escritor escritor komentáře u knih

Trable s tygry Trable s tygry William Saroyan

Opravdu jsou povídky jako pohlazení. Jsou trochu naivní a rozhodně nedosají kvality Tracyho tygra, ale i tak neurazí!

30.12.2011 3 z 5

3x Egon Bondy 3x Egon Bondy Egon Bondy (p)

Šaman a agentka STB v jednom příběhu - trochu absurdní, nicméně od knihy jsem se nemohl odtrhnout, protože v ní bylo napětí, trochu erotiky a hlavně to vše zastřešoval tajný šamanský rituál s bubnem.

Makrobiotická cesta Makrobiotická cesta Michio Kushi

Nejlepší kniha na úvod do Makrobiotiky, pokud chcete začít v Japonsku a ne s J. Průchovou. Nicméně kniha je tím poznamenána jistou povrchností a nevysvětluje úplně všechno. Jak jsem napsal, je to dobrý start.

Kniha neklidu Kniha neklidu Fernando Pessoa

Zápisky filozofa z lidu, který žil na přelomu století v Lisabonu. Říkám si, měl ten člověk duševní poruchu, nebo prohlédl tu lidskou mizérii. Sám nevím....

30.12.2011 3 z 5

Bělkinovy povídky / Povesti pokojnogo Ivana Petroviča Belkina Bělkinovy povídky / Povesti pokojnogo Ivana Petroviča Belkina Alexandr Sergejevič Puškin

Povídky ze světa, kdy být oficírem byla čest, kdy vztahy mezi lidmi byly jasné a člověk se vyrovnával s "nepohodlím" přírody. Toto vydání je dvojjazyčné, v ruštině zkousnutelné i pro mírně pokročilé.

30.12.2011 4 z 5

Nová země – Objevte v sobě smysl života Nová země – Objevte v sobě smysl života Eckhart Tolle

V knihkupectví bývá kniha pod cedulkou New Age, což mě zprvu odradilo, nicméně poté co jsem knihu koupil jsem se ponořil do návodů a popisů myšlení lidí od člověka, který sám žije bez Ega. V knize jsou i praktické návody na zastavení nebo zpomalení činnosti mysli a vysvětluje vcelku jednoduše proč lidé množstvím myšlenek trpí. Hodně uklidňující kniha. Eckhard Tolle žil dlouho dobu v depresích až jednoho dne si uvědomil, že deprese si způsobuje v podstatě sám a v tu ránu se zbavil myšlenek (Ega). Strávil pak několik let na ulici, kde si, podle jeho slov, užíval klidu při sezení na lavičkách. Když lidé zjistili, že v sobě má vnitřní klid, prosili ho o pomoc, začal tedy přednášet. Dnes je světoznámý, píše knihy a je stále skromný a žije prostým životem.

Třpyt prázdna Třpyt prázdna Míla Tomášová

Obyčejné příběhy ze života Míly Tomášové, které povzbudí každého nejenom na cestě jogy.

30.12.2011 3 z 5

Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Ronald David Laing

Kniha, kterou by měli číst nejenom psychologové a psychiatři, ale možná každý. Pak by si většina z nás uvědomila, že tak úplně nežijeme svůj život. Kazuistika několika případů ukazuje, jak potlačení Self v dětství nadělá pěknou paseku v psychice člověka v dospělosti a může vést až k deviacím.

Duševní aristokratismus Duševní aristokratismus Friedrich Nietzsche

Knihy od Nietzscheho mě vždycky umožní absolutní odstup od věci.
"Čím více práva se vzdávám a stavím se na roveň s jinými, tím více se dostávám pod panství nejprůběrnějších, konečně pak nejpočetnějších. Podmínka, kterou má v sobě aristokratická společnost, aby mezi svými členy udržela vysoký stupeň svobody, je krajní napětí, které vzniká z existence protikladného pudu u všech členů: vůle k vládě."

30.12.2011 4 z 5

Stepní říše - Zpráva o Mongolsku Stepní říše - Zpráva o Mongolsku Tjalling Halbertsma

Takový rychlý pohled na výsek reálií Mongolska. Proč lidi ze západní Evropy nechápou jaké je žít v komunismu....?

30.12.2011 2 z 5

Čingischán a utváření moderního světa Čingischán a utváření moderního světa Jack Weatherford

Protože jsem se dějinami Mongolska nějakou dobu zabýval, přišly mi pasáže líčící středověk centrální Asie hodně idealistické. Autor vychází z Tajné knihy Mongolů, jejíž původ ani účel ke kterému sloužila, není jasný. Nicméně jako hrubý nástin toho, jak se žilo v té době je kniha dostačující, spíše prozajického než dokumentárního charakteru.

30.12.2011 2 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

London vystihuje pocity skepse a rozhořčení z přetvářky jeho okolí (Je vidět, že se do současnosti nic nezměnilo). Po dvou třetinách knihy, kde je zkoušena vůle Martin Edena při psaní povídek a dobrodružných příběhů nastane úspěch, který ale nemůže být vychutnán v přítomnosti zkažených lidí. ME propadá depresi a pokud jste citlivější povahy, tak závěr nečtěte, nebo jí propadnete taky... Pěkná kniha :-)

29.12.2011 3 z 5

V melounovém cukru / In Watermelon Sugar V melounovém cukru / In Watermelon Sugar Richard Brautigan

Kniha, kde i maličkosti mají přenesený význam z reality konce 60.let. Krásně vystižený vysněný život v komunitě jáMoru, kde je příjemná atmosféra a čisté vztahy, a jako opozit k tomu se nachází svět zapomenutých podniků a špinavého opilého neŽITa a jeho gangu, který reprezentuje industriální americkou společnost. Popsané poeticky a citlivě. V ČR je kniha dvojjazyčná, takže plný počet.

26.12.2011

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Po přečtení cítím beznaděj ze současného světa, ale zároveň chápu, proč se tak děje... pane Exupery díky za slova útěchy!

26.12.2011 5 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Na knize bylo zajímavé akorát převyprávění povídek od Bondyho a Hrabala, ale proto člověk přece nemusí kupovat novou knihu od někoho jiného... Nicméně pár pohledů z venku tam bylo a autor popsal i pár svých zážitků, takže má dvě hvězdy.

26.12.2011 2 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Dýl už to Werber napínat nemohl... :-)

30.11.-0001 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Až do 80-té strany jsem se ptal, kdo je sakra ten mrtvý muž v Yossarianově stanu :-)

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Asi nejlepší a hlavně jedna z prvních knih od Coelha, kde myšlenky ještě nebyly tak otřepané.

30.11.-0001 4 z 5

Silný příběh, dávám 4/5, styl znovu pokulhává.

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Mně se kniha velice líbila. Jako motivační je super, ale styl Coelha je poněkud nevypracovaný. (Jestli to nedělají překlady, portugalsky neumím). Má dobré myšlenky, ale myslím, že je v knihách nedokáže podat tak, jak by šlo.

30.11.-0001 3 z 5