Eslem Eslem komentáře u knih

Vločka v plamenech Vločka v plamenech Jan Č. Galeta

Zajímavý kapesní formát (edice Půlčík), jehož obsahem je bohužel jen hodně slabá a nezáživná povídka. Na rozdíl od Šípu v zádech, který jako nenáročnou oddychovku můžu doporučit, tohle byla naprostá zbytečnost.

25.02.2018 1 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Klidně si ponadávejte, jaký je autor magor a naprostý hovado, vyhraďte si třeba měsíc čas a během toho dejte pár jiných knížek, ale pokud se vám čtení vyloženě nehnusí, doporučuju vytrvat a u druhého dílu zopakovat postup. Odměna začíná Vzpomínkami ledu a je... nepředstavitelná.

27.11.2017 5 z 5

Noc nožů Noc nožů Ian Cameron Esslemont

Esslemont má opravdu hodně těžký job a určitě mu dík, že nám předhodil doplňující info k Malazu, ale... Půl knihy z pohledu Kisky, která asi byla nějakou úlitbou YA a vyvolává silný dojem fanfiction z hlavinky nějaké slečny, to mě teda psiska a asasíni zklamali. A vůbec si neumím představit Eriksonova velemága T., jak se s ní hloupě vykecává, zatímco nad hlavou si mu tři hlavní čísla a banda Spárů ujasňují situaci v říši.

21.11.2017 3 z 5

Návrat čarodějného krále Návrat čarodějného krále Chad Corrie

V krátké době třetí hodně špatná kniha, co se mi jako oddychovka k Malazu dostala do rukou. Poměrně kladné recenze na stránkách XB-1, Fantasya a Sarden, kde by měli žánru aspoň trochu rozumět, mě přesvědčily leda o pravém opaku. Originalitu jsem nečekala, ale nekonala se ani žádná atmosféra, dialogy byly zoufalé, hrdinové na draka a ani překlad J. Galety moc neztlumil silný pach začátečničiny. Dorazila jsem jenom díky rychločtení a celou dobu se mi vnucoval pocit, že sleduju Dračí doupě 2, obohacené o pár postaviček a situací z gamebooků. Recenzentky v knize objevily i humor, ale já bych spíš za smutně humorné označila jejich recenze.
Mytagu sice fandím, ale tohle byl ten nejhorší návrat do devadesátek, jaký si umím představit.

14.11.2017 odpad!

Fénixova věštba Fénixova věštba Veronika Polehlová

Pokus o klasickou výpravnou fantasy v hodně začátečnickém provedení. Dialogy působí hloupě až nesmyslně, děj je vleklý a nezajímavý, postavy nejsou víc než seznam jmen a zápletky se neustále opakují (přepadení zloději, ubytování v hostinci, pronásledování vojáky, večery u ohniště, hledání moudrého dědka...). Na 400 stranách se o nás fénix málem ani neotře a z popela nevyskočí sebemenší jiskřička, která by čtenáře dokázala zaujmout. Ocenit tak lze snad jedině jistou poctivost, s jakou je to napsané.

29.10.2017 1 z 5

Válka zrcadel Válka zrcadel Tereza Matoušková

Výborně napsaná věc (je radost sledovat, jak TM neustále autorsky šplhá vzhůru), která, kdyby nakynula o pohledy a osudy dalších postav, mohla vykvasit až do něčeho malazoidního a tuzemsky dost luxusního. Bodla by trocha humoru na odlehčení - vím, že ho autorka umí (třeba nějaká ta Hetan se svými koníčky a prořízlou pusou by jí určitě šla). Velká škoda té magické hranice cca 200 stránek, za kterou se Tereze pořád nechce...

24.10.2017 4 z 5

Benrok - Zavržené město Benrok - Zavržené město Helena Bernardová

Další šance, kterou jsem dala neznámé autorce, moc nedopadla. Anotace slibovala klasickou fantasy se špetkou humoru a nevypadala špatně, přísliby ale vyšuměly do ztracena. Halabala splácaný svět, kde najdeme valkýru, upíry, trolly a dost pofiderní kouzelníky. Hrdinové dokola fňukají nad tíhou vlastní nesmrtelnosti (v případě Benroka ještě předtím, než ji získají), ale když jim teda někdo chce milosrdně pomoct do hrobu, střídavě bojují jako lvi nebo zničehonic zvadnou a rezignují. Tak nebo tak, nakonec se samozřejmě stejně zachrání. Aby něco aspoň trochu dávalo smysl, je potřeba to šroubovaně vysvětlovat, zatímco každou zjevnou jednoduchost nám postavy pro jistotu několikrát zopakují. Autorka se jich sice nebála spoustu obětovat, ale udělala to tak lajdácky a narychlo, že to se čtenářem těžko mohlo jakkoli zamávat. * za to, že mě postavy párkrát překvapily, korektura byla slušná a kniha rozumně dlouhá.

