Planeta Interterra

Planeta Interterra https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1409/planeta-interterra-1409.jpg 4 216 37

Pětice povahově rozdílných výzkumníků a potápěčů, mezi nimi i jedna žena, podniká z paluby batyskafu poslední pokus prozkoumat podivný útvar na dně Atlantského oceánu. Jícnem podmořské sopky se jim nečekaně podaří sestoupit do planety Interterra. Zatímco nahoře je lidé oplakávají, pět odvážlivců se seznamuje s nepředstavitelně vyspělou civilizací, starou miliardy let. Její etické i biologické zákony se našemu rozumu vymykají, přestože dějiny a kultury obou planet se v určitých bodech protínají. Trosečníci jsou tu jako uprostřed ráje a zároveň jako v přepychovém vězení; po čase opět zatouží po ztraceném "pekle" tam nahoře. Jenže z ráje se nevyhání, ráj je třeba střežit. A když už se někomu podaří odsud uniknout, trest odpovídá hříchu..... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Abduction , 2000

murdoch
18.06.2023 1 z 5

Dá se to přečíst. Ale nedostanete nic zajímavého, podnětného, ani originálního. Možná na ukrácení času při cestování vlakem. Jenže pořád je spousta knížek, které vám ten čas ukrátí smysluplněji.

salexice
11.10.2022 4 z 5

joj, tohle byla jízda. Protože anotace většinou nečtu, v pauzách jsem nevěřícně obracela knihu na obálku, zda jde opravdu o Robina Cooka. Perfektně propracovaná sci-fi s nosnou myšlenkou. Pravda, postavy obou potápěčů nebyly zrovna reprezentativním vzorkem pozemšťanů.

woita
07.05.2022 3 z 5

Při četbě jsem měl jakýsi pocit dejavu, jelikož kniha v lecčem připomíná postarší titul Hlubina času, však s opačným zasazením. Namísto, aby lidé z vyspělé předvěké minulosti zavítali do současnosti, tak současní lidé zavítají do říše vyspělé civilizace skryté po věky v podzemí. Planeta Interra je působivá pro své zasazení, které bude každému povědomé, kdo četl Cesta do středu Země. Stejně jako ve Vernerově povídce objevujeme gargantuovske podzemní sloje ukrývající celý prehistorický svět obývaný vyspělou civilizací. Robin Cook nám nabízí zajímavé prostředí, ale zůstává otázka, zda se mu podařilo také napsat zajímavou zápletku.

Kdo očekává dobrodružnou cestu za objevováním nových kultur, odhalování tajemství dávnověku a vnitřního světa a technické výkvěty vyspělé civilizace, bude mírně zklamán. Zajisté, jsme svědky mnoha odhalení, jako pravda o UFO, pravda o Atlantidě i fungování fyziky času, ale nikterak do hloubky. Jde o letmé zmínky a vše je mnohdy jen nakousnuto. V tomto spíše hovoříme o kostře, na kterou autor nabaluje samotný příběh. Ten nicméně není spletitý a nebýt některých přirozenosti lidské povahy, jako nespokojenost, nedůvěra, chtíč a násilí, tak ani není nijak dramatický. S trochou fantazie by mohlo jít o průvodce nepodobný Platónově dialogům Kritias a Timaios (alias pojednání o Atlantidě). Přestože je nám vyobrazen ideální svět bez násilí, který již nesní o dlouhověkosti, technicky vyspělý a plný tělesné i duchovní rozkoše, je tento ráj autokratický, nepružný a někdy i nudný.

A do toho jsme zasazeni, my čtenáři, společně s osádkou batyskafu Okean zahrnující podezíravého ex-kapitána námořnictva, dva neomalené hlubinné potápěče, inteligentní doktorku geologie a abiciózního vedoucího projektu hlubokomořského ponoru. Skupina je to rozmanitá a každému je věnován prostor se projevit.
Nejvíce výraznou svým projevem je dvojice testosteronem obdařených potápěčů, kteří se neustále předhánějí v mužných postojích a proslovech. Nestojí o žádné technické zázraky podzemního světa, krom překrásných žen, omamného opojení a zábavy. Jejich přebujelé chování se však změní v nasílné a zapříčiní rozkolísání ve samotném interrské společnosti i mezi částí pozemské skupiny.
To naopak Suzzane a Perry jsou plně fascinování tím, co příbuzní člověka dokázali za stovky milionů let. Jejich interakce s tímto světem je asi nejblíže tomu, jak by se chovala většina z nás. Přesto ani postoj Donalda, vysloužilce z US navy, mi nebyl zcela lhostejný a po celou délku příběhu jsem zřejmě podvědomě nejvíce tíhl právě k němu – prozíravý, neměnný ve svých postojích, inteligentní, leč mírně bručoun.

