duben duben komentáře u knih

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Poslouchal jsem jako audioknihu. Kniha není špatná, tak nějak průměrná, ale vzhledem k tomu, co přinesly předchozí knihy, je tohle těžké zklamání. 2-3 hvězdy a ty 3 dávám buď z nostalgie, nebo proto, že hraju PC hry na motivy knihy a ty jsou super. Bohužel v tomhle dílu se ztratilo veškeré tajemno, veškeré mystično, neznámé nebezpečí, monstra taky zmizela a to i na povrchu. Kde jsou ty nebezpečné smečky? Kde jsou létající stvůry? Kde jsou záhady a nebezpečí při přechodech stanic. Nic, prostě je to celé převedené do "pohodového" procházení metrem skrz normální válečné konflikt spojeného s napůl politickým napůl mocenským pozadím. Sice je to celkem rozumně vysvětlené a uzavřené, ale proti předchozím dílům už to není ani hororové ani záhadné a jako se v minulých dílech sem tam střídali nudné přehnaně dlouhé filozofické pasáže, tak tady se zase děj střídavě rozjíždí a brzdí a vlastně jsem ve výsledku rád, že má tu knihu už za sebou.

05.02.2022 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Miroslav Žamboch

Za mě nejlepší díl s Koniášem. Pěkně vypracovaný příběh i trochu víc odhalení světa magie. Paráda.

17.01.2022 5 z 5

Alej prokletí Alej prokletí Roger Zelazny

Taková trochu zbytečně dlouhá povídka, které chybí trochu prokreslení postav nebo zajímavějšího děje. Jako takové oddechové čtení se to dá.

10.01.2022 2 z 5

Muž na stezce Muž na stezce Miroslav Žamboch

Normálně bych dal 4-5, ale upřímně tak knížka mě strašně naštvala. Už když jsem to začal číst a vše mi bylo povědomé. Tak jsem se podíval pořádně a ona je to vlastně komplet kniha Ostří oceli + 2 nové povídky navíc. Dost mě to otrávilo, našel jsem jen ty dvě nové povídky a tedy nechápu, proč to není pojmenované jako "ostří oceli rozšíření vydání" nebo tak nějak. Tohle je z mého pohledu tak trochu podvod na čtenáře. Jinak příběhy samozřejmě super, ale...

11.12.2021 3 z 5

Podvrženec Podvrženec Roger Zelazny

(SPOILER) Četlo se to dobře, ale některé prvky byly přehnané. To jak jeden bez učení kouzlí vlastně tak nějak automaticky a druhý jakožto geniální vynálezce udělá v prakticky v době železné parní stroj, pak potká učící počítač a zvládne kdejaké obory moderní vědy a techniky. Ale protože se to dobře četlo přehnanost a jistou nelogičnost tomu odpustím.

09.12.2021 4 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Skvělé pokračování předchozí knihy, jak jsem u prvního dílu balancoval mezi 3-4 hvězdami a přiklonil se nakonec k trojce, tak tady to sice není úplně čistých 5 bodů, ale určitě víc jak za 4 :). Výborně se to čte, už první díl mě po dočtení tak nějak chyběl a musel jsem si obratem koupit tohle pokračování. Už se moc těším na další díly a jsem zvědavý jak se příběh dál vyvine. Za chvíli to možná bude vypadat tak, že sloužit na Salamis je dost o ústa a vidět tuhle loď pohromadě bude větší náhoda, než zahlédnout Santa Clause jak parkuje soby u střechy a hrabe se do komína :).

21.11.2021 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Velice příjemně napsané military sci-fi, které sice ničím mimořádně nepřekvapí, ale moc dobře se čte, je tam tak akorát akce, beznaděje, zoufalství a dobře ukončeného konce, že si rád přečtu i další díly. Pro mě na hraně mezi 3-4.

15.11.2021 3 z 5

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

(SPOILER) Část 1.
Tahle knížka je opravdu

Část 5.
snažte se připravit si dva až tři dny,

Část 3.
Bohužel i pro čtenáře.

Část 2.
prokletí pro všechny.

Část 4.
Pokud ji budete číst,

Část 7.
Ne že by byla až tak čtivá.

