Doubravka1975 Doubravka1975 komentáře u knih

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Zde v diskuzi se dozvídám, že hospoda Jamaica doopravdy existuje a můžete se i ubytovat.... a autorka do hospody Jamaica a jejího okolí zasadila tenhle čtivý, ponurý příběh z konce 19.stoleti. Hlavní hrdinka Mary je statečná a akční, kolem dokola lupiči a loupežníci, bažiny a vřesoviště, ale nechybí samozdřejmě ani láska....

28.11.2023 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Skvělé románové zpracování skutečného příběhu o první trans ženě, z roku 1929.
Téma pro mě těžké a silné a smutné. Nedokážu si vůbec představit, že bych tohle měla prožívat jak z pohledu Einara, tak z pohledu Grety a to máme rok 2023.
I když místo těch dlouhých odboček do minulosti, by si tohle téma zasloužilo rozebrat víc emočně do hloubky, protože mi vůbec hlava nebere, že oblečení silonek, spustí tohle všechno. A chování Grety, to maximální pochopení a tolerance a ještě v té době, před 100 lety....
Jinak přeji úplně všem ať se cítí ve svých tělech maximálně spokojeně a šťastně a k takovým omylům přírody nedochází, nebo zcela výjimečně.
Na tohle téma si určitě ještě něco vyhledám a přečtu

17.11.2023 5 z 5

Ženy a knihy Ženy a knihy Stefan Bollmann

Knihy miluji dalo by se říct od narození a pořád jsem chtěla, aby mi někdo četl, čím jsem všem už pěkně lezla na nervy, tak jsem se radši naučila sama v 5 letech číst. Knihy a čtení je pro mě závislost a vášeň, asi doopravdy s následky :):):)
Čtivé, zajímavé literární zajímavosti a minulost čtení a knih za téměř tři století.
Doporučuji

15.09.2023 5 z 5

Skladatelka voňavého prádla Skladatelka voňavého prádla Martina Formanová

Hodně otevřená a upřímná autobiografie Martiny Formanové, o které jsem věděla jen to, že si vzala v Americe režiséra Miloše Formana a má s ním dva kluky, dvojčata.
Kniha je rozdělená na dvě části. První začíná v Brně, v jejím rodném městě, na gymplu a je hlavně o stykování s Karlem Gottem, ( což je pro mě úplná novinka:), ale tak 10 let je hold 10 let a druhá část už v Americe, mě bavila trochu víc. Kniha končí narozením dvojčat.
Určitě vyhledám její volné pokračování Snědla dětem sladkosti
Dodatek : akorát čtu Má cesta za štěstím - Karel Gott a na obálce je Martina Formanová - jako jeho múza, namalovaná Karlem Gottem v roce 1991

18.08.2023 3 z 5

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Pohodové, volné pokračování tří kamarádů Harrise, George a Jerome, které už známe z jejích cesty po Temži, kteří tentokrát vyrazí na kole do Německa a odskočí si na rychlou návštěvu Prahy a Karlových Varů.
Dobrý článek časopisu Reflex a rozebrání JKJ v Praze vložený ke svému komentáři uživatelem huhuhu
PS: Milí čundráci, je super, že vám chutná naše plzeňské pivo, hlavně Georgovi, ale plzeňské pivo není německé pivo, ale naše České !!! str. 89
Knížku mám z nakladatelství evergreen, přeložil J.Z. Novák 1972 a má hezčí obálku než je zde

11.08.2023 4 z 5

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Čtivý příběh plný démonů minulosti, závislosti, ale i nové naděje a lásky.
Astrid mi moc ze začátku sympatická nebyla, ale fandila jsem ji a držela palce, aby odolala a vydržela nepít.
Příběh se odehrává v městečku Flinstead, stejně jako autorčina prvotina Fáma, která je zde i zmíněná a líbila se mi o trošku víc. Ale i tak plný počet

10.07.2023 5 z 5

V Seattlu se nachází tančírna Century, kde jde o jediné. O tanec, hlavně o tango. Nezáleží na tom jakého jste věku, pohlaví, národnosti, náboženského vyznání či sexuální orientace. Je to místo setkávání, překonávání obav a objevování nových možností. Odehrávají se zde příběhy krátké, dlouhé některé končí zde, jiné pokračují i mimo tančírnu. Moc pěkné, zajímavé z části autobiografické čtení. Knížka je plná úžasných ilustrací, které namalovala manželka autora Willow Baderová. Moje první setkání s autorem a určitě ne poslední.
A jestli jste si všimli na obálce má tanečník jednu botu červenou a druhou černou. jsou to autorovy nohy a boty. A boty jsou pro tanec to nejdůležitější a autor má každou nohu jinou, takže si musí kupovat dva páry a nosit z každého jednu. A v obchodě měly jedny červené a jedny černé a tak si řekl proč ne! A nakonec se to ukázalo jako velmi praktické. Taneční mistr říká červená - černá a on ví kterou nohou má jít :):):)

07.07.2023 5 z 5

Vražda na hřišti Vražda na hřišti Catherine Shepherd

5. a poslední díl série Julia Schwarzová a Florian Kessler a opět povedený příběh, čtivé, krátké kapitoly. Děj není zbytečně překombinovaný, aktuální nesmrtelné téma závislosti.
Pěkná pohodová kriminální série - doporučuji

02.07.2023 4 z 5

Vražda s nápovědou Vražda s nápovědou Catherine Shepherd

4.dil série Julia Schwarzová a Florian Kessler a opět čtivé a zajímavé čtení. Příběh o jednom nepovedeném dětství a zvrácené výchově

26.06.2023 4 z 5

Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Vlčí dítě: Neuvěřitelný životní příběh východopruského děvčete Liesabeth Otto Ingeborg Jacobs

Hodně smutný, silný příběh sepsaný na základě skutečného vyprávění. Rozhovory, které vedla německá reportérka Ingeborg Jacobsová s Liesabeth Otto. Němkou, která se narodila roku 1938 ve Východním Prusku. Kdysi německém území, po válce přivlastněném Rusy. Malá Liesabeth po válce, od svých 7 let se protlouká sama životem bez rodiny, následuje dětský nápravný tábor, lágr pro dospělé, život na Sibiři, pátrání po rodině, návrat do Německa a zpět domů ( do Ruska), pád železné opony.....
Doporučuji úplně všem

27.04.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Vtipný průvodce celým rokem v zahradě, doplněný jedinečnými ilustracemi. Dokonalá souhra bratrů Čapkových. První kapitoly mě vždy vrátí zpět v čase , když jsme zakládali naši zahradu.
V zahradě si s pokorou uvědomuješ bezmoc člověka: pochopíš, že trpělivost je matka moudrosti - Ostatně se nic jiného dělat nedá

02.12.2022 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Silný příběh, zajímavé téma, úplně skvěle rozebrán mužský a ženský pohled na svět

23.11.2022 5 z 5

Dáma s kaméliami Dáma s kaméliami Alexandre Dumas, ml.

Moc pěkný, ale smutný příběh s autobiografickými prvky, kdy sám autor prožíval nešťastnou lásku ke krásné kurtizáně pravým jménem Marie.
Příběh začíná v březnu roku 1842 dražbou věcí zemřelé kurtizány Markéty Gautierové, přezdívané Dáma s kaméliami, kde si náš vypravěč koupi knihu Manon Lescaut s věnováním Armanda Duvala. Ten ho pak navštíví a chce knihu odkoupit a vypráví mu svůj příběh... Kniha Manon Lescaut je od té doby na mém seznamu ke čtení...
Kniha vyřazena v knihovně a koupená za 10.- s krásnou obálkou s kresbou R.Michala.
Nebudu žít tak dlouho jako jiní, proto jsem si umínila, že budu žít rychleji

14.03.2024 5 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Moc krásný příběh ze San Franciska z jednoho knihkupectví. Kladivo k pronájmu ... super:):):)
....moje matka měla pravdu. Úplně na všechno existuje nějaká kniha. Když čteš knihu, nikdy nejsi sama. Kniha člověka nikdy nezradí, nikdy nezmění svůj názor ani z člověka nedělá hlupáka. Je nejlepší lék na smutek a něco se člověk může ještě naučit....

27.02.2024 5 z 5

Invaze 1968. Ruský pohled Invaze 1968. Ruský pohled Josef Pazderka

Posloucháno audio, skvěle zpracované a namluvené. Formou rozhovorů pohled několika Rusů na invazi Československa roku 1968.
Velký dík autorovi a všem zúčastněným.
Velký obdiv a respekt té statečně skupince lidi na Rudém náměstí 25.8. 1968....a ta naše československá vlastnoručně vyrobená vlajka na věznici je taky nejvíc....
Už jen z toho originálního rozhlasového vysílání mrazí....
1 hodina 55 minut
Vážení posluchači, zůstaňte u svých přijímačů, zůstaňte, setrvejte u svých přijímačů, za malý okamžik budeme vysílat mimořádně důležitou zprávu....
Všemu lidu Československé socialistické republiky, včera dne 20. srpna 1968 kolem 23 hodiny ....

20.09.2023 5 z 5

Tichošlap Tichošlap Sylva Lauerová

Obálka i název divný a nezajímavý, ale v knize je čtivě popsaných pět příběhů obyčejných lidí, které spojuje postava Tichošlapa. Postavu Tichošlapa jsem možná úplně nepochopila, ale jedno je jisté: všechno co se člověku děje se děje z nějakého důvodu....a nic není takové, jak na první pohled vypadá.
PS: jsem docela ráda, že metrem nejezdím

11.09.2023 5 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Čtivý příběh mladé herečky Lucie, svobodné matky, která se snaží po mateřské vrátit se ke své herecké kariéře.
Trochu mi pořád vadí to oslovování lu.... a pr.... a šišláni Kiky, ale Šedivka mě tentokrát bavila. Těším se na třetí díl Koloušek. Druhý díl Coura jsem četla loni ( a ze začátku jsem s ní hodně bojovala:) než jsem si asi zvykla :):) takový styl bych prostě od autorky nečekala:):)

22.08.2023 5 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Jean - Paul Belmondo není můj nějaký veliký oblíbenec. Ale je to veliký oblíbenec mého taťky a i mého manžela a když dávají v TV nějaký film s Belmondem, tak to u nás jede (i doma u rodičů), takže všechny filmy s Belmondem znám i když u nich nesedím a nedívám se na ně :):):)
No, a je to hlavně veliký oblíbenec mého kolegy z práce. A ten tuhle biografii koupil své manželce na vánoce. A ta je na tom se vztahem k Belmondovi jako já :):):)
Nicméně knihu jsem si půjčila, že do ní aspoň nakouknu a musím říct, že čtení je to zajímavé....

04.07.2023 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Skvělý, ale hodně ostrý a temný. Hlavní hrdinky labilní a šílené. Konec jsem trochu tušila, ale i tak překvapení

21.04.2023 5 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Krásný, nestárnoucí příběh nejdřív takového úplně malého bílého nic

06.12.2021 5 z 5