efka.saf efka.saf komentáře u knih

Bylinková terapie Bylinková terapie Monika Čechová Golasovská

Když jsem knihu brala do ruky, byla jsem přesvědčená, že Štědrý bylinářův rok od paní Švédové rozhodně netrumfne. To se knize opravdu v mých očích asi nepovedlo, nicméně řekla bych, že Bylinková terapie zmíněné knize nemálo konkuruje a dýchá na desky.
Kniha je zpracovaná úchvatně a narozdíl od Bylinářova roku obsahuje mnohem větší množství bylin a plodin opět dělených podle ročních období. Je psána od srdce a je plná rad a doporučení. Některé recepty určitě využiju. Líbí se mi i vsuvky z dob dávno minulých a různé magické odbočky. Knihu mám ve svém nákupním seznamu a musím si ji co nejdřív pořídit. Nejlepší bude ji číst asi po aktuálních ročních obdobích a zaměřovat se na to, co právě roste, kvete či zraje. Bude nám skvělým průvodcem přírodou.
Velké poděkování patří autorce také za závěrečný seznam nemocí a zdravotních neduhů a k nim uvedený výčet vhodných bylin. Přesně něco takového jsem potřebovala.

21.02.2022 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Pro mě rozhodně netradiční, ale o to poučnější kniha. Myslím, že nikdo, kdo si tuhle knihu přečte, už se nikdy např. na vrabce nebude dívat stejnou optikou jako před četbou. Už při pohledu na moje slepice a kohouta jsem si mockrát říkala, že tahle zvěř není blbá ani náhodou, ale kniha poodkrývá skutečně netušená zákoutí ptačí mysli. Líbilo se mi členění na příslušné kapitoly a místy jsem knihu četla opravdu bez dechu. Oproti tomu, sem tam jsem se trošku ztrácela v myšlenkách. Celkově jsem si ale knihu opravdu moc užila. Nicméně jsem ovšem toho názoru, že knize by neskutečně prospěly obrázky! Nebo spíše fotky. A přimlouvám se za ně v případném dalším vydání nebo v další autorčině knize. Osobně jsem strávila půlku času stráveného u knihy právě tím, že jsem si googlila příslušné druhy uvedených ptáků, protože se mnohdy ztrácím i v našich sýkorkách, natož abych se orientovala v ptactvu celé naší planety. A zde prostě čtenář chce vědět, jak vypadá ten či onen génius ptačí říše.

14.02.2022 4 z 5

A pak se to stalo! A pak se to stalo! Ester Stará

Dobré téma a dobře zpracované. Bavilo mě to a co je důležité, kniha bavila i děti. Jednotlivé neduhy byly zpracované zajímavě, poutavě a v ideální délce. Pobavily mě i začátky všech příběhů, které začínaly citoslovcem nebo zvoláním v podobném duchu :-). Jediná má výhrada směřuje k ilustracím. Ty mě tentokrát nezaujaly ani za mák.

12.02.2022 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tahle kniha je láska. Nejdřív mi knihu čítávali rodiče, pak jsem ji četla sama zamilovaná do ilustrací Heleny Zmatlíkové, ale nejvíc jsem ji milovala v audio dramatizaci na kazatě. Příběhy jsem poslouchala večer co večer, až můj brácha mě i Bullerbyn doslova nesnášel. Co mi přijde ale neuvěřitelné, je to, že když jsem četla knihu asi po (odhadem) 25 letech, kapitoly, které byly namluveny na kazetě, se mi vybavovaly téměř doslova a já jsem z hlavy mohla dokončit téměř každou větu. Je opravdu neuvěřitelné, jak silné stopy ve mě příhody šesti kamarádů zanechaly!
A co se knihy týče, je to kouzelné dílo! Nádherné a duši hladící. Při své práci v MŠ se mi dostává do ruky řada moderních knih pro děti a mnohé jsou opravdu dobré. Plné víl a skřítků, kouzelných zvířat i rostlin, dětí zlobících i napravených, ale málokdy se setkáte prostě jen s "dětmi". Bullerbyn je kouzelně naivní vyprávění o běžných radostech a strastech hodných a slušně vychovaných dětí žijících na venkově uprostřed lesů a přírody. Jak je možné, že to je tak dobré? I po tolika letech a pro tolik generací? Na tohle asi musí být spisovatel prostě génius, nic jiného mě nenapadá. Děkuji paní Lindgrenová!

