Sophiina volba

Román o mnoha volbách Sophie, která po ukončení druhé světové války přijíždí z rodné Varšavy do Spojených států, aby se zde pokusila začít nový život. Mnohavrstevný příběh, v němž se konfrontuje současnost reprezentovaná dychtivostí americké pováleční generace s návraty hlavní hrdinky do kruté minulosti, v sobě obsahuje mnohé prvky klasického dramatu. ten je však podán neobyčejně bohatým styronovským stylem, o němž o němž se často hovoří jako o téměř barokním. Hluboký ponor do psychologie postav střídají scény plné smyslnosti. Tato metoda protikladů umocňuje přesvědčivost jednání Sophie, která se marně snaží zbavit bolestných traumat a vybudovat si novou existenci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102420/big_sophiina-volba-l1a-102420.jpg 4.32928
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , X-Egem

Sophie's Choice, 1979

Kniha Sophiina volba

adel_pe

Možná jsem ji nečetla správně nebo ve správnou chvíli, ale musím říct, že jsem ji dočetla jen proto, že jsem se pro to zkrátka rozhodla, ale byla to pro mě dost louskačka. Určité části byly opravdu silné, ale jinak jsem ji nedokázala bohužel ocenit.

Martina291086

Místy sice zbytečně zdlouhavé až nezáživné, ale celkově velice hluboký a náročný příběh. Donutí vás přemýšlet, jak by jste se rozhodli vy...

Katt15

četla jsem v češtině a několikrát. vracím se k ní často

Kabuky

Četl jsem v češtině i slovenštině. Hluboký příběh.

veronikahessy

Kniha má velmi silné téma a aby ji člověk ocenil, musí mít toho hodně načteno. V románu se prolínají 2 časové roviny a to mi úplně nesedlo - když jsem knihu večer odložila a vrátila se k ní další den, nemohla jsem se zorientovat. Zaslouží si určitě víc hvězdiček,ale momentálně nemůžu jinak.

marketa3815

Na tuto knihu nelze zapomenout, i když jsem četla před mnoha lety, pamatuju si z knihy skoro všechno. Nenechá člověka lhostejným, dotýká se něčeho velmi hluboko v nitru mnoha lidí.

whale77

Úžasný příběh, který mě nejdřív uhranul jako film s naprosto dokonalým hereckým obsazením a „dorazil“ mě v knize, která se na dlouhé roky stala mou nejoblíbenější. (Ne, že bych teď měla nějakou knihu víc oblíbenou, jen už prostě nevnímám věci tak jednoduše, abych o nich uměla rozhodovat, která je v čemkoliv nej... Záleží na okolnostech.) Pořád ale patří mezi mé topovky a užila jsem si ji i v audioverzi, v přednesu Martina Stránského. Naštěstí to byla má první audiokniha v jeho provedení, protože poté jsem si od něj naposlouchala všechny knížky od Jonassona a ze začátku jsem v Analfabetce a jiných Jonassonových humoristických hrdinkách slyšela Sofii, což se moc neslučovalo, ale pořád to ještě byla ta lepší varianta, než kdybych ty dva žánry poslouchala v obráceném pořadí.
Jak jsem již jinde zmiňovala, příběhy z 2. světové války mají (nejen pro mě) své kouzlo a dokážou se nás dotknout hlouběji. Sofiin speciální příběh, který je hlavním táhlem a tím, co vám po dočtení knihy / shlédnutí filmu uvízne v hlavě, je tak mrazivý, že přebije vše ostatní v knize – i to, že hlavním hrdinou je vlastně Stingo.

LynnGunn

Pod chladným pískem snil jsem o smrti / však záhy ráno jsem se probudil / a uzřel jitřenku v její zářné slávě.