Dudu Dudu komentáře u knih

Kdysi dávno, jednoho jitra v tišině světa, v němž bylo méně hluku a více zeleně, kdy hobitové byli ještě početní a prospívali...

Pan Tolkien si po prožité válce více vážil života, a proto je z každého písmenka knihy cítit něco tak hezkého a uklidňujícího, že bychom ji měli číst nejméně dvakrát do roka. Hobit je taková malá-velká esence pro duši.

03.05.2014 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Člověk musí asi projít peklem, aby dokázal napsat něco tak krásného.

29.03.2014 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Poslech tohoto díla mě utvrdil v tom, že pokud si člověk vybere cestu v souznění s přírodou, tak si začne postupně uvědomovat, co je vlastně na světě důležité.
Pro mě nezapomenutelné bylo setkání "tvůrce lesů" s lesníkem, který ho začal hned poučovat- a dokonce tvrdit, že zázrakem v té sluncem a větrem vysušené zemi vznikl přírodní cestou les... A tak si řikám-kolik podobných "bambulů v zeleném" létá i po našich lesích, dává rozumy-ale nikdy nezasadilo ani jedinou sazenici...

25.04.2015 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Štrádoval jsem si to jednou navečer po hlavní silnici domů. Byl jsem v dobré náladě, posilněn trochou toho dobrého červeného moku, který se dělá kvašením hroznů, a vzpomínal na pěkné příběhy. A zrovna když jsem odbočil na lehce zasněženou cestu vedoucí k naším vrátkům a uviděl stopy ve sněhu, vzpomněl jsem si na tu krásnou POVÍDKU a říkal jsem si, zda bych byl stejně všímavý mizících se šlépějí, jako knižní, tuším že z restaurace jdoucí hrdina. A zda bych tento nepochopitelný jev řešil podobným způsobem, či bych prostě pouze zakroutil hlavou a řekl bych si jen: "To se ale dějí na světě věci...".

01.02.2015 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Knihu jsem četl před lety, a proto jsem si řekl, že bude dobré, když si toto krásné dílo opět připomenu. Rozhodl jsem se vydati tentokráte cestou audiopodoby. Když jsem se zaposlouchal do prvních vět od L. Hlavici, hned mi bylo jasné, že tento hlas je jako stvořený pro toto krásné-temné vyprávění. Postupně jsem se opět nořil do příběhu, jenž se odehrává na Lužici-území, které je i mým domovem. Hlavní děj knihy je hodně krutý-ale to okolo je prostě krásný odraz jakéhosi zamilování do života na tomto kusu země. Země, kde se prochází krásná kantorka, kde voní jarní les, kde se budeš těšit na konec zimy a kde možná něco dobře dopadne...

18.02.2015 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Krásná kniha, jež je protkána radostí ze života v horách, kde se dozvíš, co máš sbírat v lese k jídlu, jak se vaří dobrá whisky, koho mají rádi ptáci, proč potřebují ostružiny v dubnu pár dní zimy, kterej blbec vymyslel lov zvěře jen tak pro zábavu... a pochopíš, že příroda je schopná tě uživit, aniž bys ji musel rasovat. A po tom jsou v knize také smutné stránky, které život umí stejně dobře jako ty veselé.

02.03.2015 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Smutné i veselé , okořeněné krásnými myšlenkami. Krize v Německu, kde to došlo tak daleko, že se výplata díky masakrální inflaci brala každý den. V této kruté době se Ludvík s Jiřím snaží proplout životem a urvat trochu toho hezkého, co na světě ještě zůstalo.
PS- Močit na obelisky se nemá, nikdo trestu neujde :-)

03.08.2013 5 z 5

Velice dlouhé schody Velice dlouhé schody Jaroslav Velinský

Kdyby tento autor neprošel toliko povolání, tak asi by jeho knihy nebyly tak masakrálně čtivé. Vodsloň je soustružník, který dokáže v práci strhnout normu, pak hupsnout po práci na favouše a jet vyřešit zapeklitý případ. A vždycky ví, co je pro kriminalistu zhoubou...

