Pátá hora

Pátá hora https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475938/bmid_pata-hora-N9c-475938.png 4 530 42

Brazilský autor P. Coelho (* 1947) se za necelých deset let své literární dráhy stal jedním z nejúspěšnějších světových autorů: v roce 1996 patřil mezi patnáct nejčtenějších, a to především díky bestseleru Alchymista. V nejnovějším románu se Paulo Coelho vrací do středověké Fénicie, aby na příběhu izraelského proroka Eliáše sledoval jeden výjimečný lidský osud od propasti nevyhnutelné tragédie až k odhodlání volit si svou vlastní cestu životem a přijmout za ni odpovědnost. Na Blízkém východě,kde se od pradávna mísily mnohé kultury, kudy na křižovatce cest táhla ničivá vojska asijských a afrických velmocí a kde probíhaly dalekosáhlé historické děje, dojde v kratičkém úseku jediného bytí k setkání muže a ženy a ke konfrontaci jejich víry, lásky, pochybností a naděje v čase bouřlivých událostí.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

O Monte Cinco , 1996

bosorka78
05.08.2023 5 z 5

Styl psaní zvláštní,asi vloženo té konkrétní doby,ale příběh silný jako vždy. Moc se mi líbí jak si Coelhe umí pohrát s naší fantazií a rozvinout ji díky svým knihám naplno. Coelh je můj velký učitel takže nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami.

Abia
30.07.2022 3 z 5

Dala jsem si pauzu od jeho knih dvacet let a teď tato přišla na půdě pod ruku. Příběh je to úžasný, dá se v něm najít ledacos. Forma knihy mě ale nějak neoslovila, přišlo mi to napsané šroubovaně. A prostě pořád nechápu tu křesťanskou podobu mstícího se boha.

Jitulevrtule
17.05.2022 2 z 5

Bohužel mě kniha neoslovila. Děj mi neubíhal, neměla jsem vůbec chuť ji dočíst. Bylo to na mě až moc "nábožensky" napsáno.

Pavla-Adina
06.05.2022 3 z 5

Sice mě něco nutilo dočíst knihu, i když jsem pochybovala o její kvalitě. Před dvaceti lety jsem byla nadšená knihami Paula Coelha, dnes už ho tolik neprožívám, nepodtrhuji si každé slovo nebo myšlenku jako vzácnou citaci. Právě to bylo možná autorovým záměrem.

Josh
20.01.2022 2 z 5

Zklamání. Stručná definice by byla „ztracení v textu“, protože se mi příliš často zdálo, že najednou autor skočil jinam, nebo se mi snad spojily dvě stránky? Takový ne vždy plynoucí děj…. Asi jsme se s autorem minuli v pochopení, snad milý hrdino proroku Eliáši jindy jinde.

fabija
28.12.2021 3 z 5

Z dosud čtených knih Coelho se skutečně jedná o "slabší" kousek. Nicméně každému vřele doporučuji. Konec knihy, respektive vyústění příběhu lásky zasáhne každé srdce a přinese opravdu silný zážitek. Ostatně jako každá kniha Coelho.

Dixinka
01.12.2021 5 z 5

Moudra se musí dávkovat, aby došlo k pochopení celé knihy. Pěkné.

eva-lupen
26.10.2021 3 z 5

Tak určitě je to příběh na zamyšlení, ale nijak mne to nenadchlo.

Stauff
13.09.2021 5 z 5

Nejlepší Coelhova kniha.

PetraVok
17.04.2021 4 z 5

Z Coelhových knih nejslabší.

Veeczko
05.04.2021 1 z 5

Coelha mám ráda, ale tuto knihu jsem nepochopila. Pro mě nejslabší.

Worbitka89
27.03.2021 2 z 5

V kostce: víra, naděje, láska a politika hýbe světem. Nebýt konce, který to trochu symbolicky zachránil. Má třetí kniha od Coelhyho, zatím nejslabší, tak nějak nevýrazná.

Dada077
24.02.2021 3 z 5

radím medzi autorove slabšie diela, nakoľko tu mi príde ako vykladač biblie, ak by som sa mala rozhodnúť, či čítať ešte raz, tak nie.
"Veľkňaz sa najväčšmi obával, že bybloské písmo sa rozšíri a ohrozí existenciu bohov na Piatej hore." - Základy cenzúry tlače. :)

Alexxxka
02.10.2020 3 z 5

Nebylo to špatné...

Arkagas
12.03.2020 5 z 5

Pátá hora je dle mě knížka, kterou by lidé měli číst hned po Alchymistovi. Putování proroka Eliáše, který následuje Hospodina a přesto vlastně nevěří, že vše co dělá je správné. Po velkém životním obratu se Eliáš s Hospodinem defakto “pere” a odmítá dělat co mu vzkáže anděl. Až nakonec sám pochopí, že tohle je přesně to, co po něm Hospodin chce. Ne tupé následování, ale odhodlanost a přesvědčení sebe sám, že to co dělám má smysl a dělám to za nějakým účelem.
Kniha plná filosofie (jak jinak), moudrých myšlenek (jak jinak), ale především milý lidský příběh, který je sice zasazen do kulis křesťanství, ale nikomu nic nevnucuje. Milé pohlazení na duši, ze kterého si každý rozhodně něco odnese.
Pád města Akbar a Eliášův příběh se totiž sice odehrává stovky let v minulosti, ale při čtení máte pocit jako by se to dělo teď. Protože se mění sice doba, ale přemýšlení lidí zůstává v základu stejné.

chodícírohožka
25.02.2020 3 z 5

Coelha mám ráda, ale tahle kniha ve mně nezanechala hlubší dojem. Dala se přečíst, ale žádný zázrak to nebyl. Příjemná, zapomenutelná.

Dikky585
18.08.2019

Super knížka, od Alchymisty k Pate hoře.

NancyBlack
06.03.2019 4 z 5

Moudré dílo plné zajímavých myšlenek a životních ponaučení.

Fafla
27.12.2018 4 z 5

Přestože nejsem křesťanka, téma života proroka Eliáše se mi líbilo. Jako zatím všechny Coelhovy knihy je o hledání a plnění výzev. Myslím, že většina z nás si v této knize něco pro sebe najde.

Véča
28.06.2018 4 z 5

Pro milovníky Coelhových knih a filozofy rozhodně stojí za přečtení. Je krátká, ale každý si z ní určitě nějakou myšlenku nebo poznatek odnese.