Edona Edona komentáře u knih

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Páni, to byla jízda! Musím říct, že Tomáš Zářecký mě mile překvapil. Příběh byl velice čtivý, napínavý.. já snad ani nemám slov. Jediné co bych vytkla je, že mi některé postavy splývaly dohromady (ale na to, že jich bylo 15, tak se není čemu divit), ale ty hlavní byly detailně charakterově popsány. Opravdu skvělý námět, skvělé propracování. Nemůžu jinak, než dát pět hvězd. Rozhodně doporučuji!

07.06.2016 5 z 5

Jak dostat tatínka do polepšovny Jak dostat tatínka do polepšovny Marie Poledňáková

Krásné, úsměvné, pro milovníky filmů nutnost.

01.06.2016 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Když jsem Gatsbyho četla poprvé, nepochopila jsem, nebo jsem možná pochopit nechtěla. To, co nyní na knížce oceňuji, jsem tehdy asi nedokázala ani rozpoznat. Jaké štěstí, že jsem knížce dala druhou šanci. Gatsby je totiž úžasný, nejenom po stránce jazykové (ach ten jazyk, chce se mi křičet), nýbrž i po stránce obsahové. Jeho naděje, odhodlanost a víra v jeho sen mě naprosto polapily.

11.03.2016

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince jsem četla již podruhé a myslím, že jsem si z knížky vzala zase o něco více. Nicméně pořád nechápu všechnu tu chválu. Jistě, je to krásný příběh, nicméně podle mě je kniha zbytečně přeceňována.

06.03.2016 3 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

Návrat z temnoty je vcelku dobře napsaný psychologický thriller, zabývající se drsnými tématy, jako únos dětí a zneužívání. Já musím říct, že to bylo hodně zajímavé, ale celkem předvídatelné a ne tak poutavé, jak jsem očekávala.

05.03.2016 3 z 5

Tak padne náš svět Tak padne náš svět Megan Crewe

Musím říct, že jsem trochu zklamaná. Četla už jsem mnohem lepší YA dystopie, tahle byla jedna z těch slabších. Samotný příběh není nijak extra zajímavý ani poutavý, spíše lehce předvídatelný a nudný. Postavy jsou plytké, ničím zajímavé. Styl jakým je kniha napsána a vůbec, ten jazyk, to je zkrátka slabší.
+ při čtení si budete všímat příznaků nejenom na sobě, ale i u ostatních (jakmile někdo kýchne, pomyslíte na ten vir)
- styl psaní, jazyk, příběh (neuvedení zda-li jsme v současnosti, budoucnosti..?)

02.03.2016 2 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Sophiinu volbu považuji za velice důležitou knihu, kterou by si měl přečíst každý. Nejenom aby si udělal vlastní názor, ale zejména, aby poznal onu "Sophiinu volbu", respektive volby. Měla jsem obavy, že knížku nedočtu, protože mi každý říkal že se to nedá číst a že to zaklapnu po pár stránkách. Ale já jsem se nevzdávala, i přesto, že Stingo a jeho sexuální zážitky mě vážně otravovaly. A myslím si, kdyby-li kniha byla právě toho ušetřena, moje hodnocení by se zvýšilo. Zároveň je dobré uvědomit si, že je to koneckonců historická romance. Tedy fikce! Na to prosím nezapomínejte, neb je mnoho dalších děl z období holocaustu, které jsou podle skutečných událostí, a dle mě mají daleko větší hodnotu.

23.02.2016 3 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Musím říct, že realismus v podání Balzaca mě nezaujal tolik, jako u jiných spisovatelů. Avšak nemůžu říct, že by to bylo příběhem, který mě svou tragikou zaujal. Asi jsem nepřišla na chuť stylu Balzaca.

20.01.2016 3 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Přiznám se, že to na mě bylo trochu zdlouhavé, ale napsáno to bylo mistrovsky. Jenom tak na tento příběh nezapomenu. Doporučuji.

11.01.2016 4 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Na, milánku, tak jim se nelíbilo, že to má tolik stránek? A snad, že nějaké popisy jsou zbytečně rozvláčné, ja? Inu, na samém začátku máte autorovo vlastní varování, že bude za a) popisovat detaily do poslední papírové natáčky v Nancyiných rozcuchaných vlasech. A za b) se přece jedná o realismus! Tak co čekáte, milánkové, na?
Ještě jedno vám povím, chakmoni jedni, než se pustíte do čtení Dickense, možná by jste si o něm měli něco zjistit (například jak se vymezoval realismu svými konci), aby jste potom nekoukali!

31.12.2015 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Krásné vzpomínky na tatínka Oty Pavla, nechala jsem se unést tím nenuceným a poklidným vyprávěním.

25.12.2015 4 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Zajímavý příběh s prvky absurdity, který vás zaujme zejména od fáze "příprav" na koncentrační tábor. Jen se divím, proč ji nemá přečteno více čtenářů!

25.12.2015 4 z 5

Sametový slib Sametový slib Jude Deveraux (p)

Knížka je taková pohádka pro velké holky, děj svižně ubíhá a zápletka je velice jednoduchá. Jediným mínusem jsou hlavní hrdinové, jejich tvrdohlavost a slepost vidět, co je očividné.

17.12.2015 4 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Nepříliš známe válečné dílo, které na mě však velice zapůsobilo svou melancholií a tragičností.

06.12.2015 4 z 5

I já se musím přiznat, že mi bezsyžetová próza moc nesedla. Ale jak jsem se ponořila spíše do obsahu, než do formy, zjistila jsem, jak skvělé počtení to je. Je to takový automatický text, který vás nutí číst pořád dál a dál. A ač mě místy příběh nudil, jindy mě zase bavil, tak jsem si z knihy odnesla mnohé. Nejvíce se mi líbily popisy české přírody a závěr byl zkrátka krásný.

04.12.2015 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Moje první kniha od Bohumila Hrabala, která není zrovna typická pro jeho tvorbu. Byla jsem malinko zklamaná, ale příběh jako takový je velice zajímavý, překvapivý. Doporučím i filmové zpracování.

23.11.2015 3 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Cizinec je velmi zajímavá knížka a to nejenom, protože jsem si ji vylosovala u maturity. Než jsem se do ní pustila, už jsme ji ve škole do detailu rozebrali a já musím říct, že mě i přesto překvapila. Její myšlenky jsou stále aktuální, příběh díky ich formě chladný a surový. Samotný Mersault zůstal cizincem až do konce.

17.11.2015 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Je pravda, že nejsem velkým fanouškem poezie, ale to je jen má hloupost, že neumím číst mezi řádky. Máj mě však překvapil, je to zajímavé dílo, ale myslím, že mu nejsem schopna plně porozumět...

08.11.2015 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Mrazivé balady obsaženy v Kytici jsou pro většinu čtenářů hrozbou, kterou si ani za nic nechtějí přečíst. Avšak pro přemýšlivé čtenáře je Kytice vynikajícím zážitkem. Za mě jasných pět hvězdiček.

06.11.2015 5 z 5

Na této novele je nejdůležitější ze všeho naděje, která je protkána celým příběhem. A nejsou to jen naši hrdinové, ale i vy, kdo celou dobu doufá...

05.11.2015 4 z 5