Dunkelhell Dunkelhell komentáře u knih

Cesta na jih Cesta na jih Michal Ajvaz

Ajvaz je super a tohle je jeho dosud čtenářsky nejvděčnější kniha. I tak ale vyžaduje ultrapozorné čtení. Musel jsem si ji přečíst 2x za sebou, aby se mi všechno propojilo v jeden celek. Osobně mám nejraději "temný střed" románu s robotkou Lindou, ale i všechno ostatní vyprávění je perfektní a čtivé. Zajímavá část je i obsah - tam člověk teprve pochopí, jak je román složitě postaven a prokombinován. Před autorem smekám.

09.03.2018

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Jako zdroj zajimavych informaci dobry, jako literarni pocin - roman - nic moc. Tahla napodoba jakoby Hrabalova alla prima Pepinova stylu vypraveni se Rudisovi moc nepovedla.

13.02.2024 3 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Jsou povidky a povidky. Tyhle jsou pry dokonce "bizarni" a ziskaly Nobelovu cenu.
Asi ziju na jine ctenarske planete, nez ostatni ctenari, ale ja v nich nic skutecne bizarniho neshledal. Podle me to jsou spis prumerne umele vytvory na vlne modnich post-modernich temat, kterych se da vycucat z prstu tucet. Psany s rutinni remeslnou zrucnosti, to ano, ale rozhodne ne na Nobelovku. Inflace hodnot. Zadny skutecny pribeh za me. :)

20.08.2023 2 z 5

Patrick Melrose II. Patrick Melrose II. Edward St. Aubyn

Vidím to podobně jako kolega Bob v recenzi přede mnou. Během čtení jsem bojoval s protichůdnými pocity, děj mě vlastně vůbec nezaujal - celá tahle parta bezduchých britských snobů je mi nepříjemná - ale cosi mě nutilo číst dál. To cosi je autorova výborná stylistika a skvělý překlad do češtiny. Výtvarné zpracování, včetně portrétu na obálce, je opět skvělé jako u prvního dílu.

25.05.2021 3 z 5

Kocovina šumavského léta Kocovina šumavského léta Martin Sichinger

Výborné čtení (a psaní). Tak má vypadat historický román z pohraničí. Na rozdíl od pohádek Mornštajnové, kterou jsem četl nedávno, a kde je to všechno jenom naoko, je z tohoto románu cítit autorův prožitek a zkušenost toho, o čem píše. Extra hvězdu dávám za zmínku o hardcorové kapele Zelení Kanibalové. :-)

28.04.2021 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Inteligentní zábavná oddechovka s hlubším podtextem. Připomíná starší Urbanovky s tím rozdílem, že Stančík má smysl pro humor. Krom toho se, jen tak mimoděk, člověk dozví plno zajímavých věcí o Praze, historii a umění. Mezi současnými mdlými českými spisovateli patří rozhodně k těm nejlepším.

25.08.2020 4 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Román jsem četl cca před 13 lety jako jednosvazkové vydání. Díky covidu jsem najednou neměl co číst, tak jsem se k němu vrátil. Myslel jsem, že do něj jen tak lehce nakouknu a odložím jako dávno vyřízenou věc, ale k mému překvapení jsem se začetl znovu a zhltnul ho jako malinu. A čtenářská malina to skutečně je, ať si tady v recenzích chytře píše, kdo chce, co chce. Napsaný je bravurně, má všechno, co má dobrý román podobného rozsahu obsahovat. Není to ale pro slabé čtenáře odkojené brakovými thrillery. To ale platí o krásné literatuře obecně. Vyzdvihuji i překlad a kvalitní redakční práci bez překlepů v textu. Otázka pravdivosti není důležitá, i když pravděpodobně se velká část z toho autorovi skutečně přihodila. Pro mě osobně je Šántarám, kromě jiného, i vzpomínkou na Indii, jaká byla cca ještě před dvaceti, třiceti lety - tj. neznámá a exotická - než se nám svět smrsknul na internet v mobilu :-)