07.02.2022 5 z 5

Stromy vypravují - Příběhy o stromech a lidech Stromy vypravují - Příběhy o stromech a lidech Marie Hrušková

Tohle je další z mé oblíbené série tzv. "milých knih". Kniha zpracovává zajímavé příběhy (historické) i pověsti vztahující se k různým stromovým kolosům v naší zemi. Příběhy jsou poučné, někdy veselé, mnohdy spíše smutné, ale téměř vždy "milé". Celá knížka je pohlazením po duši milovníka stromů a přírody a navíc je zelená :-). Tentokrát velmi oceňuji i mapku a do ní zanesené všechny stromy, o nichž je v knize řeč. Velmi jsem ale postrádala např. Lípu neviny na Buchlově nebo Ctiborův dub v Chřibských kopcích. Mé zamilované stromy na mých zamilovaných místech, jejichž legendy znám do puntíku. Přesto jsem doufala, že se v knize objeví. Tak snad v nějakém pokračování? :-)

05.02.2022 4 z 5

Poznejte hmyz našich zahrad Poznejte hmyz našich zahrad Bärbel Oftring

Za mě fantastická příručka vhodná jak do domácností tak třeba do školy nebo do MŠ. Pomocí knihy určíte nejznámější druhy hmyzu žijícího v zahradách. Je plný názorných fotek, text je stručný a výstižný. Dělení je netypicky podle barev hmyzu, což vám naopak může urychlit jeho určení na zahradě. Za mě TOP a pořizuji domů.

02.02.2022 5 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

(SPOILER) Tento druhý Poirot je pro mě netradiční v několika ohledech. Především je to díl, který jsem si pouštěla jako film mockrát, ale krom toho, že došlo k zaláskování a svatbě Hastingse, jsem si nikdy nezapamatovala, kdo byl pachatelem. Z toho vyplývá, že četbu jsem si užila a pachatel byl pro mě vlastně velkým překvapením. Rovněž zde byl celkem akční závěr místo typického poirotovského odhalení před "nastoupenou jednotkou", jak jsme u něj běžně zvyklí. A v neposlední řadě, uznávám, že to bylo asi vydáním, Poirot s Hastingsem si tykali, což by u přátel bylo sice logické, ale u těchto dvou pánů to působí naprosto nepatřičně.
Co se týče zápletky, opět agathovsky zamotané, každou chvíli podezřelý někdo jiný a závěr pro mě nečekaný.
Ačkoliv jsem tento díl měla vždy za jeden z nejslabších, když si v podstatě nikdy nejsu schopná zapamatovat pachatele, v knižní podobě mě případ opět docela chytl. Nicméně i tak by ode mě dostal max. 3,5*, kdyby to šlo. Nejde, takže opět z nostalgie k Agathe zaokrouhluji nahoru.

30.01.2022 4 z 5

Emušáci - Ferda a jeho mouchy Emušáci - Ferda a jeho mouchy Michaela Dostalová

Za mě teda opravdu skvělá kniha! Koupili jsme ji do MŠ a 14 dní s ní intenzivně s dětmi pracujeme. Emoce dětem přibližuje moc hezky: chytají se, reagují a s nadšením si o nich povídají. I na první pohled složitější emoce děti díky pohádkám dokáží opravdu hezky pochopit. Plyšový žabák Ferda a jeho mouchy jsou pro děti absolutní lásky a s Ferdou se vítají už ve dveřích. Myslím, že to je opravdu moc hezká a užitečná kniha, skvěle promyšlená a plná inspirativních nápadů, doplňujících otázek a dětských názorů.

27.01.2022 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Prostě Agatha Christie! Ono možná není třeba ani nic víc dodávat. Já Agathu zbožňuju. Na jejích knihách a seriálu se Suchetem jsem vyrostla a neztrácí pro mě své kouzlo ani s přibývajícími lety. Tohle je první díl s Poirotem a i když jej z filmové podoby znám jako své boty, četbu jsem si užila. Poirot je zde vykreslený jako pěkný prevít, který z Hastingse dělá trošku blbce, ale co si budeme namlouvat, pro samotnou Agathu nikdy Poirot neměl být ukázkou ryzího charakteru. Líbí se mi, jak autorka dokáže rozvinout složitou zápletku na takřka pár stranách, což už dnes dokáže málokdo.
I když tento díl neřadím k těm nejlepším, četba to byla zábavná a kvalitní. A je super, že každoročně se dá Agatha propašovat do čtenářské výzvy :-).

