sa do nej pustit, kedze som videla filmove zpracovania niektorych jeho knih a ktovieako ma neoslovili, no teraz nelutujem, ze som sa do tejto knihy pustila. A rozhodne odporucam najprv si precitat knihu.

Moje hodnotenie: 83%

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z mala nedocitanych knih. Citala sa mi velmi tazko, ale mozno to bude aj tym, ze ked som ju zacinala citat, mohla som mat mozno 12 rokov a bola nad moje sily. Planujem sa k nej vratit, aj ked viem, ze nejde o ziadnu zabavnu literaturu, ktora sa cita sama. Je to filozoficke dielo na krore si treba najst cas a mat nanho naladu.
Kym som Citadelu neotvorila, mala som od Exuperyho precitaneho iba Maleho princa a tieto 2 diela sa nedaju porovnavat. Citadela je ponurejsia, menej vseobecna a aj menej zabavna, ale urcite hodnotna kniha. (Posudzujem zatial na zaklade precitanej 1/3 knihy)

Moje hodnotenie: Not Available :)

30.11.2014

Traja kamaráti Traja kamaráti Erich Maria Remarque (p)

Kniha je zaujimava, no napriek tomu ma neoslovila ta romanticka zapletka v nej. Mozno som od nej ocakavala prilis mnoho.

................Spoiler
Na mna posobi dost otrepane motiv lasky, v ktorom dievca trpi nevyliecitelnou chorobou a nakoniec umrie. Celkovo ma neoslovil vztah Pat a Robbyho, nevyvolaval vo mne nic, ziadne emocie, ani literarne potesenie :)
Zaujimavo (a ovela lepsie) bol ale popisany vztah kamaratov medzi sebou. Bavili ma prihody s Karlom a viac ma dojalo to, ked bolo nutne ho predat, nez samotna smrt Pat.
................Koniec spoileru

Velmi peknyy pribeh o priatelstve. Priemerny pribeh o laske.

Moje hodnotenie: 80%

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Prijemna kniha. Chcela som si ju precitat skor ako si pozriem film, tak som sa do nej pustila s dost velkymi ocakavaniami. Pribeh je napisany dobre, ale nenamietala by som, keby bol trochu dynamickejsi, putavejsi.

Dost ma sklamalo aj to, ze som uz od priblizne polovice knihy vedela, kto je vrah. Ale kazdopadne je to zaujimave a hodnotne dielo.

Moje hodnotenie: 80%

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Ešteže som si tú blbosť nekúpila. Neskutočne predvídateľné hneď od začiatku, samé otrepané klišé, ploché postavy, nuda.. prvý diel som nejak prelúskala, hoci mi z toho mäkol mozog, viac už ale nedám.

16.01.2022 1 z 5

Odpusť, Natašo! Odpusť, Natašo! Sergej K. Dakov (p)

Podla mna nic moc. Minimalne audioverzia, ktoru som pocuvala. Asi najhorsie nahovorena audiokniha, aku som doteraz pocuvala. Nebyt toho, mozno by som dala knihe tri hviezdicky, takto mi to uplne pokazilo dojem. Urcite odporucam radsej precitat ako pocuvat.

Kniha priemer. Niektore dialogy boli az prilis strojene, bolo v nich citit dost rozpravacskeho prikraslovania. Občas neprirodzene. Aj ked nasli sa aj svetlejsie chvilky. Naopak, opisy bitiek boli dobre, atmosfera doby autenticka, opis a spravanie krestanov poprikraslovane. Kurdakov (nechapem preco Dakov), sa v zavere knihy nevyhol vyvynovaniu sa.
Cudujem sa, ze to nie je v sekcii nabozenska literatura.

Moje hodnotenie: 45%

05.07.2016 2 z 5

Dvanáct povídek o poutnících Dvanáct povídek o poutnících Gabriel García Márquez

Velmi pekna kniha. Nevyhladavam cielene poviedky, kedze malokedy dokaze autor docielit taky efekt a dojem, ako rozsiahlejsou knihou. Marquez je v tomto vynimka. Vacsina poviedok ma krasne vtiahla do deja a zanechala dojem.

