eLeR eLeR komentáře u knih

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Firemné zvyklosti, kultúrne rozdiely, rasové predsudky, pohŕdanie, nepochopenie, netolerancia ... s týmto všetkým sa v tejto tenkej knižke stretnete. Hlavná hrdinka si z toho ťažkú hlavu nerobí a prijíma to tak, ako to stojí a padá. Človek len rozmýšľa, či je to všetko naozaj pravda. Čítať o jej strastiach vôbec nenudí, ale čakala som lepší príbeh. Ak sa chcete zoznámiť s japonskou mentalitou, smelo do toho.

31.01.2024 3 z 5

Vrahovia mesiaca kvetov Vrahovia mesiaca kvetov David Grann

David Grann je reportér a na jeho knihe to cítiť. A šikovný reportér, svoju prácu odviedol na 1*. Áno, kniha je skôr literatúra faktu ako detektívny román, ale je tak dobre napísaná, že ani na moment som nemala chuť knihu odložiť. Hutný príbeh, kvalitne spracovaný, množstvo informácii prehľadne podaných ... kľudne z toho mohol byť aj seriál, nielen film. Mne osobne vôbec nevadili malé odbočky mimo tému, lebo vlastne k téme boli a nestrácala som sa ani medzi množstvom postáv. Čítala som slovenský preklad z vydavateľstva Absynt od Samuela Marca .. z mojej strany spokojnosť, chválim. A príbeh? Smutný, šokujúci, plný nespravodlivosti a chamtivých ľudí, v ktorom sa ale mihnú aj tí správni.

Na film som naozaj zvedavá, čo z toho ohromného množstva materiálu Scorsese a Roth vybrali, ale tak hádam ma starí páni nesklamú.

26.09.2023 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Dvaja mladí ľudia, ktorí nevedia byť spolu, ale ani od seba. Zaujímavý a pútavý príbeh síce absentuje, ale je to plné ich vnútorných pocitov, myšlienkových pochodov, životných názorov. Riešia svoje osobnostné problémy, rodinné traumy, vzájomnú príťažlivosť ... lenže vnútorné svety komplikovaných postáv už dali na papier iní spisovatelia, a rozhodne lepšie (spomeniem napríklad Osamelosť prvočísiel, Betónová záhrada, Smrť panien). Pre mňa značné sklamanie, knihu som odkladala častejšie akoby som chcela. A na posledných stranách to Sally všetko krásne zhrnula, ak by sme náhodou nepochopili o čo vlastne išlo, a prečo boli takí, akí boli. Som zvedavá na seriál, kvôli ktorému som vlastne po knihe siahla.

30.08.2023 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Romantika ako z červenej knižnice a aj zápletku s vraždou sme už niekde videli. O jeden level vyššie posúva knihu život samotnej Kyi .. tá osamelosť, smútok a ťažoba. A samozrejme netradičné prostredie, v ktorom sa to všetko odohráva. Delia je majsterka v opisoch krajiny (čítala som slovenský preklad), niekedy jednovetných, takže neotravujú, ale dokážu vás do tej bažiny preniesť. Kniha určená ženám .. jednoznačne .. číta sa rýchlo a ľahúčko. Som zvedavá na film.

18.04.2023 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Typická, prudko čitateľná, literatúra pre násťročných. Ako bonus beriem prostredie, v ktorom žila hlavná hrdinka. Koniec otvorený ... a to mám ja rada.

10.09.2020 3 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Našlo by sa pár pasáží, ktoré strácali moju pozornosť, ale to ostatné bolo prudko čitateľné. Mám rada Chuckov štýl.

24.05.2020

Geniálna priateľka Geniálna priateľka Elena Ferrante

Elena je slušná spisovateľka, jej príbeh je hutný, ľahko sa číta a ako tu bolo napísané má dušu. Bohužiaľ hlavná hrdinka mi vôbec nesadla ... žiť život neustále pod vplyvom svojej kamarátky, to ma po čase prestalo baviť. Určite nesiahnem po pokračovaní, ale možno dám šancu seriálu.

