ennlady ennlady komentáře u knih

Lži se mnou Lži se mnou Sabine Durrant

Nevím, čím mě kniha oslovila, ale četla se mi skvěle. Samolibý, ješitný, amorální, sobecký "spisovatel" Paul se díky své prolhanosti dostane do situace, kdy se jeho život změní v jízdu tobogánem, rychlost nabírá na intenzitě a už to není legrace. Přestože si myslí, že může kdykoliv vystoupit, je to omyl. Události se sice zdály jen tak lehce plynoucí a nic moc se dlouho nedělo, ale já měla pocit, že se něco každou chvíli dít bude. A pak se dělo. Od samého začátku všechno směřovalo jen a jen do jedněch míst.

18.09.2021 5 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Mně se to hodně líbilo. Zajímavý námět a dost nečekané rozuzlení. Doporučuji.

10.09.2021 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Mně to připadalo, jako kdyby si autor řekl: "Tak, teď si trošku odpočinu" a napsal tyto dvě povídky. Žádné motanice vztahů ani složité motivy, žádné zástupy postav a jmen, prostě uvolněná oddechovka, lehká a nekomplikovaná, která místy přiměje čtenáře k úsměvu. Skoro lepší než některý překombinovaný případ oddělení Q. Dávám 3,5 *.

15.07.2021 3 z 5

Lži Lži T. M. Logan

Třebaže tato kniha nemá moc vysoké hodnocení, mně se líbila. Motiv a podstata celého příběhu jsou sice dost zřejmé asi tak od poloviny, třebaže se snaží působit úplně jinak, některé věci jsou dost naivní a ne moc reálné, ale víte co? V téhle době nechci číst nic složitého ani krvavého, nic o obchodu se zbraněmi ani o drogové mafii vyrovnávající si své účty, takže tohle mi teď zrovna sedlo a užívala jsem si to.

25.02.2021 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Tééééda! Za mě opět naprostá pecka! Trochu jiný Minier, ale vůbec ne horší. Tentokrát se děj odehrává v prostředí hongkongské digitální firmy při vývoji umělé inteligence. Je to strašně napínavé od první do poslední stránky a stejně tak děsivé, zvlášť když si člověk uvědomí, že to všechno je možné a nebezpečné.

"Všechny technologie popsané v tomto románu existují nebo jsou vyvíjeny. Aplikace a zařízení, která zde najdete, jsou takřka identické s těmi, které už v řadě zemí používají, protože se příběh neodehrává v budoucnosti, ale teď."
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Navíc mě fascinovalo prostředí Hongkongu, které je tak perfektně vykreslené, ulice, kavárny, restaurace, vykřičené čtvrti, policejní stanice a hlavně prostředí samotného výzkumného střediska i obydlí jeho majitele, postavy vědců, policistů, prostitutek a dalších a dalších, čínské prostředí, kde je možné úplně všechno. Je to fakt znepokojující, ještě k tomu v tomto období.
A čte se to úžasně. Už dlouho jsem nenarazila na knihu, kde bych tak honem honem spěchala na konec, abych se dozvěděla, jak to dopadne a zároveň chtěla, aby mi to čtení ještě dlouho vydrželo. Dlouho ji z hlavy nedostanu.
Takže se nechají přehlédnout i drobné chybičky v překladu.

14.05.2020 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Tak tohle si fakt čtenář nezasloužil! A nezasloužil si to ani samotný příběh!
Od knížky jsem si moc neslibovala, půjčila jsem si ji spíš ze zvědavosti, ale hned na začátku mě čapla a do konce nepustila. Nevím, jak bych to popsala a co bych upřednostnila. Líbilo se mi vyprávění formou deníku psaného kastelánem, který opustil velkoměsto a nastěhoval se do zámku, ačkoliv k tomu neměl žádný zvláštní důvod ani žádné zkušenosti. Líbily se mi postavy, které jej provázely jeho příběhem, o kterých jsem mnohdy nevěděla, co si myslet, ale které byly všechny pomilováníhodné. Moc se mi líbily nadpřirozené věci, které jemu i jeho manželce a dcerce začínaly vstupovat do života čím dál víc. A líbil se mi styl Bočkova psaní, to tedy moc. NELÍBIL se mi závěr, protože žádný nebyl. Tedy byl, ale jiný než jsem čekala. Takže vlastně nebyl. Kdyby bylo alespoň přislíbeno nějaké pokračování....

