eva3992 Online eva3992 komentáře u knih

Zaříkávač zvířat Zaříkávač zvířat Wolfgang Schreil

Wolfgang Schreil je člověk, který žije lesem a vším, co se v něm najde. Ve svém rajónu zná každé zvíře, kámen i každou šišku. Nikdo jiný se nedostane k divokým zvířatům tak blízko jako on, proto dostal přezdívku Zaříkávač zvířat. Najdete jej na Šumavě, v česko-německém pomezí, poblíž města Bodenmais.

V dnešní uspěchané době je potřeba občas uniknout všemu tomu hektickému a kam jinam než do přírody. Pokud si tam nemůžete zrovna teď dojít, vemte si alespoň knihu, díky níž se ocitnete v lese. Navíc s průvodcem, který toho ví o přírodě a zvířatech tolik. Zná každé zvíře i rostlinu a díky tomu nahlédneme pod pokličku lesního života.

Kniha začíná povídáním o zmiji a já, která má fobii z hadů, jsem ji tak četla jako thriller. Bylo to popsáno opravdu živě, že jsem viděla hady všude kolem mě. Naštěstí autor brzy přešel k pro mě příjemnějším zvířátkům a já si tak knihu mohla naplno vychutnat.

Z každého slova je cítit, jak autor přírodu miluje. Najdeme tu osobní zážitky a příběhy, ale i fakta. Některá více, jiná méně známá. Díky tomu jsem se dozvěděla spoustu nového, a to mám u knížek ráda. Navíc tu jsou fotografie, které autor pořídil při svém pozorování a některé z nich jsou naprosto unikátní.

Kromě příběhů z lesa tu najdeme místy až filozofické myšlenky o lidském bytí, ale psány tak, aby je pochopil každý. Psáno přirozeně a lidsky.

Nechte se unést krásami přírody.

30.12.2023 4 z 5

Náhradka Náhradka Barbora Postránecká

Autorka v knize zachytila příběhy těch, kteří nemohli vyrůstat se svými biologickými rodiči. Jaké to je vyrůstat v dětském domově? Co obnáší pěstounství a adopce? Skutečné životy, zajímavé příběhy, které vás donutí zamyslet se nad tím, jak je u nás nastaveno to, kam s dětmi, kteří nemají své rodiče.

Mám ráda knihy rozhovorů a ráda čtu o lidských osudech a když se navíc dozvím něco nového, tak je to top. Tohle všechno v této knize bylo. Najdete zde několik lidských příběhů, přečtete si rozhovory s lidmi, kteří vyrůstali v dětských domovech, ale dozvíte se i pohled z druhé strany – od pěstounů a těch, co si děti adoptovali. Jsou tu rady odborníků a je tu ukázáno, jak to v našem státě funguje a kde se můžete dozvědět více.

Je to opravdu smutné, když při čtení pomyslíte na to, kolik dětí je bez domova, odložených, nechtěných. Při čtení však cítíte i určitou naději, že by se dětem mohlo pomoci. Je to rozhodně zajímavé čtení, chvílemi jsem knihu četla jako román, úplně jsem jí byla pohlcena.

Skutečně nádherné fotografie skvěle doplňují atmosféru jednotlivých příběhů a vy se tak více seznámíte s jednotlivými „hrdiny“.

Jelikož mám tendenci všem pomáhat, při čtení o pěstounské péči jsem měla pocit, že bych i já do toho měla jít. Ale vím, že bych to nezvládla. Všichni pěstouni mají můj neskutečný obdiv.

Tuhle knihu by si měli přečíst všichni, kdo se alespoň trochu zajímají, jak to v našem státě chodí. Odkryje mu tak jednu důležitou část, na kterou bychom neměli zapomínat.

Bílá vlčice Bílá vlčice Vanessa Walder

Když se narodí vlčata, to nejmenší dostane jméno Pětka. Je to samička, která si usmyslí, že se stane tou nejodvážnější vlčicí a tou nejlepší lovkyní. Jednoho dne Pětka opustí svůj domov a společně se svým přítelem havranem bude hledat své nové místo.

Kniha pro děti, ale než ji dám přečíst mým dětem, rozhodně si ji přečtu nejprve já. Jednou za čas se moc ráda ponořím do dětských knížek, u kterých můžu myslet jen na krásné věci. U této jsem se navíc dozvěděla spoustu nového.

Autorka zde totiž do příběhu zakomponovala skutečný život vlků. Jak to chodí ve smečce nebo jak si hledají smečku novou. Jak loví, jak spolupracují s ostatními zvířaty. Ač pohádkový příběh, máte pocit, jak kdybyste sledovali dokumentární film. Ale vše je popsáno tak, že to pochopí i děti. Tato kniha je určena pro čtenáře od devíti let a myslím, že to tomuto věku přesně odpovídá.

Právě pro děti je tu ideální délka kapitol. Krátké tak akorát, aby je přečetly a zároveň napsané tak, aby se těšily na tu další. Kniha je nádherně ilustrována. Realistické obrázky k příběhu skvěle sedí.

Příběh je napínavý i dojemný. Druhá polovina knihy je rozhodně akčnější, že nemůžete přestat číst. A konec mě rozhodně překvapil. Autorka ho však vysvětlí, proč příběh zakončila tak, jak ho zakončila.

Teď už má knihu v rukách má desetiletá dcera, která miluje vlky, a vypadá to, že bude stejně nadšená, jako já.

17.12.2023 5 z 5

Coco Chanel: Legenda a skutečnost Coco Chanel: Legenda a skutečnost Justine Picardie

Neskutečná Coco Chanel – módní návrhářka, žena, která stála u zrodu jednoho z nejoblíbenějších a nejprodávanějších parfémů, žena, která osvobodila ženy od korzetů. Ale také žena, která o sobě ráda vytvářela mýty, upravovala si pravdu o své minulosti a zanechala po sobě spoustu tajemství.
Autorka se vydala po jejích stopách a dlouhé roky sbírala informace, aby se pokusila složit ucelený obrázek o tom, kdo a jaká ve skutečnosti byla Coco Chanel.

Jelikož mám ráda životopisné knihy, mám ráda vše francouzské a od autorky jsem již četla knihu Miss Dior, rozhodně je tato kniha pro mě jako stvořená a já si její čtení neskutečně užívala.

Když vezmete knihu do rukou, pocítíte závan luxusu. To, jak je zpracovaná, je úžasné. Kvalitní papír, více jak 200 fotografií a ilustrací. Text přehledně rozdělen do kapitol podle důležitých životních milníků Coco. Přehledně zpracované. Je opravdu zážitkem už jen držet knihu v rukou.

Život Coco Chanel je zpracován již ve spoustě příběhů, já sama jsem četla několik knížek a viděla film s úžasnou Audrey Tautou, ale na této knize je vidět, jakou si autorka dala práci s tím, aby zjistila pravdu. Vyrazila na místa, kde Coco žila i tvořila. Strávila v její pracovně i v hotelovém pokoji, který obývala, nějaký čas. Snažila se vcítit do situací, které se tam mohly odehrávat.

Při čtení jsem si ještě dohledávala blíže to, co mě více zaujalo. Dozvěděla jsem se spoustu nového a naprosto si mě získalo to, jak Coco Chanel popisovala své „malé černé“ a vůbec to, proč říci ano černému oblečení.

Je to nádherná kniha se zajímavým obsahem, která by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovničce.

Trápení všeho druhu Trápení všeho druhu Mariana Leky

Kniha povídek, která se může číst jako román. Starosti i radosti běžných dní – o nemoci, nespavosti, úzkosti, prvních láskách. Postavy z autorčina života nám budou blízké a snadno v nich poznáme sebe nebo třeba někoho z naší rodiny.

Autorčin román, Co je odtud vidět, si mě naprosto získal, proto mi je jasné, že jakmile od autorky u nás něco vyjde, já si to rozhodně hned přečtu. A musím říci, že i tentokrát, ač se jedná o povídky, mě autorka zaujala, kniha mě pohltila a já se od ní nemohla odtrhnout.

I když se v knize píše o obyčejných věcech a situacích, je to tak krásně napsáno, že jsem si užívala každou větu. Navíc se mi líbilo to, že o těchto běžných věcech dokáže autorka napsat tak hluboký a smysluplný text, úplně se do něj ponoříte.

Všechny povídky jsou podány lehce a s vtipem. I když to jsou kolikrát vážná témata, tak je autorka nezesměšňuje, ale garantuji, že se při čtení budete i usmívat.

Témata z běžného života, v knize se prostě musíte najít. Já se našla, a to v povídce Noci, kdy jsme nemohly spát. Díky tomu mi je to blízké a dokázala jsem se knížkou sžít.

Jednotlivé příběhy doplňují krásné ilustrace, které přesně vystihují to, o co tam šlo.

V knize mi bylo opravdu dobře. Tak se zachumlejte pod deku, uvařte si čaj a pusťte si do svého života Marianu Leky.

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

Kdo by neznal Jodi Picoult? Její knihy, ať už Vypravěčka, Je to i můj život, Velké maličkosti a mnoho dalších, se zapsaly do srdcí mnoha čtenářů, včetně toho mého.

