elcapitano elcapitano komentáře u knih

Ďáblův prsten Ďáblův prsten Ludvík Souček

Četl jsem e-knihu, ve které byla bohužel jen úvodní povídka Ďáblův prsten. Lehké čtení, poměrně předvídatelné, ale logicky vykonstruované. Jednoduchá forma i příběh. Zábavná oddychovka.

20.08.2020 3 z 5

Magellanova cesta kolem světa Magellanova cesta kolem světa Herbert Wotte

Dlouhodobě mne zajímá námořní historie, takže tuto knihu jsem si opravdu užil, tolik subjektivní hodnocení.
Kniha začíná poměrně obsáhlým úvodem do politické situace tehdejší Evropy a především dvou soupeřících mocností - Španělska a Portugalska. Jejich rivalita se táhne celým příběhem. Samotná plavba by i mohla být popsána ještě detailněni (ale to pravděpodobně není možné, kvůli chybějícím historickým podkladům, jak se dozvíme v doslovu). V závěru je i pokus o zhodnocení a o epilog.
Kniha popisuje jedno z největších námořních dobrodružství, které kdy byly vykonány a již nemohou být překonány a popisuje ho dobře. Čteme o hrdinství, útrapách, odhodlání, .. o všem, co k velkému činu patří, včetně nasazení vlastního života.
V knize je znát určitá glorifikace cpt. Magellana, ale co už, historii píšou vítězové, že.
Civilizační střety, kdy zapálení křesťané připlují někam mezi divochy, kde v zásadě loupí, zotročují, znásilňují a vypalují a to s jasným přesvědčením o vlastní nadřazenosti a kolikrát ve jménu Krista či krále jsou v knize popsány spíše mezi řádky a čtenář je spíše vytuší. Snesl bych kritičtější - realističtější pohled.
V knize by byla dobrá mapa.
Přes to dávám plné hodnocení, kniha je opravdu úchvacující.

15.08.2020 5 z 5

Hranice stínu Hranice stínu Joseph Conrad

(SPOILER) Kniha určitě stojí za povšimnutí a přečtení. Skoro nic se v ní nestane a samotný děj se dá shrnout do jednoho odstavce. Podstatnější než děj, jsou emoce a subjektivní pohled hlavního hrdiny, který v zásadě na hranici šílenství projde svou "iniciační" plavbou a dospěje v muže i kapitána. Četli jsme si jí doma nahlas a byl to hezký zážitek. Už se těším na další knihy od JC

02.08.2020 4 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

(SPOILER) Kniha je opravdu dobrá, dávám 4 hvězdy - kvůli mé netrpělivosti mi trvalo nějakou dobu, než jsem se dokázal prokousat pozvolnějším začátkem.
V knize je několik rovin: láska, bitva, očekávání konce, .. jedno velké téma není až tak moc zmiňované, ale určitě si zaslouží podtrhnout: je to téma střetu myšlenek a hodnot v době konce jedné epochy a začátku druhé. A střetává se zde několik idejí: východní a západní křesťanstvo, muslimský svět, středověká mystika, přesahy antické filozofie, ..
Kniha kontinuálně graduje k ohromnému finále.
Je náročná a krásná.

23.07.2020 4 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

(SPOILER) Právě dočtená kniha ve mne bude ještě nějakou, předpokládám dlouhou dobu, doznívat. Je to velkolepé a působivé dílo, bezesporu. Dovolím si ale mít výhradu. Těžko jsem snášel tu nekonečnou křesťanskou agitaci. Chápu, že autor zřejmě projektoval svůj světonázor, ale pro mne to bylo zkrátka příliš. Autor se k vyložené propagaci křesťanské víry vrací tolikrát, až je to v zásadě obtížné, odhaduju, že toto zabírá cca 25% knihy? Je samozřejmé, že když je román o nástupu křesťanství a úpadku římského polyteismu, asi to v knize musí zaznít, ale těch plamenných pohledů bylo zkrátka moc. Předpokládám, že je tato skutečnost způsobená i dobou a prostředím, ve které dílo vzniklo. ..takové myšlenkové cvičení: co kdyby stejnou měrou autor velebil např. marxismus?
Jinak jsem si četbu užil: úžasný překlad, krásný jazyk, atmosféra, popisy reálií, bavilo mne i to, že je dílo pomalé a rozsáhlé, čtenáře vtáhne a nepustí.

09.06.2020 4 z 5

Příběh templářů 1. Příběh templářů 1. Bohumil Vurm

Dvě hvězdy dávám za grafickou úpravu a výpravnost knihy. Jinak kniha působí jako poměrně rychlokvašný produkt. V textu čtenář nepozná, co je historický fakt, co autorova domněnka či spekulace a co účelová manipulace směrem k "ještě větší záhadě".
Vlastně to mi na knize (a podobných knihách) vadí nejvíc: tváří se jako historické pojednání, ale jde v zásadě o "histo-bulvár" .. kloužeme po povrchu, vytáhneme nějakou pikantnost, něco s něčím smícháme, zatváříme se tajemně .. ono se to prodá.

24.05.2020 2 z 5

Pronásledování bitevní lodi Bismarck Pronásledování bitevní lodi Bismarck Ludovic Kennedy

Každý čtenář dopředu ví, jak to celé nakonec dopadne - o to težší to má autor. Každopádně tato kniha je velmi čtivým a detailním zpracováním celé operace potopení Bismarka. Někdy až do pedantských detailů, kdy komu spadla helma a jakou barvu měl admirálův telefon. Rozhodně však dokáže čtenáře vtáhnout do pronásledování a následné bitvy.
Navíc se zde promítá i autorova osobní zkušenost z bitvy. Řekněme, že kniha nemá úplně pětihvězdičkovou kvalitu literární, zato faktickou a historickou alespoň na šest, tedy dávám plný počet.

10.04.2020 5 z 5

Rembrandt & Co. – Příběhy umění ve století blahobytu Rembrandt & Co. – Příběhy umění ve století blahobytu kolektiv autorů

Kniha je původně průvodce výstavou NG. Jedná se však o velmi čtivou a zajímavou publikaci. Rozebírá tehdy vystavené obrazy a dává je do souvislostí nejen umělěckých, ale i historických, politických, společenských a náboženských. Navíc pochopitelně plná reprodukcí.
Psáno poměrně lidově a čtivě.

01.04.2020 5 z 5

Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Oscar Wilde

Navzdory slavnému spisovateli a jisté auře, která knihu předchází je to obyčejné porno. Nemá to žádný děj a navíc je to nudné. Nedočetl jsem to. Na obranu autora je nutno uvést, že dílko vycházelo po částech v nějakém časopise, těžko tedy říct, zda máme vůbec právo hledat zde cosi jako dramatický oblouk :)
O jednu hvězdičku se dělí překladatel a jistá historická sonda (o kterou se tedy autor nezasloužil, ta přišla se stářím knihy).

01.04.2020 1 z 5

Poezii víceméně nečtu, tato kniha mi byla recitována. Je báječně ujetá.

19.03.2020 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Četl jsem to poprvé coby teenager na gymplu. Tehdy fascinován otevřeností a komikou sexuálních scén. Nyní, po letech jsem se ke knize zvědavě vrátil. Samozřejmě jsem zde našel něco úplně jiného. Musím ale říct, že mi jako celek kniha v zásadě nesedla. Místy až obsedantní rozpitvávání motivů, důsledné dořečení každé situace... chápu to jako autorův pokus o komplexnost, koneckonců to má kniha v názvu, ale kdo to má číst, že. Úplně autora vidím, jak se v noci probouzí a píše si na papírek .."ještě toto a toto..". Bavila mne určitá vykolejenost Garpa a jeho střet s reálným životem i jeho síla si realitu přetvářet k obrazu svému.

19.03.2020 3 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Jojo, jako bych viděl náš gympl. Ve stejně pitomý komunistický šedý době plný udavačů, tesilovejch vlezdoprdelků, nesmyslný ideologie a obecné beznaděje. Ještě, že už je to za náma. Příběh dospívání na tomto pozadí, přes vešekou komiku, romantiku a naivitu mládí nakonec stejně jen akcentuje pitomost doby. Hezká vzpomínka.

16.02.2020 4 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Dávám tomu 3 hvězdy, tak nějak jsem pod vlivem Trifidů čekal o něco málo víc. V zásadě mne bavil ten socio-biologický rozměr, přírodní výběr, boj o přežití atd a autorovo domýšlení situace do důsledků.
Snad, že tam nebyl jeden hlavní hrdina se kterým bych mohl "dýchat", ale že to byl spíš takový popis "zvenku", mne to úplně nestrhlo. Na druhou stranu musím říct, že v zásadě fajn a chytré čtení.

