Dragell Dragell komentáře u knih

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Přiznám se, že tohle bylo moje první seznámení s Čapkem. Kniha je psána jako divadelní hra a navíc jsou rozhovory takové staročeské. Zápletka je jednoduchá a pointa zřejmá již od počátku, ačkoliv přináší do knihy spoustu zajímavých myšlenek. Pro mne příjemné oddechové počtení, ráda bych hru viděla na prknech divadla.
Na druhou stranu si nejsem jistá, zda by tato kniha uspěla mezi středoškoláky jako povinná četba vzhledem k tomu, že ji tvoří pouze rozhovory, které opravdu odrážejí tehdejší dobu.

14.04.2019 4 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Příjemná kniha řešící nejen vztahy, ale také jedno trošku temnější téma - co kdybyste se dozvěděli, že máte posledních 24h života? Jak moc by to váš život ovlivnilo? Kniha je spíše taková pomalejší couračka po městě dvou mladíků, kteří se sotva poznali, ale jejich osud už je zpečetěn. Na druhou stranu můžeme vnímat, jak se jejich charaktery dokážou v knize vyvíjet a vyždímat ze sebe to nejlepší, vždyť co je lepší - poslední hodiny být raději zavřený někde doma v bezpečí nebo si užít svůj poslední den naplno? Líbilo se mi, jak v knize sledujeme i osudy dalších lidí a jak moc jsou všechny ty životy propojené a ovlivňují se navzájem.

03.03.2019 4 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Jedno velké dobrodružství ve vesmírné lodi, kde se malé děti učí o nových planetách, o tom, jak přežít ve vesmíru, ale nezapomínají ani na zábavu ve formě netradičního sportu. Kniha, která cílí především na děti a mládež, ale i mě si naprosto získala. Kromě drobného hašteření, přátelských vztahů, místy akčních a napjatých scén se dočkáte i nemála zajímavostí ohledně fungování věci ve vesmíru, o které se autor nenásilnou formou podělil.

20.01.2019 5 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Hodně ráda čtu české autory a ne všechny knihy můžou být prostě ty nejlepší. Tentokrát jsem narazila na dílko, které mi dalo lehce zabrat, ačkoliv Petře držím palce a věřím v lepší další díl. Vždyť ono jde i v knize postupně cítit lehký progres.

Začnu kladně, kdy musím pochválit promyšlený svět a hlavně dračí mytologii. Je škoda, že se třeba nevyužila více reálná místa, resp. námi známé názvy, tak zde jen okrajově narazíme na Brno.

Bohužel název knihy slibuje draky a v knize nakonec narazíte jen na ještěry, tedy na lidi s křídly, ocasy a tesáky. Co je smutnější, že mají totožnou charakteristiku jako upíři, jen jsou prostě nazývaní jako ještěři. To mne mrzelo.

Příběh sledujeme převážně z pohledů hlavních hrdinů Jany a Ondry, kteří v knize vytvoří pár. Milují se nade vše, položí jeden za druhého život, ale nějak to mezi nimi necítíte. Ta láska je umělá, chybí jakýkoliv přirozený projev. Navíc mi byla Jana nesympatická a chovala se opravdu místy příšerně.

22.11.2018 2 z 5

Válka zrcadel Válka zrcadel Tereza Matoušková

Svižný dobrodružný příběh, který vás zavede do mnoha koutů nové země - tentokrát se totiž nepodíváme do Podmoří. Hlavní hrdinka není žádný klaďas, naopak umí ostatním pěkně zavařit, ovšem když se objeví problémy s krvavou magií, která láká puklinami děsivá stvoření, musí se jim vydat na stopu.

Líbivá temná atmosféra vás dostane stejně jako fantasy prvky, které autorka do knihy zakomponovala. Škoda jen, že se nerozepsala více, tahle kniha by si to jistě zasloužila.

10.04.2018 4 z 5

Vtipný a netradiční cestopis o jednom odvážlivci, který pěšky prošel Nepál a Čínu. Opravdu netradiční dobrodružství díky tomu, že nenocuje v hotelech, ale spoléhá na hvězdné nebe či pohostinnost lidí - protože přeci jen tak se nejlépe pozná zdejší kultura. Díky jazykové bariéře se Ladislav Zibura občas připlete do situací, které jsou ať už více či méně milé. Jediné, co mi příběh lehce kazilo, byl cyklus Špatné básně, které byly místy nevhodné.
Posloucháno audioknižně - velmi se mi líbí, že si autor audioknihu namluvil sám a je tak opravdu osobitá.

03.10.2017 4 z 5

Elementum Elementum Jiří Dittrich

Kniha mne příliš neoslovila, je roztahaná, určitě bych se neváhala zasáhnout a proškrtat spoustu přebytečných scén. Díky tomu chybí nějaké napětí, něco, co by mne do knihy vtáhlo - četla se mi opravdu pomalu.
Hlavní hrdina je typický Gary Stue - tragická minulost, ale pohledný, dokonalý, bez chyb, zvládne si zajistit na novém místě novou lásku prakticky okamžitě, nemluvě o rychlosti a bezchybnosti při učení ovládání živlů.
Je to autorova prvotina, která by potřebovala více péče, ale věřím, že jakmile se autor řádně rozepíše a nabere zkušenosti, dočkáme se lepších knih.

18.09.2017 2 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Akční fantasy protkané historickými prvky. Svižné, čtivé, tak akorát teď během letních dnů k vodě. Psáno z pohledu hlavního hrdiny jeho vlastním jazykem - hovorovou češtinou.
Celá kniha je jedno velké dobrodružství plné zbraní, přestřelek a osobitého humoru, který si utahuje snad ze všeho, protože hlavní hrdina je takový ten klasický nepřemožitelný machýrek, co to o sobě ví. Nemluvě o jeho slabosti pro krásné ženy.

05.07.2017 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Výborná kniha plná akce, napětí, mezihvězdného dobrodružství a špetkou škádlivé romantiky, které do YA literatury neodmyslitelně patří. Kniha pro vás přichystala nejedno překvapení a to nejen příběhově, ale i zpracováním.
Za mě osobně mi v knize něco chybělo díky zpracování formou chatů, mailů, tj. jakýsi souhrn dokumentů. Možná právě proto by mohla kniha oslovit dnešní mládež, která má blízko k internetu, čtení všech těch příspěvků na sociálních sítích a klasické knihy ji moc nelákají.

23.01.2017 4 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Napínavá akční fantasy pro mládež s notnou dávkou intrik. Plnohodnotný nový svět, do kterého jsme postupně uvedeni, v jehož chodu se naše mladinká hrdinka doslova ztratí. Všichni jsou proti ní a snaží se ji využít pro své vlastní cíle. Kdo je tedy opravdovým přítelem? Škoda jen otevřeného konce.

18.12.2016 5 z 5

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Od knihy jsem očekávala velkolepé dobrodružství, bohužel jsem v hlavě neustále porovnávala až podivuhodné podobnosti s Tolkienových dílem, utápěla se v rozsáhlých popisech a snažila se najít cestu k postavám, kterým něco chybělo.
Za sebe mohu říct, že to je jedině kniha pro někoho, kdo nečetl Tolkiena. Kniha může nabídnout několik zajímavých scén a soubojů.

30.11.2016 2 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Výborné, svižné a především humorné urban fantasy. Pokud hledáte oddechovku plnou mystických stvoření a bohů, rozličných potyček, pak neváhejte sáhnout právě po této knize. Druida Attika a jeho psa Oberona jsem si opravdu zamilovala.

05.11.2016 5 z 5

Dívka, která se třpytila Dívka, která se třpytila Lauren Beukes

Kirby je zářící dívkou a její vrah je k ní přitahován jako můra ke světlu. Ačkoliv nebohá dívka nic netuší, nakonec přežívá bestiální útok a rozhodne se pátrat po svém násilníkovi. To ovšem netuší, že on je cestovatel časem a je v podstatě nevystopovatelný.

První část knihy je obtížnější, objevují se věci, které nedávají smysl a náš záporný hlavní hrdina je prostě bere, jak leží, běží. Jakmile se děj přehoupne, najednou do sebe začne vše zapadat, dávat smysl a teprve tehdy si opravdu začnete knihu užívat. Má výbornou atmosféru, gradující děj, napětí. Kdo vlastně vyjde z tohoto souboje času jako vítěz?

