faba faba komentáře u knih

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Tuto knihu jsem si kdysi koupil na doporučení v knize od známé prodavačky.
Probíhalo to takto. „Máš něco veselého?" Podala mi tuto knihu. Otevřel jsem to někde, přečetl řádek a zasmál jsem se. „Beru," řekl jsem, zaplatil a odešel.
Od té doby, kdykoli se chci zasmát otevřu to někde, přečtu pár vět, stránku a zlepší se mi nálada.
Prý tu knihu zakazovali číst v USA v nemocnicích, pacientům praskaly stehy.
Skvělý překlad od A. Přidala. Někdy si říkám jestli nenapsal tuto knihu znovu.

Citát:
Napište větu na slovo BYLINA.
Byli na rozvod, ale už je to dobrý.

H*Y*M*I*E K*A*P*L*A*N vyjde ze všech třídních soubojů jako vítěz, Pánpresor!

14.06.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nevím, jestli jsem někdy v minulosti tuto knihu přečetl, tak jako včera a dnes (ve dne, v noci bych se po.... bál). :-)
Jasně. Každý zná Vodníka, Polednici, Zlatý kolovrat ..., ale málokdo si vzpomene na Záhořovo lože, Poklad, Vrbu. (Pro mě je asi nej Poklad, Záhořovo lože, Svatební košile, Vrba, Lilie.)
Knihu jsem si včera vzal z knihovny, kde ležela od vánoc. Přinesl ji Ježíšek (je to vydání s lepty Míly Fürstové) a rozhodl jsem se, že si to konečně celé přečtu.
A objevil jsem opět nové verše.
Jako ty nadčasové z Věštkyně.

Kdos uši dostal, aby jima slyšel,
proč si je palcem zacpáváš?
A komu rozum z vysokosti přišel,
proč po něm nohou šlapáváš?

Tisíc let ušlo, co své milé syny
svornosti učil Svatopluk,
však neproniknul dotud, do hodiny,
moudrého slova zlatý zvuk!

22.09.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nevím, jestli mám knihu kazit nějakými svými názory či poznámkami. Všechno co bych napsal, by nevystihlo ani trochu, na co jsem při čtení myslel, co se mi honilo hlavou... Ne, to se musí přečíst a s hrdinkou zažít. Doufám, že svět je tak rozumný, že už to nikdy nikdo nezažije...

06.09.2018 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Málokdy čtu knihu až po zhlédnutí filmu, nebo se aspoň snažím to nedělat. Teď jsem se rozhodl, že to udělám, když mezi svátky nějaká televize opakovala film.
I když jsem věděl co přijde, v těch hlavních rovinách, tak mě kniha doslova pohltila. A ať si říká kdo chce co chce, King je král :-)
Skvěle děj obalil děním v domově pro přestárlé a děj zde byl neméně čtivý jako na Zelené míli. A chápu, že mnoho z nás bylo v závěrečných minutách knihy (i filmu) naměkko.
Nevím, co bylo lepší, film nebo kniha. To ať si rozhodne každý sám. Číst knihu po filmu je trochu zvláštní neboť vidíte filmové postavy. Kniha ovšem osvětlila některé věci, které ve filmu nebyly nebo být ,,nemohly". Co se stalo s ostatními aktéry děje a pod.
Za mě super kniha. A jsem rád, že jsem nemusel čekat na jednotlivé části, než je autor napíše a vydavatelství vydá :-)

07.01.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Audiokniha: Skvěle čteno Jakubem Saicem. Každý den jsem se těšil, až půjdu ven a budu poslouchat tuto knihu (tak knihy poslouchám). Opravdu napínavý děj. A to že jsme pachatele odhalili už předem (viz Peta1607, simca 183, Sitth i já :-) ) nevadí (odhalili, ale nevěděli proč, že?).
A jestli to bylo drsné, brutální, nechutné je na věci každého z nás. Časem se pohled na toto téma mění k horšímu. Co nám před rokem vadilo, dnes bereme jako normální a za rok to bude Večerníček pro děti. Zhrubli jsme. Taková je doba.
Já to mám taky tak a někdy mi to vadí. Hodně.
A sakra to jsem si zamoralizoval. Neměl jsem hodnotit knihu? :-)

