Elapheg Online Elapheg komentáře u knih

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Řekl jsem si, že je načase se seznámit s J.P.Delaneym a vzal jsem jeho poslední knihu Slušní lidé a udělal jsem dobře. Pete Riley žije s partnerkou Maddie a synem Theem poklidný život do doby, než na jejich dveře zaklepe Miles Lambert, biologický otec Thea. Miles žije se svou ženou Lucy a vychovávají syna Davida, jehož biologičtí rodiče jsou Pete s Maddie. V nemocnici jejich děti prohodili. Je to situace, která rozhodí oba páry a ze začátku se vše jeví, že se potkali slušní lidé, kteří dovedou vyřešit i velmi komplikovanou situaci, jakou je záměna dětí. Jedna osoba ovšem nehraje fér již od začátku a dokáže tak zatočit světy oběma párům, že se to jeví až nemožné. Mašinérii, která je rozehrána, je ovšem nutno dohrát do konce. Já jsem si čtení užil a doufám, že i zbylé autorovy knihy budou velmi čtivé. Tohle byl velice povedený psychothriller. Mohu ostatním jen doporučit. Jednoznačně pět hvězd. :-)

15.12.2021 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

(SPOILER) Tak tohle byla pecka. Nasmál jsem se u knihy neskutečně. Ze začátku ca 200 stran se kniha věnuje především seznamování se s Nickem a Amy a jejich blízkými. Celá kniha je notně proložená sarkasmem, ale i vulgarismy. Nutno však říci, že krom výborně popsané psychologie postav, právě tyto sarkastické poznámky činí knihu velmi čtivou a ač se jedná o vážné téma, je kniha vtipně škodolibým thrillerovým podáním, jak hrozné může být manželství, ve kterém hraje vypočítavost Amy hlavní roli. Amy zná dokonale svého manžela Nicka, své rodiče a to jí umožňuje dokonale manipulovat se svým okolím. Nick se nestačí divit, co vše na něj Amy ušila, takže před policií i před okolím v televizi, vypadá jako ten největší lotr, přestože skutečnost je zcela jiná. Smekám před autorčiným umem, dokonale vystavět manželský příběh na lži, manipulaci a přetvářce a když už si čtenář myslí, že Amy už dokončila svou síť intrik, Amy zase něčím novým překvapí své okolí, zvláště Nicka a ze všech situací, ač je herečkou první třídy, vychází jako ten nejvíc politováníhodný člověk. Neskutečně jsem se zasmál, i když mi Nicka bylo taky dost líto. Měl své hříchy, ale situace, do které ho naverbovala Amy, byla hodně tížívá. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení. Vytrvejte ve čtení, i když se někdy popisy situací v manželství mohou zdát nudné, vše má své důležité místo, ze kterého je vystavěn bravurní psychologický thriller.

27.01.2021 5 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Christopher Seeler, Němec žije na ostrově Jersey se svou kamarádkou židovskou dívkou Rebecccou Cassinovou. Oba společně vyrůstají a stanou se z nich i partneři. Láska mezi nimi je opravdu nezměrná. Do jejich vztahu však zasáhne druhá světová válka. Rebecca je transportována do koncentračního táboru a Christopher se přidává do služeb SS v Osvětimi, ačkoliv je proti nacistické ideologii, aby Rebeccu našel. V knize jsou místy vyobrazeny dost syrové realistické scény, ale tak to prostě bylo. Mně osobně se kniha líbila a i děj se mi zdál uvěřitelný. Najde Christopher Rebeccu včas a podaří se mu ji zachránit? A jakou životní daň budou muset oba zaplatit za prožité zkušenosti v koncentračním táboru? O tom si raději přečtěte sami. Kniha rozhodně za přečtení stojí a mohu ji jen doporučit.

17.09.2020 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Tak tohle byl opravdu takový krimiromán s prvky detektivky, místy snad i thrilleru. Děj knihy se rozbíhá postupně. První polovina knihy je celkem rozvláčná, ale pak to začíná nabírat grády. Čekal jsem od knihy trochu více napětí, na druhou stranu nemám rád brutality u knih a ty v této knize opravdu nebyly, takže jsem vlastně spokojený čtenář. Souhlasím zde s ostatními uživateli, že místy se děj jevil jako docela málo pravděpodobný. Kniha pojednává o Audiem Palmerovi, vězni, který z vězení uteče den před svým propuštěním. V případě dopadení mu za to hrozí velký trest. Audie si ve vězení odpykal přes deset let za loupežné přepadení a jak vězni, tak policisté se z něj nejednou pokoušeli vymámit, kde ukradené peníze jsou. Do zločinu je ovšem zapletena rovněž policie. Co vlastně Audie sledoval svým útěkem?, koho chce zachránit? Podaří se mu uspět, přestože proti němu stojí téměř cela společnost v čele s policií? Doporučuji přečíst. Pokud hledáte odpočinkovou, přesto napínavou četbu, je tato kniha určena právě Vám. :-)