25.01.2022 4 z 5

Poznáte ptáky našich zahrad? Poznáte ptáky našich zahrad? Ulrich Schmid

Moc hezká příručka. Sice se neřadím mezi nadšence s dalekohledem v ruce, ale snažíme se to na zahradě ptákům zpříjemnit podobně intenzivně jako hmyzu.
Takže za mě knížka milá, přehledná, se spoustou užitečných rad především k problematice hnízdění. Jednotlivé druhy jsou logicky řazeny, oceňuji především zajímavosti. Jediné, co mě mrzelo, je absence nádherné sýkorky azurové, kterou jsem u nás nikdy neviděla, ale zároveň patří mezi mé nejoblíbenější ptáčky. Snad se mi jednou poštěstí.

25.01.2022 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Když jsem se pustila do knihy a už na první stránce se zalykala smíchy, uvažovala jsem, jaktože jsem knihu nečetla už mnohem dřív, třeba při mém Čapkovém období na střední, ale teď už vím. Na tohle prostě musíte být zahrádkářem! :-D. I když jsem tím sprostým zelinářem a košťálníkem a zelený pažit u nás prakticky neexistuje, královsky jsem se u knihy bavila! Mnozí autoři by se měli inspirovat u Čapka, jak psát humor, protože tahle kniha je skutečně geniální! A pokud člověk hodnotí Čapka, nelze nezmínit jazyk. Čeština v rukou Karla či Josefa vzkvétá a vyráží se svými křídly k nebesům. Je jako jídlo v rukou michelinského kuchaře. Vzniká něco, co nasytí vaši duši na dlouhou dobu dopředu a na co budete s obdivem vzpomínat u každé jiné knihy, kterou uvařil kuchař z vesnické hospůdky.

22.01.2022 5 z 5

Rajčatová žába a modrý drak Rajčatová žába a modrý drak Andrea Köhrsen

Ale božínku, tohle bylo hezké :-). A barevné! Hodně, hodně barevné! Mám ráda barvy a barevné obrázky :-). A barevná zvířátka :-).
Kniha je vhodná určitě pro zvídavé děti, kterým nevadí sem tam trocha latiny. Textu má poskrovnu, stránek taky, ale její kouzlo jsou barvičky. Rozhodně to je nejbarevnější encyklopedie zvířat na trhu, zároveň s nejnižším počtem stran :-D.

21.01.2022 4 z 5

Lípy – vlídné i majestátní Lípy – vlídné i majestátní Marie Hrušková

Myslím, že po téhle knize sáhnou především lidé, kteří mají pro lípu slabost - jako já. Lípa je strom nejenom nádherný, odolný, ale pro mě především neskutečně voňavý. Miluji vůni lipového květu spolu s bzukotem, který je s ní neodmyslitelně spjatý.
Kniha je příjemnou oddechovkou psaná s citem, láskou a obdivem k těmto listnatým magnátům. Já bych ale ocenila víc textu, klidně doplněný o nějakou legendu nebo např. i mapku, abych věděla, ve které části republiky se zrovna nacházíme. V zeměpise jsem totiž dávala pozor jenom někdy. Oceňuji i doplnění o kapitolu o jmelí. Jenom jsem doufala, že se zde dočtu i o nějaké lípě, kterou znám já a ke které mám vztah, ale bohužel. Trochu mě to mrzelo. Za to ale autorka nemůže. Hezká knížka.

21.01.2022 4 z 5

Dál nechoď! Dál nechoď! Václav Křivanec

Když jsem dočetla Poslední nadechnutí, slíbila jsem sama sobě, že tohohle pána si pohlídám. No a tak mám přečtenou autorovu druhou knihu a opět musím říct, že jsem se skvěle bavila!

Kniha se rozjíždí opravdu velmi rychle a hned na začátku nám lidi padají jako hrušky ze stromu. Seznamujeme se s vícero postavama a byla jsem hodně zvědavá, jak nám zapadnou do příběhu. I když mi z počátku na vyšetřovatelské čtveřici cosi neidentifikovatelného vadilo, postupně jsem to své něco přestala vnímat. Pokud jde o zápletku, hodně vnímavý čtenář by mohl tušit už na začátku, kudy povede cestička, nicméně já začala tušit až v místě, odkud už to musí být jasné úplně všem. Naštěstí je až hodně ke konci. Příběh mě chytl opravdu téměř hned, možná právě díky českému prostředí a reálným místům, na která si můžu při troše pracovního zevlingu zajet, a bavilo mě jej rozkrývat.
Asi to není nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla, ale měla v sobě něco, co mě ke stránkách přímo magicky přitahovalo a co mě opravdu hodně bavilo. Za mě povedené a mé doporučení autorovi je, ať se drží známého a českého prostředí, které mu sedí ještě víc, než fiktivní Amerika :-).

