eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Tak se mi opět potvrdilo, že nesmím soudit sérii podle prvního dílu. Ten mi až tak úžasný nepřipadal, ale tady se to pěkně rozjelo a jede to dál. Hned jdu na další díl.

02.07.2023 5 z 5

Kolem světa žigulem Kolem světa žigulem Filip Vogel

Po dlouhé době jsem se zase pustila do cestopisu a asi mne to od nich zase na chvíli odradí. Žigula jsem měla také, ale kombíka, a byl super, i když měl samozřejmě svoje mouchy. V životě jsem já, ani nikdo známý, neslyšel, že by se žigulíku říkalo kopějka. To možná v Rusku. Jet kolem světa v sedanu by mne teda nenapadlo, a ze stylu cestování těhle dvou mne málem kleplo. A úplně do vrtule jsem byla, když psali, jak jsou Argentinci sjetí po maté! To snad ani nejde. Co já se ho napila a žádné euforium ani halucinace se nedostavily ani náznakem. Možná si spletli yerbu maté s cocou, ale ani po té není člověk sjetý. Co ale asi popisovali věrně, jsou Rusové. Tomu bych i věřila.

03.05.2023 2 z 5

Vzpomínky na zítřek Vzpomínky na zítřek Petra Slováková

Skvělé pokračování, a také doufám, že to ještě není konec. :-) Je mi tedy přišlo, že od strany 300 něco, jakoby se trochu změnil styl vyprávění a najednou to začalo mít jiný spád. Že by se autorka lekla, že by jinak byla kniha moc dlouhá? Možná by to nebylo na škodu, určitě je tam fůra nedořešených věcí a příběhů.

07.03.2023 5 z 5

Ztracené insignie Ztracené insignie Sandra Regnier

Rozhodně doporučuji číst všechny díly hned za sebou, protože je to vlastně jedna kniha ve třech. Třetí kniha byla víc akční, ale ta prostřední mne bavila víc. Vlastně souhlasím s hodnocením Nikidree a ještě mne rozčilovala ta spousta překlepů. Téma je určitě super, je to velmi čtivé, ale celé je to dost nedotažené. A ještě mne autorka v doslovu nakrkla tím, že prý Marie Terezie měla nevychované děti, protože jich měla 16 a neměla čas se jim věnovat, když musela vládnout!

13.12.2022 4 z 5

Marie Terezie očima Marie Antoinetty a generála Laudona - Velikáni do kapsy Marie Terezie očima Marie Antoinetty a generála Laudona - Velikáni do kapsy Tomáš Chlud

Opět super, i když co se týká Marie Terezie, po minisérii v TV, ne až tak překvapivé. Víc mne zaujal Já a zase já :-) Fridrich II. Asi si o něm budu muset něco přečíst. To jsou ty souvislosti...

10.12.2022 5 z 5

Božena Němcová očima kluka, který nechtěl číst Babičku - Božena Němcová očima kluka, který nechtěl číst Babičku - Tomáš Němeček

Taková útlá knížečka a tolik informací! Z celé série mne zaujala nejvíc, protože v ní bylo i hodně dění okolo, které s Boženou souviselo. Takhle by se měl učit dějepis!

10.12.2022 5 z 5

Tomáš Garrigue Masaryk očima slečny Alice a mistra Viktora Tomáš Garrigue Masaryk očima slečny Alice a mistra Viktora Tomáš Němeček

Super dějepis do kapsy. Člověk se dozví i něco nového, pěkně v souvislostech a ještě opravdu čtivou formou.

02.12.2022 5 z 5

Dračí proroctví Dračí proroctví Sandra Regnier

Na začátku hned upozorňuji, že pokud se chystáte tuhle sérii číst, tak si pořiďte/půjčte všechny díly najednou nebo Vás na konci klepne. Nechápu, proč jsou to 3 knihy a ne jedna, když jedna bez druhé nedává smysl.
Jinak se mi tedy tenhle díl líbil víc než ten první a čtivé je to fakt hodně. Jen tedy nechápu Fay, proč nezkouší co všechno zvládne, když to nikdo neví. A vlastně nad moc věcma ani nepřemýšlí. Ale asi je to věkem :-). Přeci jen už nejsem cílová skupina, tak nad vším víc hloubám. ;-)
Hvězda dolů opět hlavně za tu spoustu chyb.

02.12.2022 4 z 5

Mezi elfy proti své vůli Mezi elfy proti své vůli Sandra Regnier

Naivní příběh pro postpubertální outsiderky, ale kdybych v tom věku četla fantasy a ne westerny, tak bych asi fantazírovala tímhle směrem. :-) Je to nečekaně čtivé a vtipné, takže hvězdu strhávám hlavně za tu spoustu překlepů, které opravdu ruší, a jdu na další díl, který mám naštěstí hned po ruce, protože ten konec...
Určitě čtěte všechny díly hned za sebou, protože je to vlastně jedna kniha rozdělená do tří.

