faba faba komentáře u knih

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Audiokniha. Četl V. Neužil. Nebylo to špatné, ale ke konci už jsem si z Neužila moc neužil. J.Nesbø se vrhnul na klasiku i se jmény z originálu. Bylo to šílené, jak má on ve zvyku. Ze začátku jsem jeho knihy hltal, ale potom už jsem k nim začal cítit odpor a skončil jsem pro mě poslední Sněhulák... Nejlepší dle mého je Lovec hlav. Upřímně. Jak chápete konce jeho detektivek a jejich rozuzlení? Já jsem zřejmě chudý duchem a nerozumím tomu a někdy nechápu. Čím novější, tím „složitější".

23.08.2021 1 z 5

Bestie z Tamberku Bestie z Tamberku Jaroslav Velinský

Kapitán Kid, Jaroslav Velinský, nemůže zklamat. Jemný humor, napětí, pár mrtvol, 90. léta a máme tu detektivku z našeho „klidného" prostředí. Ota Fink a pro mě druhý díl této série. A věřím, že ne poslední.

04.07.2021 4 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Druhý díl a detektivní příběh Timothyho Wilda a jeho bratra, který se odehrává v New Yorku 19. století. A neméně skvělý přednes M.Písaříka (opět poslech audioknihy). Ukázka NY z doby kdy se tu odehrávají věci, které se dnes neodehrávají. A nebo odehrávají... ?

03.07.2021 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Skvělá kniha. Vlastně audiokniha, už jen díky přednesu Martina Písaříka. Od samého začátku jsem byl unesen četbou této knihy. A musím říci, že teď ostatní audioknihy porovnávám v oblasti četby s touto.
Děj a doba knihy byla skvěle vykreslena a musím říci, že mě nadobro pohltila a díky tomu jsem chodil ven na toulky častěji :-) (tak knihy poslouchám).

03.07.2021 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih Sova a V lese visí anděl. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Knihy načetla Petra Špalková. Musím říct, že mi docela dlouho trvalo než jsem si na to zvykl. Což podle mě dělá také dost důležitou roli při poslechu.
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.
Shrnutí. Knihy neurazí, ale ani vám nepřevrátí váš čtenářský svět. Je to trochu jako podle šablony současné severské detektivní tvorby.
Edit: ubral jsem každému dílu jednu *.

01.07.2021 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih V lese visí anděl a Clona. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .

01.07.2021 2 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih Sova a Clona. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.

01.07.2021 3 z 5

Davidovy hvězdy Davidovy hvězdy Kristina Ohlsson

Trošilinku (ale jen trošilinku) předvídatelná kniha, se kterou nevím jak naložit. Ano, čte se jedním dechem, ale podle mě nedosahuje kvalitu knih Nechtění a Sedmikrásky (ty jsem bohužel poslouchal jako audio), tak jsem je zde nehodnotil (proč? není tu kolonka :-) ).
Spíš mě v té knize zaujalo téma života v Izraeli. Ten život tam asi opravdu není jednoduchý a lidé na obou stranách jsou v neustálém napětí (asi - poslední závorky :-) ). Toto jsem si uvědomil i po zhlédnutí seriálu Our boys. Ale to už je pro jiné stránky.

25.06.2021 3 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Když jsem se v mládí nějakým způsobem dostal k časopisům Junák a Mladý hlasatel bylo vymalováno. Začal jsem dělat bobříky :-) a četl Rychlé šípy a hlavně, Jaroslava Foglara. Ano, nemám je tady hodnocené, ale můžu s čistým svědomím říct, že jsem toho přečetl opravdu hodně (nic jiného jsem nečetl :-) ). A očima dítěte 8 - 15 let mají všechny *****! Teď už to číst asi nebudu. Mám je v duši uložené jako úžasné, dobrodružné a skvělé knížky o přátelství, kamarádství a odvaze a tento komiks mám na čestném místě v knihovně.

16.06.2021 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Tuto knihu jsem si kdysi koupil na doporučení v knize od známé prodavačky.
Probíhalo to takto. „Máš něco veselého?" Podala mi tuto knihu. Otevřel jsem to někde, přečetl řádek a zasmál jsem se. „Beru," řekl jsem, zaplatil a odešel.
Od té doby, kdykoli se chci zasmát otevřu to někde, přečtu pár vět, stránku a zlepší se mi nálada.
Prý tu knihu zakazovali číst v USA v nemocnicích, pacientům praskaly stehy.
Skvělý překlad od A. Přidala. Někdy si říkám jestli nenapsal tuto knihu znovu.

Citát:
Napište větu na slovo BYLINA.
Byli na rozvod, ale už je to dobrý.

H*Y*M*I*E K*A*P*L*A*N vyjde ze všech třídních soubojů jako vítěz, Pánpresor!

14.06.2021 5 z 5

Písničky bez muziky Písničky bez muziky Emanuel Frynta

Pěkné verše/písničky/básničky, které jsem objevil díky nějakému TV pořadu, kde zazněla ukázka z této knihy.
Tak jsem si to koupil.
A neprohloupil.
(taky verš :-) )

14.06.2021 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

S DD jsme se dostali do období, která jsou interpretována jako doba, kdy se smělo vše... Ztráceli se lidé, zločinnost v plném proudu, vše povoleno, "přestupy" (sportovní terminologií) mezi právem a zločinem, vládnou peníze.
Opět čteno v originále (nechlubím se, ale nemám odvahu to číst česky), lépe to vyzní, humor, mluva, je to zkrátka jako slovenské pondělky (starší ročníky vědí).
Dobře vystavěný příběh a nezapomenutelní kriminalisti, kteří pijí už od rána...