06.02.2020 3 z 5

Lapací list Lapací list Patrick O'Brian

Souhlasím s Trchi, tento díl je o něco víc kompaktnější a "námořnější" než předchozí.
Za mne alespoň 6 hvězdiček. Co se dá dělat, dočteno.
Mimochodem, kniha je doplněná skvělým doslovem, který se zaobírá skutečnou historií zatím všech Jackových lodí a navíc do úplně nevídaného detailu rozebírá konstrukci lodě Surprise stejně tak, jako věcně popisuje organizaci námořníků, manévry s plnoplachetníkem a další.

28.01.2020

Pitná kúra Pitná kúra John Irving

Ze začátku to vypadalo na 4-5 hvězdiček hodnocení, ale postupně, jak se hrdina nořil do svých problémů a v zásadě se úplně rozkládal, mne to nějak přestalo bavit a zajímat a kniha mne zvolna přestala "táhnout".
Zpočátku mi Trumper připomínal Ignácie Reilyho ze Spolčení hlupců, ale ke konci, kdy začal spíše připomínat Chinaskiho, jsem k němu úplně ztratil vztah.
Oceňuji parádní paralelu se starou dolnonorskou baladou i nadhled nad indie-filmovou scénou.
Motiv zbytečnosti a plácání se životem od nikud nikam je také fajn stejně jako dost poměrně vtipných scén.

16.01.2020 3 z 5

Ostrov Ostrov Robert Merle

Poutavé a inspirující, dobrodružné, poučné, opravdu dobrý román.
Kniha má více vrstev - námořní, etnologickou, politickou, morální, .. víceméně souhlasím s obsáhlým komentářem od milan3144.
Chtěl bych vyzdvihnout jednu podobnost s Malevilem: podle mého soudu autor v zásadě stejně chladně a až s matematickou přesností hraje partii s postavami románu. Ve fiktivním a uzavřeném herním poli studuje jednotlivé postavy, jejich psychiku, touhu po moci, hledání "alfa-samce", ustanovení pořádků atd. Zde obohaceno o rasismus a střet myšlení Angličanů a Tahiťanů.
Dále bych chtěl vyzdvihnout působivé a znalé zobrazení tehdejší mořeplavby a to včetně závěrečné scény v bárce.
A ještě jeden moment: proměna a nejistota Purcella ke konci románu, ač zůstal věrný svým zásadám, do duše se mu vkradly sžíravé pochyby, které hraničily ze šílenstvím.
Ano, doporučuju.

02.01.2020 5 z 5

Zkáza Mary Deare Zkáza Mary Deare Hammond Innes

Za mne parádní dobrodružný román. Navíc s námořnickou tematikou. Fajn, hezké, dobře přeložené, čtivé. Autor musí mit k moři velmi důvěrný vztah, jeho znalosti přílivových vod, počasí, námořního života.. Pro mne opravdu lahůdka.

11.12.2019 5 z 5

Jizerská 50 - Závod plný příběhů Jizerská 50 - Závod plný příběhů kolektiv autorů

Je to taková fandovská záležitost, jednotlivé příběhy jsou dost různorodé, každopádně jako celek kniha voní skarem. A má nádhernou a výpravnou grafickou úpravu.

06.12.2019 4 z 5

Kočky jsou vrženy Kočky jsou vrženy Jakub Horák

Trochu zápasím s tím, kam tu knihu vlastně zařadit: humoristický román / fantasy / politický thriller / trochu filozofie a trochu toho lifestylu jak od Třeštíkových. .. navíc aktualita, protože s dalšími volbami to přestane být zajímavé (pevně doufám). V místech kde se jedná o humor a satiru je román velmi dobrý, opravdu jsem se zasmál. V místech thrilleru jakž takž a fantasy prvky mne moc nebavily. Ale to je zřejmě subjektivní záležitost.

06.12.2019 4 z 5

Čtyři klíče Čtyři klíče Michael Crichton

Paráda, drobná knížka, po které jsem sáhl víceméně náhodou a jakou mi udělala radost! Moc se mi líbily nenápadně vkládané vysvětlující pasáže o viktoriánské Anglii: železnice, průmysl, móda, ženská nerovnoprávnost, Krymská válka, atd, .. vůbec by mne nenapadlo, že mne to bude zajímat a přečetl jsem ji jedním dechem. Třešničkou na dortu je, že se jedná o popis skutečné události. Opravdu doporučuji.

26.11.2019