12.01.2020 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Autorku mám moc ráda, četla jsem od ní snad všechny detektivky, které u nás vyšly a většině bych dala pět hvězdiček. Ale tohleto teda fakt ne. Dívka Faye utekla z domova před tragickou událostí a nechala za sebou mrazivé tajemství. No dobrá. Ve Stockholmu to pěkně roztáčí, až potká muže svých snů, vznikne oboustranná láska na první pohled a následuje svatba. Zatímco u Faye zamilovanost přetrvává a činí z ní zaslepenou tloustnoucí domácí puťku, u manžela je to zcela jinak. Takže to trvá hezkých pár let, než milé Faye spadnou klapky z očí a pak začne snovat pomstu, kterou dovede do zdařilého konce. Námět tedy docela dobrý, líbí se mi i styl psaní Camilly Läckberg, ale rozhodně by mi postačilo méně erotických scén dopodrobna popsaných. To je jedna věc. Další věcí je ne zrovna moc věrohodná pohádka o tom, jak jdou hlavní hrdince všichni (teda skoro všichni) na ruku při realizaci likvidace manželovy firmy a jak jí to všechno vychází. A pak je tam ještě třetí věc, což jsou všechna ta tajemství z minulosti, která tedy Faye rozhodně nestaví do dobrého světla. Ale to autorka až tak úplně neřeší. Tedy ona hlavní hrdinka ani tak není žádná sympaťanda (z mého pohledu), já bych s ní rozhodně na kafe nešla. Nakonec dávám tři hvězdičky, a to hlavně kvůli stylu psaní, dvě by bylo málo. Omlouvám se všem čtenářům, kterým se to líbilo, každý má rád něco jiného.

01.11.2019 3 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Opravdu, kdo před Travičem nečetl Rakváře, tak se v ději i v postavách trochu ztrácí. Což mně nevadilo, protože jsem je přelouskla hned po sobě. Oba příběhy se odvíjejí ve dvou stejných časových rovinách (rok 1969 a 1999), ale autorka se v nich nijak neopakuje, jen občas něco připomene. Takže moje hodnocení: obě knížky si ode mě zaslouží plný počet a doporučuji. A duchové i další určité nadpřirozeno se mi taky líbili.

27.03.2022 5 z 5

Ztracené holky Ztracené holky Alex Marwood

Dávám 3,5 * , skoro 4 *, ale místy mi knížka přišla trošku zdlouhavá. Na druhé straně ale velice silný příběh. Trest, který následoval po společném zločinu dvou děvčat, měl uzavřít navždy jejich společnou kapitolu života a dlouhé roky to vypadalo, že už se nikdy neuvidí. Pak je ale náhoda svede dohromady při nové tragické události a kola osudu se opět roztočí. A nastupují další události, do kterých jsou nyní už dospělé ženy čím dál víc zaplétány. I když jsou zločiny postupně odhaleny, minulost se probouzí v plné síle. Knížka je naplněná emocemi, zoufalstvím, smutkem, vztekem, strachem, láskou i nenávistí, k tomu bezohledností, nevědomostí a chladnou netečností a kdoví čím ještě. Já sama pociťovala hlavně lítost. Určitě mi knížka bude dlouho ležet v hlavě.

09.02.2022 3 z 5

Přísaha Přísaha Luděk Kubát

Čtivá česká detektivka, rychle ubíhající děj, několik podezřelých, ale konec docela předvídatelný. Ale jo, líbilo se mi.