15.06.2020 4 z 5

Československo mezi Stalinem a Hitlerem: Benešova cesta k Mnichovu Československo mezi Stalinem a Hitlerem: Benešova cesta k Mnichovu Igor Lukeš

Doporučuji každému. Četl jsem s napětím jako antickou tragédii. Tato úctihodná práce doslova změnila můj dřívější kritický pohled na Beneše. Po přečtení jsem k němu pocítil respekt a obdiv za neskutečnou houževnatost a nezlomnost s jakou čelil bezprecedentně šílené situaci, v jaké se snad žádný jiný národ (možná s výjimkou Polska) nikdy neocitnul. Autor, Igor Lukeš, shromáždil (aspoň mně) dříve neznámé materiály a informace, které ukazují složitou předmnichovskou diplomacii v novém světle. Super!

02.03.2020 5 z 5

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Je znát, že se jedná o prvotinu. Např. scénář k filmu Mládí je výrazně lepší. Ale i tak, Sorrentino umí :-)

10.10.2019 3 z 5

Mládí Mládí Paolo Sorrentino

Skvělý film a super scénář, který je ale sám o sobě perfektní novelou. Sorrentini je špička.
Dávám pět hvězd.

16.09.2019 5 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Co člověk, to názor a navíc, názory jedinců se tak často mění. Ale pro mě snad nejslabší Urbanova kniha. Jakoby nějak s léty vyprchával, docházela mu šťáva? Nejde o to, že Závěrka má jiné, "všední" téma, než jsme u autora zvyklí, ale o to, že všechno v této novele je nějak naředěné. Banální příběh, bez obsahu. I ty fotky, možná jinak technicky dobré, nemají vůbec žádný přesah. Modelka je hezká, ale pro mě jen naprosto tuctově (chápu, ale, že tohle je věc individuálního vkusu.)
Při čtení mě několikrát napadlo jméno Michal Viewegh. Jenže, ten je v podobných příbězích doma. Je od začátku mistr lehkého žánru, zatímco Urban se do něj nějak podivně v posledních letech propadl.
Pokud to tedy nebylo autorovým záměrem, napsat naprosto banální příběh. Pak by se mu to povedlo dokonale :-)

Jedno plus, abych nebyl jen kritický. Urban umí psát, a to dokázal i zde. Je to čtivé, takže dobrá knížka do metra nebo na noční stolek.

22.01.2018

Výsek Výsek Emil Hakl (p)

Cetl jsem celkem 2x, poprve, kdyz fejetony vysly, podruhe ted za jednoho leniveho vanocniho odpoledne, a udelal jsem dobre. Hakl je bez diskuze v top 3 ceskych spisovatelu soucasnosti. Fejetony davaji nahlednout do autorova soukromi a zasveceni ctenari vi, ze je to fakt bizar.:)

14.01.2023 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Co dodat k předešlým komentářům? Knížku jsem si koupil, protože mě zajímalo, jestli je tak dobrá, či kontroverzní, jak se o ní píše. Bylo to zároveň moje první dílo od tohoto vychvalovaného autora - a podle mě, román zas tak dobrý není. Jakoby nějaký nový Milan Kundera, vsadím se, že měl na autora svého času určitě zásadní vliv, šmrncnutý Nabokovem, ale bez jejich hloubky. K románu se určitě nebudu vracet, ale byly tam i dobré momenty, to zas jo. Nejvíc se mi líbily pasáže na zámku a ty o střílení a doktorovi. Trochu jsem doufal, že se děj víc rozjede, ale to se bohužel nestalo a zůstalo jen u pozorování a popisů duševního stavu hlavního hrdiny. Hodnotím tak na 3,5 hvězdy.