Tentokrát se seznámíme s Dianou, brzy ji bude 30, žije v New Yorku, celý svůj život si naplánovala a pomalu si odškrtává splněné kroky. S přítelem Finnem se chystá na romantickou cestu na Galapágy, jenže svět postihne neznámý virus a Finn musí zůstat. Diana s těžkým srdcem odjede a doslova uvízne na ostrově, který se uzavře pro okolní svět. Poznává tak přírodní krásy, místní obyvatele, ale hlavně rekapituluje nad svým životem, zda je vlastně vše tak, jak má být.

Ač se podle anotace může zdát, že dostaneme obyčejný romantický příběh, nenechte se zmást. Tak, jak to autorka umí, je tu spousta vážných témat jako rodinné vztahy, LQBT, smrt, nemoc, ochrana přírody, láska, budoucnost. A vše je skvěle zpracované a vše do příběhu patří. Budete prožívat to, co Diana, knihu nebudete moci dát z ruky a budete hltat každou stránku. Obzvláště po tom, kdy v druhé polovině knihy přijde nečekaná situace.
Autorka si ráda vybírá různá společenská i historická témata. Zde si zvolila nedávnou celosvětovou pandemii koronaviru. Je to část naší historie, která se v knihách bude objevovat stále častěji. Nejprve jsem z toho měla smíšený pocit, ale poté, co se na mě přenesly veškeré pocity, které jsme zažívali, když jsme nevěděli, co od covidu můžeme čekat a co bude dál, jsem se nechala příběhem strhnout.
Emoce jsou ostatně další silnou stránkou příběhu a všech autorčiných knih. Umí skvěle vyvolat pláč i smích. Rozhodně si nezapomeňte ke čtení připravit kapesníčky. Také tu je skvěle vylíčena atmosféra, ať už ta temná, co se neznámého viru týká, ale i ta krásná, když se ocitáme na malém ostrově bez turistů a poznáváme tak jeho krásy. V tu chvíli jsem na sobě cítila sluneční paprsky i mořskou vodu.

Ať už jste fanoušky Jodi Picoult anebo se s ní teprve chystáte seznámit, tato kniha je rozhodně tou správnou volbou. A navíc, ta obálka

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Když se spojí dva velcí umělci – Karel Hynek Mácha a Míla Fürstová – nemůže vzniknout nic jiného než velkolepé dílo.

Kdo by neznal Máchův Máj. Dílo, které nás doprovází více jak 150 let. Příběh, který byl inspirován skutečností, převedl autor do podoby, jenž je nadčasová a můžeme ho tak obdivovat i v dnešní době. Nyní navíc vychází v této nádherné podobě.

Mezinárodně uznávaná umělkyně Míla Fürstová, která již ilustrovala taková díla jako Kytice a Babička, na sebe vzala nelehký úkol. Ač jí Máj ze začátku připadal jen temný a depresivní, pomalu v něm začala nacházet světlo a sílu a díky svým ilustracím na nás přenáší krásu přírody i lidskosti.

V předmluvě Mgr. Ivy Krejčové se seznámíte s dílem a životem Karla Hynka Máchy, dozvíte se to, co jste už od školy zapomněli, ale i mnohem víc. A hlavně se tu dočtete i o tom, jak vznikl tento úžasný projekt.

Kniha vás rozhodně zaujme na první pohled. Nádherné ilustrace, a i celkové grafické zpracování. Neobvyklý černý podklad a bílý text vás vtáhne do příběhu, u kterého nejedna romantická duše zaplesá.

Toto dílo bude určitě ozdobou mé knihovničky a já k ní do budoucna přidám i ilustrovanou Kytici a Babičku, aby se necítila osamocena. Kniha je nádherným dárkem pro všechny knihomoly a pro ty, kteří ocení krásu.

Hynku, Viléme, Jarmilo! Předveďte se v nových, krásných ilustracích.

Pozoruhodně bystrá stvoření Pozoruhodně bystrá stvoření Shelby Van Pelt

Zajděte někdy do Mořského světa a zaposlouchejte se. Třeba zaslechnete někoho, kdo zná vaše tajemství.

Když se Tova stane vdovou, nechce jen sedět doma a smutnit. Najde si práci v akváriu jako uklízečka. Tam pozná Marcella, obří tichomořskou chobotnici. Začne se mu svěřovat a on pomalu zjišťuje, že vlastně ví, co se stalo před třiceti lety, kdy zemřel Tovin syn. Teď jen přijít na to, jak dát pravdu vědět lidem dřív, než bude pozdě.

