efka.saf efka.saf komentáře u knih

Plané rostliny a jejich zapomenutý význam Plané rostliny a jejich zapomenutý význam Gertrud Scherf

Knížka nebyla špatná, ale má svá "ale". Je vzhledově hezká, ilustrace rostlin nádherné, textově přehledně dělená a délkou dostačující. Trošku záhadou mi ovšem by klíč, podle kterého byly rostliny řazeny. Nebylo to abecedně (český ani latinský název, snad původně názvy německé???), ani dle barev či ročního období... Takový náhodný mišmaš. Osobně je mi Hildegarda z Bingenu velmi dobře známa ze studijních let, takže zajímavosti s ní spojené mě celkem zajímaly, ale postupem času už mi přišly takové nemastné-neslané. Osobně si myslím, že existuje řada knih, které tuto v mnohém předčí a navíc jsou od českých autorů a samozřejmě z českých luhů a hájů, takže jsou přeci jen pro bylinkáře cennější. Nicméně knihu nezatracuji, doporučuji, ale s výhradami. Za mě 3 a půl *

26.06.2022 4 z 5

Moji čmeláci Moji čmeláci František Kuklík

No tak tohle bylo zase něco! Po Návratu čmeláků jsem sáhla po tomhle klenotu z českých luhů a hájů a mé nadšení opět nezná hranic. Parádní kniha plná užitečných informací, pěkných fotek a hlavně autorových vlastních zkušeností s chovem těchto okřídlených medvídků. Kniha mi pomohla zase o něco víc čmeláky pochopit a vysvětlila mi několik událostí kolem čmelínu plynoucích buď z mých chyb nebo z typického čmeláčího chování, které mi bylo doposud neznámé. Autorovi patří dík jak za knihu, tak za jeho zápal pro tyto rozkošné brundibáry.

16.06.2022 5 z 5

Madeira Madeira Bořivoj Indra

Pro mě pouze doplňková publikace při dovolené na Madeiře. Spousta informací, což je plus, ale co se týče popisů vyšlapů a výletů, čerpali jsme z jiné příručky. Nicméně je to otázka osobních preferencí. Někomu může určitě sednout víc než mě :-). 3 a půl *.

05.06.2022 4 z 5

Madeira Madeira Rolf Goetz

Nejcennější průvodce na dovolené na Madeiře. Stručné, ale spousta skvělých tipů na výlety, kde oceňuji především popis náročnosti a dostupnosti busem či autem. Osobně jsem výšlapy plánovala především podle téhle příručky. Jediným mínusem je datum vydání. Rok 2010 už dávno odnesla voda a tak se stalo, že cesty, které měly být např. zcela nezajištěné a tím spadaly do nejobtížnější kategorie, již za ty roky Madeiřané opatřili zábradlím, čímž přišli o trošku svého kouzla a obtížnosti. Nicméně za to autor nemůže :-D. Jinak vřele doporučuji.

05.06.2022 5 z 5

Návrat čmeláků Návrat čmeláků Dave Goulson

Tak tahle kniha je absolutní TOP! První čmelín jsem si koupila před čtyřmi lety, ale letos teprve podruhé máme zabydleno a čmelákům, těm kouzelným chlupatým medvídkům s křídly, jsem absolutně propadla. Když se kniha objevila na trhu, věděla jsem, že tohle musím mít. I tak jsem ale měla jisté obavy, jestli čtení nebude suchopárné a drobet nudné, ale chyba lávky! Tahle kniha je dokonalá po všech směrech. I když úvod mě trochu vyděsil :-) (autor popisující svou cestu ke zvířatům v dětství), tak pak už to byla jízda jak na horské dráze. Dozvěděla jsem se neskutečné množství informací o těchto úžasných tvorech a utvrdila se v tom, že nutně potřebují chránit a že u nás doma jdeme správným směrem. Autor psal velmi sympaticky, poutavě, kapitoly byly logicky členěné a v ideální délce a kniha přímo přetékala zajímavými informacemi. Osobně bych se nebránila např. menší obrázkové příloze z autorova života se čmeláky, jistě by toho šlo navybírat spoustu, ale to už by byla jen třešnička na dortu. Pro mě kniha představuje opět to nejlepší, co jsem letos (a celkově) četla.
Autorovi patří velké poděkování za jeho zápal, houževnatost a obecně za vše, čeho již se čmeláky dosáhl. Takoví lidé mi vždy zvednou náladu, protože díky nim vidím, že to s lidstvem jako takovým není ještě úplně ztraceno :-).