Část 9.
od teď, do předtím, do předtím dříve, předtím později, zase teď ale jindy,

Část 6.
během kterých ji přečtete.

Část 10.
až se vám z toho bude točit hlava.

Část 8.
Jenže děj tak přeskakuje

Pokračuje lineární recenzní děj:
Pokud jste do dočetli až sem a dává vám to smysl, gratuluji. Máte potenciál tu knihu zvládnout!

Aby vám to autor vysloveně usnadnil, vymyslel si tak podobná jména, že pokud se náhodou začnete v ději trochu orientovat, tak se zase přestanete orientovat v tom, o kom vlastně zrovna čtete. Jména každého gangsterského duo křoví, která by jinak působila i vtipně, vás tak v ději zamotají ještě víc.

Místo toho, aby vám pomohli se v přeházených časových linkách vyprávění alespoň trochu zorientovat, vám to naopak znesnadní. Pokaždé když je tam dvojice Heřmánek, Kotík nebo Havránek, Kozlík nebo Hrneček, Kochlík nebo sakra jakej Hernajzhulibrk s Ksakrkukdojeto, kde u jména s K vždy autor mění jen jedno písmeno a to hlavně takové, aby jména byly skoro stejné a takže ve výsledku víte kuloví o koho vlastně jde. Takže musíte listovat několik stran zpátky abyste si ujasnili o jaké časové lice se zrovna vypráví a protože děj je nelineární, tak si ještě ty kusy musíte navíc znova přečíst, abyste věděli jestli zrovna těch pár stran zpátky je včera, dnes, zítra, loni, nebo loni a kousek ... uff.

Čtení, které by tak mohlo docela odsýpat se v tu chvíli stává docela nepřehledným opruzem. Hlavně za žádnou cenu nenechávejte knihu ležet jako já týden až deset dní rozečtenou jen ze třetiny. Pak se budete další třetinu knihy trápit tím, kdo je kdo, o co v ději jde a jestli to PROBOHA nemáte raději číst ještě jednou od začátku, abyste se alespoň trochu zorientovali.

Kdyby byl děj jen napřeskáčku, nebo byl ten vtip u jména gangsterů, ješte by se to dalo. Ale i sekundární hlavní hrdinové Kulich a Kyril se vám neustále pletou, ostatní postavy na přehlednosti nepřidají a vlastně jediný kdo vám přijde jako trochu zajímavá a vtipná postava není Link, ale maňásek Lázslo, což je mimochodem jeden z mála vtipných nápadů téhle knihy.

Samotný děj, kdyby se vyprávěl lineárně je vlastně dost o ničem. Obvykle dávám knihám, co je čtu dlouho do noci 4+ hvězd, tady to ale bohužel není neschopností odtrhnout se od děje, ale snahou to dočíst v obavě, že kdybych konec dočítal o pár dní později, až bude zase na knihu čas, nestihnu se do konce zorientovat v ději, čase, prostoru a vůbec.

Trochu méně ubrat na snaze poplést diváka, buď časovou linkou, nebo jmény postav a mohlo by se to číst mnohem lépe.

Spoiler:
Takhle mám vlastně z knihy takovou zvláštní pachuť, kdy nevím jestli se mi tak kniha líbila, nebo jde o důsledek nevypnutého Bondyho aparátu a místo nesmrtelného textu mi ten příběh v hlavě spíš zahnívá.

09.11.2021 2 z 5

Bohatý táta, chudý táta Bohatý táta, chudý táta Robert T. Kiyosaki

Při prvním čtení jste z toho nadšení a hned si chcete budovat pasivní příjem. Časem zmoudříte, uvědomíte si, že Kyiosaki vydělává peníze psaním knih a poradenstvím, nikoliv těmi velkými "investicemi" o kterých píše. Jako motivační kniha zajímavá, ale nesmí se brát jako dogma a dvojnásob víc kriticky přemýšlet nad tím o čem píše, než to hned hltat jako jasnou pravdu.

11.10.2021 2 z 5

Jestřábi a holubice Jestřábi a holubice Aleš Michl

Příjemně kombinované kapitoly, nad kterými se dá zamyslet. Sice jak už tu psala Majka525, je tu to opakující se heslo o podnikatelském všeřešícím duchu, ale zas tak velký problém jsem s tím neměl. Četlo se mi to příjemně.

11.10.2021 3 z 5

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

(SPOILER) Další díl jsem si opět parádně užil. Čekal jsem sice, že se ještě dozvíme víc od Willa, ale pokud možná má autor v plánu ještě nějaké pokračování. Jinak čtivost a spád super. Sem tam mi přišlo, že je tam drobná nelogičnost, jako třeba když třeba hrdina ke konci několik dnů hladoví, ale prakticky nehledá nic čím by doplnil energii nebo kde by se napil. Konec je takový zvláštní, ale možná budou ještě nějaký další díl. Tak kdo ví :)

28.09.2021 4 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Asi podobné jako jednička, docela příjemné počtení, které nijak extra nepřekvapí a není až taková bomba jako jiné Kotletovy série. Ale je to celkem čtivé. V tomhle díle je trochu méně vtipných hlášek a trochu přehnaně moc Zagorky. Ale zase to má hezčí obálku než první díl.

12.09.2021 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

(SPOILER) Nebylo to špatné, ale oproti prvnímu dílu výrazně slabší, autor pořád ubíhá do filozofování, děj nechá napnout až do konce, aby stejně vše dopadlo vlastně opět tak nějak špatně. Na dobré konce se tu nehraje. To co v prvním díle bylo pro Arťoma takový problém, tedy vůbec se dostat ze stanice na stanici, je tady tak nějak samozřejmé, skoro bezproblémové a to i když pak mají s sebou Sašu, která nemá žádné doklady. Leonid má vlastně celou dobu v ruce snadné řešení problému, ale vlastně radši než aby se zajímal klidně by nechal vychcípat celé metro. Homér byl docela fajn. Hunter taky celkem dobré. Načtení knihy, když ženským hlasem mluví mužské postavy je takové divné. Ale zase tak úplně špatné to nebylo. Další díl si určitě zase poslechnu a snad bude kvalitou bližší dílu 2033 než tomuhle 2034.

21.07.2021 3 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Už dlouho se mi nestalo, aby mě knížka takhle moc nebavila a abych se do jejího dalšího čtení musel nutit. Víceméně půl roku, když jsem se vždy extrémně odhodlával nakousnout další povídku. Kotleta tam převyšuje svojí povídkou ostatní asi jako paprskolet převyšuje dřevěný dvoukolák. Našlo se tam sice několik celkem zajímavých povídek, jedna dokonce hodně dobrá, ale ten zbytek to bylo prostě trápení, jak brát si ke čtení Chvilku pro tebe. Ještě mám možnost přečíst si druhou Antalogii, ale po téhle zkušenosti vlastně nevím, jestli na to mám vůbec chuť a sílu ... spíš asi ne. Možná si z ní jen přečtu povídku od Kotlety a nebudu se znovu takhle trápit další Antalogií.

18.07.2021 2 z 5

Filmový zvuk pro nezvukaře Filmový zvuk pro nezvukaře Radim Lapčík

Potřeboval jsem nastudovat nějaké informace ohledně nazvučení videa a filmu, abych mohl případně vylepšit naše cvičební videa https://www.youtube.com/LucieDubnova. Dostal jsem na knihu tip ve FB skupině zabývající se nahráváním na DSLR a na to, že jde o vzdělávací knihu, tak se překvapivě dobře četla. Pro mě sice byla přínosná asi jen 1 kapitola, protože ostatní se zabývá hlavně velkým natáčením pro film. Ale překvapilo mě, kolik zajímavých informací ohledně natáčení filmů se dá z knihy získat. I když je kniha zaměřená na pohled ze strany zvukaře a vysvětlení proč by ho režisér nebo produkce neměla rozhodně zanedbat, tak se dozvíte i další související informace. Nejvíc se mi líbily příklady z praxe, který je v knize plno a z kterých je zřejmé, že autor rozhodně ví o čem píše. Pokud stejně jako já zvuku a jeho nahrávání až tak moc nerozumíte, případně potřebujete nějaké obecné informace jak se to vlastně dělá a co všechno je s tím u filmování za práci, tak si knihu určitě přečtěte.