Toto byl opravdu velice originálně pojatý příběh. Aby jako hlavní vypravěč byla chobotnice je neobvyklé a sama jsem se bála, jak to bude působit, jestli to nebude až moc přehnané. Ale bála jsem se zbytečně. Všechno do děje skvěle pasovalo, působilo to přirozeně a já od chobotnice hltala každou myšlenku, názory i životní pravdu.

Jak se na knize uvádí, je to příběh pro všechny, komu se líbila kniha Muž jménem Ove. Já osobně Oveho moc nemusím, tak jsem si nebyla jistá, jak mi tato kniha sedne, ale musím říci, že Teva mi přirostla k srdci daleko víc a příběh jsem si užila od začátku až do konce. Je pravda, že první stránky mě hned nepřesvědčily, ale s každou další jsem potřebovala vědět víc a víc.

Postupně od chobotnice víte více než hlavní hrdinové. Díky tomu si moc přejete, aby vše dopadlo dobře, fandíte jim, bojíte se jejich špatných rozhodnutí, chcete jim pomoci. Zkrátka pro ně žijete i dýcháte, emoce pracují na plno a na závěr přišla i nejedna slzička dojetí.

Je to příběh o rodině, přátelství a stáří. Můžete v něm najít sebe i své blízké. Poznáte nejen Tevu, ale i další obyvatele městečka a jejich tajemství. Na chvíli se přestěhujete k nim domů a budete s nimi žít jejich životy.

Nejsem fanynka chobotnic, ani jiných mořských „potvor“, ale slibuji, že Marcella si musí zamilovat naprosto každý.

Můj život v Severní Koreji Můj život v Severní Koreji Serin Čche

Když bylo Pak Čihjon dvacet devět let, rozhodla se, že uteče ze své vlasti – Severní Koreji. Teprve až v dospělosti pochopila, kam se KLDR ubírá a že není normální takto žít. Útěk se jí podařil až na podruhé, nyní žije v Anglii a rozhodla se uveřejnit svůj příběh, aby celý svět mohl vidět, jaké podmínky v KLDR panují.

K práci na své knize si přizvala Čche Serin, jihokorejskou spisovatelku. Díky tomu je zde skvěle zachycen rozdíl těchto dvou zemí a jejich obyvatel. Ženy, které byly vychovávány k tomu, aby jedna druhou nenáviděla, se díky knize spolu sblíží a spřátelí. Životy, jež rozdělovala 38. rovnoběžka se nyní protnuly navždy.

Život v Severní Koreji je pro nás nepředstavitelný. Při čtení se mi ani nechtělo uvěřit, že se jedná o skutečný příběh. Měla jsem pocit, že čtu fikci, ale jen pro to, že můj mozek odmítá uvěřit, že se ještě v dnešní době dá takto žít. Hrůza.

Pak Čihjon svůj příběh líčí bez sentimentu, tak jak svůj život vnímala, od dětství až po dospělost. Je zde skvěle ukázán vývoj – bezmezná důvěra systému až po prozření. Hladomor a diktatura, kontroly každého kroku, nesmyslná nařízení. Neskutečné a nepochopitelné.

Knihu by si měli povinné přečíst všichni a nebála bych se ji zařadit do doporučené četby ve školách. Silné čtení, o to více, že se to stále ještě děje.

Zapomenutá Zapomenutá Jiří Klečka

Dům paměti – léčebné zařízení pro ty, kteří ztrácí paměť. Potkají se tu i Božena s Pavlem. Neviděli se spolu více jak třicet let. On ztratil schopnost psát. Ona se kvůli nemoci odcizila své rodině. Je možné navázat tam, kde kdysi přestali? A je možné jejich uzdravení? Možná, že ano, ale cena za to bude vysoká.

Knihy z edice Tvář od Vyšehradu jsou pro mě sázka na jistotu. Mám již doma celou sbírku, nečetla jsem zatím všechny, ale ty, které ano, tak vždy byly dokonalé! A nejinak tomu bylo tentokrát. Moje první setkání s autorem, ale určitě ne poslední. Tato kniha vás rozhodně překvapí.

Od prvních řádků mě příběh pohltil tak, že jsem knihu nemohla odložit. Ponořila jsem se do příběhu. Střídá se tu minulost s přítomností, střídají se tu vypravěči. Díky tomu, jak nám autor příběh dávkuje, nás udržuje v neustálé pozornosti. Chceme se dozvědět víc a víc. Je znát, jak je to celé dobře promyšlené a propracované a vy se tak dozvíte vše v pravou chvíli.

Ač si možná myslíte, že víte, kam se bude příběh ubírat, autor si s námi pěkně zahrává, zamíchá do vyprávění i vedlejší postavy, děj graduje, až vás nakonec opravdu překvapí.