10.11.2019 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

(SPOILER) Možný spoiler:
Je to moje první setkání s autorem i jeho detektivem Martinem Servazem a chci říct, že to bylo skvělé, o to příjemnější, že zápletka je velmi inteligentní, nechybí dějové zvraty a i když konec je začátkem pro další putování s Martinem Servazem a s Irene Zieglerovou snad taky, tak mi to ani nevadí, naopak se těším na další díl. Myslel jsem, že autor bude ostrostí někdě jako Helen Fieldsová, která je taky výborná, avšak Minier je mírnější, což mi vyhovuje. Tím ale nemíním zatracovat Fieldsovou, jen podotýkám, že Bernarda Miniera jsem dlouho nečetl z obav, že to nedám a jsem rád, že jsem měl ještě rezervy navíc. Obdivuji autora, jak dokázal skloubit dvoje vyšetřování Martina Servaze a sice vraždu bezdomovce s mrtvým koněm na lanovce, který je na tak nepřístupném místě, že je přímo záhadou, kdo a za jakým účelem ho umístil právě na tam a jak. Kůň navíc patří místnímu magnátovi Ericu Lombardovi a k tomu je blízko elektrárny Wargnierův institut, kde se nachází ti největší psychouši, kteří jsou střeženi několika bezpečnostními systémy, takže je nemožné, aby utekli. Přesto však se na další mrtvole, tentokrát lidské, najde DNA, která patří právě jednomu chovanci Wargnierova institutu. K tomu víc zde máme čerstvě nastupující doktorku do Wargnierova institutu, Diane Bergovou, která brzy zjistí velmi podivné události právě v tomto institutu. Najde Martin Servaz a jeho kolegyně Irene Zieglerová stopu, která odhalí pozadí všech zločinů a vysvětlení všech záhad, kterými je případ obestřen? Mrtvý bezdomovec, mrtvý kůň, DNA pacienta na místě, kde se nachází zavraždění lidé. Zde bych chtěl ještě jednou vyzdvihnout skvělou detektivku, která si právem zaslouží pět hvězd a doporučení a poděkování všem mým knižním přátelům, že mě k autorovi přivedli a dali cenné recenze. Moc vám všem děkuji. :-) Za mě maximální spokojenost.

21.11.2023 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Po prvním díle Oběť bez tváře jsem zvolil Ahnhema druhý díl, abych viděl, zda i druhá kniha bude pro mne únosná jako první. No musím říci, že v první chvíli u Devátého hrobu jsem myslel, že autor zkusí soutěž s jinými autory, kdo napíše větší krvák. Začátek je dost drastický a musím přiznat, že mě potěšilo, že taková nebyla celá kniha. Ze začátku tedy jsem měl problém. Pak se objevily teorie Fabiana a Dunji, proč došlo k tolika vraždám a hlavně z jakého motivu a hle od druhé poloviny knihy autor velmi příjemně překvapil, protože se na světě objevily nové důkazy, které vraždy i jejich brutalitu stavěly do jiného světla. Ne tedy jen soutěž o větší krvák, ale důležitý motiv vražd. Nemám rád zbytečnou brutalitu, která tady místy byla, ale aby došlo k zvratu ve vyšetřování, musely se ty vraždy vlastně tak udát, aby zakrývaly prvotní mylný motiv. Takže jsem vlastně musel uznat, že ty vraždy a jejich provedení tam prostě tak musely být. No dívím se, že jsem to dal a mám z toho i radost, že jsem to dal a mám na pár dní potoků krve dost. Přesto autor pro mne vystavěl uvěřitelný příběh a i vysvětlení brutálních vražd mě přimělo na knihu pohlížet z lepšího světla. V knize bylo i mnoho dějových zvratů, což pro mne detektivku učinilo lidštější i osobní život Fabiana a Dunji mi byl sypmatickým zpestřením. Souhlasím s mými kamarádkami, které knihu četly a to jsou otrlé čtenářky, že kniha byla brutální a u mne také na míře únosnosti ze začátku. Devátý hrob je pro mne zatím nejostřejší knihou, co jsem četl. Nicméně celkově knihu hodnotím pěti hvězdami a i se mi líbila, podle toho, jakou zápletku autor vymyslel. Dokonce jsem si knihu i užíval. Devátý hrob předchází Oběti bez tváře. No budu pevně doufat, že další knihy autora už ostřejší alespoň nebudou a to je pak i dám. Celkově ale musím vyzdvihnout téma a motiv vražd, které z knihy pro mne učinilo velmi ostrou, ale inteligentní detektivku, za čož připisuji body Stefanu Ahnhemovi. Devátý hrob je o 100% ostřejší než Oběť bez tváře, tak doufám, že další díly se ostrostí přiblíží Oběti bez tváře. Děkuji. :-) Na druhou stranu se ne nadarmo říká severská krimi. Ano, knihu doporučuji a hodnotím pěti hvězdami.

