Ellen16 Ellen16 komentáře u knih

Polsko Polsko Miloš Řezník

Jako úvod do historie Polska úplně stačí. Knížka je přehledně zpracovaná a poukazuje na nejdůležitější události polské historie. Četla se dobře. Líbí se mi, že je na konci další doporučená literatura, základní informace o Polsku a mini slovníček na cesty.
Jediné co mi chybělo jsou mapy. Jak se v průběhu let různé měnily státní hranice nebo byla řeč o určitých oblastech, tak jsem se chvílemi ztrácela a musela si jinde dohledat, o jakou oblast se zrovna jedná.

03.05.2020 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Asi nejsilnější protiválečná kniha, kterou jsem četla. Matka se snaží uchránit své syny, ale navzájem se nechápou. Dva různé pohledy - synů a zemřelých můžu z rodiny, kteří hledají nějaký větší smysl i kdyby kvůli tomu měli umřít a matky, která nechce přijít o své děti a tak se je snaží možná až přehnaně udržet u sebe. Někdy s tím byla až otravná.

28.04.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších a nejsrozumitelnějších seberozvojových knih. Určitě inspirativní v tom, jak na sobě můžeme sami zapracovat. Třeba to o nebrání si věcí osobně, dávání pozor na to, co říkáme a inspirace v dětech. Ještě lepší mi přišlo Duškovo divadelní zpracování, to je i místy vtipné.

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Jestli je tohle i jen z části podle pravdy, tak to teda potěš...

26.04.2020 1 z 5

Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Krvavá Máry a jiné strašlivé historky Petr Janeček

K táboráku dobrý. A líbí se mi obálka.

26.04.2020 3 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Fuks je můj oblíbený spisovatel. Hrozně se mi líbí, jak si umí hrát s atmosférou. A tady tomu není jinak. Sugestivní, temné, psycho.

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Adelheid je jeden ze smutných poválečných osudů. Škoda, že se ti dva nepotkali jindy, takhle už od začátku neměli šanci.

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Úplně mimo žánr, který běžně čtu, ale moc se mi to líbilo. Rodinná historie, tajemství, láska. Úplně si tu zahradu s domkem a růžemi umím představit.

Píseň o Nibelunzích Píseň o Nibelunzích neznámý - neuveden

Jeden z nejhezčích eposů. Měla jsem ho povinně ke zkoušce z německé literatury a ze začátku jsem se trochu bála, jaké to bude, přece jen eposy běžně nečtu. Ale byla jsem pozitivně překvapená, jak se mi líbil. Pokaždé, když jsem pak v Německu šla okolo Nibelungenstraße, tak jsem si na hlavní hrdiny vzpomněla.

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Četla jsem zatím jen Nadaného žáka. Umí skvěle vtáhnout do děje, četla jsem o zkouškovém jako oddech od učení a za chvilku byl konec. Proměna Todda byla ze začátku nenápadná, ale na konci pořádně znatelná. Mám ráda knížky, kde lidská psychika hraje svoji roli a můžeme sledovat proměnu a motivy postav. Zrovna tak bylo zajímavé to jakési pouto, které mezi těma dvěma vzniklo. Viděla jsem i film a je také dobrý.

26.04.2020 5 z 5

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek) Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek) Edgar Allan Poe

Četla jsem jako povinnou četbu k maturitě a okamžitě jsem se do povídek od Poa zamilovala. Krásně výstižná atmosféra a zajímavé hororovo-psychologické náměty.

25.04.2020 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

První knížka na téma holokaustu a koncentračních táborů, kterou jsem četla. Už je to několik let a některé detaily si pořád pamatuji, jako bych ji dočetla právě teď. Silný příběh, v podstatě mě i "inspiroval" k návštěvě Osvětimi.

25.04.2020 5 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Příklad toho, jak se na někom podepsalo jeho dětství.

25.04.2020 3 z 5

Slavné ženy / Famous Women (dvojjazyčná kniha) Slavné ženy / Famous Women (dvojjazyčná kniha) Sabrina D. Harris

Inspirativní.

19.04.2020 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Na romantické příběhy a tragické nešťastné lásky moc nejsem, takže mě to úplně neoslnilo. Přečetla jsem si to, protože je to klasika, ale od Shakespeara mám radši jiná díla.

16.04.2020 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Proměna je fajn. Četla jsem ji poprvé k maturitě, pak na VŠ na filosofii a nakonec viděla divadelní zpracování. Dá se toho v ní najít více, srovnávat ji s Kafkovým životem, hledat v ní různé významy a prvky. Mě nejvíce zaujala část, jak Řehoře měli všichni rádi jen, pokud jim byl potřebný, něco jim přinášel a dělal, co ostatní chtěli. Jakmile toto zmizelo, změnil se v brouka a nic nepřinášel, ale naopak něco potřeboval, byl na obtíž.

08.04.2020 5 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Boží! Vůbec jsem nevěděla, co čekat, ale kniha se mi zalíbila už od první stránky. Vtipně napsáno, několikrát jsem se musela smát . Navíc je do toho i hezky a přehledně zakomponovaná gramatika, anglická výslovnost atd. Není to klasická učebnice, kde by se vyplňovala nějaká cvičení, ale spoustu si toho z ní odnáším, kolikrát se mi při čtení stalo, že jsem konečně pochopila něco z angličtiny, co mi dlouho nebylo jasné.

08.04.2020 5 z 5

Project 3 - Student´s book Project 3 - Student´s book Tom Hutchinson

Měli jsme ji ve škole na základce a vůbec mě nebavila.

04.04.2020 1 z 5

Sprechen Sie Deutsch? 2. díl Sprechen Sie Deutsch? 2. díl Doris Dusilová

Učebnici jsem používala na soukromé výuce němčiny s lektorkou a byla jsem s ní spokojená.

04.04.2020 5 z 5

Sprechen Sie Deutsch? 1. díl Sprechen Sie Deutsch? 1. díl Doris Dusilová

Moje první učebnice němčiny, ze které jsem se začala před lety učit. Používala jsem ji na hodinách s lektorkou, takže nevím, jak by fungovala pro samouky, ale pro výuku byla skvělá.

04.04.2020 5 z 5