26.11.2022 4 z 5

Karel IV. očima opata Neplacha a rytíře Smila Karel IV. očima opata Neplacha a rytíře Smila Tomáš Němeček

Super počteníčko, i když o Karlovi už jsem toho četla dost a něco mi v tomhle chybělo. Ale třeba to byly jen vymyšlené nebo neověřitelné příběhy, které v "učebnici" nemají co dělat. Jsou tu i zajímavé informace o Janu Lucemburském, ale možná bych uvítala trochu víc info o Karlových sourozencích.

20.11.2022 5 z 5

Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky Tomáš Němeček

Tak tohle bylo fakt super. Konečně se člověk dozví, a ještě opravdu čtivou formou, souvislosti. Určitě si přečtu i další knížky z téhle série. Rozhodně nejsou určené jen pro děti.

27.10.2022 5 z 5

Zachraň Jacka Zachraň Jacka Gareth Crocker

Tedy tak naivní knížku jsem už dlouho nečetla. Téma super, i čtivé to bylo, ale tolik neuvěřitelností... To, že se ze všech těch smrtelných zranění vyléčí, bych ještě skousla, to, v jakém stavu je Fletcher ještě schopen jít, už je horší, ale budiž, ale ti spící vietnamci asi byli pod práškama, že vždy tak tvrdě spali. Já bych byla 100x vzhůru!
Doporučuji tedy spíš pro někoho kdo nepátrá do hloubky, a jednoduchý, stručný příběh mu stačí.

05.09.2022 1 z 5

Sharpův atentátník Sharpův atentátník Bernard Cornwell

Už neočekávaný díl Sharpa opět nezklamal a určitě byl lepší než ty poslední. Až na ten konec, ten mi tedy nějak neseděl, ale asi to bude tím, že si Richarda jako usedlého manžela a farmáře neumím moc dobře představit.

15.08.2022 4 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Tak teda nevím... mělo by to být lepší než Havraní kruhy, ale tak nějak mám pocit, že autorka nevyužila potenciál, který se nabízel, a kterým by bylo alespoň malinké propojení obou příběhů. Aspoň jen malý náznak. Ten jsem ale nenašla. Hirku jsem si hned zamilovala a bude mi chybět, zato Juva mi moc nesedla. Ale čtivé a napínavé to je, to jo. Jsem zvědavá, jak to bude dál.

07.07.2022 5 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Druhý díl se četl stejně snadno a rychle jako první. Nic divného, když je to taková pohádka pro dospělé, kde jsou postavy převážně černobílé a hlavní hrdinové ze všeho vyváznou prakticky bez úhony. :-)

19.02.2022 3 z 5

Ernettiho stroj Ernettiho stroj Roland Portiche

Napínavé, čtivé, ne tak překombinované jako Dan Brown a nechápu spojitost s Bondem. Nesmí se to samozřejmě brát úplně vážně, je to prostě sci-fi. Pár zajímavých info a námětů k zamyšlení (i když nic nového) se tam najde, ale logických chyb také.

10.01.2022 4 z 5

Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí Virginia Morell

Musím říct, že pro mne většinou nic objevného. To, že zvířata nejsou nemyslící stroje, vím už dávno a nechápu, že se to oficiálně připouští až v poslední době. Je ale pravda, že se stále ještě setkávám s názory, že si zvířata polidšťujeme. Ale vždyť člověk je také jenom zvíře!
Je jasné, že k tomu aby se u někoho rozvinula inteligence, tak k tomu musí mít podmínky. Prase zavřené celý život v chlívku, kde se sotva otočí, se asi bude projevovat jinak než to, které má nějakou svobodu. Ani "blbá" slepice není hloupá.
Jediné, co jsem netušila, bylo to, že si papoušci (a možná i jiní ptáci) dávají ve své řeči jména. Ale třeba se časem zjistí, že si jména dávají i jiná kolektivní zvířata. Tam je přece důležité vědět kdo je kdo.
Knihu určitě doporučuji všem, kdo nějaké zvíře vlastní nebo si ho chtějí pořídit, aby si ho víc všímali, dopřáli mu co nejlepší podmínky a byli mu dobrým parťákem.
P.S.: Čím víc čtu o Darwinovi, tím je mi bližší a víc ho obdivuju.

20.11.2021 5 z 5

Pátá hora Pátá hora Paulo Coelho

Tak určitě je to příběh na zamyšlení, ale nijak mne to nenadchlo.

26.10.2021 3 z 5

Sanditon Sanditon Jane Austen

Potřebovala jsem nějakou oddechovku a rozhodně jsem nebyla zklamaná.

22.08.2021 5 z 5

Námořník Námořník Jan Drnek

Super knížka. Škoda, že to takhle nebylo (bohužel by asi ani nebylo, i kdyby se z Maxe stal císař - tak dokonalý určitě nebyl). Je to tedy kniha spíš k zamyšlení než dějová, ale dost s ní souzním. Jen jsem si teda vůbec nezvykla na chybějící uvozovky přímé řeči. Měla jsem pocit, že to ani nedám. Jo a nesedělo mi tam pár dat a duševní čilost lidí v dost pokročilém věku. Ale pokračuji dalším dílem.

04.04.2021 5 z 5