14.01.2023 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Brian Freeman je důkazem, že o sériovém vrahu se dá psát i tak, že je kniha napínavá celá, ale nemusí při tom téci potoky krve, či být kniha plná jiných drasťáren. Rudy Cutter je odsouzený sériový vrah, který však byl odsouzen na doživotí na základě důkazů, které se ukázaly být falešné. Soud nemá jinou možnost, než Rudyho pustit na svobodu. Rudyho chce zpátky do basy dostat právě Frost Easton, ale musí hledat nové důkazy, protože staré by byly soudem nepřípustné. Případ je o to složitější, že kauza Rudyho Cuttera se osobně Frosta týká. Dobře jsem si početl, bylo to napínavé, avšak ne zvrácené a ten konec připomínal Cobena. Děkuji všem svým knižním kamarádkám a kamarádům, že mě na Briana Freemana přivedli. Zvláštní dík patří zejména Šánce. Ten konec plně vynahradil pár slabších míst ve středu knihy. Kniha se mi opravdu líbila. Frost Easton je sympaťák i s jeho kocourem Shackem. Vnitřní hlas předčil i Nočního ptáka, který je taky výborný. Fanoušci thrillerů, hurá na Vnitřní hlas. :-)

19.12.2021 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Na Tanečníka jsem četl jenom samou chválu a protože Sběratele kostí jsem četl už dávno, rozhodnul jsem se opět pro Jefferyho Deavera, pro knihu Tanečník. Byla to skvělá detektivka, dlouho jsem nečetl tak propracovaný děj, kde je zvrat na zvrat, Rhyme je génius, ale to jeho protivník taky. Za Lincolnem Rhymem přijde policie a požádá Linkyho o pomoc při nalezení nájemného vraha, zvaný Tanečník, který byl najat na zlikvidování tři svědků, kteří mají svědčit v případu vlivného obchodníka se zbraněmi. Soud se koná za pětačtyřicet hodin a do té doby musí svědci zmizet z povrchu zemského. Samozřejmě Lincoln Rhyme nepracuje sám, krom celého sboru detektivů, kteří Lincolnovi pomáhají, pátrá po Tanečníkovi Amélie Sachsová, detektiv, který pracuje pro Rhyma. Super dvojka. Bylo to opravdu bravurní sledovat, kdo z koho. A ty špičkově technologicky odhalované forenzní stopy z míst činu, to byla taky lahůdka. Když už jsem si myslel, že teď už je vše jasné, zametl se mnou autor podlahu a bylo to ještě jinak a to mám rád. Kniha není nijak brutální, ale ta brilantní zápletka, tady nezbýva, než smeknout před autorem. Děj začíná nabírat na obrátkách od první stránky, napětí se dá krájet, detektivové skládají celkovou mozaiku z postupných střípků a nechybí zde ani lidské chyby, za které se platí, ale postavy nejsou jen roboti a mají vlastní cítění a smýšlení, omylnost, což se mi líbí. Tanečník je opravdu mistr svého řemesla a svůj úkol hodlá splnit. Dokáže ho Lincoln Rhyme s Amélií Sachsovou a celým Lincolnovým týmem zastavit, aby svědci mohli svědčit, nebo je to rovnou ztracený případ, kdy svědci mohou sepisovat závěti ještě před soudním líčením? To už si přečtěte sami. Jasných pět hvězd a doporučení všem detektivkářům a thrillerovým fandům. Tato kniha by vás neměla minout. :-)