Jak jsem už uvedl, kniha představuje celou řadu otázek společenského, technického a historického rázu. Přesto nestrvává u nich, nepracuje s nimi hlouběji a nerozvijí. Svět Interry je tak pro ty hloubavější prázdný a mnohdy lze poukázat na dílčí chyby technického rázu. Už jenom otázka, zda by takový svět mohl existovat po eóny let a nedojít zkázy je spekulativní. Ale jak praví samotní obyvatelé Interry, oni byli první lidé a současný člověk je pouhým evoluční napodobeninou, jako pravěký ichtyosaurus a delfín, savec s rybím tělem.

S ohledem k mnoha okolnostem nemám ke knize žádných větších výhrad, a jak bylo už uvedeno řadou jiných čtenářů, nabízí zajimavou výpravu, kterou ti zdatnější zvládnou za jedno odpoledne.

MegaH
21.03.2021 4 z 5

Odpočinková víkendová jednohubka :)

withoutchild
17.12.2020 3 z 5

Přečíst se to dalo, ne že ne. Ale ten příběh je takový nemastný neslaný. Od začátku je to psané tak, že prostě víte, že se něco semele a celý pobyt v Interteře zavání průserem už od prvního momentu. Navíc vystavění a tempo děje je bída. Celá kniha se vleče a finále se dočkáme honem honem na posledních pěti stranách. Nejlepší část knihy je paradoxně prvních několik kapitol, než se do Interterry dostaneme. Pak už jsou to jen takové prázdné žvásty.

ijcro
08.12.2020 4 z 5

Je to takové scifistickofantazijní porno. Nečte se to špatně, byť někteří aktéři jsou vyloženě debilové, kteří vysadili v nevhodnou dobu prášky po lokální lobotomii. Interterra je prototypem ráje pod zemskou kůrou, kde se nepřetržitě mrouskají fluida vydávaná za lidi a přecházejí z jedné "skoro lidské" tělesnosti na jinou stejně snadno, jako se kopírovala cédéčka (tedy, skoro - kam se hrabe umělá inteligence v elektrických obvodech). Třešničkou na pomyslném dortíku orgií je kapku překvapivé cestování časem...
Předvídatelnost je snad jen v tom, že když cestovali tam, pak časem musí zase zpátky, ne?
Jo, a závěrečný dialog je fakt supr!

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Všechny knihy od pana Cooka jsou čtivé,pěkně napsané a příběh má spád a švih. Přečetla jsem všechny, i když jsou na jedno brdo, ale jsou jako droga. Musela jsem číst další a další a další dokud jsem je všechny nezdolala. Ale nelituji. Bylo to opravdu pěkné čtení. Občas celkem mrazivé a kolikrát jsem si říkala, zda všechno to zlo, mamon a nelidskost a nedůstojnost, těm záškodníkům stojí za to, aby bylo zničeno tolik životů, rodin a dobré pověsti. A svědomí? to zřejmě ti prevíti ani neví, co je. V Cookových knihách je barvitě vše popsáno a bohužel se to děje i v reálném životě a světě. Ne každý ctí lidské hodnoty a bohužel pro spoustu lidí peníze, pohodlný život a kariéra nesmrdí. Bohužel dobří a poctiví lékaři a lidé,kterým lékařská etika něco říká jsou pronásledováni a usiluje se jim o život. Hlavně aby nezhatili plány těm padouchům. Ale milovníkům tohoto žánru není třeba dalších komentářů. Ti sami nejlépe ví, jaká četba je ta pravá.

FishTailTea6
17.10.2020 3 z 5

(SPOILER) U Cooka nezvyklé téma jsem delší dobu odkládala, protože ho přeci jen čtu kvůli jinému stylu. Nicméně přišel čas i na tuto knihu a ikdyž to opravdu není můj šálek čaje svoje jsem si v tom našla.
Trochu zbrklý útěk zpět mohu prominout (míněno, že to bylo uskutečněno na několika málo stranách), a skupinka útěkářů "dosáhla" svého. Všichni dostali co si zasloužili, kromě Araka a Sufy.