Edit:
p.s.: Opět k překladu. Bylo ve druhé kapitole použito, „Do prčic!“ A je jedno, že je to s malým písmenem. Už jsem to někde ventiloval. Vždyť to neví pomalu nikdo, kde to je u nás, natožpak v Los Angeles. Překladatelé používejte místo toho třeba, „Do prdele!" (v originále knihy je „Fuck it!")

21.10.2021 4 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Jak napsala „Jessica007", pýcha předchází pád, a to je jen jedna část opět skvělého románu z prostředí Šumavy a jejich obyvatel.
Jako bych četl román o dnešní době, lidech a kůrovci (kterého nám představují média, jako by tu byl jen teď a nikdy jindy dříve). I dříve žili jen pro ten dnešní den a nemysleli na jiné zítřky? I dříve se vyskytovali různí vychytránci a šmejdi? I dříve byli lidi takový jako dnes? Nic se nezměnilo, jen mluva je jiná a jazyk, kterým je kniha napsána... Skvělé dílo a asi nejlepší ze tří Klostermannových, co jsem četl.
Hezky to (komentář) napsal Africanus!!!

14.01.2021 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Vzpomínám, jak jsem na tuto knihu stál ve čtvrtek frontu. Spočítal jsem si, že na mě vyjde poslední výtisk. Vyšlo to a kniha byla v pořádku (někdy byly knihy špatně vyrobené, opakovaly se stránky nebo chyběly a pod.). Doma jsem se hned pustil do čtení a nepřestal dokud jsem neskončil... Byla to pro mě kniha, kterou nešlo jen tak odložit, moc se jich takových v té době nevyskytovalo. Proto byly fronty ve čtvrtek před obchody s knihami. A dost často jsem tam stál...
Trochu mi to chybí. Ne ty fronty, ale ten čas, kdy se člověk těšil na nějakou knihu, kterou jen tak mít nemohl. Dnes vychází všechno, píše každý a vybrat si NĚCO je opravdu umění. Takže zase takový „adrenalin", jako ve čtvrtek.

10.10.2018

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Je fakt, že kniha je dlouhá. A to píšu já, který miluje tlusté knihy :-) Ale dost veselých smajlíků.
Kniha není veselá ani trochu. Je to těžké čtení a jak vidno, plno čtenářů odradí a přestává se soustředit. Taky jsem to zjistil u sebe! Musíte tu knihu opravdu přečíst co nejrychleji, jak píše ClairDeLune, i mě to trvalo dlouho.
Jsem ateista, ale každý asi věděl, kdo v té době trochu žil, že se něco děje a že kostely nejsou jen takové hrady a zámky. I když jsem byl ,,nucen" na Slovensku, u tety na prázdninách, navštěvovat v neděli kostel na přelomu 60. a 70. let. Nerozuměl jsem tomu a nechápal to... Postupem doby a jak přibývaly informace, se človíček cosi dozvěděl.
Kniha nedává moc naděje, konec je naladěn trochu do optimismu... Až dnes? Že by?
Volali jsme: ,,Nejsme jako oni." Měli jsme být! Aspoň trochu. Někteří by si to zasloužili. Proč se tak nedělo, kdo to zavinil...?

p.s.: Už nebudu číst takové knihy. Žádný Šikmý kostel, Listopád, Životice apod. Už je toho dost. Já vím, moje chyba. Ale ať si to čtou ti, co tu v té době nežili, aby věděli...