Celé je to tajemné, temné, mystické, napínavé, děsivé, ale zároveň lidské a ze života. Moc mě bavily zakomponované skutečné události a osobnosti, celý příběh má tak větší nádech uvěřitelnosti a kolikrát máte pocit, že čtete skutečný příběh a chcete si o hlavní postavách i o Domu paměti něco vyhledat.

Po dočtení mám chuť si knihu přečíst znovu. Je tu tolik detailů, které spolu souvisí a které mi možná unikly. Tím, že teď již vím, jak kniha skončí, bych se určitě na některé situace už dívala jinak.

Něčím mi příběh připomínal knihu Vypravěč od Anny Bolavé, pokud se vám tato kniha líbila, bude se vám rozhodně líbit i Zapomenutá.

03.12.2023 5 z 5

Náčelník Náčelník Aleš Palán

Miloslav Nevrlý, muž, který se nejlépe cítil s batohem na zádech a když se mohl toulat po Jizerských horách, Karpatech a na dalších místech. Díky svým zkušenostem, zážitkům a knihám, inspiroval mnoho dalších cestovatelů, kteří se vydali v jeho stopách. Jeho kniha Karpatské hry mnohým lidem změnila život.

Při příležitosti jeho devadesátých narozenin vychází kniha rozhovorů, ve které se dozvíme více o jeho cestách, ale vzpomíná i na své dětství, na svou rodinu, později pak na své zaměstnání a my tak poznáváme jeho naplněný život.

Ten, kdo klade otázky, je Aleš Palán. Jeho knihy rozhovorů jsou úžasné. Nedočkavě vyhlížím každou jeho novinku a díky tomu se mi dostal do rukou Náčelník, který by mě jinak možná minul, naštěstí se tak nestalo a já jsem moc ráda, že jsem si mohla přečíst velice zajímavý a inspirativní lidský příběh.

Pan Nevrlý má rozhodně o čem povídat, myslím, že by jeho povídání vydalo ještě minimálně na dvě knihy. Bavilo mě vše, jak jeho vzpomínání na mládí a dětství, které prožil za války, jaké měl rodiče a jak vůbec přišel na to, že jsou hory a pobyt v přírodě pro něj tak důležité. Tak i jeho pohled na svět, víra v Boha a láska ke knihám. V knize najdete také fotografie, které vám text krásně doplní.

Zajímavý člověk, který má co předat dalším generacím. Skvěle pokládané otázky. Určitě mě kniha navnadila na to, abych si přečetla knihu Karpatské hry, a to i přesto, že zrovna nejsem největší fanda horské turistiky. Knihu však rozhodně koupím tchyni pod stromeček, neboť po celý život miluje chození po horách a myslím si, že ji tato kniha osloví ještě více než mě.

Ať už jste milovníci hor nebo nikoliv, tato kniha je pro každého. Krásné myšlenky a životní příběhy vás rozhodně zaujmou a třeba i v něčem namotivují.

03.12.2023 5 z 5

Líbáš jako Bůh Líbáš jako Bůh Marie Poledňáková

Helena si žije vcelku spokojený život, konečně se rozvádí se svým nevěrným manželem, užívá si vnoučátek, ale pak se stane něco, co už nečekala. Zamiluje se. A to do lékaře Františka. Jediný problém je, že František je tak trochu ženatý. A obě rodiny budou jejich vztah komplikovat.

Po této knize jsem sáhla jen díky tomu, že jsem ji potkala v knihobudce a splňuje jedno téma čtenářské výzvy na Databázi knih (kniha, jejíž autor zemřel v roce 2022). Normálně bych po ní nesáhla a už chápu proč.

Za prvé, moc nemusím knihy psané jako komedie a když už humorné knihy, tak mám raději chytrý, nenucený humor. Za druhé mám raději, když nejdřív čtu knihu a teprve poté vidím film, tentokrát to bylo opačně. A za třetí, nemám ráda knihy, které jsou sepsané podle scénáře. Je to strašně znát.
Nedokáži ani odhadnout, jak by se mi kniha líbila, kdybych neviděla film, ale obávám se, že vůbec.

Dočetla jsem, naštěstí příběh nemá moc stránek, ale příště se raději pořádně rozmyslím, než se do něčeho takového zase jednou pustím

2,5*/5*

26.11.2023 2 z 5

Mág z Kremlu Mág z Kremlu Giuliano da Empoli

Vadim Baranov – Mág z Kremlu. Původně producent reality show, nakonec šedá eminence Vladimira Putina. Kniha o ruské moci, o Putinových přání, ale i o tom, kdy je nejlepší z politiky zmizet.
Kniha o současném Rusku a kniha o tom, jaké to je mít moc.

