eLeR eLeR komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Romantika ako z červenej knižnice a aj zápletku s vraždou sme už niekde videli. O jeden level vyššie posúva knihu život samotnej Kyi .. tá osamelosť, smútok a ťažoba. A samozrejme netradičné prostredie, v ktorom sa to všetko odohráva. Delia je majsterka v opisoch krajiny (čítala som slovenský preklad), niekedy jednovetných, takže neotravujú, ale dokážu vás do tej bažiny preniesť. Kniha určená ženám .. jednoznačne .. číta sa rýchlo a ľahúčko. Som zvedavá na film.

18.04.2023 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Jediné šťastie, že som to mala požičané. Plakala by som, keby si to kúpim za svoje peniaze. Plakala.

18.02.2014 1 z 5

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Mary Ann Shaffer

Kniha plná príbehov. Smutných a veselých. A tie príbehy nám vyrozpráva veľká kopa listov, sem-tam nejaký lístok podšuchnutý pod dverami, pár telegramov a pred koncom zápisky jedného detektívneho pozorovania. Úžasná forma. Dej hladko plynie, bez hluchého miesta. Človek sa dozvie veľa z histórie nemeckej okupácie Normanských ostrovov, pre milovníkov literatúry je to pohladenie po duši a ani tá romantická duša nepríde skrátka. O ľuďoch, o vojne, o láske, o priateľstve, o umení, o sile, o pomoci, o spolupatričnosti. Nič extra prevratné, ale prudko čitateľné a veľmi ľudské. Kniha, po ktorej zostáva dobrý pocit.

06.09.2018 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

65 rokov stará kniha, ktorá je dnes viac aktuálnejšia než inokedy. Kniha o tom, že spoločnosť sa snaží ľuďom do hláv natlačiť nepodstatné sprostosti, zaujať ich nezmyslami a oni zabudnú na podstatu. Nebudú sa pýtať prečo sa to robí, ale ako sa to robí. Nie o pálení kníh, ale o snahe vytvoriť z ľudí stádo, ktoré sa ľahko ovláda. O tom celom to je. Čítalo sa to naozaj rýchlo, aj napriek tomu, že niektoré pasáže ma nudili, aj keď viem, že tam jednoducho museli byť ... ako celok, naozaj slušné dielo. Príbeh síce jednoduchý, ale obsah podstatný.

05.08.2018 4 z 5

Destrukční deník Destrukční deník Keri Smith

Denník som kúpila dcére pod stromček. Je aj v slovenčine, ale ona túžila po angličtine. Nesmierne sa teším, ako predvedie svoju kreativitu a ako bude na konci denník vypadať :-))). Keď som ním listovala, vyzeralo to dosť bláznivo, sama by som taký chcela :-))).

27.11.2014

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Snáď moja najobľúbenejšia kniha. Pamätám ako som ju začala čítať a hovorila som si po prvej strane, bože to ak bude takto dopodrobna opisovať všetko, to bude ale riadna nuda. A opisoval, a dopodrobna, a všetko ... a bolo to geniálne.

17.02.2014 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Niektoré príbehy by mali zostať na nete a nemali by uzrieť svetlo sveta ako knihy. Pani Todd nie je žiadna spisovateľka a na jej knihe/príbehu to strašne cítiť. Čítala som jednotku, a veľký kus dvojky, takže odpad nedám. 0,5*

13.02.2020 1 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Byť obyčajný niekomu nestačí. Treba nabrať odvahu, ísť proti prúdu sám a vyčkať, či sa niekto odvážny pripojí ... knihu prečítate na jeden šup, je krátka a má kopec krásnych fotiek. Príjemné a obohacujúce čítanie, aj napriek tomu, že túto literatúru nevyhľadávam.

29.01.2018 4 z 5

Desať malých černoškov Desať malých černoškov Agatha Christie

Klobúk dole! Toto napísať v 1939? A žena? Výborné. Nemám čo by som tomu vytkla. Príbeh zaujímavý, napínavý, knihu neodložíte z rúk. Dokonca aj odhalenie páchateľa v závere knihy bolo urobené výborným spôsobom. Teším sa na film!

18.04.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moja prvá kniha od Harukiho a hneď po nej sa zaradil medzi mojich obľúbencov. Midori bola famózna, patrí k mojim obľúbeným knižným hrdinom.

17.02.2014 5 z 5

Geniálna priateľka Geniálna priateľka Elena Ferrante

Elena je slušná spisovateľka, jej príbeh je hutný, ľahko sa číta a ako tu bolo napísané má dušu. Bohužiaľ hlavná hrdinka mi vôbec nesadla ... žiť život neustále pod vplyvom svojej kamarátky, to ma po čase prestalo baviť. Určite nesiahnem po pokračovaní, ale možno dám šancu seriálu.