13.02.2024 5 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Kniha dvou cest je mojí 6. knihou od Jodi Picoultové. Velmi jsem se na ni těšil, ale čekal jsem trochu větší drama. Dawn Edelsteinová cestuje letadlem, které havaruje a ona přežije, jako jedna z mála. V myšlenkách těsně před dopadem se jí však v hlavě vynořila vzpomínka na muže jménem Wyatt Armstrong, se kterým kdysi pracovala jako archeoložka v Egyptě. Její vzpomínka se netýkala její dcery, ani manžela. Proto se rozhodne, že po havárii zkuzí Wyatta najít. Doma na ni čeká manžel s dcerou, ona se však rozhodla zjistit, co se stalo s její dávnou láskou, kterou tak náhle opustila před patnácti lety. Kniha dvou cest skutečně existuje a pojednává o posmrtném životě Egypťanů. Doma Dawn pracuje jako dula smrti, to jest, tráví svou přítomnost s umírajícími a snaží se jim jejich přechod na druhý břeh co nejvíce ulehčit. Dawn bude nucena přehodnotit svá životní rozhodnutí a nejen to, bude si muset zvolit, s kým vlastně bude chtít strávit svůj další život. Je to kniha hodně vztahová, zvláště v americkém stylu. Knihu jsem četl se zájmem, ale i když je v knize mnoho moudrých myšlenek a stejně tak autorka nechává na nás jako v jiných jejích knihách, abychom se sami u sebe rozhodli, jakým směrem bychom se v Dawnině případě rozhodli jít, nezaujala mě tak, jako naprosto famózní: Je to i můj život, či Nejsem jako vy. Přesto jsem knihu četl s velkým zájmem. Pokud se rozhodnete tuto knihu číst, připravte se i na přednášku z egyptologie. Já egyptskou kultůru velmi obdivuji, takže pro mě to bylo příjemné zpestření. Dávám pět hvězd a doporučení. :-)

19.02.2023 5 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Bez slitování je opět povedený díl s Davidem Rakerem. Tentokráte bude David pátrat po Leonardu Franksovi, který jednoho večera vyjde ze srubu pro dřevo a už se nevrátí. Jeho manželka Ellie doufá, že ho policie najde, ale nestane se tak a je tím pádem nucena se obrátit na Davida Rakera, aby se pokusil jejího 9 měsíců nezvěstného manžela najít. Pro rodinu je Leonard Franks vzorný otec i manžel, jenže co rodina neví, je, že Leonarda obestírá tajemství, které bude muset David rozplést, aby zjistil, co se s Leonardem stalo a kam mohl zmizet. Najde ho David i po devíti měsících a bude ještě živý? A co mohlo zapříčinit, že zmizel, aniž by se o tom komu zmínil. Jako obvykle si s námi čtenáři pan autor pohraje, napětí zde čiší od druhé čtvrtiny knihy již daleko více a my budeme s Davidem společně odhalovat každý střípek důkazu, který nás přivede až k finále. Jako vždy jsou v knize dějové zvraty a to i na posledních stranách, jak je u autora zvykem a vše je ještě vždy jinak, než tomu bylo prvně a to se mi moc líbí. Je to skvělý thriller. Sérii je ale nutno číst postupně, jinak mnohé věci čtenáři utečou, nebo se naopak setká s postavami, které zde nevystupují jako hlavní, ale je tu s nimi souvislost v přítomnosti. Jasných pět hvězd a doporučení. :-)

09.02.2023 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Lottie Parkerová je se svým parťákem Boydem přivolána k vraždě staré ženy, k tomu navíc zmizí dcera zavražděné ženy. Lottie bude muset rozplétat složitý spletenec na sebe navazujících událostí z dávné minulosti. Jedná se o věci, se kterými měl co dočinění i Lottiin otec. Lottie se bude snažit případ vyřešit, ale vyřešit ho znamená i poznat minulost jejího otce, což nebude snadné. Tato kniha byla oproti druhému dílu méně brutální, zato je však ve třetím díle hodně pořešena i minulost celé Lottiiny rodiny, což se mi líbilo. Pachatele se mi nepovedlo uhádnout, mé tipy minuly cíl, ale detektivka je to opravdu vynikající. Mrtvých bude přibývat a policii bude unikat motiv činů, který je jako obvykle vysvětlen až na konci knihy. Jako vždy u této autorky maximální spokojenost. Pět hvězd a doporučení. Ponoukám jen k tomu, díly číst popořadě, protože s každým dílem se dozvídáme více a více o Lottie a její rodině, stejně jako o její profesionální kariéře. Paní autorce děkuji za výbornou detektivku. :-)

