Československo mezi Stalinem a Hitlerem: Benešova cesta k Mnichovu

Československo mezi Stalinem a Hitlerem: Benešova cesta k Mnichovu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387745/bmid_ceskoslovensko-mezi-stalinem-a-hitl-twY-387745.jpg 5 27 3

Historická práce profesora Bostonské univerzity se zabývá kořeny a směry Benešovy zahraniční politiky od konce první světové války až do mnichovské právního uznání stejně jako nesnáze dohody v roce 1938. Lukeš podrobně dokládá počátky československé politiky vůči nově vzniklému sovětskému Rusku a důsledky jeho pozdějšího středoevropského státu a Benešovy zahraniční politiky v mantinelech daných aktivním ruský přístupem a poněkud apatickým postojem Západu. Zabývá se Benešovou rolí v tzv. Tuchačevského aféře, reakcí jednotlivých politických seskupení po anšlusu Rakouska, atmosférou kolem částečné mobilizace v květnu 1938, jakož i různými aspekty politiky spojenců a Sovětského svazu před mnichovskou dohodou. Lukešova práce je ve skutečnosti dokumentem o vzestupu a pádu nezávislého Československa. Práce vychází v novém vydání u příležitosti osmdesátého výročí mnichovských událostí s předmluvou velvyslance USA Normana Eisena (překlad: Martin Pokorný).... celý text

Literatura faktu Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Prostor
Originální název:

Czechoslovakia between Stalin and Hitler. The Diplomacy of Edvard Beneš in the 1930s , 1996


více info...

Přidat komentář

Dunkelhell
02.03.2020 5 z 5

Doporučuji každému. Četl jsem s napětím jako antickou tragédii. Tato úctihodná práce doslova změnila můj dřívější kritický pohled na Beneše. Po přečtení jsem k němu pocítil respekt a obdiv za neskutečnou houževnatost a nezlomnost s jakou čelil bezprecedentně šílené situaci, v jaké se snad žádný jiný národ (možná s výjimkou Polska) nikdy neocitnul. Autor, Igor Lukeš, shromáždil (aspoň mně) dříve neznámé materiály a informace, které ukazují složitou předmnichovskou diplomacii v novém světle. Super!

mirRa_cze
17.02.2020 5 z 5

Velmi hodnotná publikace nabitá ozdrojovanými informacemi z obrovského množství zdrojů. Autor získaná data seskládal do obsahově asi nejlepší publikace, týkající se dvou dekád Benešovy usilovné práce na zajištění bezpečnosti Československa před rozpínavým sousedem. Součástí tohoto příběhu je i snaha Sovětského Svazu dostat se do užších diplomatických vztahů se zeměmi západní Evropy a tedy mistrná Stalinova manipulace Benešem.
První polovina knihy je poměrně méně záživná, protože se zabývá zhruba léty 1925 - 1935. Podávané informace jsou hodnotné a přispívají zejména k pochopení motivací stalinistického Ruska vůči zemím střední Evropy (Německo a Rakousko nevyjímaje!). Nicméně je to opravdu jen o politikaření, přestože na nejvyšších úrovních.
Druhá polovina knihy se takřka celá zabývá rokem 1938. Zde se autorovi podařilo napsat strhující, podrobný a skutečně podložený popis z dnešního pohledu beznadějné snahy Beneše, Krofty, Mastného, Masaryka a dalších vysokých vládních a diplomatických činitelů zachránit československý stát. V kontrastu s jejich snahami zde působí nepolevující snaha německé, francouzské a britské diplomacie o podřízení Československa Hitlerovým požadavkům. Profesor Lukeš dokázal do knihy v míře větší než malé dostat atmosféru, která dle dochovaných archivních materiálů na místech jednání a porad panovala - skutečně se mu povedlo čtenáře přenést do popisovaných situací místy tak dobře, jako by ten seděl v jednací místnosti jednou s Benešem a Newtonem s De Lacroixem, podruhé s Hitlerem, Chamberlainem a Daladierem.
Celkově vzato se jedná o titul, který čtenáři přinese skutečně detailní, rozsáhlý a hlavně hodnotný popis událostí, které nakonec Československo vehnaly do chřtánu nacistického Německa, přičemž jej všichni jeho spojenci zcela opustili, nebo chcete-li, zradili - a já s tímto pojmenováním souhlasím též.


menca
23.11.2018 5 z 5

Vysokou čtivostí a poučností vyznačují se dílo, které je zároveň čtením velice smutným. Čtenář je v knize svědkem toho, jak se Československo pokoušelo etablovat na mezinárodní scéně a toho, jak bylo toto úsilí v roce 1938 zadupáno do země. Kniha je plná detailů a odkazů na zdroje popisujících jednání tehdejších zástupců jednotlivých států, které se mnohdy konaly pouze na velice diskrétní bilaterální úrovni. Závěrem mohu dodat, že jsem přesvědčen, že kniha bude velice zajímavým čtením pro každého o historii a mezinárodní vztahy se zajímajícího jedince. PS: Nikdo se nemůže vzdát svobody bez boje, jestliže se nechce smířit se svým morálním rozkladem. (Toť má parafráze slov jedné z význačných osob "1. republiky", co byly proneseny dne 30 září 1938.)