Soboll
27.05.2020 5 z 5

Zajímavé téma , různorodost intelektu daných postav nám dala nahlídnout do toho jak si kdo "užíval únos" do tohoto neskutečně vyspělého světa bez násilí a jen s krásnými lidmi . Viděli jsme dva slaboduché povrchní násilnické muže ,kteří využívali náklonnosti místních žen ,nevěřícího vojáka , okouzlenou oceánografku a tak trochu neutrálního Perryho .Až na samém konci knihy jsme viděli snahu dostat se zpět domů ,která se sice povedla ,ale tak trochu se zvrtla :) Co jiného od Cooka čekat ,on tohle opravdu umí .

ivana02
03.05.2019 2 z 5

Autora jsem kdysi ráda četla a anotace zněla lákavě, na knížku jsem se vyloženě těšila. Jenže tohle byla totální blbost... Nápad zajímavý, ale co mi vadilo nejvíc - dva potápěči ze skupiny se chovají jako totální debilové. Pardon, to se ale nedá napsat slušněji. Vědci se na ně dívali jako na póvl, vždyť to jsou "jenom hloubkoví potápěči". Silně pochybuji, že by tuto profesi vykonávali lidé s IQ pod 70, protože přesně tak vystupovali. Vymyšlený podvodní svět se mi zdál naivní, ač pod vodou, tak bez hloubky...

pingu1
08.03.2019 5 z 5

Tentokrát z úplně jiného soudku - objevení nového světa pod mořskou hladinou. Normálně sci-fi nečtu, ale tohle se povedlo:-) Dávám pět hvězd :-)

DericCaster
29.08.2018 5 z 5

Trochu změna oproti obligátnímu lékařskému prostředí a vůbec to není na škodu. Zajímavý námět, i když taky asi ne novátorský, ale to mu neubírá nic na čtivosti. Mě se kniha velmi líbla.

kozisek1
23.06.2018 5 z 5

Přečteno během pár dní, neprosto ne-Cookovské téma, příjemně překvapena.

Mindy
21.10.2017 5 z 5

Příjemná změna proti ostatním Cookovým knihám. Líbilo se mi to, dobře se to četlo, zajímavý konec.

jiri2737
08.09.2017 odpad!

Originální myšlenka, ale styl psaní ubohý. Nevím zda je to překladem nebo autorem.

Wargo
17.01.2017 5 z 5

Tak ako sa dozvedám na konci knihy, autor čerpal inšpiráciu v mnohých odborných knihách, ale Verneho tituly spomenul až dva, a mne ich táto kniha náramne pripomínala. Čo je na jednej strane mierne mínus, nakoľko dielo stráca na originalite, na druhej strane, užíval som si každú stránku tejto fantasy knihy. Vďaka opisu Interterry, ľudí a ich psychiky v nej, nekonečnej kráse ľudského tela, či priam rajský život "na zemi" som si počas čítania seba predstavoval v danej situácií, a s rukou na srdci musím priznať, že si niesom istý, akoby som sa rozhodol ja sám. Prial by som si poznať osud posádky "po", ako to s nimi nakoniec dopadlo, nakoľko ma koniec samotný mierne sklamal. Ale od plného hodnotenia ma to neodradí.

iLuciferie
27.12.2016 4 z 5

Cookovy knihy z lékařského prostředí mam velmi ráda. Tohoto pro něj netradičního žánru se ovšem také chopil na jedničku.

prediger
29.10.2016 5 z 5

Je pravda, že Cook tematicky píše převážně z lékařského prostředí. Pravdou taky je, že po přečtení několika jeho knih začnete předvídat dějové linie hlavních hrdinů. Tato kniha však předčila má očekávání. Mimochodem souhlasím s Evusem. Interra není, nikdy nebyla a myslím, že ani nikdy nebude pro lidi druhé generace.

jasnyj
05.10.2016 3 z 5

Začátek zajímavý a dějově skvělý, v polovině (v podzemí) trochu dlouhé popisování a děj poněkud zvolnil. Závěr opět nabral spád, jen konec nebylo těžké odhadnout. Na Cooka úplně jiné téma než jsme u něj zvyklí.

Evus
06.07.2016 5 z 5

Pro jednou netradiční sci-fi se zajímavou myšlenkou. Opravdu lidstvo nedokáže žít bez agresivity a násilí? Bez soupeření, soutěžení a fyzického překonávání ostatních? I když je představa světa bez válek rozhodně hezká, myslím, že nejen, že to nejde, ale že by se to ani nemělo stát. Agresivita, překonávání sebe i druhých, přirozená bojovnost a soupeřivost je to, co nás vždy posouvalo dál a bude to tak i nadále. Na nudná uniformita Interterry by mě osobně brzy ubila a naprosto rozumím touze normálních lidí po návratu do toho pozemského pekla.

sci-fi

Robin Cook