05.06.2022 5 z 5

Lišky, dobrou noc Lišky, dobrou noc František Nepil

(SPOILER) Bohužel, ale ne. Nevadí mi knihy staršího data narození, často oplývají krásným jazykem a kouzlem dob dávno minulých. Ona tahle kniha by se zase až tak moc nelišila od výše zmíněného, i když děti ve školce k ní nijak zvlášť nepřilnuly, nicméně jedna z posledních kapitol, která popisuje, jak pan hajný odpráskne Alíka dvěma ranami z pušky, protože je toho názoru, že pes patří na řetěz, je v dětské knize silná káva. To, že to vadí mě osobně, je jedna věc. Při čtení mi ale tahle kapitola rozhodila děti na lehátku takovým způsobem, že jsem nevěděla, jak je uklidnit. S tématem smrti se dá vždy nějak pracovat, ale tohle je v dnešní době neobhajitelné z jakéhokoliv úhlu pohledu. Od doby vzniku sice uplynulo cca 50 let, nicméně tohle do dětské knihy bohužel nepatří. Vyřazuji.

30.05.2022 1 z 5

Praktická botanika pro milovníky rostlin - Více než 3000 botanických termínů, objevujte a pozorujte Praktická botanika pro milovníky rostlin - Více než 3000 botanických termínů, objevujte a pozorujte Geoff Hodge

Za sebe musím říct, že mně se kniha líbila. Jednak po vizuální stránce je moc hezky udělaná (krásné ilustrace jak ze starých herbářů, kvalitní tuhý papír, který se chvílemi tváří jako ručně dělaný, hezká grafická úprava), tak mě oslovila i po textové stránce. Netvrdím, že jsem přečetla všechno písmenko po písmenku, i tak jsem ale byla celkem poctivá. Osobně jsem se studiu botaniky nikdy moc nevěnovala, takže pro mě byla protkána řadou zajímavých informací a vysvětlila mi řadu termínů. Oceňuji i medailonky jednotlivých botaniků. Přijde mi to jako zajímavé zpestření, které se sem tematicky hodí.
Za mě příjemné překvapení a nepochybuji, že bych knize své místečko v mojí knihovně určitě našla.

30.05.2022 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Moje milovaná Yrsa tentokrát v mírném oslabení. Rozhodně to není špatná detektivka, ale co si budeme namlouvat, už autorka napsala i lepší.
Zápletka není špatná, opět je originální a netradičně zpracovaná, zamotaná a s nečekaným rozuzlením. Nicméně dynamika knihy mi přišla extrémně nevyrovnaná. Začátek zajímavý, neotřelý a čtenáře nakopne. Pak ale vyšetřovatelé hrozně dlouho (150, 200 stran?!) tápali bez toho, aniž bych měla pocit, že se něco zajímavého děje. Freya neměla moc prostoru a celá zápletka se Siggim mi přišla v knize jenom proto, aby Freya dostala svou epizodní roličku. A k tomu Erla, protivná až do morku kostí, že i osinu v zadku by si člověk oproti ní užil. Sice se nám objevuje i další mrtvola, ale až v závěru knihy, kdy už příběh sviští do cílové rovinky. Konec je dobrý a proti rozuzlení nic nemám, navíc s třešničkou na závěr, ale i tak se mi díl jeví jako zatím nejslabší ze série. Doufám, že se Yrsa jenom nadechovala a další kniha mě opět odzbrojí. Nic to ale nemění na tom, že i toto dílo vřele doporučuji k přečtení. Bezesporu za to stojí a fanoušků má nemálo.