13.07.2020

Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech Miloš Václav Kratochvíl

O autorovi jsem předtím jakživ neslyšel, po knize jsem sáhnul náhodou (bylo to ale novější vydání, než toto na fotce) – a byl jsem velmi příjemně překvapen! Přestože Kratochvíl napsal tento román někdy v 70. letech, je jeho jazyk a styl naprosto moderní - nadčasový. Historický román z let těsně předcházejících 1. světové válce krátkými črtami sleduje konání mnoha postav, popisuje je jakoby reportážním, útržkovitým stylem. Zpočátku se vše zdá nahodilé, aby se posléze dokonale propojilo do perfektní (byť tragické) pointy - války. Čtenář se dozví mnoho zákulisních informací o krocích, které vedly k válce a zároveň si literárně smlsne. Dávám 5 hvězd.

06.03.2020 5 z 5

Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský Logoz aneb Robert Holm, marketér dánský David Zábranský

aneb docela nuda. Nic nového. Ten "slavný" Holmův "Nápad" je jen omleté klišé z každé béčkové postapo story. Zeď atd. Než tohle, tak už raději Fr. Kotletu, s ním se člověk aspoň nenudí. To už víc se mi líbil román Za Alpami.
Už vím, co mi v Zábranského románech chybí: humor a nadhled sama nad sebou. Připadá mi, že autor bere sebe a ty svá "chytra" moc vážně. Jestli on sám nebude takový panák z Letné jako ty jeho vyblité postavy. Nic ve zlým :-)

18.09.2019 1 z 5

Za Alpami Za Alpami David Zábranský

Román vzbudil rozporuplné a vyhrocené reakce, což už samo o sobě něco znamená.
Řeči o tom, že autor napsal fašistický nebo rasistický román jsou nesmysl. Ti, kdo si to myslí, nechápou rozdíl mezi literárními postavami a autorem. Můj dojem z románu je ale také rozporuplný a vlastně nevím, co si o něm myslet, což se mi moc často po přečtení knížky nestává. Trochu mi vadilo, že se autor formou (Nesmrtelnost) a částečně i obsahem (Nesnesitelná lehkost bytí) až moc inspiroval u Kundery, čímž rezignoval na svůj vlastní styl. Ke konci už mě unavovala neustálá nesympatičnost a banálnost postav a jejich pravdiček. Chovají se tam (a mluví) skoro všichni jak idioti. Pokud to bylo autorovým záměrem, tak se mu to povedlo. Přesto celkově hodnotím kladně, dávám čtyři hvězdy. Zábranský přinesl trochu čerstvého vzduchu do zaprděné české kotliny.

16.09.2019 4 z 5

Hladoví a sytí Hladoví a sytí Timur Vermes

Nevim, cim to je, ale vsechny knihy s tematikou uprchliku, ktere jsem zatim cetl, nestoji za nic. Mozna je to tou nasi soucasnou mentalitou a nemoznosti napsat to, co si clovek doopravdy mysli. Zajimalo by me, jak by se s timto tematem vyrovnal treba Lovecraft, Tolkien nebo Sapkowski. :)

09.10.2022 2 z 5

Doktor Garin Doktor Garin Vladimir Georgijevič Sorokin

Sorokin je geniální spisovatel, a tak i jeho žhavá novinka, Doktor Garin, stojí za přečtení. Román podle mě nedosahuje takových kvalit, jako předchozí díla, ale i tak vysoko ční nad průměrnou beletrií. Sorokin je prostě originál, ale není to nejlepší čtení pro průměrného čtenáře odkojeného Mornštajnovou nebo Hartlem. Ještě jedna zajímavost: román (napsaný už před rokem), až nepříjemně přesně předpovídá stávající události: proradní méněcenní barbarští Moskovité a taktické jaderné zbraně vybuchující tak běžně jako rachejtle.

18.04.2022 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Četl před mnoha lety, nyní podruhé. Román časem zraje jako víno. Perfektní úvod do studia misantropie a mysoginismu skrze olfaktorické vjemy. :-) Před autorem smekám.

09.06.2021 5 z 5

Komisař Bambus a fantóm banky Komisař Bambus a fantóm banky Vladimír Přibský (p)

Přesně, tohle je klenot české literatury. Jak text, tak ilustrace. Lepší než Saturnin a Tři muži ve člunu. :-)

21.03.2020 5 z 5