21.10.2017 1 z 5

Kostičkova dobrodružství v Kočkomoří Kostičkova dobrodružství v Kočkomoří Zbyněk Holub

Milá dětská knížka o (hodných) pirátech, kteří hledají ztraceného kamaráda na moři, kde vládne kočičí obdoba Poseidóna. Koupí pohádek přispějete 10 kč kočkám v nouzi.

15.10.2017 5 z 5

Stíny paramského hvozdu Stíny paramského hvozdu Jan Kšanda

Povedený pokus vykročit ve stopách mistrů gamebookového žánru. Inspirace sérií Fighting fantasy doslova bije do očí (v dobrém) a odráží se i ve stylu hlášek - takový Prokletý hvozd v českém podání. Příběhově to moc učesané není, postavy se míhají spíš na efekt (žádný Deverův Magnamund, ale co taky pořád dělat v lese) a čistku přežilo docela dost hrubek, ale na prvotinu je to velice slušné. Výjimečně jsem šla do e-booku a myslím, že půjdu i podruhé; určitě bych autorovi přála, aby ho pod křídla vzalo Mytago, ale jak se zdá, poradí si i sám :-)

14.09.2017 3 z 5

Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost John Gribbin

Úžasná kniha od mistrného popularizátora fyziky. Bohužel v češtině prakticky nesehnatelná.

25.08.2017 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

YA vykradačka Hry o trůny, která zaostává naprosto ve všem, od počtu a rozmanitosti postav až po jejich charaktery (nemluvě o logice děje a konání postav). Místy mají knihy docela příslib a prožene se jimi i závan literárního talentu, ale ta hlavní hrdinka je děs. Tak rozervaná (slepice), až z toho zůstává rozum stát, a to, že ji každý chlap v knihách miluje, se dá odůvodnit fakt leda slovem fantasy (např. jak ji všichni ti drsňáci strašně litují pro ty její jizvy...NC). Jenže i fantasy by měla mít logiku a vnitřní konzistenci, aby se pak podobným autorkám i celému žánru všichni nesmáli.
PS: Budu se smát Jeřábovi, jestli se v dalším dílu objeví někdo ještě svalnatější, krásnější a arogantnější, kdo k úžasné Aelin bude pasovat líp. A chudák Chaol je asi autorčina pomsta nějakému ex - celou knihu se jen brodit kanálama a ještě ten bonus na konec...

07.08.2017 3 z 5

Útěk Útěk Sophie Jordan

Ufňukaná sobecká slepice s bipolární poruchou, a přitom se o ni všichni kluci perou... ??? Holky, v tohle fakt nedoufejte :-D Nejmíň půlka (první i druhé) knihy je psaná s pomocí CTRL+C a jestli si autorka myslí, že leukémii vyřeší transfuzí krve, tak teda hodně štěstí při diagnóze.
Přitom námět zas tak špatný nebyl - škoda, že to skončilo jako vykradačka Stmívání v trochu jiných kulisách.

23.07.2017 1 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Obálka pěkná a výstižná, tempo se určitě nevleče, jenom… Autorka si až moc usnadnila práci tím, jak své hrdince nadělila. Kromě toho, že je nerozbitná skoro jako Kulhánkův Mluvčí po fúzi s démonem, taky neodolatelně přitahuje muže, no a při děsivé přesile 4 čarodějů se jednomu z nich (už trošku vyčerpaná) ubrání a porazí ho mečem, který nosí jen na okrasu a neumí s ním zacházet. Aspoň že za své superschopnosti musí platit; a jak jinak než tím, že (s minotauří pomocí) překonává sama sebe.
Atmosféra Accadu mi příjemně připomněla Podmoří T. Matouškové a sama Nix nějakou mladší a míň vulgární verzi Zoreny. Tipla bych si, že se autorky osobně znají a rády si o svých fantaziích pokecají.

