devildeny devildeny komentáře u knih

LSD - Výzkum a klinická praxe za železnou oponou LSD - Výzkum a klinická praxe za železnou oponou Milan Hausner

Tato kniha otevírá jiný pohled na látku LSD, a to jako na lék, nikoliv jako na drogu, jak je dnes především vnímána. Bylo smutné číst, jak chyby rodičů v raném věku dítěte, dokážou zpackat celý jeho následný život. Oceňuji práci Dr. Hausnera a jeho spolupracovníků. Nemocný člověk se díky psycholitické léčbě mohl dostat až k samému jádru problému, do nevědomí, a díky tomu dříve mnoho duševně narušených lidí následně vedlo normální život. Po zrušení tohoto oddělení na klinice v Sadské v 74´(samozřejmě z politických důvodů) museli tito doktoři i pacienti, kterým léčba prokazatelně pomáhala, cítit naprostou bezmoc. Dnešní pohled na věc se pomalu zase začíná měnit, ale bude to ještě běh na dlouhou trať. Do té doby do sebe budou lidé s psychickými problémy cpát neuroleptika-antidepresiva, které mozek utlumí, aby se problém vůbec nemusel řešit.

24.08.2018 5 z 5

Lidé, kteří mě znali Lidé, kteří mě znali Kim Hooper

Na debut vážně dobře napsané a čtivé. Více mě bavila časová linie z minulosti, protože tam se opravdu děly věci a asi i proto, že v časové linii ze současnosti bylo takové nepříjemné téma. Hlavní postavě jsem nezáviděla ani minulost, ani budoucnost a ani jsem ji za její rozhodnutí neodsuzovala. Knihu jsem četla v poněkud těžkém období, takže mi dá se říci pomohla k pochopení, že v životě se stávají věci se kterými člověk nepočítá a se kterými se nějak musí vypořádat. Pokud nebude pokračování, představovala bych si trochu jiný konec.

31.07.2018 4 z 5

Ukradené modlitby Ukradené modlitby Jennifer Clement

Je pravda, že mi trochu vadilo, že v knize vůbec nebyla označena přímá řeč. Jinak mě příběh vážně bavil a šokoval. Vždy obdivuji, když se někdo nebojí ukázat na zásadní problémy ve společnosti, a že jich v Mexiku tedy je. Bylo mi těch dívek upřímně líto.

12.07.2018 4 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Přečetla jsem na základě shlédnutého filmu, jehož námět o části života ve lži mě zaujal. Sice jsem už za cílovkou, ale občas neuškodí si přečíst o prvních láskách a zavzpomínat si. Byla to taková příjemná jednohubka.

09.07.2018 3 z 5

Válka hluku Válka hluku Patrick Ness

Jelikož jsem prvnímu dílu dala 4 hvězdy, tady musím dát 3. Některé pasáže se starostou mi připadaly až zbytečné, jako by se opakovalo, což již bylo řečeno. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byl děj shrnut tak do poloviny knihy. Naopak perfektní bylo vyprávění z pohledu Sádráků, to mě v knize oslovilo nejvíce. Avšak vůbec nelituji, že jsem si tuto trilogii mohla přečíst.

25.06.2018 3 z 5

Temný ráj Temný ráj Patrick Ness

Oproti první knize už mi připadají hlavní hrdinové takoví dospělejší, již mají něco za sebou, ale určitě to nemají o nic lehčí než v první knize. Stejně jako první díl se ten druhý četl velmi dobře, i když některé pasáže nejsou vůbec příjemné, protože dost připomínají stav za 2. světové války. Nelze jinak, než se pustit do posledního dílu.

30.05.2018 5 z 5

Hlas nože Hlas nože Patrick Ness

Velmi čtivé, pořád se tam něco děje, postupné rozkrývání pravdy, všudypřítomná nejistota. Planeta, na které se děj odehrává, je dost podobná té naší, až na to, že tam chlapi a zvířata mají Hluk, je tam více měsíců a žijí tam Sádráci :) Zprvu mi lezly na nervy myšlenkové pochody Todda, ale to asi bude tím, že jsem nikdy nebyla 13-ti letý kluk. Viola a Manchee to naštěstí vyrovnali a nakonec mi jich bylo líto, jaké patálie je neustále provázejí. Zajímá mě, jak to bude dál, takže jdu na další díl.

18.05.2018 4 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Zaujal mě námět knihy, který mi připomněl film 50x a stále poprvé. Tady se ovšem nejedná o žádnou komedii,ale psychologický thriller. Bavilo mě to postupné rozkrývání pravdy,někomu to po nějaké době může připadat trochu nezáživné,ale myslím,že svůj účel to splnilo. Vždy, když jsem si myslela,že tuším jak to je,to nakonec bylo úplně jinak a závěr knihy byl opravdu překvapivý.

05.05.2018 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Upřímně obdivuji, co pan Wohlleben dělá pro ochranu životního prostředí a že toho o lesu tolik ví. Akorát si nemyslím, že toto podání bylo úplně nejšťastnější, tedy příliš mnoho informací v souvislém textu. Není to kniha ke které bych sedla a nepřestala číst, dokud by nebyl konec, protože je poměrně náročná na soustředění. Myslím, že by to vylepšily např. fotografie.

24.04.2018 3 z 5

Protože tě miluji Protože tě miluji Guillaume Musso

Bylo to moje první seznámení s tímto autorem. Překvapil mě styl, jakým byla kniha napsána, to neustále přeskakování postav a času. Ale v každé té jakoby povídce bylo řečeno vše důležité a vůbec jsem se v tom neztrácela, naopak to do sebe nakonec vše pěkně zapadlo. Dobře, musela jsem se trochu oprostit od reality, protože taková shoda náhod se asi nikdy nemůže stát, ale bylo to velmi čtivé a určitě zkusím ještě jiná díla autora.

23.04.2018 4 z 5

Návrat na Moonlight Plains Návrat na Moonlight Plains Barbara Hannay

Od knihy jsem očekávala příběh nabitý romantikou a rodinným tajemstvím, a to mi tato kniha splnila. Líbilo se mi pro mě nové prostředí Austrálie, ve kterém autorka žije a dozvěděla jsem se zajímavé informace o tom, jaký tam byl život za 2. světové války. Akorát mi trochu vadily ty chyby v překladu.

19.04.2018 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Podle mého knize nic nechybělo, poutavě psaný postapokalyptický příběh, perfektně vybarvené charaktery postav. Líbila se mi odborná stránka knihy a částečné čerpání ze skutečnosti ohledně houby Ophiocordyceps. Nevydržela jsem to a ještě před dočtením jsem zkoukla filmové zpracování, které mi oproti knize připadalo dost nedotažené a nenašla jsem v něm poselství, které jsem našla v knize.

10.04.2018 5 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Po knize jsem sáhla v knihovně spíše náhodou, neboť mě zaujal obal. Historické romány běžně nevyhledávám, ale v této knize mě způsoby té doby velmi zaujaly a předpokládám, že autorka čerpala ze skutečných informací ohledně chování, pověr a víry v oblasti Anglie v 19. století. I když pořád doufám, že ženy nebyly považovány až za tak hloupé, jak je zde uváděno :) Cca v polovině knihy se děj zvrhne v napínavou fantasy detektivku a mě se to líbilo. Jako útěk od reality super.

27.03.2018 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Vopravdu hódně syrový. Cením si toho, že Welsh čerpá z vlastních zkušeností a uvěřila jsem mu, že i taková společnost tam existuje. Až na ten pokus přeložit skotský slang, jsou ty hlášky prostě nezapomenutelné. Největší význam pro mě má povídka „Hledání vnitřního člověka“, která mě nejvíce nutila k zamyšlení. Myslím si, že napsání této knihy mělo smysl, protože odpudlivost některých povídek by mohla alespoň někomu zabránit vstoupit do začarovaného kruhu závislosti.

15.03.2018 4 z 5

Tohle bude bolet Tohle bude bolet Nikki Sixx (p)

Je vidět, že to má Nikki, oproti době v Heroinových denících, v hlavně mnohem víc srovnané. V této knize dokazuje, že je všestranný umělec, což ukazují jeho originální fotografie. Kniha měla být pravděpodobně motivační, ale bohužel mě moc neobohatila. Možná je to tím podáním, neustálým přeskakováním z jedné úvahy na druhou a bohužel ani historky z turné mi nepřipadaly ničím výjimečné, spíše jsem se nudila. Možná je to také tím, že jsem mu to už na začátku neuvěřila, protože neustále předhazuje, že krásnu vnímá jinak, než většina lidí, že co jinému připadá ošklivé nebo odlišné, vnímá on jako krásné, a přitom si za současnou manželku vybral ženu, která představuje právě tu nápadnou "reklamní" krásu, kterou v knize odsuzuje, ale samozřejmě je to jen můj názor. Zajímaly mě informace o Nikkiho vztahu s Kat Von D, kterých se mi v knize dostalo opravdu dostatečně :)

28.02.2018 3 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Knihu jsem začala číst už před rokem na základě shlédnutého filmu, kdy jsem ji nakonec odložila, protože jsem se do ní nemohla začíst. Nyní jsem se k ní vrátila a jsem za to ráda, protože právě až od druhé půlky mě začala nejvíce bavit a příběh Cheryl je opravdu obohacující. Líbilo se mi i shrnutí na konci knihy, o tom co se odehrálo po letech, což se ve filmu opravdu nedozvíte. Stojí za přečtení.

19.02.2018 4 z 5

Heroinové deníky Heroinové deníky Nikki Sixx (p)

Někdy to bylo depresivní, někdy veselé a někdy nechutné, ale asi právě o tom život rockových hvězd je. S takřka neomezeným množstvím peněz a povolných fanynek bych ani jiný styl života, než vedl Nikki i ostatní členové týmu, neočekávala. Měl jenom zatracený štěstí, že to všechno přežil a mohl se s námi podělit o tento unikátní příběh, navíc vylepšený parádními komentáři zúčastněných osob. Oceňuji i originální design knihy a vložené fotografie.

02.02.2018 5 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Nevšední náhled do jednoho neobyčejného života. V pubertě pro mě MM znamenal prototyp „božího antikristra“. Nyní po přečtení knihy ho vnímám především jako člověka z masa a kostí. Oceňuji jeho otevřenost a schopnost sdělovat celému světu své postoje, bez ohledu na zažitou morálku a „s kapkou“ obscénnosti, která lidi, i když si to někteří nepřiznávají, přitahuje, což svědčí o množství fanoušků. Jelikož příběh vypráví přímo Brian, je tak lehce uvěřitelný a velmi čtivý, i když v mnoha případech šokující, na druhou stranu je kniha plná životních mouder k zamyšlení. Jsem ráda, že v knize bylo vyvráceno mnoho obecně známých fám o MM. Str. 312 mě vážně pobavila, lze polemizovat, kdo je tady větší magor. Těším se na pokračování.

16.01.2018 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Originální, zábavné, dojemné a jako stvořené pro pejskaře. Tentokrát se povedlo i filmové zpracování, ale kniha je jako vždy lepší.

29.12.2017 5 z 5

Vykoupená Vykoupená Kristin Cast

Celou sérii jsem četla již před několika lety a nyní na ni náhodou narazila. Pamatuji si, že jsem Školou noci byla v té době úplně pohlcená. Mladší generaci milovníků fantasy mohu jen doporučit, nevylučuji, že se k ní ještě někdy vrátím :)

28.12.2017 5 z 5