20.09.2022 5 z 5

Měli štěstí Měli štěstí Catherine Hokin

Možný spoiler:
Felix Thalberg je tiskařský učeň, který jednoho dne na večírku potká překrásnou dívku Hanu. Oba se do sebe zamilují, ale Hana krátce nato zmizí. Felix ji hledá. Když je Felix přemístěn do tábora Sachsenhausen, zahlédne při jednom nástupu Hanu v ošetřovně doktora Eichela a Felix pocítí smrtelný strach o Hanu, protože Eichel je lékař smrti. Kniha to je poutavá, ale zánět v oku mi nedovolil ji přečíst rychleji. Je to kniha, která pojednává o válce v táboře, mimo něj, ale i o hlavních hrdinech, kteří válku přežijí. Ve středu knihy se děj trochu táhne, protože kniha nepojednává jen o válce, ale i o osudech postav po ní, zvláště po ní. Budou mít Felix a Hana šanci se ještě setkat? A je zde naděje na jejich společnou budoucnost? Konec je dost emočně náročný, ale za něj dávám pět hvězd. Souhlasím zde s uživatelkou Raislin, že konec je trochu jiný, přesto však naprosto reálný. Život Felixe a Hanu bude těžce zkoušet, přesto se celou knihou táhne i naděje, že pokud přežijí, budou mít naději na lepší časy, možná i společnou budoucnost. Kniha mě zaujala, místy dojímala a to je to, co jsem od ní čekal. Za sebe dávám pět hvězd a doporučuji ostatním čtenářům k přečtení, protože za to kniha opravdu stojí. :-) Mám velmi rád takovéto knihy, kde hlavní gró je silný lidský příběh, který dojímá, rozesmívá, ale také podněcuje k pláči.

23.08.2022 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Na začátku bych chtěl poděkovat uživatelce Šánce za recenzi, díky níž jsem poznal nového autora, který mi pasuje do noty. Děkuji Vám Jarko moc. :-) Anders De La Motte je druhý severský autor, který po Larssonovi umí napsat krimi bez potoků krve, ale tak, že čtenář je snad až na pár míst téměř neustále v napětí a konec, ten je ve stylu Harlana Cobena, čili, ještě jinak. Konec léta je kniha, která mne zaujala. Jistě si přečtu i ostatní díly. Billy Nilsson se ztratí v pěti letech, najde se jen jeho bota v poli, ale nic víc. Billy beze stopy zmizí a zanechá to následky na celé zbylé rodině. Vera jeho sestra se stane psycholožkou a na jedné skupinové terapii potká člověka, který začne mluvit o věcech, které se týkají Billyho zmizení. Vera začne pátrat na vlastní pěst, co se toho osudného léta vlastně stalo. Dopátrat se pravdy nebude jednoduché. Z půlky mi tip vyšel, co se asi stalo. Je to thriller, kde je slibný rozjezd, slabší střed, ale s docela dobře vygradovaným koncem a od druhé půlky je napětí více. Kdo nemáte rádi brutalitu a nemusíte mít hromady mrtvých v knize, hurá na Konec léta. Autora dávám do oblíbených a za ten konec a knihu bez brutalit dávám pátou hvězdu a doporučuji. :-)

01.08.2021 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Je to moje druhá kniha od autorky, líbila se mi velice, ale musím přiznat, že romantiky je tu tolik, že by člověk pohledal lupou. Nemusíte se bát žádné červené knihovny. Jedná se zde o temné rodinné tajemství rodu Mountrachetů. Nell se dozví večer na své jedenadvacáte narozeniny, že je adoptovaná. Tato skutečnost Nell změní její život. Nell bude pátrat po svých kořenech, ale konečného zodpovězení všech otázek, kdo Nell byla, napomůže až její vnučka Cassandra. Cassandra bude muset začít od piky a než se dohledá odpovědí na tajemství své babičky i své vlastní a malého děvčátka ponechaného v Austrálii v roce 1913, bude muset být hodně trpělivá. Pro tuto knihu platí, že autorka nechává své hlavní knižní hrdiny trpět, jak jsem kdysi četl v komentáři. Utrpení a ztrát je v knize hojně, ale je to zároveň velmi napínavý příběh, kde nechybí intriky, zrada, bohatství i chudoba, lásky je zde dost málo, přátelství, rodina, ale i neštěstí. Dějových zvratů je v knize hodně. Je to povedené dílko. Kdo máte rádi pletichy a dávná tajemství rodiny přes čtyři generace, s chutí do této knihy. Hlavní gradace knihy začína od druhé poloviny, kdy se pátrání na plno rozjíždí a začínají se objevovat cenné informace o minulosti, takže buďte trpěliví. Dávám pět hvězd a doporučuji a s paní Mortonovou si zase někdy dáme rande. :-)

