elenai Online elenai komentáře u knih

Doba temna Doba temna Bill Willingham

Oproti minulému dílu méně epický, zato srdceryvný, šokující a nečekaný. Chyběl mi nějaký hlavní vypravěč, tak jak tomu bylo v předchozích dílech. A to střídání kresby mi rovněž příliš nesedlo. Ale samozřejmě už se nemůžu dočkat dalšího dílu, protože konec byl relativně otevřený.

15.12.2017 4 z 5

Válka a střepy Válka a střepy Bill Willingham

Obyvatelé Mýtova se dostali do fáze velké války proti nepříteli. Co na to říct? Bylo to velké, to hlavně. Celkem i promyšlené. Šípková Růženka, jakkoliv si ji nemůžu z předchozích dílů vybavit, nyní hraje velmi důležitou roli. Popelka u mě poskočila v TOPce oblíbenců na přední příčky - krásná, odvážná a velmi vtipná děvčica! Doufám, že se s ní ještě potkáme v některém z dalších dílů. A vůbec, byla jsem přesycená emocemi. Modrák a Wolfi klasicky naplnili má očekávání, ale kdo mě překvapil, byl Krásný princ. Všechna čest! Jen mi přišlo, že mohl být Willingham velkorysejší a přidat pár (desítek) stran navíc, jít víc do hloubky a rozvinout děj kolem některých klíčových událostí.

13.12.2017 5 z 5

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Autorka je mi svým smýšlením velmi blízká. Chtěla bych šťastné a spokojené děti, protože vím, že tak budu šťastná i já. Ovšem docela mi vadil fakt, že uvedené hrozby lidského kontinua jsou čistě hypotetické a vědecky nepodložené.

12.12.2017 3 z 5

Dobré ráno, Harri Dobré ráno, Harri Stephen Kelman

Příběhy z pohledu dětských hrdinů mám ve velké oblibě, ať už na konci zmiňovaný Podivný případ se psem, tak Ten, kdo stojí v koutě. Dobré ráno, Harri je sice prvotina, ale velmi povedená, a může tak směle konkurovat dvěma výše uvedeným. Naivní a řekněme fantaskní nazírání ústředních protagonistů na svět ostře kontrastovalo se slangem a celkovým vyjadřováním dnešní mladé generace. Harrimu jsem držela palce a tajně doufala, že se splní všechny jeho prázdninové sny. Konec jsem kvůli rozesetým indiciím tušila a kvůli tomu jsem nechtěla knihu dočíst, ale stalo se a musím na Harriho pořád myslet.

06.12.2017 5 z 5

Mám ráda knihy, ve kterých lidé sdílejí své zkušenosti, obvzlášť pak z cizích zemí. Myslela jsem si, že o Velké Británii toho vím hodně, ale paní Damijo mě utvrdila o opaku. Především se mi líbil popis svátků, které se slaví, a o nichž jsem neměla ani tušení. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla kniha delší, a ráda se k ní zase vrátím.

29.11.2017 4 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Měla jsem chuť na nějakou detektivku, která by ladila k pošmournému počasí venku. A nebyla jsem zklamaná! Detektivní zápletka sice byla taková průměrná, ale děj byl svižný a dynamický, takže za mě spokojenost. A co je třeba vyzdvihnout, jsou ústřední postavy - Jackaby a Abigail jsou prostě báječní! Je mezi nimi chemie a jejich dialogy mají jiskru. Trošku se mi nelíbily některé použité výrazy, které dle mého nekorespondují s mluvou 19. století, ale jsem schopná je vyfiltrovat. Každopádně se těším na další pokračování!

30.10.2017 4 z 5

Svědkové z továrny na smrt Svědkové z továrny na smrt Eric Friedler

Při čtení jsem si často kladla otázku, co bych dělala na místě členů sonderkomanda já. Bylo určitě těžké bojovat za někoho jiného než za sebe, a přesto se tito lidé snažili šířit kolem sebe alespoň poslední zbytky lidskosti. Jako matku mě některé pasáže rozbrečely, byly srdcervoucí až odporné. K SS nemám, co bych řekla. Nemůžu je ani nazvat zvířaty, protože bych urazila všechna zvířata na světě. Byli nejhoršími monstry, špínou a sotva se mohli nazývat lidmi. O to hrůznější mi přijde, že mnoho z nich vyvázlo bez trestu, a někteří si žili krásný a spokojený život. Hnus!

Hvězdu dolů dávám za konec. Oproti předchozím částem mi přišel takový... hm, trochu spíchnutý horkou jehlou.

23.10.2017 4 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Jedním slovem ZKLAMÁNÍ... Tak jsem se na tu knihu těšila, ale bohužel z ní čiší mnoho začátečnických chyb. Autorka se do příběhu neuvěřitelně zamotala a učinila jej nesnesitelně rozvleklým. Myslím, že by tomuto příběhu bohatě stačila forma povídky. Takhle veškeré nápady vyletěly zbůhdarma komínem v této pro mě nečitelné směsce.