20.12.2021 4 z 5

Nekonečně dlouhé odpoledne Nekonečně dlouhé odpoledne Inga Vesper

Nevím co napsat, abych to vyjádřila. Začátek mi připadal nějak divný, ale pokračování to dohnalo. Padesátá léta a rozdíly mezi rasami byly už námětem snad milionu příběhů, popravdě mě málokdy chytly, ale tohle mi vyrazilo dech. Samozřejmě zase maličko nadnesené, ale proč ne. Mým názorem je, že kdo chce číst o čisté pravdě, musí volit literaturu faktu. Takže tady je Ruby bezvadná chytrá holka a detektiv Mick Blank rozumný detektiv a člověk, který s ní spojí síly při vyšetřování vraždy její bohaté zaměstnavatelky. Příběh je to skutečně temný a plný tajemství, třebaže se odehrává v nádherném prostředí zalitém sluncem. Jak tady bylo napsáno, atmosféra je úžasná a stejně tak vykreslení jednotlivých postav. Tleskám a doufám, že se s díly této spisovatelky ještě setkám.

28.10.2021 5 z 5

Neviditelný svět Neviditelný svět Liz Moore

Nemůžu říct, že bych byla z knížky úplně odvázaná, ale zas tak špatné to nebylo. Čekala jsem něco víc mysteriózního, takže nějaký čas mi trvalo, než jsem se s příběhem sžila. Osud Davida se plně odkryje až na konci knihy a je to smutný příběh štvance, ale ani život jeho dcery Ady není procházka růžovou zahradou. Rozhodně je to čtení vzbuzující silné emoce, většinou smutek a lítost. Úplný závěr mě trochu zaskočil.

28.08.2021 3 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Jsem docela zklamaná. Yrsu mám moc ráda a mám ráda i duchařinu, pokud není nějak přehnaná, ale tohle se mi úplně nelíbilo. Tady příběh sám i styl psaní byly pěkné a nijak se nelišily od předešlých autorčiných děl, ale kdyby se to tak moc netáhlo! Pravda je, že jsem s napětím skákala na další a další stránku, ale mohlo to být trochu dynamičtější. Ovšem sami duchové mi příjemně naháněli husí kůži, to je fakt. Bohužel musím ale souhlasit s tím, že konec byl uspěchaný a za mě ve spoustě věcí nedořešený, dokonce jsem některé věci a souvislosti vůbec nepochopila. Přitom si myslím, že některé postavy by si zasloužily nějaký pěkný a třeba i překvapivý závěr. No nevím...

06.09.2020 3 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

No, to byl zase oříšek. Když jsem začala číst, tak jsem nevěřila, že se doberu konce.
Můj první dojem: Panejo, to jsem si naběhla! Co to má znamenat?
Čtyřiatřicetiletý inteligentní a oduševnělý spisovatel a profesor Harry potká na pláži patnáctiletou dívenku kráčející ve vlnách a téměř okamžitě se do ní zamiluje, přestože ji předtím nikdy neviděl a nic o ní neví. Není divu. Nela je totiž velmi krásná a přitažlivá. Kdyby byla jen z poloviny tak hezká nebo dokonce nehezká,ale nesmírně sečtělá a inteligentní, kdyby měla hromadu stejných zájmů jako pan profesor, o nichž by s ním mohla donekonečna diskutovat a navíc byla i hodná a milá, mohla by se stavět na hlavu a milého profesora by určitě neuchvátila. Takže co? Muži se zamilovávají očima, to víme.... ale tohleto je fakt hodně naivní. Holčička, dítě, které má ve svém pokojíčku panenky, které k objektu své lásky vzhlíží s obdivem a neustále mu opakuje, jak ho miluje a chce být s ním celý život, to by měla být rovnocenná partnerka pro muže, jako je Harry? To ale není nic proti Harrymu, který sám se chová jako puberťák, chodí za ní, jak jen to jde, její jméno pořád dokola píše do sešitu, nedokáže myslet na nic jiného, vyznává jí lásku na cárech papíru, aniž by jí je předal, ale naopak se tomu strašlivě silnému citu brání. No tak tomu teda fakt věřím. Když se tedy dají dohromady a začnou se scházet, jejich dialogy jsou jak mezi Oldřichem Novým a Věrou Ferbasovou z filmů pro pamětníky. A že je to láska na celý život, tak tomu věřím tuplovaně. :D
Sám detektivní příběh mě bavil, protože mám ráda vyšetřování. Trochu mi to připomínalo oddělení Q. A taky tady byla jediná postava, která mi byla sympatická, a to seržant Gahalowood. Sice tam byla místa, nad kterými se nedá nekroutit hlavou, ale ke konci jsem fakt četla jako o závod. Takže za to napětí ve finále přidávám hvězdičku. A je pravda, že tuhle knížku asi dlouho nedostanu z hlavy.