30.04.2022 3 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa pro mě byla srdeční záležitostí téměř od první knihy, kterou jsem přečetla. Mám ráda obě série. Každá je jiná, obě jsou dobré, ale s odstupem delšího časového úseku vzpomínám víc na sérii s Tórou, která se mi vryla do paměti silněji. Měla atmosféru, dýchala tajemnem, určitým duchovnem a studeným Islandem. Oproti tomu tahle série se více přiklání k současné severské krimi a první dva díly si už téměř nepamatuji. To ovšem nemění nic na tom, že tenhle díl byl prostě opět parádní! Možná za rok nebudu vědět, o čem byl, ale teď jsem si ho užila královsky!
Téma šikany je tenký led, za to nesmírně aktuální. I já při práci ve školství k těmto problémům sem tam přičichla a opravdu není o co stát. Nicméně tahle kniha zachází ještě mnohem dál a mně bylo chvílemi fakt ouzko. Před šikanou v kyberprostoru se prostě není kam schovat. Hnus. Samotná zápletka byla neotřele zpracovaná, zamotaná a já osobně jsem ji neprokoukla ani náhodou. Od začátku mě nejvíc zajímala role Ásty a upřímně, byla jsem s ní úplně vedle. Pro mě další důkaz toho, jak skvělou spisovatelkou Yrsa je a jak dokáže své příběhy dokonale promyslet. I když cca ve třetí čtvrtině knihy jsem měla pocit, že autorce dochází dech, bylo to ale jen malé zaváhání před závěrečným sprintem do cílové rovinky, kterou jsem zdolala zcela bez dechu.
Za mě skvělý čtenářský zážitek a vřele doporučuji.

19.04.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

(SPOILER) Na tuhle knihu jsem se nesmírně těšila. Horor odehrávající se v Beskydech je povinností na mém čtenářském seznamu. A konečně se na mě tento titul v knihovně dostal, takže radost převeliká.
Nejdřív jsem si ve vlaku přečetla dvě kapitolky pro navnadění s tím, že se jí budu věnovat až posléze, ale najednou už byla ruka v rukávě a nešlo s tím nic udělat. Co musím knize uznat, je čtivost a s tím spojená určitá nekomplikovanost. Autorka uměla hezky navodit atmosféru, a i když o strachu u mě nemohlo být řeč, párkrát jsem lehké napětí cítila. Osudy (ne)přátel v lese byly zajímavé a překrásně zmatené a já byla nesmírně zvědavá, jak z toho autorka vybruslí. A tady se dostáváme k mým menším výhradám. Vlastně mě konec s menším odstupem docela uspokojil, ale hned po dočtení byl pro mě spíše zklamáním. Přišel mi... možná až moc alibistický a také trochu děravý. Vím, že horory vybízejí k tomu, aby byla čtenáři ponechána jistá možnost dotvoření si příběhu v hlavě, mě to ale vlastně štve. Aspoň jednou by se mi líbilo, kdyby mi autor osvětlil vše a nenutil mě si domýšlet. Tak třeba příště.
Nicméně i tak knihu hodnotím vesměs pozitivně, jedná se o příjemnou oddechovku na dva líné letní večery v chatě uprostřed lesa. Nejlépe toho beskydského :-).

13.04.2022 4 z 5

Jedlá soda Jedlá soda kolektiv autorů

Výborné! Bohužel toto je jedna z knih, na kterou se kvůli předešlému titulu nedostalo tolik času, kolik si zaslouží, nicméně i tak jsem získala celou řadu zajímavých a nevšedních tipů. Je přehledně členěná a "recepty" jsou povětšinou krátké a velmi praktické. Uvažuji o její koupi, protože tahle kniha se u mě doma určitě neztratí.

13.04.2022 5 z 5

Hroby se otevřely Hroby se otevřely Benjamin Black (p)

Tahle kniha má 250 stran a já ji četla měsíc! Už dlouho jsem neměla v rukou dílo, které by mě tak neskutečně nudilo. Ani bych nespočítala, kolikrát jsem měla touhu ji odložit, ale nakonec jsem vytrvala. Na úkor jiných knih. Ale bohužel, ani konec nepřišel s ničím, co by můj názor změnilo. Ačkoliv zápletka špatná nebyla - Magdaleniny prádelny jsou samy o sobě dokonalá živná půda pro jakýkoliv (krimi)román, potenciál této zápletky byl udusán hluboko do země. Vždy, když jsem měla pocit, že se konečně začlo trochu vyšetřovat, opět přišla různá vycpávková vata ze života aktérů. Akce zde nebyla téměř žádná (což by mě osobně zase tak moc nevadilo, kdyby fungovalo aspoň něco) a povětšinou se přemítalo o "nesmrtelnosti chrousta". Ano, uznávám, v této oblasti umí autor chodit velmi umě, s elegancí a spisovatelskou grácií, ale pro mě to bylo pekelně málo.
Netvrdím, že je kniha špatná, ale osobně si krimi představuji jinak, tudíž je jasné, že pro mě určena rozhodně nebyla. Další díly číst určitě nebudu. Nicméně tetelím se radostí, že jsem pokořila pro mě nejnáročnější bod čtenářské výzvy.

10.04.2022 2 z 5

Nebuď slepý.ce Nebuď slepý.ce Nicole Studená

A mně se to vlastně líbilo :-D. Srážka rozmazlené pražské fifleny (autorka promine) se stádem sebevědomých a mnohdy velmi tvrdohlavých kurů byla sepsána vtipně a s příjemným nadhledem. A jako vlastník (původně pěti) dnes již 13 kurů včetně u nás na zahradě odchovaného kohouta, kterého vyseděla naše nejkrvelačnější bestie a který svým hlasem dohuláká do vedlejší dědiny, jsem se nejednou v těchto příbězích našla. Slepice jsou úžasní tvorové, kteří mě jsou schopní opakovaně přivést na hranici infarktu a sebe na okraj velkého pekáče, ale stejně si každý večer říkám, že mám prostě nejúžasnější drůbež na světě. Knížku určitě doporučuji k přečtení, možná vás uklidní, že v tom nejste sami nebo motivuje k tomu, že pořídit si drůbež může být skvělým sebevražedným krokem do neznáma. Navíc bych si knihu přečetla už jenom kvůli těm famózním ilustracím velkookých slepiček, do kterých jsem se bezhlavě zamilovala. Nevím, jestli nebudu muset kontaktovat paní Ptáčkovou kvůli portrétům mých holek :-D.

16.03.2022 4 z 5

No... Co napsat :-). Zajímavá knížka. Pro mě její hlavní síla tkví především v exotickém africkém prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Jedná se o zajímavou sondu do botswanské kultury, která pro mě byla zajímavým čtenářským zpestřením. Co se týče samotných kriminálních případů, zde žádné velké drama nečekejte. Přístup paní Ramotswe je svérázný, nicméně všechno jí vycházelo skoro až zázračně. Nejvíc mě na knížce vytáčelo asi neustálé omílání jmen, což navíc tím, že byla exotická, to na čtenáře působilo ještě okatěji. Ovšem i tak to byla celkem nenáročná oddechovka a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Na druhou stranu, potřebu sáhnout po dalších dílech určitě necítím.

15.03.2022 3 z 5

Ptáci na naší zahradě - zážitky, pozorování, ochrana Ptáci na naší zahradě - zážitky, pozorování, ochrana Daniela Strauß

Vesměs souhlasím se Zmiu. Při čtení knihy jsem si chvílemi nebyla jistá, jestli čtu příručku určenou pro děti nebo pro jejich rodiče. Vzhledem k druhu knihy tato otázka možná není tak důležitá, nicméně ráda mívám jasno :-). Celá problematika tak nějak klouže spíše po povrchu, ovšem mile a s krásnými fotkami. Za ptákologa se určitě nepovažuji a mám v tomto ohledu obrovské mezery, takže já se i v této příručce dozvěděla řadu nových informací. Ovšem mým vítězem je zatím kniha Poznáte ptáky našich zahrad?. Jako ptačí základ do knihovničky ale určitě tato publikace zase tak špatným krokem nebude.

12.03.2022 4 z 5

Hmyz kolem nás Hmyz kolem nás Matthias Helb

Příručka zase trochu jiná, ale o nic moc horší než Poznejte hmyz našich zahrad. V obou jsem si našla to svoje, i když výše zmíněná mi přijde přeci jen o ždibec lepší než tahle. Ale to může být především úhlem pohledu. Oceňuji hezké makro fotky a krátký text, především srovnání a zajímavosti. Určitě doporučuji.

