Alej prokletí

Dobrodružný sci-fi příběh o světě po jaderné válce, kdy na Zeměkouli zbývá jen několik obydlených míst. Země po atomové válce - přežívají zbytky civilizace. V Bostonu vypukne epidemie moru a vakcínu má pouze Los Angeles. Ze západního pobřeží se vypravují tři obrněná nákladní auta, která mají za úkol vakcínu přes zamořená a zničená území dopravit. Vzhledem k téměř neprůjezdnému terénu je tato cesta nazývaná Alej prokletí... Hal Tanner musí na cestě napříč radiací zamořeným americkým kontinentem překonat četné nástrahy zmutovaného a zdivočelého obyvatelstva při transportu léku, hraje se o čas a v sázce jsou životy lidí, možná i osud celé civilizace....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14637/alej-prokleti-z8y-14637.jpg 3.455
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Damnation Alley (1969)

Kniha Alej prokletí

pavel.2

Alej prokletí je dobrá povídka, nalákala mě proto, ze Zelazny je můj dost oblíbený autor. Hlavní hrdina je psychopat motorkář, žijící v opravdu tvrdém světě - obydlí jsou opevněná ani ne tak kvůli nestvůrám, jako kvůli nevyzpytatelné atmosféře ap.
Příběh je jednoduchý, dovést zásilku léků. Jenže doprava čehokoli na delší vzdálenost je smrtelně nebezpečná a nikdo jiný, než schopný zločinec nemající jinou možnost, by se do ní s kapkou pudu sebezáchovy nepustil...
Takže kniha je dobrodružnou cestou po totálně šíleném světě - a čte se dobře. Žádné vysvětlování záhad, žádné hluboké charaktery... prostě jen akční počtení.

Eldar80
07.12.2018

Tak tohle byla bláznivá jízda. Rozsahem novela, postapo svět s mutanty a přímočará road movie. Varuju předem, že knížka obsahuje prakticky jen jednu dějovou linii. Zelazny ji napsal ve 32 letech, když začal svou kariéru spisovatele jako autor sci-fi.
Tedy již dávno. Bude to 50 let. Potom netuším jestli kniha nějak neodráží dobu, kdy ji psal. A nebo to tehdy prostě stačilo. Aspoň pro mě to je nejslabší kniha, kterou jsem od něj četl. Zelaznymu totiž sci-fi moc nešlo a svůj talent projevil až v žánru nové vlny.
Tady subjektivnímu hodnocení už holt neuteču. Postapo vůbec nemusím. Tento námět Zelazny použil o 4 roky dříve v románu Nesmrtelný, který je výrazně lepší. Na druhou stranu to bylo krátké a tak jsem netrpěl. Pořád čekáte na nějakou zajímavou myšlenku nebo pointu. A před koncem vám dojde, že už nic takového nepřijde. Kniha tak selhala jednoduše v tom, že mě nebavila. Těšil jsem se až to dočtu a to by se asi stávat nemělo.
Tahle kniha je zázrak. Zázrak, že vůbec vyšla. Nebo aspoň vůbec netuším jaký byl autorův záměr a co si vydavatel myslel a proč to vydal. Možná bych se mohl bát, že jsem minul nějakou geniální pointu. Ale vzhledem k hodnocení asi ne... 55%

Affares
17.08.2018

Jednoduchá přímočará povídka, dobrá na oddech. Námět dobrý, ale nevyužil se potenciál. Kdyby se více popsal svět, jeho souvislosti a nejen naložit, prostřílet se a dovézt, tak by to bylo o mnoho lepší.
Za mne asi nejzajímavější scéna byl rozhovor s profesorem (nebo učitel? teď přesně nevím), který se schovával a sám se účastnil lynčování ostatních vzdělaných lidí. Trochu to dalo nahlédnout do počátku úpadku lidstva ale jinak nic moc.
Dobrá kniha na cesty, nebo když zrovna nemáte co dalšího po ruce, ale nic víc v tom nehledejte.

nefernefer
22.05.2017

Jako nenáročná akční oddechovka to nebylo úplně špatné, i když bych uvítala trochu více děje, než že hlavní hrdina jede z bodu A do bodu B a cestou postřílí kdeco a kdekoho. Ale co mi přišlo fakt přitažené za vlasy byl ten jeho veletoč o 180° z klasického záporáka bez citu a svědomí ke klaďasovi zachraňujícímu svět, který prodělal během cesty, aniž by k tomu měl nějaký uvěřitelný důvod. Nebo možná ty poznámky o tom, že je vlastně blázen, byly míněny doslovně a já jen nepochopila, že čtu knížku o drsném schizofrenikovi. :o)

druzickaster
08.02.2017

Na knihu jsem se těšil, ale po přečtení mám velmi rozporuplné pocity. Na jednu stranu mám rád postapo příběhy, ale děj knihy je tak povrchní že se vyrovná spíš sci-fi povídce lepšího průměru.

hankapimi
23.09.2014

Souhlasím se Smiskem05 - přímočaré a jednoduché , až mi chyběla nějaká nepředvídatelná zápletka, komplikovanější děj a propracovanější akce. Několikrát se mi do hlavy vloudila podobnost se skvělým starým filmem Mzda strachu, kde jsem byla mnohem víc napnutá a dychtivá, co bude následovat !

smisek05
27.03.2014

Přímočaré, jednoduché, čtivé. Na delší cestu více než příhodné :-)

kurcatovium
30.04.2013

Přímočará nenáročná akční jízda (doslova) v kůži alespoň zpočátku čistokrevného záporáka Hella Tannera. Nic víc, nic míň. Pokud člověk hledá složité intriky, komplikovanou zápletku nebo milion propracovaných postav, bude zklamán. Kdo ale hledá obyčejné nenáročné čtení, které rychle odsýpá, bude nadšen.