21.01.2022 5 z 5

Noc, kdy zemřela Noc, kdy zemřela Jenny Blackhurst

I když jsem měla opět trošku problém se začíst, musím uznat, že autorka měla příběh promyšlený naprosto skvěle a opravdu mi to padlo do noty.
Příběh Rebeccy, Evie, Richarda a Jamese byl vyprávěný v různých časových rovinách od dávné minulosti až do palčivé přítomnosti a byl plný věrného přátelství, vášnivé lásky šťastné i nešťastné, zrady i nenávisti. Takový pěkný čtenářský koktejl, který s chutí stránku po stránce odkrýváte až do překvapivého konce. A i když některé drobné detaily mě napadly, jak by mohly být, konečné rozuzlení pro mě bylo nefalšovaným překvapením. Autorka opravdu umí psát - umí vás chytit do svých tenat a nepustit a umí vystavět zajímavou zápletku, která možná je překombinovaná, ale prostě funguje. Já si četbu opravdu hodně užila a tleskám!

18.01.2022 5 z 5

Vraky Vraky Michael Robotham

V prvé řadě bych chtěla říct, že tahle kniha si 3* nezaslouží. Příběh je dokonale promyšlený, autor si kvůli němu musel nastudovat nesmírné množství informací a celá zápletka při své monstróznosti stále působí celkem věrohodně. Přesto knize nemůžu víc jak 3* hvězdy dát. Za mě je tato kniha při své pompéznosti jednoznačně nejslabším článkem série.

Osobně mi svět financí téměř nic neříká a částky, o kterých se zde mluví, jsou pro mě už drobátečko abstraktní. Taktéž téma terorismu, část děje odehrávající se v Iráku, to vše je pro mě hodně neatraktivní. Jasně, většinu času jsme sice trávili v Londýně s Vincentem a Joem, ale to už knihu v mých očích nezachránilo.
Celý příběh je mnohovrstevnatý, vyprávěný opravdu velkým množstvím postav a hýří jmény všech možných národností, ale tady mi přijde, že méně je opravdu více. Celé to bylo tak pompézní, obrovské a zamotané, že jsem se prostě často ztrácela. Vždy, když jsem měla pocit, že mě příběh konečně strhl tak, jak jsem u Mistra Robothama zvyklá, zase se dostavily části, které mou euforii pohřbily. Přesto knihu oceňuji a věřím, že řada jiných autorů by si na tomto tématu vymlátila kompletně celý chrup, zatímco Mistr Robotham přišel jenom o zoubek nebo dva. Kniha si své fanoušky určitě najde a je to správně, protože si to zaslouží. A zaslouží si to i autor, který se na ni musel neskutečně nadřít. Jenom u mě toto téma prostě nepadlo na úrodnou půdu.

PS: Kniha obsahuje nechutné množství hrubek, chyb a překlepů. Z počátku to čtenář toleruje, ale posléze už mi tato korektorská nedbalost pěkně pila krev.

14.01.2022

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Duchařiny Darcy Coates jsou pro mě ekvivalentem pocitu, kdy přijdu domů z práce, dám nohy na stůl, zavřu oči a vstřebávám ticho, klid a pohodu. Knihy jsou absolutně nenáročné, krátké, přímočaré, bez jakýchkoli odboček do minulosti, budoucnosti, či přítomnosti u jiných lidí a v jiných hlavách. Vše se odehrává tady a teď a dává vám možnost vydechnout po mnohem náročnější četbě, která těmto duchařinám předcházela a která bude pravděpodobně i následovat. Ani tento díl nebyl výjimkou. Děj plynul rovnoměrně, bez odboček, a stále více rozpitvával to, co bylo již naťuknuto. Postavy Josefíny a Anny byly celkem sympatické a člověk jim fandil. Duch v této knize také odpovídal tomu, co člověk v takovém díle očekává. Přemýšlím, jestli jsem se bála, ale bohužel ne. Vlastně ani vnitřní pnutí vyvolané tajemným neznámým se tentokrát nedostavilo, přesto mě kniha bavila a slupla jsem ji téměř na posezení. Líbil se mi celkem i konec, protože tentokrát to bylo docela logické a vše dávalo ve výsledku smysl.
Na 5* Darcy u mě není, to si schovávám pro jiné autory, ale příjemně oddechové 4* jí klidně dám. Tak, a teď šupky dupky na něco náročnějšího :-).