15.06.2020 4 z 5

Píseň o Viktorce Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Díky Čtenářské výzvě jsem si vzpomněla na Píseň o Viktorce, milovanou knížku z mého mládí. Vytáhla jsem ji z knihovny a asi po pětapadesáté přečetla. A opět asi po pětapadesáté žasla a smekala pomyslný klobouk. Tak tomu říkám dílo mistra a nositele Nobelovy ceny. Pro mě to bude vždycky nádhera.
\"Ta, které šeptáš do ucha,
je třeba kráskou z Chavarnaku.
Však může být jak ropucha
a nezatoužíš po opaku.
A jak té krásce z Chavarnaku
budeš jí šeptat do ucha.\"

31.01.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Tak já nevím... Jestli je to tím, že pan Ove nasadil laťku hodně moc vysoko nebo co, ale babička mě trochu zklamala. Nebo asi takhle: snad by se mi to líbilo víc, kdyby malá Elsa nebyla tak strašně přechytralá a kdyby se nechovala tak, jak se chovala, s lidmi teda jednala dost hrozně a to i tehdy, když se oni k ní chovali pěkně. Sice to byla holčička s obrovským a dobrým srdcem, které měla po kom zdědit, ale její sociální inteligence byla někdy dost na vážkách. A krmení psa sladkostmi... no taky celkem pakárna, jak zde již bylo zmíněno. Ale tak nějak mi připadá, jako by tak byla "udělaná" a ani za to nemůže. Nicméně i tak má knížka zvláštní kouzlo a patří mezi ty, které se Vám dostanou do hlavy a nemůžete na ně úplně zapomenout.

04.01.2020 3 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Po dost dlouhé době od přečtení Hodinářovy dcery, která mě moc neoslovila, se mi dostala do rukou tato knížka... a to byla tedy jiná káva! Ze začátku se pravda nic moc nedělo, nebo se nedělo nic moc zajímavého, ale pak!!! Skvělá zápletka, skvělý děj, skvěle vykreslené postavy! Příběh tří žen, tří generací, tří časových rovin, kde jen máloco je takové, jak to vypadá. Navíc krásná australská příroda, opravdu jsem měla pocit, že to všechno vidím, slyším a cítím, jak už zde bylo napsáno. Konec mě překvapil na 50 %, jako asi kdekoho. Jedna část mi byla vcelku jasná a myslela jsem si to samé o části druhé, ale tohle by mě tedy fakt nenapadlo. Takže DOPORUČUJI.

27.02.2024 5 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Pan Minier prostě umí, to je marné. Myslím, že v tomto příběhu ještě trochu přitvrdil, možná je to tím, že horory mě moc neberou. I tak super, napínavé, čtivé, ale závěr? Čekala jsem asi něco jiného a popravdě jsem z toho rozuzlení trochu rozpačitá. Nicméně jakmile vyjde nový Minier, hned po něm půjdu.

02.12.2023 4 z 5

To přichází děsy To přichází děsy Aleš Novotný

Tak já jsem docela zklamaná. Po dobré zkušenosti s knížkou Pamatuj na smrt jsem se těšila na další dílo mladého autora. Ale ouha. Zmatek v postavách (a to jsou česká jména!), motanice jednotlivých časových rovin, divný konec, něco jsem úplně nepochopila a popravdě i někde divně překombinovaný styl psaní, našlo se i pár pravopisných chyb. Škoda.

08.10.2022 3 z 5

Květ smrti Květ smrti Anne Mette Hancock

Docela mi trvalo, než mě knížka začala bavit, proto také ubírám jednu hvězdičku. Jsem ráda, že jsem ji neodložila, protože najednou to začalo být zajímavé a napínavé a události a osudy do sebe začaly zapadat, což mám u detektivek nejraději. Konec skvělý, doporučuji a těším se na další díly série.

08.08.2022 4 z 5