Toto byla zvláštní kniha, dlouho jsem nevěděla, co si o ní mám myslet. Hlavní postava Vadima Baranova je totiž napsána podle skutečné postavy Vladislava Surkova, který byl jedním ze zakladatelů strany Jednotné Rusko, která v roce 2001 pomohla Putinovi k moci.

Tím jsem celou dobu přemýšlela nad tím, zda čtu skutečný nebo smyšlený příběh. Rozhodně tu jsou skutečné momenty z nedávné historie, které vás donutí si vyhledávat další informace a fotografie. Je určitě lepší, pokud máte znalosti o Rusku, v ději se tak nebudete ztrácet, ale naopak si všechny historky přiřadíte na správné místo.

Je tu spousta zajímavých a pravdivých myšlenek, často tu najdete až filozofické rozjímání. Jsou tu skvěle používané metafory a celkově je to dobře napsáno. Co mám v příbězích ráda, je tu zmíněno i spousta knih a dalších autorů. Při čtení se rozhodně zamyslíte nad tím, co si vlastně autor vymyslel, a jak je možné, že u některých momentů toho věděl tolik.

Rozhodně zajímavá kniha, taková ruská historie ve zkratce a bude na každém čtenáři, co si z toho odnese.

26.11.2023 4 z 5

Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Tomáš Etzler

Již druhé pokračování ze života známého novináře v Číně. Zážitky, které se vám u nás rozhodně nestanou. Skutečný život Tomáše, který si tentokrát opravdu sáhl na dno.
V této knize se například dozvíte, jak vývoj Číny ovlivnila politika jednoho dítěte, jaké je zde postavení žen, jaký byl nejznámější čínský disident a mnoho dalších témat.

Neskutečné, zajímavé, poutavé, neuvěřitelné – to všechno mě napadalo při čtení. První díl jsem bohužel nečetla, takže jsem nevěděla, do čeho jdu. Ale po dočtení je mi jasné, že nutně potřebuji i předchozí knihy autora, ale i všechny, které má ještě v plánu napsat.

To, jak se žije v Číně, je pro mě až nepochopitelné a že tam autor vydržel tolik let je opravdu obdivuhodné. Byla tu ukázána práce novináře, ale i osobní život, který je také ovlivněn Čínou. Knížku jsem nemohla odložit, úplně mě pohltila a já jen nevěřícně zírala na to, co autor prožil.

Na začátku každé kapitoly najdete QR kódy, které vás přenesou do reportáží pro Českou televizi. Tím se vám krásně propojí text s obrazem a můžete se tak lépe přenést do situace, kterou autor popisuje. Někdy si autor v textech nebere servítky s některými výrazy, ale o to víc to bylo autentičtější a rozhodně to do knihy patřilo.

Po dočtení jsem se podívala na dokument Nebe. Je to velice silný příběh a díky tomu, že jsem si v knize přečetla to, jak vznikal, tak o to víc jsem ho prožívala.

Pokud máte rádi skutečné příběhy a silné lidské osudy. Pokud se chcete dozvědět pravdu o tom, jak se žije v Číně, rozhodně si autorovy knihy přečtěte!

26.11.2023 5 z 5

Klubovna Naděje Klubovna Naděje Tomáš Paprštein

Tomáš se rozhodl promluvit o svém osobním příběhu. V dětství zažil sexuální zneužívání, manipulaci a citové vydírání. Kniha je formou jeho deníků a zároveň je doplněna o rady odborníků.

Tato kniha je ohromně důležitá a rozhodně by si zasloužila více pozornosti. To, jak je uchopená, celý ten koncept, že to není jen samotný příběh Tomáše, ale nesmírně důležité rady různých odborníků. Ty vám mohou třeba otevřít oči. Jsou určeny dětem, rodičům, učitelům, no prostě všem, kteří mají pocit, že něco není v pořádku, tak aby věděli, co s tím.

Příběh Tomáše je velice silný. Ať už samotné zneužívání, ale i to, kam se příběh poté ubíral. Když si myslíte, že už to všechno skončí, protože šel Tomáš s pravdou ven. Bohužel však trauma nekončí tam, kde bychom si mysleli.

Jelikož mám děti a nechci, aby něco takového zažily, tak mě rady a tipy odborníků v knize opravdu zaujaly, vím, na co si dávat pozor, jak se může změnit jejich chování a na co se zaměřit.

V knize najdete i kontakty, kam se můžete obrátit v případě, že potřebujete pomoc, a to v různých situacích.