11.10.2017 1 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Na knihu jsem byla opravdu zvědavá. Holokaust je téma, které by neměl minout žádný čtenář i nečtenář. A jak vnímám tuto knihu? Příběh Miky a jeho rodiny byl samozřejmě strašný, ale jelikož je to příběh v podstatě vymyšlený a autorka jej sama neprožila, nepřišel mi tak sugestivní jako jiné knihy od přímých svědků těchto strašlivých událostí - např. Deníky Helgy Weissové nebo Rivky Lipszycové apod. O to víc mě, na rozdíl od většiny, zasáhla více druhá část. Eva Weawer je 2. světové válce generačně vzdálena, ale velmi dobře se jí podařilo popsat pocity Maxe a Mary, asi právě proto, že je uvědomělá Němka, které není historie jejího národa lhostejná.
Konec knihy měl hořkosladký nádech, jenž vzal za srdíčko.

03.10.2017 4 z 5

Lars, šťavnatá lebka Lars, šťavnatá lebka Jaroslav Mostecký

Kdyby to nebylo tááák roztahané... Knihu bych zkrátila na polovinu a bylo by to tak akorát. Námět mě nijak extra neoslovil a vzhledem k tomu, že nesnáším hady... Br! Namísto Helgiho a Leifa mě nejvíce zaujal osud Hakana Básníka a Ragenhildy, tak si představuju příběh z pravé vikingské ságy.

25.09.2017 3 z 5

Francouzské děti jedí všechno Francouzské děti jedí všechno Karen Le Billon

Zajímavá kniha, která čtenáři umožní vhled do světa francouzské společnosti a její gastronomie prostřednictvím osobního příběhu Karen le Billonové. Občas jsem měla tendenci pár stránek přeskočit, protože některé věci byly omílány zbytečně sáhodlouze. A moc bych si přála, aby naše školní jídelny vypadaly jako ty francouzské cantine, hned by děti na obědy chodily raději. Bohužel to zůstane jen u přání. Tak jako tak mi bylo vnuknuto docela dost nápadů, jak své dítko nabudit na nové chutě a způsoby stravování. Pokud se vám nechce číst celá kniha, na konci je shrnutí deseti základních stravovacích pravidel a užitečných tipů.

23.09.2017 4 z 5

Dědičky Dědičky Andrzej Pilipiuk

Ze začátku jsem se velmi dobře bavila. Ačkoli zde bylo hodně popisu, tak byl psán čtivě a zábavně. Dýchla na mě atmosféra jedničky, kterou mám nejraději. Ale zhruba v polovině se to nějak zvrtlo a knihu jsem dočítala jen z úcty k hlavním postavám. A taky jsem chtěla vědět, jak to dopadne se Sedzivojem. Je mi také líto, že Stáňa s Kateřinou byly kvůli Monice upozaděny. A dějová linie Arminia a Lászla mi přišla totálně zbytečná. Suma sumárum - jako trilogie velmi obstojné, ovšem samostatně je díl lepší průměr.

18.09.2017 4 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Zvláštní knížka. Ještě jsem se s něčím takovým nesetkala. Skandinávská literatura mě ale nepřestává překvapovat. V tomto případě příjemně. Akorát si nejsem jistá žánrem. Že by ekvivalent pro finské podivno? :)

12.09.2017 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Přibyla další princezna, takže se tloušťka knihy musela logicky navýšit, aby dostaly prostor již čtyři hlavní hrdinky. A musím uznat, že autorka jim věnovala veškerou svou pozornost a každé uštědřila notnou dávku utrpení. Stejně tak jejich mužským protějškům.

Ale to vyvrcholení... to vyvrcholení! Byla jsem napnutá jak struna, sakrovala jsem a v několika momentech jsem si říkala, že to prostě nemůže skončit pohádkově dobře.

*SPOILER*

Ale nakonec ano. :)

*KONEC SPOILERU*

Na konci mě jímala velká nostalgie. Cinder, Kai, Scarlet, Vlku, Cress, Thorne, Winter, Jacine (i když jsi celkem prevít) a Iko - budete mi chybět. Bylo moc hezké s vámi strávit tolik hodin času, které nikdy nebudu považovat za promarněné.

A ještě bych ráda zmínila Levanu - autorka vypustila v poslední knize několik zajímavých střípků, které mě nalákaly na to přečíst si v budoucnu Nejkrásnější. Záporačky mě prostě fascinují. :)

09.09.2017 5 z 5

Magicky ženská Magicky ženská Michala Měřínská

Trpím přesně těmi problémy, které popisuje autorka, a tak jsem si nejspíš myslela, že mi trochu pomůže změnit můj postoj k sobě samé. Mno... tak nevím, jestli se to úplně povedlo. A ani jsem nevěřila tomu, že ta kniha bude samospásná. Zase tak naivní nejsem. Paní Měřínské přeju tu spokojenost sama se sebou a vnitřní harmonii. Já si tu svou budu muset ještě hledat. :)

25.08.2017 2 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Přečtení mi trvalo trapně dlouho, bohužel nějak nebyl čas a taky přišla malá čtecí krize. Nějak jsem se nemohla prokousat přes tu pouštní část, která zabírala značnou část knihy. Ale následující události jsem zhltla na jeden zátah v autě, nedbaje na nevolnost. Bylo to skvělé, akční, strašné a srdcervoucí. Meyerová přitvrdila v krutosti a násilí a rozrůstající se družinu kolem Linh Cinder docela zocelila. Navíc získáváme díky doktoru Erlandovi nové informace o letumóze, která se stává čím dál nebezpečnější.

