Evus Evus komentáře u knih

Ve stínu Aconcaguy Ve stínu Aconcaguy Petr Směja

Útlá knížečka, která chytne a nepustí. Příběh o tom, že pořád existují místa, kde nevládne člověk, ale příroda, a o síle přátelství v extrémních podmínkách. Bohužel jsem taky občas žasla, co byl autor schopen přiznat (tedy, musím souhlasit s předchozím komentářem, že občas z knihy čišel amatérismus), že dělali, resp. nedělali. A k tomu (jo, jsem grammar nazi) fakt příšerná formální stránka knihy. Ale přesto doporučuju.

15.07.2016 4 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Děsivý děj v ještě děsivější situaci. Ale Třetí říše v šedesátých letech byla popsána dobře a uvěřitelně, můžeme být jen rádi, že se nesplnila. Konec sice předvídatelný, ale...

13.07.2016 5 z 5

Planeta Interterra Planeta Interterra Robin Cook

Pro jednou netradiční sci-fi se zajímavou myšlenkou. Opravdu lidstvo nedokáže žít bez agresivity a násilí? Bez soupeření, soutěžení a fyzického překonávání ostatních? I když je představa světa bez válek rozhodně hezká, myslím, že nejen, že to nejde, ale že by se to ani nemělo stát. Agresivita, překonávání sebe i druhých, přirozená bojovnost a soupeřivost je to, co nás vždy posouvalo dál a bude to tak i nadále. Na nudná uniformita Interterry by mě osobně brzy ubila a naprosto rozumím touze normálních lidí po návratu do toho pozemského pekla.

06.07.2016 5 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Jde už o čtvrtého Eca v řadě a potvrzuje bohužel klesající úroveň jeho knih - či spíš to, že je stejná jako ty předchozí. A čtvrtých cca 500 stran na to samé plkání, předvádění autorových znalostí a otravné citace v cizích jazycích, které je potřeba pořád někde hledat už jsem prostě nedala.

01.07.2016 1 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Velmi zajímavá kniha nadhazující poměrně kontroverzní téma. Začátek psaný s chybami se sice četl obtížně, ale i tak jsem knihu doslova zhltla.

01.07.2016 5 z 5

Putování s dinosaury Putování s dinosaury Tim Haines

Pro mě to byla jedna z nejoblíbenějších knih dětství sotva jsem se naučila číst. A to nádherné putování časem mě asi neomrzí nikdy.

26.06.2016 5 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Tentokrát povídky na trochu sentimentálnější notu, četly se nicméně dobře a otevřené konce podněcovaly k domýšlení příběhů.

19.06.2016 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Uzavření příběhů poutníků je nečekané, osud Hegemonie lidstva možná předvídatelný, ale hlavně možná i děsivě reálný a to už i v dnešní době.

15.06.2016 5 z 5

Kmotr Mrázek III - Válka kmotrů Kmotr Mrázek III - Válka kmotrů Jaroslav Kmenta

Z knihy mi prakticky kontinuálně bylo na zvracení. Jestli je pravda jen půlka toho, co se v ní (a předchozích dvou dílech) psalo, tak to potěš pr*el. Ne že bych byla nějak naivní a věřila, že politici se starají jen a pouze o blaho svých občanů, ale tohle je docela síla.

07.06.2016 5 z 5

Kmotr Mrázek II - Krakatice Kmotr Mrázek II - Krakatice Jaroslav Kmenta

Kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo věří v naší republice v demokratické principy. Prakticky kontinuelně mi bylo z knihy na zvracení, navíc nevěřím, že smrtí Mrázka se tu něco změnilo. Policejní odposlechy sice byly na četbu náročné, nicméně jsem ráda, že tam byly.

03.06.2016 4 z 5

Osudná třináctka Osudná třináctka James Patterson

Sice o něco lepší než předchozí díl, ale i tak bída. Děj roztahaný, děje se tam moc věcí a zároveň nic, docela bída.

03.06.2016 2 z 5

Dvanácté zlo Dvanácté zlo James Patterson

Bohužel musím konstatovat pokračující sestupnou tendenci této série. Příběh příšerně nelogický, rozházený, přehnaně sentimentální a vubec...

31.05.2016 2 z 5

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Tahle kniha je doopravdy děsivá, i kdyby byla pravda jen desetina toho, co se v ní píše.

