dusty dusty komentáře u knih

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Prostě super. Jako pravý Tolkienofil jsem značně neobjektivní. :)

12.07.2012 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Tak nějak to vysoké hodnocení této knihy nechápu. Jedná se o Masasarykem a jeho dcerou rerdigovaný životopis TGM. Tak trošku je to budování kultu osobnosti. Svým způsobem je to kniha nedůstojná Karla Čapka.

12.07.2012 1 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Kde je tvá imaginace, kde je tvé magično? Škoda, že se Coelho rozhodl psát romány pro ženy. Tady se naše cesty rozcházejí.

03.10.2015 2 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Nevím, kdo psal tu anotaci, ale slovo ideální je superlativum. Ideální znamená dokonalé. Nic nemůže být ideálnějsí. To je stejná ohavnost jako maximálnější a optimálnější.

05.06.2014

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Jako obvykle mě Kohout nezklamal spíš naopak. Ta knížka má mnoho rozměrů od poutavé detektivky přes příběh konce války až po přemýslivou knihu o morálce, dobru, zlu a to vše rozhodně ne černobíle.

01.01.2013 5 z 5

Anna proletářka - hra o roce dvacátém v desíti obrazech Anna proletářka - hra o roce dvacátém v desíti obrazech Ivan Olbracht (p)

Tak já teda nevím, Annu proletářku jsem četl a je to spíše k pobavení. Olbracht se v ní prohnul v zádech a napsal ji jako úlitbu režimu. Prostě se to nedá brát vážně, zvláště závěrečná scéna, ve které se vemou Toník s Aničkou za ruce a odcházejí k světlým zítřkům je k popukání. Ovšem napsat, že je to podobné s dnešní dobou, to bych si teda netroufnul.

10.12.2012

Jestli někdo netuší kudy do Tolkiena, ať začné Hobitem. Je to laskavá pohádka, která už ale naznačuje bohatství Tolkienova světa, který je plný úžasných bytostí, moudrosti a krásného jazyka ve výborných překladech.

25.08.2012 5 z 5

Vladimír Vysockij Vladimír Vysockij Vladimir Semjonovič Vysockij

Vysocký je prostě bard, který nakopne i pohladí duši. Osobně dávám přednost překladů Jaromíra Nohavici.

30.07.2012 5 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

Je to další Hrabal, který se nedá číst. Nechápu, jak mohou čeští režiséři v Hrabalovi vidět tolik poetiky.

12.07.2012 odpad!

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Rozhodně patří mazi mé nejoblíbenější a podle mého skromného názoru je to jedna z nejlepších humoristických knih, jaká kdy byla vydaná.

11.07.2012

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Jako dítě jsem ji miloval. :)

30.11.2017 5 z 5

Pohyblivé písky Pohyblivé písky Jaroslav Putík

Chvilku jsem si na ty povídky zvykal. Pak přišel okamžim, kdy jsem pochopil, že jsou napsány proto, abych si mohl hrát s možnými konci. Prostě cesta je cíl.

06.09.2016 4 z 5

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

Dobrá instantní polévka. To mě napadlo, když jsem to dočetl, nepotěší ani neurazí. Trošku nudy doplní trocha konspirační teorie a uzavře podivně rozplizlý závěr. Zkrátka a dobře je to průměr průměru. Kde jsi autore Jména růže?

20.05.2016 3 z 5

Filozof a ústřice Filozof a ústřice James Thurber

Některé povídky (bajky) jsou dobré, některé výborné a u "Všechno je divočina" jsem "řval" smíchy.

30.12.2013 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Je to nádherná historizující fantasy s drsným příběhem. Trochu se obávám, že se v příběhu objeví zatím naznačené nadpřrozenosti. Snad to autor zvládnul.

16.10.2013 5 z 5

Vítěz je sám Vítěz je sám Paulo Coelho

Na Coelha slabota. Tady se autor vydal do vod, které mu rozhodně nejsou vlastní. Ještě, že jsem tohle dílko nečetl dřív než ostatní Coelhovy knihy, to bych přišel o svého oblíbeného autora.

18.08.2013 3 z 5

Muž s břitvou Muž s břitvou Jaroslav Putík

Škoda, že těch hvěziček je jen pět. Dlouho jsem hledal autora a knihu, která by mě nadchla a ne jen zaujala. Muž s břitvou je úžasná kniha nabitá moudrostí i cimermanovským sarkasmem. přečetl jsem ji jedním dechem a jako k málokteré se k ní brzy vrátím. Se smutnem jsem musel konstatovat nedostatečnou šíři mého klasickéhop vzdělání. Musím panu Putíkovi poděkovat i za ty okamžiky při dohledáváni hesel z jeho úžasného textu. Musím se poohlédnou po dalších Putíkových textech, ale i kdyby Muž s břitvou byla jediná slušná Putíkova kniha, stačilo by to na to, aby se stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů.

28.07.2013 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Body se dávají za kvalitu a ta je příšerná, myšlenky v kruhu, špatný překlad, tiskové chyby. To že z brožurky na vaření pochopím, jak se vaří vajíčko ještě neznamená, že je dobře napsaná a vydaná.

21.03.2013 odpad!

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Taj jsem to spíš proběhnul než přečetl a je to opravdu moderní vydání červené knihovny, nebo-li mnoho povyku pro nic. Ale úplně nečtivé to není, místy to má celkem spád, ale pro mě zbytečná kniha.

12.03.2013 odpad!

Příroda v ČSSR Příroda v ČSSR Jiří Čihař

Opravdu obsáhlá publikace o přírodě kolem nás. Často v ní listuju a dost často hledám i odpovědi na zvídavé otázky.

02.09.2012 5 z 5