30.06.2021 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Mladá Marie Hofgartnerová, která vyrůstala v sirotčinci, se uchází o místo v panském domě, továrníka Johanna Melzera, jako služebná. Maria je přijata. Ze začátku si bude muset vybojovávat svou pozici mezi služebnictvem i panstvem domu. Marie se však krom jiného také líbí synu továrníka Paulu Melzerovi. Musím přiznat, že jsem ze začátku očekával od knihy více a chtěl jsem vyzkoušet, jak píše paní Jacobsová. Ze začátku knihy děj plynul velmi rozvláčně, místy trochu nudně, ale druhá polovina to vylepšila. Nesuďte knihu, ale před dočtením, málem jsem tuto chybu udělal! V závěru se objevují docela dobré zvraty a Marie se rovněž seznamuje i s vlastní minulostí. Nechybí zde etiketa té doby, stejně jako pletichy, ale nehty si nervozitou kousat nebudete. Jako počátek ságy a odpočinková četba je to dobré. Na proložení thrillerů a detektivek je to celkem ideální. Na styl paní Jacobsové jsem si musel chvíli zvykat, ale pak už to šlo. Někdy v budoucnu se pustím do dalších dílů. Paní Jacobsová píše dobře, ale Elizabeth Haran, Kate Mortonová, či Jojo Moyesová jsou pro mne prozatím lepší. Přesto si paní Jacobsovou dávám do oblíbených. :-)

19.05.2021 4 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Milena Zingerova, židovka ze Slovenska je transportována do Osvětimi, poté, co Hitler obsadí Polsko. Milena je jako všichni určena k likvidaci. Krom jiných věcí, umí však krásně zpívat a tak se ocitne jednou na narozeninových oslavách esesáka Franze Weimerta, který je v Osvětimi dost známý svou bezcitností. Milenin krásný zpěv v něm znovu probudí část z jeho citlivého člověka, jímž předtím skutečně býval a rozhodne se pokusit Milenu ochránit před konečnou smrtí. Je to kniha podle skutečného příběhu, nečekejte žádnou romantiku, i když kousku lásky je v knize dán prostor. Kniha je autentickou výpovědí, jak to tenkrát v Osvětimi chodilo, bez jakéhokoliv přikrášlování. Místy mě příběh mrazil a je až k neuvěření, co všechno si lidé v Osvětimi museli vytrpět a s jak krutými bytostmi se lidé v Osvětimi museli setkávat každý den. Smrt má v této knize své podstatné místo a vyskytuje se tu dnes a denně a scény jsou dost popisné. Přesto všechno jsem si právě tuto knihu jako výpověď chtěl přečíst. Je dobře, že takovéto knihy existujou, protože existují pitomci ochotni popírat tvrdou nacistickou ideologii a taky holokaust a válečné zločiny. Ať jsou tyto knihy vypovědí, o tom, co s ostatními národy byli soudruzi z Německa ochotni udělat. Kdyby válka trvala déle, určitě by na to i došlo. Dávám pět hvězd, ale varuji, není to romantické čtení! Přesto, nebo právě proto si Vaši pozornost zaslouží. :-)