Tento příběh si rozhodně přečtěte a pošlete ho dál. Osvěta je velmi důležitá a může zabránit nejednomu traumatu a nešťastnému životu.

Příběh Tomáše a vše kolem toho, jak se rozhodl pomoci, najdete na stránkách Klubovny Naděje. Kde si nejenom můžete pořídit knihu, ale jsou tu i videa s odborníky a jejich rady.

Otevřete oči a zajímejte se, aby se to už nikomu nestalo

26.11.2023 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Kniha nás zavede na mrazivý Island, na zapadlý venkov, kam nastupuje mladá Sóldís jako soukromá učitelka zbohatlické rodiny. Ani zaměstnavatelé, ani odlehlé místo se jí nelíbí, ale jelikož se nemá kam vrátit, rozhodne se to vydržet.
Policejní vyšetřovatel Týr se po letech vrací ze Švédska na rodný Island. Spolu s kolegyní Karólínou budou vyšetřovat brutální vraždu, která odhalí i skrytá tajemství.

Toto bylo moje první setkání s autorkou a musím říci, že to bylo skvělé. Od prvních stránek napínavé. Prolíná se tu současnost a nedávná minulost, díky tomu čtenář vidí, zda policie postupuje správně ve svých úvahách. Chvílemi to bylo opravdu hodně napínavé a místy až strašidelné. K tomu přispěla i skvělá atmosféra Islandu – sníh, mráz, vítr, zima a chalupy na samotě.

Právě práce policie tu je dobře vylíčena, jak se vede vyšetřování, jaká je jejich práce, jak fungují na Islandu, jsou tu ukázány veškeré podrobnosti, ale vše tam patří, nepůsobí to nudně.

Hlavní hrdiny – Týra a Karólínu – jsem si hned oblíbila. Mladí sympatičtí lidé. Každý má své tajemství, které autorka v tomto díle dobře naznačila a nechala nás tak nakouknout, kam se jejich osudy budou ubírat v dalších částí této série Černý led.

Rozhodně mě autorka touto knížkou nalákala, abych si v budoucnu přečetla i další díly.

26.11.2023 4 z 5

Kniha rozhovorů s Markem Dvořákem – lékařem letecké záchranky. Člověkem, na kterém je na první pohled znát, jak ho jeho práce baví a díky tomu ji dělá na sto procent. V knize najdeme jeho svérázné názory, ale i humor a dojetí.

Marka Dvořáka, stejně jako mnoho z vás, jsem poznala díky instagramu, ale už předtím jsem slyšela jeho rozhovor v rádiu a velice mě zaujal tím, jaký je člověk. Navíc létá v kraji, kde žiji, takže kdykoliv letí vrtulník záchranářů nad našim domem, vždy si na něj vzpomenu. Nejen, že skvěle dělá svou práci, ale jeho osvěta je super. Ta byla i v knize, kdy připomenutí, jak by měla vypadat první pomoc, je tak důležité.

Knihy rozhovorů mám moc ráda a hlavně, když má ten, co odpovídá, toho tolik co říci. Ať už se jednalo o příběhy z jeho záchranářské a lékařské práce, ale i toho, jak se k ní vůbec dostal.

Celý rozhovor je ve velice příjemném duchu, čtenář se tak zasměje, ale čekejte i slzičky dojetí, tedy alespoň u mě se objevily a ne jen jednou. Kolikrát jsem četla a ani nedýchala. Práce lékařů je neskutečná. Obdivuji a vážím si každého, kdo ji vykonává.

Jsem ráda, že mi nad hlavou v našem kraji létá člověk na svém místě. Ale stejně budu doufat, že se ním nikdy nebudu muset potkat osobně, když bude v práci.

Hodiny Hodiny Ian McEwan

Připomeňte si historické události posledních padesáti let na životě jednoho člověka. Jak ho ovlivnily a co by mohlo být jinak?

Rolanda Bainese, hlavního hrdinu knihy, poznáváme v jeho jedenácti letech. Právě se vypravil do dva tisíce vzdálené internátní školy a nebude tak pod ochranou své matky. Svou zranitelností přitahuje učitelku klavíru Miriam, která v něm zanechá jizvy i vzpomínky na lásku. Později Rolanda opustí jeho žena a zanechá ho samotného s jejich synem. Je tak donucen čelit realitě své neklidné existence.

Knihy Iana McEwana jsou velice oblíbené, mám jich doma spoustu, zatím jsem četla pouze tři z nich a vždy jsem byla nadšená. Jeho Hodiny jsou obsáhlým dílem, které rozhodně zaujme a donutí nás zamyslet se i nad naším životem a vztahem k našim blízkým.