03.11.2022 3 z 5

Švejka jsem četl 3x. Nejprve jako děcko (to jsem se smál kdejaké blbosti), potom po vojně, kdy jsem tomu rozuměl víc (jsem si myslel). A nakonec, když jsem už měl trochu rozum. Teď, když už rozum ztrácím, :-) jsem si román poslechl od O.Kaisera. Skvělé!!! Snažil se trochu napodobit hlasy herců ze známého toho filmu, ale udělal to decentně a nenásilně. Opravdu výborný počin. Teď jsem některé věci objevoval znovu. A nejvíc, a to už od druhého čtení mě baví historky, kterými Švejk prokládá svá vyprávění... Ať si bylo jaksi bylo, vždycky jaksi bylo, ještě nikdy nebylo, aby jaksi nebylo.

25.07.2022 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Co asi tak jiného než *****.
Je to zatr-pacená kniha.
A jak se píše v autorově poznámce: Snažil jsem se napsat knihu, která pošlape od začátku do konce.
A ta opravdu šlape! Není tu chvilka (slovo) k vydechnutí (Pořád se něco děje, jak by řekl ten z bufetu s Donutilem). Kniha o uchopení moci, když je možnost. O skrytém špatném svědomí z minulých, i dětských let. O možnosti nemožného, a jak je u mistra zvykem, opět pomáhají děti a staří.

A ještě jednou z autorovy poznámky:
A ty můj věrný čtenáři. Děkuji, že jsi ten příběh přečetl. Jestli ses při tom bavil stejně jako já, oba jsme dopadli dobře.

Bavil a moc. A taky děkuji.

p.s.: Viděl jsem první sérii stejnojmenného seriálu a to nemá s tímto dílem nic společného. Vlastně ano, město je pod kopulí. A to je tak vše.

A souhlas s n.ezn.amy. Taky jsem si při čtení „vzpomněl" na naší politickou scénu. :-)

02.09.2021 5 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Audiokniha.Čte Marián Geišberg.
Kdysi jsem to četl. Dle mého osobního názoru je to nejlepší DD kniha.
Už jen únos syna prezidenta... a kdyby 10 % z toho bylo pravda, tak je lepší nic nevědět, nezapínat tv zprávy, nečíst tisk a žít si svůj život. Jednou mi někdo řekl, že je na Slovensku plno hrobů, které nikdo nikdy nenajde... A budou asi i u nás. Zlaté devadesátky.

Taková optimistický komentář, že?

05.06.2023

Kruh Kruh Bernard Minier

Audiokniha. Čte Jiří Žák a opět jako v předešlé knize monotónně, ale k tomuto autorovi se to hodí :-)
Řekl bych, že je to srovnatelné s předešlým dílem. Někde je vata, ale když to člověk poslouchá, tak to moc nevnímá. Trochu autor dělá z Martina Servaze takového „nezodpovědného" a umíněného policajta (viz potápění), ale asi to tak muselo být kvůli dalšímu ději.
Samozřejmě linka s Julianem Hirtmannem byla šílená a možná trochu zbytečná, ale zase navnadí na čtení dalších dílů.
Myslím, že o mnoho lepší průměr oproti jiným thrillerům.

13.04.2022 4 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

,,Zrození" Oty Finka v jeho prvním ,,detektivním" případu. Ze začátku se musí čtenář prokousat životem hlavního hrdiny, než se konečně něco stane. Ale i kdyby se nic nestalo stojí kniha za přečtení, jako kronika doby...
Pro mě to byl balzám na duši. Nevystupují tu žádní šílení sérioví vrazi (i když je tu mrtvých dvě hromady), zkrátka, klasická česká detektivka s humorem.
Tak to mám rád.
A hned se pouštím do druhého dílu :-)

25.11.2022 4 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Málokdy dávám plný počet, za *****. Tak toto bola jazda, chlapci od Dvoch levov!
Detektivní práce jak má být, více případů najednou, s tím, že si něco necháme do jiné knihy a opět trochu humoru. A ani po '89 se nic nezměnilo... Vše funguje jako za stara, ale to všichni víme.
A nakonec. Jdeme na pivo chalani.
Taky čtu knihy chronologicky (viz klokan.1905) a někdy v tom mám „guláš", díky DD. Ale vydržíme :-)