29.04.2021 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Další kniha mé oblíbené autorky, byl jsem na ni moc zvědavý. Kniha je opravdu povedená a napjatě jsem čekal, jak to vše dopadne. Je o to zajímavější, že část je podle skutečné události. Rasismus téma stále aktuální a hlavní hrdince Ruth, sestře obviněné z vraždy novorozence jsem držel palce. Až po úplném přečtení knihy do sebe zapadly všechny kolečka tak, aby vytvořily snahu o kompletní výpověď. Díky této knize jsem si mohl lépe představit rasismus vůči černým v Americe, ale i u nás. Knihy má spoustu moudrých myšlenek, které ve mně vyvolaly jistou rezonanci, místy však taky trochu antipatie. V části poděkování mi ale přišlo, jako by se snad autorka tak trochu omlouvala za to, že je bílá a že přes veškerou její snahu stále nechápe plně, jak to mají černoši těžké. To asi nikdo z nás bílých. Připomíná mi to video, které jsem viděl na vlastní oči, nynější hnutí v Americe, kde američtí bílí vojáci klečí před černým obyvatelstvem a omlouvají se jim za způsobená příkoří, které ani sami nezpůsobili. Kde černoši vyzývají bílé, aby bílí ve své závěti odkazovali svůj majetek černošským komunitám a nikoliv bílým pozůstalým. V Evropě vlny migrantů znásilňují a vraždí bílé a nejsou za to ani odsouzeni. Nejsou všichni stejní, to zdaleka ne. Ano rasismus mi vadí, ale vadí mi také, že je uskutečnován i vůči bílým a o tom málokdo píše, neto bože, aby se to objevilo ve zprávách. Vadí mi ideologie nacistů, skinů. Ale mám dojem, že z jednoho extrému, kdy v době otrokářství byl černoch beztrestně zabit se to valí do extrému, kde každý, kdo si dovolí ukázat na to, že i černoši jsou zlí, je označován za rasistu, bohužel se tak děje i v Evropě. Vážím si každého, jedno jaké rasy, či národnosti, pokud se snaží být pro společnost přínosem. Knihu jsem si přesto s chutí přečetl a děkuji autorce za skvělý počin, který mohu doporučit všem. Zůstává nadále mojí oblíbenou autorkou.

25.11.2020 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Kniha Tma od Bernarda Miniera se mi velmi líbila. Velmi kvalitní psychothriller. Všichni tu píší, že je to tvrdé, tak jsem si nebyl jist, jestli knihu dám, ale zvládnul jsem ji ještě s rezervami. Místy to bylo fakt dost psycho, ale já byl spokojen. Na Štědrý den dostane rozhlasová moderátorka Christine Steinmeyerová dopis do schránky od neznámé ženy, ve kterém se uvádí, že nějaká žena se chystá spáchat sebevraždu. Christine si myslí, že se jí dopis dostal do ruky omylem. Druhý den moderuje pořad v rádiu a do rádia jí zavolá posluchač a obviní Christine z toho, že nic nepodnikla a tím nechala ženu z dopisu zemřít. A to je prvotní krok, kdy se někdo chystá Christine psychicky odepsat. Následuje řada nepříjemností a Christine neví, kdo a proč jí někdo ničí život. Ve stejném časovém úseku se na psychiatrii léčí policista Martin Servaz ze syndromu vyhoření a také z únosu jeho milé Marianne, sériovým vrahem, Julianem Hirtmannem. Martinovi rovněž někdo v době, kdy se léčí, pošle do ústavu krabičku s věcí od hotelového pokoje, v němž kdysi jistá osoba spáchala sebevraždu. Martin začne soukromě vyšetřovat, co se v tom hotelu doopravdy stalo. Autor knihu koncipoval tak, že se nakonec linky Christine a Martina protnou. Co z toho vznikne a čeho všeho se Martin dopátrá, to už si přečtěte sami. Podáří se Christine zastavit sérii útoků na ni a zjistí, kdo za tím stojí a o co mu jde? A co Martin, prokáže i tentokráte, že je stále schopný policista a odhalí něco nového ohledně hotelové události, kterou policie už dávno uzavřela? Každopádně nejlepší na tomto psychothrilleru je to, že většina událostí by se obyčejnému člověku mohla přihodit, jak je to v knize popsáno a tyto události by mohly vést k podobným koncům. Je to o tom, když někdo někým manipuluje jako kočka s myší a ten někdo, je naprosto neznámý. Kniha to byla dost napínavá, autor ten příběh zinscenoval tak, že jsem mu sednul na lep a myslel jsem si, že autor pachatele vyjevil čtenáři již v prostřed knihy. No a zase vedle. Budu se těšit na čtvrtý díl v brzké době. :-) Dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

