Plané rostliny a jejich zapomenutý význam

Plané rostliny a jejich zapomenutý význam https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405144/bmid_plane-rostliny-a-jejich-zapomenuty--2Dk-405144.jpg 4 5 3

Cílem této knihy je podnítit čtenáře k tomu, aby znovu objevili zapomenutý význam planých rostlin a vybudovali si k nim živý vztah. Nacházejí se zde informace o nejzajímavějších druzích, které se zaměřují zejména na: •důležité charakteristické znaky vnějšího vzhledu rostlin, podle nichž je možné rostlinu na jejím stanovišti rozpoznat; •způsob života rostliny; •dřívější i dnešní způsoby využití, zejména jako léčivé rostliny či rostliny užitkové v kuchyni, domácnosti a průmyslové i řemeslné výrobě; •historii rostliny a roli, kterou hrála v historických událostech; •dřívější vztah lidí k rostlině nad rámec jejího bezprostředního využití Velmi věrné a přesné ilustrace Clause Caspariho vám přiblíží vzhled každé rostliny.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Zdraví
Vydáno: , Grada

Wildpflanzen neu entdecken , 2018

efka.saf
26.06.2022 4 z 5

Knížka nebyla špatná, ale má svá "ale". Je vzhledově hezká, ilustrace rostlin nádherné, textově přehledně dělená a délkou dostačující. Trošku záhadou mi ovšem by klíč, podle kterého byly rostliny řazeny. Nebylo to abecedně (český ani latinský název, snad původně názvy německé???), ani dle barev či ročního období... Takový náhodný mišmaš. Osobně je mi Hildegarda z Bingenu velmi dobře známa ze studijních let, takže zajímavosti s ní spojené mě celkem zajímaly, ale postupem času už mi přišly takové nemastné-neslané. Osobně si myslím, že existuje řada knih, které tuto v mnohém předčí a navíc jsou od českých autorů a samozřejmě z českých luhů a hájů, takže jsou přeci jen pro bylinkáře cennější. Nicméně knihu nezatracuji, doporučuji, ale s výhradami. Za mě 3 a půl *

zazvorek
13.08.2020 3 z 5

Kniha je zpracovaná moc pěkně, člověk se dozví vše důležité. Ovšem zvyky a mýty, které se k jednotlivým rostlinám vážou, vycházejí z německých reálií, tudíž třeba coby zdroj poznání našeho folkloru moc nefunguje.

iceVS
06.07.2019 4 z 5

Ilustrace jsou prostě nádherné a dokonalé. Charakteristika a další údaje o jednotlivých rostlinách v naprosto dostačující formě. Je škoda, že je to německá kniha, mýty, historie, magie a zvyky, (což jsou informativní položky u každé rostliny) tak pro mě byly rušivé, holt neznám Hildegardu z Bingenu ani Hieronyma Bocka či Leonharta Fuchse. Česká úsloví a lidová moudra by mi byla bezpochyby bližší, ale asi stačí po podobné knize jen trochu zapátrat.

Gertrud Scherf
německá, 1947
2019  80%Plané rostliny a jejich zapomenutý význam
2004  0%Plané rostliny a jejich použití v kuchyni

Kniha Plané rostliny a jejich zapomenutý význam je v