Den přizpůsobení

Chuck Palahniuk je prominentní americký spisovatel, jenž má na kontě patnáct románů a v USA prodal celkově přes pět milionů knih... Zároveň patří k autorům, jejichž tvorba je v češtině téměř kompletní. Nyní přichází - po několika letech - s dlouho očekávaným novým románem. Autor se opět nebojí provokovat a nadhazovat kontroverzní témata originálním způsobem. Tentokrát se pustil do neotřelé teorie o tom, že pro nejlepší možné fungovaní společnosti je nutné, aby se jednotlivé skupiny obyvatelstva držely pospolu podle své příslušnosti. Ať už jde o bílé, černé nebo homosexuály. Reorganizace společnosti je nutná proto, že v současném světě přebývá mladých mužů, kteří by jinak museli narukovat a zemřít ve válce. Přebytek mladíků bez perspektivy totiž nahrává matriarchálnímu uspořádání, což není dlouhodobě udržitelné a výhodné. Mladé muže je potřeba zaměstnat něčím pořádným, třeba převzetím vlády a přerozdělením pravomocí, dohledem nad dodržováním nových pravidel, sledováním seznamů či řezáním uší. Den přizpůsobení se blíží....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385417/den-prizpusobeni-V51-385417.jpg 3.659
Vydáno, Odeon

Adjustment Day, 2018

Kniha Den přizpůsobení

opic 12

Den způsobení.Vítejte v Rozpojených státech Émerických.Pornografie všeho (nejen) pro každého.Kdybych ji měl celou vyprávět,tak se daleko nedostanu.
Netradiční dystopie,kterou jste ještě nečetli.Kdyby něco tak to má fungovat i jako varování !!!
At už pro ty co něco od Chucka četli nebo nečetli.Je to ulítlé.Je tam spousty postav.Neustále se ty jednotlivé postavy střídají.A to velmi často.Není členěno na kapitoly.Čtenář se ztrácí,ale i spousty nachází mezi řádky.
Palahniuk prostě nemůže zklamat.Dekadentně ujeté to teda jo.Není to sice tak precizně ujeté jako Tvé překrásné já,kde to byla fakt kadence.
Nenaleznete tu ani tolik důraz na surealistické výjevy vagín na obloze vedle sluníčka a měsíčku a jiných podobných vyprděnejch výjevů pohlavních útrob meditujících nad svým údělem"co s načatým časem aneb noc je ještě mladá".
Jenže Pahniuk je kluk ušatá a mimo jiného,že za ušima fakt má a určitě nemá kebulku jenom kvůli nošení čepice.Má přehled a dostatečný.A jako bonus je na 99,9 nekorektní.Dostatek inspirace.Neustálý přísun z našeho veselého upřímného sluníčkového pošetilého koutku ve vesmíru.
Odserou to všichni.Co třeba strejda Hitler.Panoptikum genderových panáčkujících surikata.Různé ismy.Bělouši i Černouši.O strakáčích ani nemluvím.Ušatci i bezušatí.Různorodá Homo na X způsobů.Pikaču i s Rákosníčkem.Fanatici s kastama i s kamarádíčkama co jsou zrovna u moci.Jabka i Hrušky.Individuální exotická stvoření s charaktery k pohledání co nám nedaj pokoj a navíc to snáma údajně myslej dobře.
Slušnej šrumec i na Palahniuka,ale zvyknete si.U něj si vždycky zvyknete.Dost stránek na tak standartní hokej,ale berte to spíš jako metaforu a vykoukněte z okna,možná svítí sluníčko (neplatí pro noc a pro zatažené počasí,ani pro stažené závěsy či žaluzie) trocha trapnosti na závěr a tak do příště radši *** "výhledově budeme všichni štastni"
PS: Bacha na uši.Všichni si jsou rovni :)
S Chuckem bude líp,když mu pokud možno příště zase něco nového třeba vydají.Dokud se teda nedostane na nějaký index či seznam.

timelady

Tak tohle jsem na první dobrou nedala. Zamotala jsem se v ději, ztratila nit a začala přemýšlet, jestli jsem stihla kocourovi vykydat záchod. Kocourův záchod úspěšně vykydán, kniha na dva týdny odložena stranou na hromádku "v nejbližší době musím uklidit". Zpětně se trochu stydím, že jsem kocourovi bobky upřednostnila před dílem tak kontroverzního autora, jako je právě Palahniuk. My man! Satirický, surový, syrový a všechny další přídavný jména začínají na písmeno S, který si lze s Chuckem spojit. Moje literární choutky ovlivněný Freudem a zanedbanou výchovou jsou nadmíru uspokojeny. A kocour se svým záchodem taktéž.

Maruspulpanu
19.12.2019

Ja si u tyhle knižky odpočinula

Dolina
25.11.2019

To, jakým způsobem se události v knize zvrhly, jsem rozhodně nečekal. Odstavec popisující příšernost jedné postavy je jedna z nejlepších věcí, co Chuck vyplodil.

Tilikum
19.10.2019

Vůbec jsem se nedokázal začíst. Nudně podaná satira, kterou jako středočech dokážu jen těžko ocenit. V Americe možná měla úspěch, ale tady vyznívá naprázdno. Příliš postav, které nemají žádnou hloubku, charaktery na jedno brdo, nezáživné. Fakt jsem se snažil to dočíst, ale než jsem knihu dorazil, přečetl jsem další dvě, a to asi mluví samo o sobě.

Anette99
18.10.2019

Jooo.. Tak tohle, to byla slušná jízda. Moje druhá kniha od Palahniuka. A stejně, jako Klub rváčů, mě naprosto dostala. Ironie, satira, zvrhlosti, syrovost, dystopie, zklamaní mladí muži, kteří hledají moc, pocit zastodiučinění... Miluju tyhle autorovy typické znaky a prostředky. Doma už na mě čekají další dvě jeho knihy, ale mezitim to chce přečíst něco jinýho, přeci jen, tohle neni lehká četba.

MíšaS.
01.08.2019

Námět je velmi zajímavý, ale kniha se mi četla špatně. Dočetla jsem do půlky a pak jsem se tři dny přemlouvala, abych jí dočetla. No, dočetla, ale nějak to ve mě nic nezanechalo.

Pozde
24.07.2019

Hodnotit tuto knížku není vůbec jednoduché. Je v ní tolik rovin, že by každá zasloužila odstavec, a to minimálně. Tak snad jen pár postřehů...
1. Nás cimrmanology určitě potěšil fakt, že ústřední Talbottův "manifest" vzniká stejně jako Cimrmanova hra "Přetržené dítě" - každý znalý mistrova díla ví, k jakým omylům došlo tím, že svoji hru diktoval nepříliš vzdělanému výminkáři Padevětovi - jeho románovým protějškem je samozřejmě příliš sjetý a frustrovaný Walter. To, že nám Chuck potom jenom podsune, která všechna stěžejní díla lidské historie takto asi vznikla - no comment :o)))).
2. Chuck má neskutečný záběr - jeho znalosti a vědomosti jsou snad bez hranic. Musela jsem hledat některá jména a odkazy, aby mi to dávalo větší smysl. Některé byly opravdu zajímavé (třeba to, že Ludwig Wittgenstein opravdu chodil do stejné školy v Linzi jako Adolf Hitler, byť jsa o šest dnů mladší, chodil o dvě třídy výše - tedy Ludwig; taky jsem nevěděla, že jeho (Ludwigova) maminka byla dcerou českého Žida, který vlastnil jakýsi podnik na výrobu oceli blízko Prahy a dokonce ho po své dceři Leopoldině pojmenoval - jen zkráceně jejím domáckým jménem Poldi. A dalo by se pokračovat. Některé věty a zmínky jsou spíše skryté hypertextové odkazy, když se tedy čtenáři chce.
3. Opravdu byl Mendel homosexuál a křížil hrách, protože mu nic jiného než věda nezbývalo?
4. Chuck se, myslím, neopakuje, ale cituje se a odkazuje sám na sebe! Čímž sebe sama staví vedle Plathové, Steinbecka, Bradburyho a mnoha dalších. To chce drzost a ta mu věru nechybí.
5. To, jak to natřel současným politikům - slušná práce!
Suma sumárum - rozhodně to není ucelený rádoby líbivý příběh. Je to víc. Mnohem víc :o)))

Mistr a Markétka
Mistr a Markétka