Moje hodnotenie: 84%

16.03.2016 4 z 5

Farář arský Farář arský Wilhelm Hünermann

Pocuvala som ako audioknihu. Nevedela som, ze pojde o zivotopis akehosi krestanskeho svatca. Ale aj keby som vedela, asi by som sa do nej pustila v nadeji, ze to mozno bude aspon mierne objektivne alebo umelecké, alebo aspoň zaujímavé. Nic z toho sa nekonalo.

Vacsiu blbost som uz davno nepocuvala. Nejdem teraz pisat o pravdivostnej hodnote, o tom nech si kazdy citatel urobi svoj nazor sam. Horsie je, ze ani ta literarna hodnota nestala za vela, vlastne som horsi zivotopis doteraz ani necita. Najviac ma iritovalo to prikraslovanie, ktore napríklad nevzdelanost arskeho farara bagatelizovalo, jeho dezerciu ospravedlnovalo, uzkoprsost stavalo na piedestal a podobne. Kazdy, kto s nim nesuhlasil, bol vykreslovany ako clovek toho najhorsieho charakteru, ktory sa zazracne pod jeho vplyvom obratil na vieru.
Ako.. wtf? Skutocne moze niekto vykreslovat jednotlive charaktery takto plocho? A vyuzivat tak mnoho nijako nepodlozenych informacii a vydavat ich za skutocnost? (Aspon tipujem, ze by mal byt hlavny zamer knihy zameranej na niekoho zivot opis skutocnosti, ale po precitani tohoto skvostu si nie som ista)

Toto je skor rozpravka pre dospelych. Neverim, ze niekto tymto jednostrannym a zaujatym zvastom moze prikladat vahu. Verim a dufam, ze ludia, ktori toto citaju maju dostatok zdraveho rozumu a beru tuto knihu s velkou rezervou.

Koncentrovana krestanska propaganda.

Slo o moju prvu a urcite aj poslednu knihu z kategorie "zivotopisy svätych" - slovo zivotopis davam do obzvlast velkych uvodzoviek.

Moje hodnotenie: 2%

24.01.2016 1 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, od ktorej som nic necakala, ale dostala som pohladenie na dusi. Stylom mi pripominala knihu "Jiste pane ministre", ale tato bola viac idealisticka. Je to taka rozpravocka, ktora pobavi, ale vyborne zvladnuta.

Moje hodnotenie: 86%

15.11.2015 4 z 5

Město Ember Město Ember Jeanne DuPrau

Pekna kniha, pre mladsie rocniky. Mam rada tento typ knih, ktory nuti decka venovat sa aj niecomu inemu ako internetu. Je to taka rozbehovka, teda vhodna kniha na to, ako namotat napr. 12-13 rocne deti na citanie. Kniha sa cita lahko, rychlo ,dej ma spad. NIe je rozsiahla, ani narocna.

Objektivne lahko predvidatelny dej, kniha, na ktoru si o mesiac asi nespomeniem, ale je v nej krasne vykreslena atmosfera a sesterska laska k malej Poppy.
Pre decka velmi fajn.

Moje hodnotenie: 66%

13.11.2015 3 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Lahko predvidatelne. Vadilo mi vykreslenie postav sposobom urobit z nich nasilu vynimocne, zaujimave charaktery. Na moj vkus nepresvedcive, silene. Ale nebolo to az take hrozne v konecnom dosledku sa to citalo dobre. Prepadak to nie je, ale ani ziadna slava. Hodnotim ako fajn.

Moje hodnotenie: 53%

12.10.2015 3 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Pekná kniha, jemná, nenútená. Ak moze mat kniha charakter, tak tato ho ma.
Osobne nie som veriaca katolicka, anjeli ma nikdy nezaujimali, ani som sa touto temou nikdy nezaoberala, po knihe som siahla iba vdaka dobrym komentarom na nete a vobec som to nelutovala. Je to pekne, mile, citave aj pre cloveka, ktory sa s napisanym nestotoznuje.

Moje hodnotenie: 75%

20.09.2015 4 z 5

Nejsmutnější kapela na světě Nejsmutnější kapela na světě László Darvasi

Ale dalo sa. Nie celkom mi vyhovovala atmosfera tejto knihy, ale pacili sa mi (velmi) postavy a to, ako s nimi autor pracoval.

Moje hodnotenie: 74%

10.09.2015 4 z 5