24.05.2016 4 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Po všech doporučeních jsem se na knihu těšila, ale WTF? První část je neuvěřitelně nudná slátanina o ničem. Sama Verity je po většinu času na facku, rozmazlený ufňukaný spratek, který neustále chytá hysterické záchvaty, když o něco jde, ale jakmile jí nic nehrozí, začne si hrát na hrdinku a z nacistů si naprosto očividně dělá pr***. Nechci soudit ty, které mučení zlomilo, ale postava Verity pokrytecky odvážná jen, když ví, že se jí (skoro) nic nestane, mi přijde jako výsměch všem, kteří to mučení vydrželi. Začátek jsem přežila a doufala, že bude líp. V podstatě nebylo. Příběh sice začne trochu odsýpat, ale pořád se motá mezi popisy přeletů tam a zpátky nad Británií a Veritiným fňukáním. Nejvíc se mi líbila část psaná za Kittyhawk, bez příkras a vcelku na rovinu, ale vzhledem k tomu, že je tato část psaná naprosto stejným stylem jako část první (takže by čtenář neřekl, že záznamy psaly dvě naprosto odlišné osobnosti), tak knihu bohužel nezachrání. A korunu tomu dodal super genderově vyvážený překladatel se svýma "poručicema" a nevim čím dalším. Nemyslím, že by se toto přechylování za 2. s. v. používalo, takže i ta představa historického pozadí dostávala celkem zabrat. Závěr je sice neočekávaný, ale vlastně tak překvapivý není, žádná krabice kapesníků fakt potřeba nebyla (asi už jsem moc cynická po všech těch knihách z koncentráků, gulagů a Stalinových výslechových místností).

04.05.2016 2 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Po Dítěti číslo 44 je to tedy celkem krok dolů. Tedy, když budu knihu hodnotit "prostě jako detektivku", tak celkem fajn. Napínavá, i když často nelogická (ale to pohnutky motivované emocemi jsou), Lev Děmidov mi svou schopností všechno přežít připomíná Semira Gerkhana. Na druhou stranu mě mrzí ten odklon od realističnosti prvního dílu, nějak se mi ta konspirace zdá dost přitažená za vlasy. A taky člověk neví, komu má vlastně stranit. Je tak divné, že někdo nenávidí lidi, kteří způsobili, že přišel o rodinu, mučili ho, zavřeli nebo povraždili příbuzné? Je v takové chvíli pomsta tak nepochopitelná? A Lev - to si fakt myslí, že se vykoupí, když se bude tvářit, že byli vlastně horší než on? Tyhle otázky by si podle mě zasloužily výrazně lepší zpracování, než průměrnou detektivku, hlavně po laťce nasazené minulým dílem.

01.05.2016 3 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Velmi pěkný úvod do sci-fi série. Sice jsem knihu četla poměrně dlouho, protože po každém jednotlivém příběhu poutníků jsem si dávala pauzu, nicméně věřím, že teď už děj začne odsýpat rychleji.

01.05.2016 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Nacisté možná proces vraždění dotáhli k dokonalosti, ale praktiky popsané v knize ukazují, že komunismus byl ještě mnohem horší. Kniha je povětšinou napsána děsivě realisticky, ačkoli posledních pár stran mi přišlo jako pěkná pohádka. I tak ale 100 %

24.04.2016 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Když jsem začínala číst, bála jsem se, že půjde o nějakou odporně pozitivní pohádku, jak kocour zachránil feťáka. V podstatě to tak bylo, ale celkem kvituji, že autor neměl sklony trpět sebelítostí nebo sváděním svého osudu a chyb na druhé (většinou a je pravda, že pro "nás běžné lidi" jsou bezdomovci a pouliční nabízeči čehokoli opravdu neviditelní). Zároveň se v knize dost prostoru věnovalo původnímu tématu, tedy zrzavému kocourovi, který by si zasloužil 4****, i když samotné zpracování příběhu ne

19.04.2016 3 z 5

Fantomová bolest Fantomová bolest Thomas Enger

Kniha mě bavila více než předchozí díl, nepřipadala mi tak "přitažená za vlasy", i když i tady byl ten konec trochu šílený. Ale to už je asi doména severské krimi.

19.04.2016 4 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Kniha mě dokonale pohltila, téma je opravdu zajímavé (i když netuším, jak moc reálné), ale tak moc jsem se nemohla dočkat konce, že jsem knihu musela dočíst hned. Dřív, než půjdu spát...

07.04.2016 5 z 5