24.05.2020 3 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Niektoré príbehy by mali zostať na nete a nemali by uzrieť svetlo sveta ako knihy. Pani Todd nie je žiadna spisovateľka a na jej knihe/príbehu to strašne cítiť. Čítala som jednotku, a veľký kus dvojky, takže odpad nedám. 0,5*

13.02.2020 1 z 5

Nech sneží: Tri uzimené ľúbostné príbehy Nech sneží: Tri uzimené ľúbostné príbehy Lauren Myracle

Tri príbehy, ktoré sa na konci toho tretieho zlejú rádoby do jedného. Ten prvý teda nebolo žiadne terno, druhý boli vlastne preteky v snehu a ten tretí bola klasická romantika so šťastným koncom. Tieto jednoduché tínejč príbehy sa ľahko a rýchlo čítajú, takže nestihnú čitateľa otráviť. Na vypnutie mozgu a oddych slušná voľba. Jedno sa ale musí tejto knihe nechať, že zanechala vo mne pocit tony snehu za oknami .. aké sklamanie, keď som vykukla von oknom. Po snehu ani stopy.

29.12.2019 2 z 5

Aby ženám dobre bolo... Aby ženám dobre bolo... Kvetoslava Vanerková

Prudko čitateľné na jeden záťah.

Koniec sveta, ako ho poznáme Koniec sveta, ako ho poznáme Erlend Loe

Jasné, že je Doppler divný, buď ho takého beriete, alebo vám vadí. Mňa bavil od začiatku až do konca, aj keď v tejto časti to bolo o niečo menej ako v ostatných dvoch. Ale Erlendov štýl .. ten ja môžem.

Náklaďáky Volvo Náklaďáky Volvo Erlend Loe

Zbožňujem Erlendov štýl písania, mám rada jeho príbehy .. a tento tu patrí medzi tie najlepšie.

26.11.2019 5 z 5

Kam zmizla Aljaška Kam zmizla Aljaška John Green

Po nudných Papierových mestách som si povedala, že Greenove knihy radšej nechám na pokoji. Názor som zmenila po zistení, že seriál podľa tejto knihy je celkom dobre hodnotený, tak hádam ani kniha nebude na zahodenie. A nebola. Postavy ma naozaj bavili, takisto aj dialógy, a dokonca ani príbeh pán Green v druhej polovici nezmrvil. Dostatočne zaujímavý od začiatku až do konca. Takže za mňa je to celkom slušná tínejč kniha.

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Vila Tugendhat ma vždy fascinovala, páčila sa mi, preto som vlastne po tejto knihe siahla. Mawerov príbeh je naozaj košatý, nevyhne sa klišé a niekoľkým náhodným stretnutiam hlavných postáv po rokoch, ktoré mi vyvolali až úsmev na tvári. Na môj vkus je tam dosť romantiky, ktorá zabieha do miernej erotiky, ale práve v okamihu, kedy ma to začalo otravovať, Mawer začal rozprávať ďalší príbeh. Podarilo sa mu celkom slušne na papier pretaviť atmosféru vily a aj vnútorné pocity jednotlivých postáv. Kniha je prudko čitateľná, asi skôr pre ženy.

Apropo ... samozrejme, že som si naštudovala všetko o vile, o jej skutočných majiteľoch, ich príbeh, príbeh vily ... chápem, že Daniela Hammer-Tugendhat berie túto knihu ako pošpinenie pamiatky vily Tugendhat, ale ten príbeh je naozaj iný, úplne iný ... ani raz som si príbeh nespojila s ich rodinou.

A film? ... ako čitateľka literárnej predlohy som z kina odchádzala naozaj sklamaná. Je mi jasné, že 400 strán do 100 minút nenarveš ... chýbali tam celé príbehy, dosť vecí bolo pozmenených ... to všetko ale chápem. Mne to ale prišlo celé emočne a pocitovo prázdne, väzby medzi jednotlivými postavami povrchné, chýbala mi atmosféra a sila hlavnej postavy, t. j. sklenenej izby. Kamera, výprava a kostýmy na výbornú, herecky tiež celkom slušné.

03.04.2019 4 z 5

Slzy mé duše Slzy mé duše Kim Hjon-Hi

Hjon-Hi nie je žiadna spisovateľka, ale aj tak dokázala zaujať. Hlavne svojim príbehom, ktorý určite trošku vyšperkovala, aby sa dobre čítal. A v podstate ani štýl nebol marný, dalo sa. Miestami to pôsobí ako zo špionážno-akčného filmu, miestami sa človek dozvie o živote v SK, ale aj JK. Mňa osobne najviac bavila časť s jej vypočúvaním ... to ako ju usvedčili a aj prechádzky Soulom. Zaujímavé a sčasti poučné čítanie.