09.01.2022 4 z 5

Mysli si křepelčí vajíčko Mysli si křepelčí vajíčko Michaela Bartoňová

Hm.... Milé :-). Takové poetické rozjímání nad časy minulými jedné paní malířky. Celá knížka je vlastně malé umělecké dílo, ilustrace jsou zajímavé. Jednoduše řečeno, krátké, ale vypovídající ohlédnutí za dětstvím. Doporučuji spíše poetickým duším :-).

07.01.2022 4 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

(SPOILER) Ježíši Kriste, co to bylo?!

Knihu jsem si zvolila do čtenářské výzvy, protože co může být lepší, než se zase trošku prorýpat Djatlovovou výpravou. Přiznám se bez mučení, že než jsem si knížku donesla z knihovny domů, vůbec jsem netušila, že se jedná o beletristický příběh. Ale tak neva, proč se trošku neponořit do konspiračních teorií a fakt upravených pro potřeby spisovatele? Ale to, co mi předložil autor, mě donutilo pochybovat o jeho duševním zdraví. Ale popořádku.

Přiznejme si, první polovina knihy vlastně vůbec nebyla špatná. Byla čtivá, ale především právě díky Igoru Djatlovovi a jeho věrným přátelům, jejichž příběh se v této části knihy autorovi celkem podařil. Oceňuji i fotky. Příběh ze současnosti už taková sláva nebyl. Postavy podivné, nepochopitelně se chovající, tupě blekotající a hlavně dost nesympaticky působící. A do toho soukromé love story s Denise, které mě bavilo asi jako čekání ve frontě u pokladny v supermarketu. Nicméně i tato linka ale nepostrádala jistou dávku napětí, jakmile se skupina začala brodit sněhem na Uralu. V polovině se ale děj láme a autor rozjíždí události, které ze všech teorií o tom, co se stalo Djatlovovcům, byly asi nejvíc nepravděpodobné, a aby toho nebylo málo, ještě to pěkně zmastil všechno dohromady. Poslední třetina či čtvrtina už pro mě byla vyloženě utrpením a já jenom počítala stránky do spásného konce. A onen spásný konec? Ten tuto absurdní cypárnu jenom korunoval. Spousta věcí absolutně nelogických nebo stupidně vyřešených, popř. naopak nedořešených či nevyřešených vůbec. Navíc hodně krvavé - podle mě trochu zbytečně. Osud Djatlovovy výpravy mě v této části příběhu taky nijak zvlášť neuspokojil, byť to pořád bylo asi to nejzajímavější a já se k němu v tom kýblu hnoje upínala až do posledních stran.

No suma sumárum, cypárnu takového formátu jsem v knižní podobě už hodně dlouho nepotkala a doufám, že zase nějakou dobu nepotkám. Igor Djatlov a parta jeho osmi zemřelých kamarádů se teď pravděpodobně trochu v hrobě protáčí.

05.01.2022 2 z 5

Štědrý bylinářův rok Štědrý bylinářův rok Zuzana Švédová

Nádherné čtení jak po stránce vizuální, tak po stránce textové. Jedinečná "must have" knížka zabývající se bylinkami i plody a všemožnými recepty na jejich zpracování. Poctivě jsem přečetla každou stranu knihy a každý recept a musím říct, že mám v plánu zrealizovat víc receptů, než z kterékoliv kuchařky k tomu určené. Kniha ale není jen suchopárný text zaměřený na rostliny nebo výsledné produkty, ne, je protkána duší autorky, jejími myšlenkami, jejím srdcem a z knihy to vysloveně dýchá! Upřímně, opravdu bych si přála se s autorkou potkat, přesně takový člověk, se kterým bych sdílela lásku k přírodě, mi při toulkách našimi rádobylesy chybí. No, třeba se někdy zadaří :-). Knihu vřele doporučuji všem bylinkářům a milovníkům přírody.

PS: Někde jsem četla, že autorka snad chystá druhý díl. Super, je ještě tolik bylin a plodin, které si zaslouží svůj prostor. Knihou mileráda doplním svoji knihotéku, bude stát vedle prvního dílu.

02.01.2022 5 z 5