25.06.2017 3 z 5

Žena se lvem Žena se lvem Františka Vrbenská

Zajímavý a sympatický projekt, ke kterému mám jednu větší výhradu - je naddimenzovaný, což je patrné už z této první knihy. Autorek zapojených v projektu je prostě moc a leckteré jen zbytečně ředí kvalitu sborníku. Některé povídky se mi prostě nelíbily nebo mi nesedly (např. Bez Krásky a bez zvířete nebo odbytí mikrajdou od mé oblíbené Lenony Š.), ale nedá se upřít, že řemeslně byly odvedené poctivě. Pak tu byla skvělá Rubinova liečba a další třetinka velmi čtivých a povedených dílek od protřelých autorek jako LL, KF nebo JŠ, která si znovu řekla o můj obdiv svým výtvarným (velmi atmosférická obálka) i literárním talentem. A nakonec objem nakynul o pár dalších, které se vyloženě vezly. Černý samet, Nikdy neříkej nikdy a Srdce z kamene mají společný laciný námět a tuctové zpracování, které by slušelo spíš literární dílně. Především text spolueditorky ZH na prvních stránkách dokonce zápasí se slovosledem, a to prý prošel CKČ a ještě jde o revidovanou verzi.
V každém případě, kniha ženou doslova dýchá a nějak jsem po dočtení dostala chuť na Žambocha :-)

17.06.2017 3 z 5

Srdce času Srdce času Natalja Ščerba

Obálka opět nádherná, ale atmosféra tábora působí nudně a svazácky. Podivné chování většiny postav se oproti minulému dílu snad ještě vystupňovalo a nevím nevím, jestli jejich všemožné skryté motivy jako vysvětlení obstojí.

04.06.2017 3 z 5

Deník alchymistky Deník alchymistky Amy Alward

Skvělý tah Talpressu, nahradit děsivou obálku originálu parádní ilustrací Jany Šouflové. Přitáhne zaslouženou pozornost k velmi čtivě a vtipně podané knize, která mi místy dost připomínala Střípky hvězd od T. Janišové. Neprůstřelně promyšlené to sice ani zdaleka není a romantika je ukázkově klišoidní, ale přinejmenším se autorce podařilo vymanévrovat z horizontu Zainova splynutí s něčím jako je "dokonalý Mr. Grey". Po velmi dlouhé době jsem se zase setkala s knížkou, kterou byl pro mě velký problém odložit.

12.04.2017 5 z 5

Smaragdová bohyně Smaragdová bohyně David Eddings

V Eddingsově "zbrusu novém a úžasném" světě jsem protrpěla dost nudný kus knihy, jak se autor (dejme tomu) pokoušel vydat trochu jinam, než vždycky předtím. Sice měl dost sebevědomí na to, aby Althala představil jako neodolatelného vtipálka a šprýmaře, jenže v dialozích si to moc neobhájil. No a jak se družina postupně sbírala, pod kopírákem se objevila další vrstva, až na to, že autorovi už opravdu citelně docházel dech.

11.03.2017 1 z 5

Trumfy osudu Trumfy osudu Roger Zelazny

Škoda, že tady Straky zatím skončily. Překlad z dílny Classicu (vydání z roku 2013) mi vůbec nesedl, všechny postavy mluví jako uniformní puberťáci a na výplody typu "Bestie jí zabila." jsem úplně alergická, i když tímhle způsobem prasit gramatiku je teď děsná moderna. Přeskok do Merlinovy hlavy proběhl docela plynule, jen mi přišel jaksi nudnější, než býval Corwin.

08.02.2017 3 z 5

Mračna nad Arénou Mračna nad Arénou Michael Bronec

Kritici ani nakladatelé knihy sice umět psát nemusí, i tady se však najdou výjimky. Dlouho očekávaný první díl space opery M. Bronce je slibným začátkem, porce mohla být klidně dvojnásobná. Trio kapitánů si snadno získá čtenářovy sympatie a pan K. navíc i dost respektu, podobně jako císařovo bojové číslo. Ženské postavy i přes jistou nadělenou svéráznost zatím posloužily jen k prvoplánovému protahování a laškování, které tam snad ani nemuselo být natřikrát, a obešla bych se i bez nešikovné ulítlosti, nahromaděné především v poslední kapitole. Celkově je atmosféra jaksi češtější a domáčtější než třeba u Algoru a Mycelia, což určitě není na škodu.

30.01.2017 3 z 5

Dračí znamení Dračí znamení Lucie Fidlerová

Telenovela sepsaná patnáctiletou autorkou - další příběh "nadějného talentu" z doby brakové. Vraždy se vrší, ale nesmrtelné ovce stále jen tupě čekají, až na ně přijde řada. Děti jsou buď sirotci s tragickým osudem, nebo mají zmatek v tom, kdo je vlastně rodičem. Většina postav je přinejmenším duševně nevyrovnaná a ne u všech se to dá odůvodnit pubertou. To vše a nic víc (žádný náznak fantazie, natož originality, jsem nezaznamenala) na nekonečných 300 stranách.

31.12.2016 odpad!