07.04.2022 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Audiokniha. Čte Jiří Žák. Jeho „monotónní" četba a přednes této knihy tomu dal takovou dávku napětí, za kterou by se nemusel stydět ani King.
Kolegové zapomeňte na Chrise Cartera, to jsou knížky pro předškoláky na dobrou noc. Co se tady dělo...?! Jestli i ostatní knihy z pera tohoto autora budou aspoň z 80% podobné, tak je u mě v oblíbených.
Nemá cenu nic popisovat, když to skvěle učinila ve svém komentáři „mysce" níže. Jdu shánět další díl!

p.s.: tu jednu hvězdu si schovám, možná ji použiji.

05.01.2022 4 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Když jsem se v mládí nějakým způsobem dostal k časopisům Junák a Mladý hlasatel bylo vymalováno. Začal jsem dělat bobříky :-) a četl Rychlé šípy a hlavně, Jaroslava Foglara. Ano, nemám je tady hodnocené, ale můžu s čistým svědomím říct, že jsem toho přečetl opravdu hodně (nic jiného jsem nečetl :-) ). A očima dítěte 8 - 15 let mají všechny *****! Teď už to číst asi nebudu. Mám je v duši uložené jako úžasné, dobrodružné a skvělé knížky o přátelství, kamarádství a odvaze a tento komiks mám na čestném místě v knihovně.

16.06.2021 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Kniha tato, čtena byla po delším váhání, dá li se to nazvati tímto způsobem. Životy revírníka, příručího, hajných, dřevorubců v těžké to době a na místě obtížném k životu. Těžkého života zde v lesích prožili, kterého by polovina z nás dnes nebyla schopna vydržet ni půl roku. Příběh ukazujíce soužití na hranicích, boje pytláku a skotokradů, mezi Bavory a Čechy v těžké to době. A čeština z minulého věku po chvilce byla pro mou duši líbezná a trochu i exotická. Inspirací byla pro napsání tohoto komentáře.

12.12.2018 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Audiokniha. Čte Marián Geišberg.
Asi jedna z těch lepších Dánovek. Nebojím se říci, že hodně lepších.
Dobré téma, netradičně zpracovaný příběh a dost hnusné téma na závěr. Kvitoval jsem, že byli po zásluze potrestáni a hned jsem se pustil do volného pokračování.
Víc už nemá cenu něco tu smolit...

13.08.2023 5 z 5

Lidožrout Lidožrout Jaroslav Velinský

Druhý díl života Otakara Finka. Tak fungoval svět v severních Čechách. Sice jsem ho ještě nezažil, ale moc se nezměnil za deset let co jsem začal brát trochu rozumu.
Skvělá detektivka, humor, zaplivané hospody (kam jsem chodil tátovi pro pivo), i jmenované Teplice, kde jsem žil :-)
Příběh mnohem lepší, než první díl a závěr, za ten by se nemusel stydět i renomovaný autor, což vlastně JV je...
Budu pokračovat v dalších procházkách minulostí.

30.11.2022 4 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Audiokniha. Čte Jan Maxián a Martin Stránský.
Kniha od knihy MG je lepší a lepší, co se mi dostane do ruky nebo do uší.
Toto téma je vždy síla a k zamyšlení.
Kolikrát jsem si říkal, jak bych se zachoval kdyby...
Vůbec se Waltovi nedivím, a dle mého nebyl pachatel, jak se píše níže. Člověk ovšem nemůže obsáhnout vše a vše vykonat. Ale s pocitem, že aspoň něco a potom odejít... Když už nikdo není, tak to chápu.
Dobře napsané a vygradované. A tady mi trochu vadil konec do ztracena, i když jak jinak to ukončit...
Edit: A skladbu jsem si neposlechl. Moje škoda?

26.02.2024 4 z 5