Podľa rozhovoru pre BBC z roku 2013, ktorý sa dá na nete dohľadať, zostávajúci príbuzní v SK boli zatknutí a poslaní do pracovného tábora.

08.03.2019 4 z 5

Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť Mary Ann Shaffer

Kniha plná príbehov. Smutných a veselých. A tie príbehy nám vyrozpráva veľká kopa listov, sem-tam nejaký lístok podšuchnutý pod dverami, pár telegramov a pred koncom zápisky jedného detektívneho pozorovania. Úžasná forma. Dej hladko plynie, bez hluchého miesta. Človek sa dozvie veľa z histórie nemeckej okupácie Normanských ostrovov, pre milovníkov literatúry je to pohladenie po duši a ani tá romantická duša nepríde skrátka. O ľuďoch, o vojne, o láske, o priateľstve, o umení, o sile, o pomoci, o spolupatričnosti. Nič extra prevratné, ale prudko čitateľné a veľmi ľudské. Kniha, po ktorej zostáva dobrý pocit.

06.09.2018 5 z 5

Galveston Galveston Nic Pizzolatto

Stačí si prečítať obsah knihy a viete o čom presne kniha je. Nič viac, nič menej. Traja ľudia na pokraji spoločnosti so svojimi smutnými osudmi na ceste za svetlými zajtrajškami, ktoré aj tak neprídu. Rozpovedané priamočiaro a bez zbytočných odbočiek. A s koncom, aký si to zaslúžilo. A aj napriek štipke nádeje, že niekomu sa z tých sračiek vyhrabať podarí, je to depresívne a ponuré, možno trošku nezáživné a rozvláčne, ale prudko čitateľné. Teším sa na film, herecké obsadenie výborné a so správnou atmosférou to môže byť výborný film.

29.08.2018 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

65 rokov stará kniha, ktorá je dnes viac aktuálnejšia než inokedy. Kniha o tom, že spoločnosť sa snaží ľuďom do hláv natlačiť nepodstatné sprostosti, zaujať ich nezmyslami a oni zabudnú na podstatu. Nebudú sa pýtať prečo sa to robí, ale ako sa to robí. Nie o pálení kníh, ale o snahe vytvoriť z ľudí stádo, ktoré sa ľahko ovláda. O tom celom to je. Čítalo sa to naozaj rýchlo, aj napriek tomu, že niektoré pasáže ma nudili, aj keď viem, že tam jednoducho museli byť ... ako celok, naozaj slušné dielo. Príbeh síce jednoduchý, ale obsah podstatný.

05.08.2018 4 z 5

Kým prišla búrka Kým prišla búrka Susea McGearhart

Jednoduchým spôsobom vyrozprávaná časť života 24ročnej Tami Oldham. Tá časť, ktorú prežila s Richardom, a samozrejme aj časť kedy bojovala o prežitie. Richard bol veľký dobrodruh, otvorený všetkému a vždy sa mu podarilo na všetko prehovoriť aj Tami. Život to musel byť úžasný, na papieri to ale trošku strácalo cveng. Miestami je to veľká romantika, miestami fajn bedeker a miestami survivor. Aj napriek tomu, že je kniha plná výrazov a činností spojených s jachtingom, číta sa veľmi rýchlo.

01.08.2018 3 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

"Lili chtěla dokázat světu, a především sobě samé, že je skutečně žena, že její dosavadní život a mužík jménem Einar byl pouze vážny omyl přírody, který se povedlo jednou provždy napravit."

Námet je naozaj zaujímavý. Príbeh, ktorý napísal Ebershoff sa od skutočnosti odlišuje, čo priznal aj samotný autor. Štýl, ktorým je kniha písaná mi celkom sedel. Osobne sa mi páčilo, ako sa mu podarilo dostať na papier vnútorné myšlienky a pocity hlavných hrdinov .. hlavne Einara a Lili. Už menej sa mi páčili tie rozsiahle opisy mimo tému, ktoré ma v prvej polovičke nútili knihu odkladať častejšie, akoby som chcela. Strata času to ale rozhodne nebola.

04.07.2018