A co tedy dodat? Tradičně kniha končí velmi otevřeně, takže nemůžu udělat nic jiného než sáhnout po Winter, kde se konečně uzavřou osudy našich milých i nemilých hrdinů.

23.08.2017 4 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Scarlet přesně navazuje na konec Cinder. Jak už název napovídá, setkáme se zde s novou hrdinkou - sličnou zrzkou Scarlet Benoitovou, která je tak trošku horká hlava. Do všeho se vrhá, aniž by trochu přemýšlela nad důsledky svého jednání. A občas je tedy úžasně naivní. Na rozdíl od Cinder, která se konečně vyloupla z vystrašené holčičky do rozumně uvažující dívky. A je i celkem vtipná. Velmi se mi líbily její slovní přestřelky s Carswellem Thornem. Toho chlápka buď milujete, anebo nenávidíte. Já se přikláním k tomu prvnímu. :) Nesmím ještě zapomenout na Vlka, který je dle mého zatím nejlépe propracovanou postavou, co se týče emocí, a zdá se mi z celé party nejvyzrálejší a nejrozumnější, čímž si získal první příčku v mém pomyslném žebříčku.

15.08.2017 4 z 5

Méně je více - Minimalistické rodičovství Méně je více - Minimalistické rodičovství Asha Dornfest

Je až zarážející, co v Levných knihách objevíte za klenoty. Kniha vás vyprovokuje k tomu, abyste se zamysleli nad sebou a svými blízkými, tím, co skutečně od života chcete. A uvědomíte si, že k tomu opravdu stačí méně, než si myslíte. Christine a Asha mi svými radami a názory sice sdělily, co už dávno vím: Tedy že mám být sama sebou a řídit se svými instinkty. Ovšem díky přečtení jejich knihy jsem zase začala více hloubat nad tím, co si v životě zjednodušit a vylepšit ke štěstí svému a celé své rodiny. Některé jejich tipy určitě využiju.

Edit 2021: Letos, kdy jsem se razantně rozhodla změnit svůj život, jsem po knize opět sáhla. Po jejím přečtení jsem se utvrdila v tom, že jdu tou správnou cestou. V knize jsou skvělé rady. Od přístupu k dětem, povinnostem, jídlu, šetření, plánování akcí, no zkrátka už se těším, až je budu aplikovat v praxi.

12.08.2017 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Že bych já někdy četla YA literaturu? Myslela jsem si, že to není nic pro mě, ovšem díky doporučení jedné booktuberky jsem do toho šla. A jaké mám ze Cinder pocity?

Vzhledem ke svému věku nebudu v takové euforii jako ostatní. Nicméně určitě nelituju koupě. Krásně jsem si při četbě odpočinula a užívala si tu nenáročnou, a přesto velmi zajímavou zápletku. Co kvituju především, je originální zpracování klasické pohádky včetně romantické linky a prostředí, do kterého autorka příběh zasadila. Z postav si moje sympatie získali doktor Erland a Iko a doufám tedy, že se s nimi ještě setkám. U Cinder jsem na vážkách, zatím se jeví jako vyjukané ošklivé káčátko, ale věřím, že má velký potenciál a určitě u ní dojde k významnému vývoji její osobnosti.

Knihu beru jako úvod do celé série, a proto si pět hvězd schovávám na další pokračování, které je údajně ještě lepší. Jsem velmi zvědavá a dost se těším, opět se ve mně totiž probudila -náctka a romantická duše. :)

07.08.2017 4 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Bohužel už se mi nepodařilo sehnat český překlad, tak jsem koupila za pár kaček originál a musím říct, že je to báječná záležitost!
100% za krásné zpracování - když jsem z toho amerického sundala přebal, jenom jsem áchla, tak je nádherné.
100% za nápad - knihkupectví je moje nejoblíbenější místo, ale je fakt, že se v něm dá potkat hodně exotických zákazníků, kteří mají různá pikantní přání. Je skvělé, že se někdo odhodlal vydat knihu i o téhle sortě lidí.
100% humor - hlavně pro knihomoly teda.
Plus jsem si tedy ještě procvičila angličtinu a zjistila jsem, že na tom nejsem zase tak mizerně, jak jsem si myslela. :-D
Je to knížka, kterou nemusíte číst celou. Třeba si oblíbíte nějakou část a tu budete číst pořád a pořád dokola, ale i to je super, hlavně když vám spraví náladu. :)

04.08.2017 5 z 5