Autorův styl se nezapře. Nádherný jazyk, věty, nádherná přirovnání. Už jenom číst ten text je zážitkem, když se k tomu přidá zajímavý příběh a emoce, které na vás přenesou smutek, který se vám dostane nejen do hlavy, ale i do každé buňky vašeho těla, tak máte v ruce literární skvost.

Ač se zdá, že se v příběhu skáče od jednoho k druhému, hlavní hrdina se v myšlenkách vrací, nechává nás po kouskách nahlédnout do své minulosti a čtenář si tak postupně skládá jeho příběh, tak má všechno svůj význam. Je to skvěle promyšlené a propracované, autor si s námi hraje, mlží, tají a vždy v pravou chvíli odhalí kousek dalšího tajemství, aby si udržel naši pozornost.

V příběhu najdete úžasné myšlenky, všechny ze života, některé k zamyšlení, jiné k pousmání. Díky tomu, že nás celým příběhem provází skutečné historické momenty, měla jsem kolikrát pocit, že i život Rolanda Bainese je skutečný, a přišlo mi, že tak čtu i skutečný životopis.

Nečekejte žádnou velkou akci, ale pomalé vyprávění, vzpomínání a rozjímání. I přesto je toho v příběhu TOLIK. Chce to čas, abyste to všechno vůbec vstřebali.

Najdete zde všechno, co očekáváte od dobré „odeonky“. Já vám přeji jediné – vychutnejte si Hodiny od prvního do posledního písmenka.

Lidi od kolotoče Lidi od kolotoče Kamila Hladká

Kdo by nemiloval pouť? Svézt se na kolotoči, vystřelit růži na střelnici, autorka se vypravila do prostředí světských a přináší příběhy několika generací českých kolotočářů. Svérázné lidské osudy, atmosféra poutí, život v maringotkách. Nechte se přenést mezi kolotoče a přečtěte si o životě, který nám může připadat značně vzdálený.

Autorčiny přechozí knihy – Hornické vdovy a Sestry – se mi moc líbily. Navíc pocházím z městečka, kde má pouť opravdu dlouhou tradici a je v okolí vyhlášená. Neváhala jsem tak, a knihu si musela pořídit a ano, jsem nadšená i tentokrát.

Knihy rozhovorů mám moc ráda. Dozvíme se o lidech opravdu zajímavé věci, zvláště pokud mají co říci, a to lidé od kolotočů opravdu mají. Dozvíme se toho spoustu – jak žijí, jaké musí řešit problémy, co je těší, na co jsou hrdí. Podíváme se i do minulosti, neboť si po generacích předávají své zkušenosti. Je tu hodně cítit právě síla rodiny, pospolitost, tradice a úcta k předkům.

Ač je kniha formou rozhovorů, nenajdete tu otázky, ale to, jak jsou odpovědi zpracované, je skvělé. Máte pocit, že sedíte v maringotce a posloucháte vyprávění o životě světských.

Nesmím zapomenout ani na úžasné fotografie, které knihu skvěle doplňují.

Již teď se moc těším, s čím přijde autorka příště.

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Kamila se vydává do malé vesničky, kde se nachází dům, kde před mnoha lety žila se svou matkou. Nyní by jej měla uklidit, aby ho mohly prodat. Netuší však, že tu na ni číhá zlo, které Kamilu volá a je připraveno ji už nepustit.

Tak tohle byla jízda! Kniha je označena jako psychologický thriller, ale rozhodně bych se nebála označení hororu. Číst ji večer, kdy kostelní zvon odbije přesně ve chvíli, kdy zvoní i v příběhu a na okno vám někdo zaťuká, ale nikdo tam není popravdě říkám, že se mi po dočtení neusínalo snadno a to bylo skvělé, protože příběh ve mně probouzel emoce a já s ním žila. Je tu skvěle vylíčena atmosféra, takže opravdu není problém se do něj ponořit a prožívat s Kamilou v domě krušné chvilky.

Hltala jsem každé slovo, příběh mě absolutně vtáhnul, při čtení jsem ani nedýchala a konec jsem se bála dočíst. Dlouho jsem vůbec netušila, kam se bude děj dále ubírat, takže jsem byla neustále napnutá a pohlcená.

Když se navíc dočtete, že je příběh inspirován skutečnou událostí, tak z představy, že bych se v tomto domě někdy ocitla, mě opravdu mrazí.

V takovéto knize bych nečekala ilustrace, proto mě mile překvapily a zároveň příběhu dodaly tu správnou atmosféru.

Pojďte se bát, ale zároveň i nahlédnout do naší historie.