01.06.2021 4 z 5

Děti hněvu Děti hněvu Nela Rywiková

Tak to bylo pro mě překvapení! Jak to že se o této knize nemluví? Nebo mluvilo a já spal? Bylo tu vše, co si kdokoli může v knize přát. Detektivka, která nemůže nikoho nechat v klidu a neodloží ji dokud nedočte. Konec? Šílený! V dobrém slova smyslu (i když to dobře nedopadlo). Něco tak dobrého jsem už dlouho nečetl.
Škoda jen, že se autorka odmlčela a nepokračovala v trendu, co tři roky kniha. :-)

17.05.2021 4 z 5

Konec perského prince Konec perského prince Jaroslav Velinský

První setkání s důchodcem O.Finkem a jeho detektivní kanceláří Discret a hned přeskočila jiskra. Není divu, už Augustin Veliký, mistr Smetana a slečna Gréta Hornová, mě nikdy nezklamali a autor, ať se jmenuje Rabský, Velinský, Bílá, Clarkson, je pro mě záruka kvality. A humor, který v jeho dílech nechybí a mně vyhovuje. („Omlouvám se, že jsem vás vzbudil v tuto nekřesťanskou hodinu." „Nevadí, já jsem budhista." :-D).
Ale ke knize. Je tu mrtvých jako u Verdunu, a do konce není jasné kdo a proč ty nepěkné věci dělá. A navíc devadesátky v přímém přenosu. Jo to se děly věci...
Dobrá kniha, skvělý úvod. Těším se na další.

02.05.2021 4 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Knihu jsem objevil zde, v nabídce „Eknihy zdarma ke stažení", a protože se to odehrává v blízkém okolí, a je to detektivka, nabídku ke stažení jsem využil :-).
A nelitoval jsem. Není to úplně detektivka v pravém slova smyslu (třeba já bych to tak asi vyšetřoval :-D ), ale spíš sonda do života „ostravského lidu". Kraj razovity, jak se zpívá.
Četlo se to dobře, zajímavé osudy, ostravština!, jen ten konec hrrr. Ale nevadí... Uvidíme druhou - Děti hněvu.

19.04.2021 3 z 5

Hesla mladých svišťů Hesla mladých svišťů Erazim Kohák

Nehodnotím, protože jsem to nedočetl. Možná někdy jindy. Není to můj šálek...

10.04.2021

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Nevím jak hodnotit a komentovat tuto knihu. Během četby jsem si několikrát vzpomněl na výrok, „Dějiny píší vítězové", protože to co nás (nebo lépe mě) učili ve škole se v této knize nepíše. Napsat takto obsáhlou knihu z dokumentů, částečně neúplných, chybějících, nepřesných a sem tam smyšlených, je věc více jak obdivuhodná...
Muselo to dát obzvláště mnoho úsilí, práce, trpělivosti, zanícení, splnění snu (jak autor píše), pátrání, badatelské nadšení a další a další synonyma, která už mě nenapadají.
Kdo se o tuto dobu či postavu zajímá, měla by to být pro něj „bible", a knihu by si měl určitě přečíst.
Hned jak kniha vyšla, koupil jsem si ji a nelituji. Četl jsem to dlouho. Chvilkami jsem v myšlenkách byl někde jinde, ve škole, co nás tam učili, ve filmu, co člověk viděl, a musel začít číst odstavec nebo list znovu. Ale tak to asi má být. Jenom jmen, o kterých nikdo nemá ani šajnu (jak se latinsky říká :-) ), je tam požehnaně. Ale je to skvělá kniha a autorovi patří ne jen cena Magnesia Litera, ale hlavně dík a úcta za jeho skvělou práci. Děkuji.

09.04.2021 5 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Tady se asi nedá dát jiné hodnocení než *****. Knihu bych přečetl na jeden zátah, ale neudělal jsem to. Takové knihy si šetřím a jejich čtení si užívám. Skvěle vystavěný příběh, s krimi praxí, s ukázkou mocí „politiky" a peněz, a nemalou měrou na „pomoc" od bývalých struktur. Jako v Červeném kapitánovi.

07.02.2021 5 z 5

Denár v dívčí dlani Denár v dívčí dlani Václav Erben

Klasický Exner. (viz níže) :-)
Pamatuji si na film, myslím, že Exnera hrál p. Kodet, v tomto díle. Je to normální detektivka. A jako k takové je nutno k tomu přistupovat. Nic víc, nic míň.

29.01.2021 3 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Jak napsala „Jessica007", pýcha předchází pád, a to je jen jedna část opět skvělého románu z prostředí Šumavy a jejich obyvatel.
Jako bych četl román o dnešní době, lidech a kůrovci (kterého nám představují média, jako by tu byl jen teď a nikdy jindy dříve). I dříve žili jen pro ten dnešní den a nemysleli na jiné zítřky? I dříve se vyskytovali různí vychytránci a šmejdi? I dříve byli lidi takový jako dnes? Nic se nezměnilo, jen mluva je jiná a jazyk, kterým je kniha napsána... Skvělé dílo a asi nejlepší ze tří Klostermannových, co jsem četl.
Hezky to (komentář) napsal Africanus!!!

14.01.2021 5 z 5