09.03.2022 5 z 5

Velké putování malé slepice Velké putování malé slepice Michaela Vetešková

Mé hodnocení je asi trochu neobjektivní, protože slepičky jsou moje favoritky mezi opeřenci a knihy, které popisují jejich druhou šanci na život, nesmírně oceňuji. A tahle byla opět moc hezká. Příběh je jednoduchý a poměrně rychlý, ani se nenadějete a zasněně koukáte na poslední ilustraci. Přesto je vyprávění hezké a dojemné, jen bych ocenila pár stran navíc, hlavně ke konci. Za zmínku stojí i nádherné ilustrace, které jsem si opravdu užila.
Suma sumárum, tuhle knihu vřele doporučuji, především všem kurofilům jako jsem já :-D.

08.03.2022 5 z 5

Bylinkář: Přírodní kouzla naší babičky Bylinkář: Přírodní kouzla naší babičky Monika Čechová Golasovská

Ježíš to byla zase kraaaaaaasa :-D. Po přečtení dokonalé Bylinkové terapie jsem musela sáhnout i po této autorčině prvotině a mé srdéčko opět plesá nadšením. Bylinkář určený hlavně pro děti je udělaný tak nádherně, že nad ním srdce zjihne i nejednomu dospělému. Krásné ilustrace, milý a adekvátní text, spousta receptů, popisy rostlin a jejich částí a do toho v pozadí dojemný příběh o babičce Kytičce. Tohle dílo se tedy opravdu povedlo.

03.03.2022 5 z 5

Jak vypěstovat květnatou louku Jak vypěstovat květnatou louku Bohumil Bradna

Vlastně celkem dobrá příručka pro toho, kdo by si chtěl o louce něco nastudovat. Dozvíme se vše podstatné i něco méně podstatné :-), ale na tak málo stranách je natlačeno asi vše. Pro mě byly nejcennější asi způsoby zakládání a sečení louky. Zajímavé jsou i druhy pro jednotlivá stanoviště, ale co si budeme namlouvat, Planta Naturalis a jejich bohatá nabídka celé řady květnatých luk nám v tomto ohledu hodně usnadní práci. Takže kdo touží po louce jako já, určitě doporučuji k nahlédnutí.

03.03.2022 4 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

(SPOILER) Tak tohle bylo... Zajímavé? Napínavé? Dobré? Asi bylo. A taky místy trošku rozvláčné, dost červené a v pár místech i dojemné. Pro mě ne úplně typický thriller, ale musím přiznat, ze jsem si ho celkem užila.
Nejvíc mě chytla atmoška románu a Genius loci, který z příběhu doslova prýštil. Celá oblast, příroda a okolí ranče pro mě bylo omračující i na papíře a věřím, že v reálu bych se asi.... Nevím :-). Příběh Sarah byl smutný a obdivuhodný zároveň. Této ženě jsem nesmírně fandila a přála ji štěstí. Na druhou stranu, mrazení v zádech, pálení ve slabinách, motýlci v břiše a já nevím co všechno vždy, když se objevil Cole, mě docela unavovalo. Trošku v tomto ubrat a i ta milostná linka by byla celkem slušně snesitelná. Co se týče zabijáka, klobouk dolů. Slušnej psychouš. Autorce se podařilo docela hezky vykreslit i ostatní postavy, protože tentokrát zde nebyl nikdo, kdo by mě vyloženě vytáčel. Ale právě tohle je asi autorčina silná stránka. Postavy, jejich emoční rozpoložení, staré křivdy, rodinné sváry a emotivní sbližování. Tady si byla autorka jistá v kramflecích a dobře to fungovalo. Co se týče jakési hlavní zápletky s Tori, zde jsem tušila od začátku, kudy vane vítr, přišlo mi to velmi očividné. Ale ničemu to nevadilo.
Celkově hodnotím kladně, a i když jsem se dlouho klonila spíš ke 3*, za konec Acem dávám o bod výš! Díky za něj :-).

25.02.2022 4 z 5