24.05.2020 3 z 5

Púštny kvet Púštny kvet Waris Dirie

jeden z dvoch ? prípadov, kedy ma bavil film viac ako kniha

26.02.2014 3 z 5

Vrahovia mesiaca kvetov Vrahovia mesiaca kvetov David Grann

David Grann je reportér a na jeho knihe to cítiť. A šikovný reportér, svoju prácu odviedol na 1*. Áno, kniha je skôr literatúra faktu ako detektívny román, ale je tak dobre napísaná, že ani na moment som nemala chuť knihu odložiť. Hutný príbeh, kvalitne spracovaný, množstvo informácii prehľadne podaných ... kľudne z toho mohol byť aj seriál, nielen film. Mne osobne vôbec nevadili malé odbočky mimo tému, lebo vlastne k téme boli a nestrácala som sa ani medzi množstvom postáv. Čítala som slovenský preklad z vydavateľstva Absynt od Samuela Marca .. z mojej strany spokojnosť, chválim. A príbeh? Smutný, šokujúci, plný nespravodlivosti a chamtivých ľudí, v ktorom sa ale mihnú aj tí správni.

Na film som naozaj zvedavá, čo z toho ohromného množstva materiálu Scorsese a Roth vybrali, ale tak hádam ma starí páni nesklamú.

26.09.2023 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Bez veľkých emócií, stroho, miestami až depresívne. Ale čo čakať od antiutopie. Príbeh zaujme, aj napriek tomu, že dej sa pomaly odvíja. Núti čitateľa čítať stále ďalej a ďalej, nakoľko svet, v ktorom sa odohráva je pre nás veľkou neznámou, takže nevieme čo nás čaká na ďalšej stránke. Autorka v tom 1985-om napísala celkom nadčasovú knihu, ktorá má kopec skvelých postrehov a myšlienok. A najstrašidelnejšia je tá, že človek si asi naozaj zvykne na všetko ... teda mnohí z nás. A koniec? ... mne osobne sadol.

13.04.2018 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Knihu som prečítala za jeden deň :-) to už vypovedá o tom, že sa dobre číta, nenudí a príbeh zaujme. Ira je naozaj výborný rozprávač. Tú jednu hviezdu dávam dole za koniec, ktorý mne vôbec nesedel. Ja by som ho dala drsnejší :-). Ale Ira asi vedel, čo robí, pretože o niekoľko rokov napísal pokračovanie.
Ako vždy som sa ku knihe dostala cez film, takže som zvedavá ako to Polanski zvládol.

Čitateľská výzva 2016

21.03.2016 4 z 5

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Neskutočný príbeh, nad ktorým sa Vám niekedy aj rozum pozastaví. Je písaný s takou ľahkosťou, že detstvo hlavnej hrdinky Vám bude pripadať ako jedno skvelé dobrodružstvo, aj keď pravda je taká, že žiť taký život nie je vôbec ľahké ... ale stalo sa. Príbeh je dynamický a výborne sa číta. Odporúčam.

28.02.2018 5 z 5

Mŕtve dievča neklame Mŕtve dievča neklame Jay Asher

13 dôvodov prečo ... ani jeden nestál za to, aby si dievka siahla na život. Mne totiž Hannah neprišla ako svätá (nebola ani škaredá, ani hlúpa, ani odstrkovaná, ani zakríknutá) a v polovičke tých dôvodov mala prsty aj ona samotná. Už dávno mi knižný hrdina neliezol na nervy tak, ako Hannah ... rozmýšľam, či vôbec niekto. Hlavnú ideu knihy, ale beriem ... mali by sme byť opatrní, pretože svojim konaním a rečami môžeme ovplyvniť životy iných. Lenže život je boj, treba bojovať, netreba sa vzdávať.

04.01.2018 2 z 5

Snehuliak Snehuliak Jo Nesbø

Detektívky skoro vôbec nečítam, takže nemám s čím porovnať kvalitu tejto. Pre mňa je podstatné to, že sa dobre čítala. Dokonca pred koncom som knihu skoro vôbec nepustila z rúk. Či tam boli nejaké nejasnosti, prípadne veci, ktoré sa nedali uskutočniť, mne je úplne jedno. Aj to, že vrah sa dá časom odtušiť. Mám rada, keď časť príbehu vidím aj očami samotného vraha. Takisto mi absolútne nerobil problém v orientácii ten veľký kopec mien a udalostí. Harry H. je veľký sympaťák, kľudne by som s ním zašla na jeden do jeho obľúbenej krčmy, ale či sa niekedy pustím do jeho ostatných príbehov, povedať neviem ... však píšem, že detektívky skoro vôbec nečítam.

31.10.2017 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Okrem toho, že vás pohltí samotný príbeh okolo vrážd detí, tak vás zaujme aj práca milície a MGB v Rusku, a samozrejme život obyčajných aj "vyvolených" ľudí za Stalina. Smith použil naozaj dosť literatúry a poctivo sa pripravil. Knihu odporúčam, ani jedna veta ma nenudila. Som zvedavá na film, do kín má prísť v roku 2015 a bol natáčaný aj v Českej republike.

02.03.2015 4 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Naozaj nádhera. Kniha plná lásky a zamyslenia sa nad bytím ako takým, zaobalená do zaujímavého príbehu. Mne sa veľmi páčilo. A film je dostupný s dabingom na YT.

26.05.2014 5 z 5