08.07.2021 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Pro mě příjemné pokračování, co se příjemně četlo během dvou dnů na dovolené. Sice mi trochu nesedí jak původně měli Rutašové Kraksnu vyladit jejich technologií, která by měla být nad možnostmi vesmírného průměru a pak se vlastně dozvídáme jak nic neumí, jak je potřeba jí vylepšit prakticky každou technologií trochu inteligentnější rasy než jsou čvachtajícící améby bez mozku na kterou posádka narazí. Ale jinak se mi ta kritika co tu kniha na začátku slízla zdá trochu nespravedlivá. Není to na 5 hvězd, ale čte se to dobře, nějaké to překvapení tam je a že to není nonstop řežba, ale sem tam se to trochu promíchá se mi naopak docela líbí. ... a teď už mi dejte další díl, pro změnu zase zběsilejší tempo, kapitána Bouchače a lorda Mrdáka útočící laserovou ponožkou, do které dali cihlu "jen tak pro jistotu" a podobné šílenosti, kterých se už nemůžu dočkat ;)

06.07.2021 4 z 5

Konec vlka samotáře Konec vlka samotáře Miroslav Žamboch

Tenhle díl Koniáše mě moc bavil a užil jsem si to včetně příjemného závěru.

06.07.2021 5 z 5

Časovládci: Skryté ostří Časovládci: Skryté ostří Martin Sládek

Super kniha, která velice překvapila. Ze začátku to bylo lehce rozvleklé a než se vyprávění trochu usadilo, ale pak se to rozjelo v ideálním tempu a i když jsem si u první části říkal, jestli budou takhle rozvleklé i další, tak je to zbytečně natahované ... ale ono není. Nakonec se to rozjelo tak, že jsem při čtení ve vaně chtěl vždy dočíst daný díl. To znamená vystydlou vanu i s připouštením horké vody a čtení do 2-3 hodin ráno, celkem třikrát v jednom týdnu. Díky tomu pak bylo rozhodování jestli dát 4 nebo 5 jasné. Není to úplně čistých 5 bodů, ale autor si je za dobře zrpacovanou knihu zaslouží. Líbilo se mi dobře promyšlené míchání časových liní a mírné "ech" u závěrečného epilogu.

26.03.2021 5 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Nudil jsem se skoro první půlku knihy, 3 hvězdy místo dvou jsem dal jen proto, že alespoň konec knihy byl celkem napínavě napsaný, i když dost předvídatelný. Zatímco Blackout byl strhující a Helixt nic moc, tak tohle mi skoro přišlo nesjlabší. I když závěr byl zase mnohem napínavěji napsaná než závěr Helixu. Ovšem kromě blackoutu bych asi nedoporučil ani jedno. Ostatně už jen to, že jsem tu knihu měl rozečtenou skoro rok a ne a ne se dokopat jí nějak dočíst o něčem jasně svědčí. No jsem rád, že to mám za sebou a můžu se vrhnout na lepší knihy.

14.03.2021 3 z 5

Ostří oceli Ostří oceli Miroslav Žamboch

Rozhodoval jsem se mezi 3-4 hvězdami. Čte se to příjemně, ale Žamboch umí podle mě občas chytit napětím trochu víc. Nakonec jsem nedal 4 hvězdy pro takovou monotónost všech povídek. Na začátku Koniáš vždy někam dorazí, obvykle se pobije už v hospodě, nebo jinde, na vtnitřní tušení nikdy nedá a očekává problém. Pak dostane na budku. Pokaždé nezapomene zmínit jak je ošklivý a nepřitažlivý pro ženy, aby mu ve velké části povídek zachránila zadek nějaká žena, nebo ho alespoň léčila, když dostal na budku. Pak se sebere a všem zlým to oplatí. Nebýt to tak na jedno brdo, dal bych asi 4 hvězdy. Za mě milé potěšení, když se v jedné povídce potká s Baklym. Určitě si přečtu i další knihy o Koniášovi.

02.03.2021 3 z 5