15.03.2024 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

(SPOILER) Román Annu Kareninu od Lva Nikolajeviče Tolstého jsem měl rozečtený velmi dlouho, protože jsem nebyl doma a na četbu nebyl čtyřicet dní čas. Takže jsem se musel dějově i vrátit. Je to román o Anně Arkaďjevně Kareninové, vdané ženě, která má manžela a syna Serjožu a přesto se zamiluje do hraběte Vronského. Anna dá přednost životu s hrabětem, kterého miluje, před svým manželským svazkem. Z počátku se to jeví jako nebeská láska, ale jak už to tak bývá, i v této velké lásce se objevují trhliny. Anna se musí vzdát svého syna, kterého vychovává její manžel. Anna je pro společnost nepřijatelná. Je vdaná, ale s manželem nežije. Má milenecký vztah, ale nic víc z něho být nemůže, protože její manžel neschvaluje rozvod. Pro společnost je tedy spíše vyhnancem a je plně odkázána na lásku Vronského. Životní cestu Anny a Vronského sledujeme celou knihu. Rovněž se zde vyskytují jiné postavy a vztahy. Stěpan Arkaďjič Oblonskij, bratr Anny a jeho žena Darja Oblonská, Konstantin Dmitrič Levin, Kitty Ščerbacká, bratři Levina: Nikolaj Levin a nevlastní bratr Sergej Ivanovič Koznyšov. To jsou hlavní postavy knihy. Musím říci, že je to dost náročná kniha, která se zabývá hodně morálními i náboženskými dilematy, smyslem života. Všechny postavy se v románu vyvíjí a prochází katarzí. Nicméně i když dávám plný počet hvězd, byla kniha pro mne místy nudná, nebo lépe řečeno těžká. Zločin a trest od Dostojevského se mi zamlouval více. Hodlám si ale přečíst i Vojnu a mír od Tolstoje a to bude asi ještě těžší náklad. Postava Konstantina Levina mi byla rovněž sympatická, hlavně její katarze, méně zajímavé pro mne bylo ruské hospodaření Levina, protože Levin vlastní pole i honitby. Jen ten konec jsem si představoval trochu jinak a jak to dopadne, to už si přečtěte sami. Román Anna Karenina mě zaujal. Další přečtená klasika, která pro mne byla těžká, ale i obohacující, to je nepochybné. Tímto se s Annou Kareninovou loučím a mrzí mě, že jsem na knihu neměl více času a musel jsem čtení přerušit. Knihu mohu a určitě rád doporučím všem romantickým duším, kterým nevadí mírné a postupné gradování dějě s občasnou stagnací.

23.08.2023 5 z 5

Světla na Labi Světla na Labi Miriam Georg

Kniha Světla na Labi se nesmírně povedla a autorce se velmi zdařile podařilo čtenáři připodobnit styl žití chudých i bohatých v roce 1886 v Hamburku. Lily Karstenová je dcera bohatého rejdaře Alfreda Karstena. Lily se účastní křtu nové lodi, při kterém ji vítr odnese klobouk do vody a jeden z přístavních dělníků se pro něj vrhne do vody, kde se mu stane strašlivý úraz. Jo Bolten, který pracuje pro Ludwiga Oolkerta, nejbohatšího muže v Hamburku, se snaží vyjednat u Karstenových pro svého těžce zraněného kamaráda náhradu za úraz. Ovšem Karstenovi se k němu obrátí zády. Zde se setkávají Lily Karstenová, která má snoubence Henryho s Joem Boltenem, chudým přístavním dělníkem a jejich setkání změní navždy životy jich obou. Oba se do sebe po nějakém společně stráveném čase zamilují, kdy se Jo snaží ukázat zcela něvědomé Lily, jak vypadá život naprosto nuzných lidí, což je pro Lily do té doby naprosto neznámý svět. Společenské konvence však jejich lásce nepřejí. Lily si uvědomuje dva zcela odlišné světy, ona bohatá, která nemá v ničem nouzi a na druhé straně chudí přístavní dělníci, kteří nemaji ani co jíst, či kde bydlet a to její uvažování do krajnosti změní. Společenské konvence však zcela ovlivňují i život Karstenových, kteří před světem rovněž skrývají jedno tajemství, které by vrhlo zcela špatné světlo na jejich rodinu i rejdařství, pakliže by bylo odhaleno. Své temné tajemství má i Jo Bolten před Lily, které by naprosto změnilo jejich vztah. Jak to vše dopadne? To si přečtěte sami. Kniha to je velmi poutavá, neustále se něco děje, všudypřítomná bída i bohatství, denodenní boj o přežití chudiny, zhýralost boháčů a nekonečné společenské konvence, které nutí všechny, činit mnohá rozhodnutí za zády sousedů i rodiny, protože skandál by neblaze ovlivnil stějně tak chudé i bohaté. Tato kniha mě v mnohém poučila. Doufám, že brzy bude pokračování. Konec knihy je otevřený a velmi realistický. Bylo mi potěšením knihu číst, dávám pět hvězd a doporučení.

10.06.2023 5 z 5