Kocovina šumavského léta

Koupit

Román mapující historii pohraničí, zasazený do Vimperku roku 1987, nástupu perestrojky, pražské návštěvy Michaila Gorbačova, ale i sílícího ekologického hnutí, vnitropolitického zápasu uvnitř KSČ a tragických ozvěn sovětské invaze. Velitel místní stanice VB se před festivalem Setkání mládeže Šumavy chystá na návštěvu významného politického hosta a snaží se zabránit všem provokacím. Největším rizikem se pro něj stává pátrání mladíka, jemuž sovětská armáda před téměř dvaceti lety zastřelila otce a který tuší, že nešlo o nehodu, ale o dokonale připravenou vraždu. A důkazů, že tomu tak bylo, najednou podivuhodně přibývá... Kocovina šumavského léta od Martina Sichingera, dvojnásobného držitele Ceny Johanna Steinbrenera udílené na festivalu Šumava litera, je už pátý autorův román z oblasti českého pohraničí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377236/big_kocovina-sumavskeho-leta-KMD-377236.jpg 443

Kniha Kocovina šumavského léta

TomHr

Skvělá knížka, popisující několik dnů svazáckých oslav ve Vimperku nabitých událostmi, alkoholem, potentáty a "závadovou mládeží". Od začátku je zřejmé, že setkání svazáků je tikající bomba, takže policajti a estébáci mají pohotovost. Stačí pár náhodných setkání, do toho ozvěny dvacet let starých událostí a už se odvíjí několik dějových linií na pozadí Šumavy a Vimperka, té výspy na samé hranici komunistického bloku.
Knížka je čtivá a zábavná, zpočátku snad schematická: na jedné straně jsou ti hodní, na druhé straně "oni", komunisti a jejich přisluhovači. Možná to byl záměr, schéma se totiž postupně drolí a ukazuje se, že první pohled může klamat.

Marla
11.12.2021

Dýchla na mě pomalu blednoucí šeď osmdesátých let a moje mladá léta.

milary
15.11.2021

Asi bych nečekala, jak terapeuticky na mě tahle kniha zapůsobí. Ale stačilo, abych svou okolnostmi již mírně pokleslou mysl konfrontovala se dvěma poválečnými letopočty ve dvacetiletém odstupu končícími osmičkou, a připočetla k tomu dalších bezmála dvacet let ve stejném módu. A hned mě napadlo: bude líp, hůř už bylo...

Moc se mi líbila knížka Meyrovo sklo. A Kocovina se mi četla stejně dobře; taky proto, že určité věci třeba člověk nezažije na vlastní kůži, ale zažije-li dobu samotnou, jsou pro něj okolnosti většinou dokonale čitelné.

Hodnocení mi příjde podivně nízké, Martin Sichinger je skvělý vypravěč. Dobře vystavěný příběh má atmosféru i napětí, a kromě toho ani náhodou nepostrádá humor. Postavy jsou zajímavé, dobře rozlišitelné, jednají a mluví přirozeně, a jsou naprosto funkčně zakomponovány do celkem složitého děje na pozadí pověstného Setkání mládeže Šumavy ve Vimperku a nepřehlédnutelných (a zatím obtížně interpretovatelných) nastupujících společenských změn. To všechno v autenticky působivém kabátě sklonku osmdesátek.
Moc se mi to líbilo.

hanička82
04.11.2021

Nevím, proč má kniha celkem nízké hodnocení. Moc dobře napsané, líbilo se. Jako bych tam to léto byla s nima. A dostala jsem chuť na Šumavské bylinné. Kde jen by se dalo sehnat a co ono to v něm vlastně bylo? Mám ráda současné šumavské autory.

frantisek8863
09.09.2021

Náhodný výběr a milé překvapení, roční znalost Vimperka a popisované místní názvy pomohli osvěžit paměť na již zapomenutá místa a lépe jsem si užil děj. Vylíčená doba nepůsobila depresivně, byla víceméně v něčem jednodušší, v něčem složitější a trochu komická. Slušně čtivé, ještě se podívám na další knihy od autora.

zdenaR
14.07.2021

Z mého pohledu dobře napsaná kniha, čtivá.
Zajímavý pohled na tehdejší dobu, myslím, že podařený.
Trochu do detektivky, uvěřitelný příběh.

Boby17
19.06.2021

Vimperk v pohraničí roku 1987 a celostátní setkání mládeže organizované v SSM. Takový je rámec příběhu několika místních obyvatel, do kterého vstupují Vasil Mohorita, okresní činovníci komunistické strany, Socialistického svazu mládeže, Státní bezpečnosti a místní Veřejné bezpečnosti. A také nechtěně chartisti a aktivně navíc bývalý student pátrající po důvodu tragické smrti jeho otce. Na průběh příběhu také měl velký vliv místní bylinný likér, vydávaný za víno a prodávaný v československých drogeriích. Docela to odsýpalo a nakonec knížce dávám poctivé čtyři hvězdy, byť si myslím, že prodleva před povoláním Michala na vojnu byla příliš dlouhá a nález nábojnice byl až zázračný.

Dunkelhell
28.04.2021

Výborné čtení (a psaní). Tak má vypadat historický román z pohraničí. Na rozdíl od pohádek Mornštajnové, kterou jsem četl nedávno, a kde je to všechno jenom naoko, je z tohoto románu cítit autorův prožitek a zkušenost toho, o čem píše. Extra hvězdu dávám za zmínku o hardcorové kapele Zelení Kanibalové. :-)