05.12.2017 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

"Člověk nedělá vždycky, co je správné, synu," řekl. "Dokonce ani když to ví. V tom někdy bývá kouzlo života. Chápeš?" To je přesně to, co se někdy udělat musí. Otočit kormidlem a nabrat úplně jiný směr, protože jinak se člověk stane cestujícm v jednosměrné čurgále, kde se špatně dýchá a dlouho umírá.

09.12.2014 5 z 5

Nebeští jezdci Nebeští jezdci Filip Jánský (p)

Cítil jsem z toho trochu Remarquea a moc se mi to líbilo.

21.01.2015 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Přestože tato část historie je velmi zlá, tak samotné vyprávění vás nenechá s koutky úst v základní poloze. Sapkowski to podal jako jeden veliký koláč, z něhož si postupně ukrajujeme kousky dobrodružství hlavních hrdinů, jenž je okořeněno i trochou fantasy a v neposlední řadě úsměvnými rozhovory, kterým kraluje vševědoucí Šarlej.

10.07.2014 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Kam až může zajít lidská brutalita, tak to nám nacisté jasně předvedli. Odrovnat člověka tak, aby se již necítil člověkem, ale jen pouhým numerem. I v těch nejtěžších podmínkách se někteří rozhodli bojovat, protože věděli, že bez boje je to jistá smrt.

24.02.2014 5 z 5

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Dle této knihy soudím, že učitelé to neměli lehké ani za starého Procházky. Oblíbená hláška : Tříďas:Ostatní mají z chování trojku, pane inspektore. Inspektor: Trojka je přeci také dobrá známka. Chlapci, dokažte, že si ji zasloužíte.

04.09.2014 5 z 5

Dlouhý, Široký a Krátkozraký Dlouhý, Široký a Krátkozraký Zdeněk Svěrák

Já ho znám, on tu byl, tady všude seděl... Kde sedíš ty, ty, ty a ty. Tady všude seděl.

31.08.2014 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Věčný ohen, kde vystupuje postavička Vexlinga, považuji opravdu za majstrštyk. " Dali jste,“ pokračoval doppler, šklebě se drzým Marigoldovým úsměvem,„skromnou možnost asimilace trpaslíkům, půlčíkům, gnómům, dokonce i elfům. Tak proč bych já měl být horší? Proč mě nechcete dát to právo?Co mám udělat, abych mohl žít v tomto městě? Změnit se v elfku s laníma očima, hedvábnými vlasy a dlouhýma nohama? Ano? Proč je elfka lepší než já? Protože když uvidíte elfku, nevíte kam s očima, a když uvidíte mě, chce se vám zvracet? Běžte se vycpat s takovým argumentem. Já stejně přežiju. Vím jak na to."

13.02.2014 5 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Opět dobrá práce! Ladné vyprávění z drsné doby, kde invalida vezme spravedlnost do svých rukou. "To si, podrychtářskej, piš!"

02.11.2021 5 z 5

Borovice Borovice Jan Vrba

Tato kniha svou syrovostí bere vítr do plachet všem snílkům, kteří mají svou představu, jak to chodí v přírodě. Věčný boj o zrno a prostor. Ale i přes toto sobectví se autor snažil ukázat i druhou její tvář, kde se zrodí strom a člověk s ním prožívá radost ze života i strádání v nemoci.

04.11.2014 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Líbil se mi tok úvah, jenž Hemingway v tomto díle často nechal rozproudit. Knihu jsem četl před časem a vzpomínám si (sice ne úplně přesně) na konfrontaci Jordanových myšlenek : "Možná, že ani tato válka nemá cenu... stejně se nic nezmění... ale má, jistěže má, protože všechno má cenu. To jen anarchisti, když se dostanou trochu do úzkých, všechno házejí za hlavu a chtějí se věšet... ale my ne, my budeme bojovat a půjdeme dál. "

21.04.2014 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Karel Čapek a Lukáš Hlavica-tomu se říká ukázková kombinace pro krásné audio, které svým ladným podáním dokáže zpříjemnit večer.

22.09.2015

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Ladně napsaná detektivka, kde hlavní linii příběhu lemují humorné odbočky.

22.09.2021 5 z 5