Kromě toho, že Harper cestuje časem tam i zpátky, navíc sledujeme jeho příběh, příběh jeho obětí při jeho návštěvě a také příběh Kirby, která jeho útok přežila. V postavách je zde ovšem dobrá orientace.

20.09.2016 3 z 5

Jak (ne)být divný na netu Jak (ne)být divný na netu Felicia Day

Čtivá kniha přizpůsobena jak skalním fanouškům, tak lidem naprosto neznalým Feliciu Day. Přeplněná spoustou motivace, inspirace a ochutnávkou netradičního života, který si Felicia prožila a jak svéhlavě mířila za svým snem.
Protože nic není nemožné.

09.07.2016 5 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Z počátku jsem myslela, že chování hlavní hrdinky nepřekousnu, ale pak jsem se do knihy začetla a byla naprosto pohlcena. Kdo by si jako malý nepřál být uprostřed nějaké té pohádky, mít kolem sebe pohádkové bytosti? Já jsem vlastně takové pohádkové dítě stále, takže jsem si dobrodružný příběh s lesem plným víl a dalších stvoření opravdu užívala.
Jediné, co mi jej opravdu kazilo, byly chyby.

14.05.2016 4 z 5

Věže - Příběh 11. září Věže - Příběh 11. září Jiří Boudník

Poslechnuta audiokniha.
Neuvěřitelný příběh nejen onoho inkriminovaného dne, ale i vše, co následovalo v dalších dnech, týdnech a měsících. Pro všechny, které tato tematika opravdu zajímá. Kniha mnohdy zobrazuje drastické momenty.

30.11.2015 3 z 5

Game Game Anders de la Motte

Game - hra, tě jednou pohltí, už tě nepustí.
Právě s ní se zapotal i náš hlavní hrdina HP. Někomu může přijít nesympatický, neboť je to prostě povaleč a nějak svým způsobem (a ne moc čestným) prolézá životem. Já jsem si jej ale užila, do příběhu výborně seděl.

Napínavé, akční, děsivé... má výbornou atmosféru, která mne opravdu dostala.

U audioknihy se mi velmi líbil výběr hlasů pro postavy. Kromě toho, že je děj vyprávěn z pohledu dvou postav, máme zde navíc hlas třetí, který namlouvá nejen kapitoly, ale také speciálně hlas Hry.

19.11.2015 4 z 5

Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu Petra Dvořáková

Krásný poučný příběh o kouzelném kocourovi a počítačové myšce, kteří spolu prožijí jedno malé dobrodružství ve velkém mrakodrapu.
O tom, jak přátelství přes sociální sítě nemusí být reálné a ti na druhé straně mohou mít špatné úmysly.

Nádherně ilustrovaná kniha s většími písmeny pro školáčky. Možná bych jen zvolila dětem bližší prostředí.

02.11.2015 4 z 5

Osudový dluh Osudový dluh Olle Lönnaeus

Výborný kniha, kterou jsem měla raz, dva přečtenou. Zajímavá hlavní postava policisty, který se zaplete s mafií a "trošku" mu to stíží život. Napětí ani akce v knize nechybí.

18.09.2015 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Máte rádi retellingy? Tak to se vám právě jeden připletl pod ruce. Malá mořská víla jako vyšitá, ale až dokonce netušíte, jak to všechno dopadne. Jak je to možné? Protože si bere něco z té Disneyovské a něco z té od Andersena.

Takové typické oddechové young adult, škádlivá atmosféra, pozvolná romantická linka, ale také akční momenty. Díky umně využitých prvků si příběh drží svižné tempo, výborně se čte a čtenáře unese na vlnách do neznáma.

Pokud se rádi vrtáte v nesrovnalostech, občas na vás nějaká ze stran knihy vykoukne. Je to prostě jen oddechové počtení s příjemnými překvapeními a zajímavými situacemi. Jestliže se nehodláte v knize vrtat, rozhodně si ji užijete.

10.10.2023 3 z 5