Muž s břitvou

Muž s břitvou, neboli strýc Jan, připomíná Hrabalova strýce Pepina s tím rozdílem, že hrdina, který je holičem, filozofem, chemikem, zázračným doktorem i výrobcem falešných dokladů, je přes chaotičnost svého jednání schopen vyrovnat se jak s vlastním osudem, tak i ovlivnit životy svých bližních. Román přináší spoustu drobných maloměstských osudů a půvabných figurek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14135/big_muz-s-britvou-TWH-14135.jpg 4.113

Kniha Muž s břitvou

JiPu
15.03.2021

Kniha pojednává o životě strýčka Jana - holiče z povolání, ale také podivína, kutila, filozofa (atd. - cokoliv, co vás napadne, má se strýčkem určitě nějaké dočinění), který se dokáže nadchnout téměř pro cokoliv. U strýčka Jana není nic nemožné a nikdy své okolí nepřestane udivovat.

Kniha v sobě ukrývá množství příběhů z jeho života, poskládaných skoro nahodile za sebe, ve kterých čtenář může sledovat strýčkovi vylomeniny i jeho myšlenky (někdy nelogické a navzájem si odporující, jindy vtipné či hlubokomyslné). Dále se čtenář seznamuje i s životy a charaktery dalších postav, které jsou s osobou strýčka vždy nějakým způsobem propletené, a které skvěle podtrhují maloměstské prostředí, do kterého je děj zasazen, a vše, co k němu patří.

Za mě skvělá oddechovka. Místy jsem se opravdu bavila, místy jsem se nechávala unést strýčkovými úvahami o světě a o lidech, jiné pasáže jsem zas jen přelétla zběžným pohledem.

Z knihy čiší ironie, nadhled i moudrost, je psána čtivě a pokud k ní jako čtenáři přistoupíte se zvědavostí a s chutí, určitě vás nezklame.

TipsyChipsy
03.12.2020

Tak to je mi líto, ale tato kniha mně nebavila, byla nudná a nezáživná. Jaroslava Putíka jsem pro sebe objevila nedávno a byla jsem nadšená z knih Smrtelná neděle a Zeď, a teď mě mrzí tohle zklamání. Snad chtěl autor v těžké době, když nesměl vydávat knihy, napsat malebné maloměstské příběhy, které pohladily jeho duši.

Blue
23.10.2018

Zajímavé, ale bohužel jsem se trochu nudil.

dusty
28.07.2013

Škoda, že těch hvěziček je jen pět. Dlouho jsem hledal autora a knihu, která by mě nadchla a ne jen zaujala. Muž s břitvou je úžasná kniha nabitá moudrostí i cimermanovským sarkasmem. přečetl jsem ji jedním dechem a jako k málokteré se k ní brzy vrátím. Se smutnem jsem musel konstatovat nedostatečnou šíři mého klasickéhop vzdělání. Musím panu Putíkovi poděkovat i za ty okamžiky při dohledáváni hesel z jeho úžasného textu. Musím se poohlédnou po dalších Putíkových textech, ale i kdyby Muž s břitvou byla jediná slušná Putíkova kniha, stačilo by to na to, aby se stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů.