Dolina Dolina komentáře u knih

Putinovi trollové Putinovi trollové Jessikka Aro

V kontextu současných událostí hodně mrazivé čtení

28.04.2023 5 z 5

Hipík Hipík Paulo Coelho

Lepší než jsem čekal. Obecně tohodle spisovatele nemám rád, ale tato kniha se mu celkem povedla. Takové spojení Steinbeckova Toulavého autobusu s Kerouacem. Jen by si autor mohl odpustit to jeho věčné prázdné filosofování.

04.03.2020 4 z 5

Návnada Návnada Chuck Palahniuk

No já nevím. Autorovu tvorbu mám celkem rád. Předchozí povídkové knížky, zejména Strašidla, se mi dost líbily. Tohle ale bylo utrpení. Chyběl mi tam nějaký význam, nějaké sdělení, které jsem měl v jeho příbězích tak rád. Tohle mi přišlo jen jako přílišná snaha o originalitu.

14.02.2020 1 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

\"rozplakal se, ne nad smrtí, ale nad myšlenkou, že by nad smrtí neplakal\"

01.02.2020 5 z 5

Básně z Ledové hory Básně z Ledové hory Chan-šan

Nejvíc mě bavily ty básně, kde dává do kontrastu krásu přírody a svobodu života v ústraní, a samotu - ztrátu rodiny a přátel.

21.01.2020 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Škoda, že si kniha neudržela stejné napětí, jako v první třetině, po celou dobu. Po příchodu Holly už to byla jen natahovaná fraška. Nějaká neřešitelná situace? V klidu, Holly má kabát se spoustou kapes a vytáhne něco, co je zrovna potřeba.

07.12.2019 3 z 5

Neposílejte mi už žádné dopisy Neposílejte mi už žádné dopisy Allen Ginsberg

Některé básně mě obešly velkým obloukem, některé šly přímo do mě a už tam zůstaly. Můžu říct, že tohle dílo mě z velké části vytvarovalo a posunulo můj život a myšlení správným směrem.

Amerika Amerika Franz Kafka

Škoda, že je nedokončeno. Narozdíl od Zámku mi tady nějaké ukončení chybělo.

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Nádhera. Máj je top.

Ohyzdný duch Ohyzdný duch William Seward Burroughs

Divný. Musel jsem to přečíst dvakrát po sobě, abych se aspoň trošku dokázal přiblížit k tomu, co chtěl Willda říct. Dost se mi líbil nápad, že slova jsou svým způsobem omezující při tvarování myšlenek. Snažíme se vzít ten barvitý obraz v hlavě a vtěsnat ho do přihrádek ve formě slov.

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Velká síla. Ty chvilky před samotnou akcí na mostě byly to nejintenzivnější, co jsem četl. Jako bych na tom místě skutečně byl, cítil tu nejistotu, nervozitu. Extrémně pomalé tempo celé knihy natahuje napětí až do samého závěru, kdy to všechno praskne a já se nemohl odtrhnout, dokud to nebude za mnou. Už teď vím, že jsem to nečetl naposled.

25.11.2019 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Nádherný příběh. Jen mě mrzí, že jsem si to nepřečetl už na střední, kdy mi přímočarost a líbivost Remarqueových knih tolik nevadily.

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Pomalý výlet do hlav skupiny lidí. Z některé psychoanalýzy až mrazilo.

Den přizpůsobení Den přizpůsobení Chuck Palahniuk

To, jakým způsobem se události v knize zvrhly, jsem rozhodně nečekal. Odstavec popisující příšernost jedné postavy je jedna z nejlepších věcí, co Chuck vyplodil.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nádherný.

13.06.2019 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes je můj nový oblíbený superhrdina.

22.04.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

"Žádný zisk, vše promarněno,
když co jsme získali, nás trápí jenom.
Než ničit mnohdy ničen být je lepší,
proč získat to, čím zničíme své štěstí."

01.04.2019 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Vlastně se mi to docela líbilo i přes počáteční skepsi. Občas na mě ale některá rádoby filosofická moudra působila příliš prvoplánově, jakoby na sílu naroubovaná do příběhu.

23.01.2019 3 z 5

Andělé zoufalství Andělé zoufalství Jack Kerouac

Těžké hodnotit tuto knihu. První část - Andělé zoufalství - nemá chybu, dle mého dokonalé. Té bych neváhal dát plné hodnocení. Ovšem pak přijde druhá část - Projít vším. Oproti první je to obrovský propad. Jak první část byla nahodilá, šílená, opravdu působila, že jen přepisoval své myšlenky, tak druhá část je jak přesný opak. Najednou se to zdá takové usměrněné, na sílu, jakoby už nevěděl co by. Kdybych měl hodnotit druhou knihu zvlášť, tak je to tak na 2*.

Jako celek to ale na mě fungovalo. Ten propad ve druhé části značí jak na tom byl v té době, kdy to psal špatně. Zoufalství. Jak líp vyjádřit zoufalství než tím, že druhá část je opravdu zoufalá? Jestliže první část je spontánní obraz jeho mysli, druhá část je trochu prvoplánová čmrkanice. Ale stále je to obraz. Posun v jeho vnímání světa. A z toho důvodu dávám celkově plné hodnocení.

13.01.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway