dobroslav9182 dobroslav9182 komentáře u knih

Zámek naděje Zámek naděje Jiří Kulhánek

Naprosto na rovinu přiznávám, že nehodnotím knihu, ale Kulhánkovu povídku (knihu jsem bohužel nečetl). Smrt je nejlepší lékař se nese v duchu těch nejlepších bezskrupulózních věcí od Kulhánka, kde ani dětský život není svatý. Pro nikoho.

11.01.2015 4 z 5

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Snad žádná slabá povídka. Za mě osobně vede Tak tedy Heil Hitler, ty svině odehrávající se (jak už název napovídá) během WW II v koncentračním táboře. Na druhém místě se drží postapokalyptický Instat o světě, kde není čas na dětské radovánky (a proto buďme rádi za předvařený čaj z kohoutku a instantní polívku a...) a o třetí místo se dělí lehce psychedelické duo Reportáž psaná ve svěrací kazajce a Spojeni v Bohu (část, ve které se Bůh pokouší spáchat sebevraždu na hajzlíku v blázinci je super :-D ).

11.01.2015 5 z 5

Povídky Povídky Jiří Kulhánek

Hlavně za první příběh/povídku, ve které se představuje Patejl :-) Víceméně. Sice se tady jmenuje ješte Jolyjon Dee, ale jinak je to naprosto jasné. Policajti jsou správní parchanti, takže jim tu přesdržku, co dostanou vlastně přejete. Druhá povídka Trojúhelník je... no jiná, než ostatní mistrova tvorba. Pointa je opravdu trolling na čtenáře :-) A to minivydání bylo naprosto ideální na čtení "pod lavicí" :-D

11.01.2015 4 z 5

Soustrojí smrti Soustrojí smrti Warren Ellis

Krimitriller z pera komiksového mága. Warren Ellis (známý díky sérii Transmetropolitan) je pisálkem všestranným - blog, noviny, scénáře (komiksové, videoherní) a nakonec beletrie. Soustrojí smrti vypráví o pátrání detektiva Johna Tallowa po tajemném vrahovi, který má na kontě přes dvě stě nevyřešených úmrtí. Každou vraždu provedl jinou zbraní a každou zbraň si ponechal. Tallow nemá čas, nemá přízeň nadřízených, ale má odhodlání a k ruce dva magory od zásahovky. Otázkou je, jestli je tahle kombinace dostačující...

Krkavci Krkavci George Dawes Green

Dobře napsaný a čtivý průměr :-/

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Po Stronciu přichází zlepšení. Vrací se i staří známí z Nočního klubu a také české luhy a háje, které Kulhánkově tvorbě vždycky přidávaly jisté "vlastenecké" kouzlo. Takový trochu trolling od autora je fakt, že se na knihu čekalo pět let a hned na první straně se píše "Napsáno v Praze 1.11. 2007 až 29.11. 2007".
P.S.: Tak, teď, když už nás vzal na pekelnou exkurzi Kulhánek i Kopřiva, zbývá ještě Žamboch.

10.01.2015

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Asi nejslabší kniha od Kulhánka kterou jsem četl (ale pořád to neznamená, že jde o špatnou knihu). Hlavní hrdina je až příliš nezničitelný (viz. plovoucí hlava) což je mu paradoxně na škodu. Nejlepší část celé knihy je úvod v Luxoru. Kdyby se takhle jelo celou knihu, šlo by o nejlepšího Kulhánka ever :-)

10.01.2015 3 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Depresivní a temný příběh, který zvládá budovat atmosféru i bez "sci-fi neonů" použitých ve filmu s Arniem. Jak film, tak kniha jsou zábavné, ale obojí jinak. A kniha stoprocentně vede :-)

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Cesta krve pokračuje. hlavní hrdina se změnil nejen fyzicky, ale hlavně i psychicky. Větší prostor dostane i Ten Druhý a, nečekaně, poteče hodně krve. Tolik krve, že by se v ní ti parchanti mohli klidně utopit.

7. příručka mladých svišťů 7. příručka mladých svišťů Walt Disney

Parádní knížka, která se mnou prošla téměř celý dolní stupeň základní školy a pokaždé jsem v ní našel něco nového, zajímavého, či vtipného. Pro děti ideální hlavně díky celé té Kačerovské bandě (dokonce i Rafani si tam ukradli kousek).

10.01.2015 4 z 5

Jak jinak, než plným počtem hodnotit jednu z nejlepších pohádkových knih všech dob? Své kouzlo příběh neztrácí ani po 78-mi letech od prvního vydání a neztratí snad nikdy. dobrodružství malého Bilba Pytlíka, jeho třinácti druhů a čaroděje Gandalfa by mělo být součástí snad každé pořádné knihovny :-)

Za pár prstenů Za pár prstenů Henry N. Beard

O něco slabší, než česká parodie na Hobita (Rabit aneb cesta někam a zase zpátky ), ovšem vzhledem k době vzniku jde o docela nadčasové parodické dílo (ve smyslu - vtipy budou vtipné i za dvacet let). Docela bych bral požít při čtení to, co autoři při psaní :-D

10.01.2015 3 z 5

Rabit aneb cesta někam a zase zpátky Rabit aneb cesta někam a zase zpátky Petr Kotol

Je tomu již drahně let, co se mi dostala tahle "kniha" do ruky, ale pamatuju si, že mě zaujala natolik, že jsem si ji rozhodl přepsat na psacím stroji :-D Humor sic hruboztrnný, ale účinný a rozhodně lepší, než Za pár prstenů :-) Pokud někde seženete, neváhejte. rozhodně ale nečekejte humor Pratchettovského ražení, to spíše něco ve stylu Pilipiukova Jakuba Vandrovce :-)

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Inu jsem sice teprve v polovině, ale už teď potřebuju vyventilovat své nadšení z této knihy. Je prostě perfektní :-D
P.S.: Část komentáře Dámy s hranostajem "Feminismus mě moc nebere..." je poměrně úsměvná. Pokud Dámu feminismus moc nebere, tak by asi měla zůstat sedět doma s dětmi, zapomenout na volební právo a jakýkoliv kariérní postup v práci. Vlastně celkově na práci, manžel se určitě postará ;-)
EDIT: Dočteno, sečteno a podtrženo - perfektní kniha, která nejen dokáže pobavit, ale také jsem si z ní odnesl i spoustu informací, které mi snad pomůžou být když už ne lepším člověkem, tak rozhodně lepším mužem :-) Doporučuju všem :-)

Carpe Diem - Reedice Carpe Diem - Reedice Robert Fabian

Jak jinak než plnou palbou hodnotit sebrané vydání dvoudílné série Carpe Diem? Nejlepší česká military science fiction ever!!!

Carpe Diem II Carpe Diem II Robert Fabian

Druhý díl (původně dvoudílné) série Carpe diem, kterému předchází Carpe diem I (obě knihy vyšly v jednom svazku v roce 2012 doplněné bonusovými povídkami) a posléze rozšířeno o knihy Semper Fi a Dies Irae. Ve stejném světě se odehrávají i knihy Planeta mezi dvěma slunci, Hvězda - 01 a Hvězda - 02.

Carpe Diem I. Carpe Diem I. Robert Fabian

První díl (původně dvoudílné) série Carpe diem, na kterou navazuje Carpe diem II (obě knihy vyšly v jednom svazku v roce 2012 doplněné bonusovými povídkami) a posléze rozšířeno o knihy Semper Fi a Dies Irae. Ve stejném světě se odehrávají i knihy Planeta mezi dvěma slunci, Hvězda - 01 a Hvězda - 02 a Mariňáci.

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Pro mě dokonalost sama, kterou překonalo snad jen Carpe Diem. Fabián rozhodně ví, o čem píše (hlavně co se týče vojenské techniky - jak taky jinak, když je bývalý voják), jeho postavy jsou každá snadno rozeznatelná a zapamatovatelná. Akce strhující, napětí nervydrásající. Dokonalá military sci-fi a perfektní pocta Cameronovým Vetřelcům. Smekám, mistře.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

První Zeměplošská kniha série. Mistr Pratchett nám v ní představuje nejnešikovnějšího čaroděje na světě Mrakoplaše. Chudák, kterého chce každou chvíli něco sežrat, obětovat či jinak ukončit jeho existenci. Jenže nějakým záhadným způsobem Mrakoplaš vždy uniká. A to tak moc, až si z něj Smrť udělal své osobní hobby. Mrakoplašovi sídlí v hlavě jedno z osmi velkých zaklínadel (které na Zeměploše zanechal Stvořitel), jenž je tak mocné, že se ho všechny ostatní kouzla bojí, a aby toho nebylo málo, je navíc řízením patricije spjat s osudem prvního Zeměplošského turisty. Říkáte si, že horší to už být nemůže? Tak to se pěkně pletete. Co si obzvláště zaslouží vychválit do nebes je (původně) amatérský překlad páně Kantůrka, který, ač je někdy faktograficky nepřesný (nikdy tak aby to kazilo dojem ze čtení, či bylo knize na škodu), je geniální, co se týče hraní se slovíčky (mým oblíbeným příkladem je jméno Karotky Rudykoplassona, který se v originále jmenuje suše Karot Ironfoundersson). Troufám si tvrdit, že s kterýmkoliv jiným překladatelem by české vydání Mistrových knih přišlo minimálně o 25% humoru.

09.01.2015 4 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Noční Hlídka je moje druhá nejoblíbenější Zeměplošná kniha (celkově mám asi knihy s Hlídkou nejradši). Sir kapitán Samuel Elánius se díky magickému nedopatření dostane do své vlastní minulosti, kde musí nejenom vychovat z malého Sama budoucího kapitána, ale také dopadnout šíleného vraha a přivést ho před spravedlnost (v tom správném čase). Perfektně napsaný příběh, kde by se atmosféra dala krájet. A ve chvíli, kdy se začíná blížit vzpoura je kniha nejdokonalejší. Stejně jako sir Samuel Elánius je prfektní policajt a (sir) Jan Kantůrek skvělý překladatel, je sir Terry Pratchett jeden z nejlepších spisovatelů.