Denny456 Denny456 komentáře u knih

Stručné dějiny Sovětského svazu Stručné dějiny Sovětského svazu Sheila Fitzpatrick

Za mě jednoduše a stručně. Navíc autorka není úplně zatížena evropským vnímáním Sovětského svazu, což je jistě přínosem. Je to takový vstup do těchto dějin a zvládne to každý laik.

21.03.2024 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Ve knize najdete desítky myšlenek na to jak se vytvářel současný svět z pohledu amerického profesionálního diplomata a "polopolitika". Je to samozřejmě trochu zaujaté jistým zboštěním Ameriky, ale proč ne. Nemusíte se vším souhlasit a asi ani nebudete, ale to možná autor ani nechtěl. On vypráví jak to vidí on a zároveň vám dá možnost přemítat nad opravdu velkým množstvím otázek.

07.03.2024 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Tak první knize autora "Chaloupkám" jsem dal jasný odpad. A ani po roce a půl si nemyslím, že by to nebylo zasloužené. V této knize je cítit, že autor se alespoň trochu vypsal. Pořád je to napsané velmi jednoduchou češtinou s velmi slabými dialogy. Navíc během čtení jsem si často vzpomněl na obsahově podobně zpracovaná témata v jiných knihách. Nejčastěji Zdivočelá země od Stránského, ale dobře. Stále je děj dopředu předvídatelný. Celkově se to čte trochu lépe. A co jsem ocenil už není žádná cikánka, která vám předvídá budoucnost :)

07.03.2024 2 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Ze všech třech dílů rozhodně nejslabší. Myslím, že si autor měl po napsaní sednout a sebekriticky vyškrtat tak 200 stran. Pak by kniha byla sevřená, měla jasně daný děj a hlavně nenudila. škoda. Takto musíte sem tam překlenout nudnou pasáž, která má tu 10, tu 20 strana k ději nijak nepřispívá. Jako zakončení série to bylo slabé.

25.02.2024 3 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

Sedmičku a osmičku, tedy Marlowa a Olympii jsem četl v jednom zátahu na dovče. A evidentě je jde i společně hodnotit. Rath je pořád super. Skvělý popis života v Německu. Trošku krkolomnější zápletky kriminalistické. To mi ale moc neva, protože na detektivky moc nejsem a ani si nejsem jistý, že toto pravé detektivky jsou. Proplétání historických postav a dějů je čím dál lepší. U Olympie mě začal vadit nepřekládání angličtiny. A slyšel jsem, že v dalším díle je to ještě horší.

Marlow Marlow Volker Kutscher

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Slyšel jsem na to pět chválu. No není to špatný, ale hit sézóny taky ne. Čte se to klidně a vše je tak ja má být. Tak jak se pomalu rodí kšeft s kávou, tak pomalu jde i "děj" knihy. Na konci je pak krátká povídka o tom co bylo předtím. Za mě skoro lepší.

18.02.2024 3 z 5

Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

Druhá kniha, kdy první byla pecka se hodnotí vždy hůře. Sympatické mi bylo, že zůstal svět a hrdinové byli jiní. Bylo to trochu méně zábavné něž jednička, ale jen o fous. Samozřejmě super je i obálka, protože ta původní na jedničce byla opravdu strašná.

Slavné stavby v Praze - Troji Slavné stavby v Praze - Troji kolektiv autorů

Série Slavné stavby je hodně široká a pořád bobtná. Se požděním jsem se dostal k Troji. Série je psaná pořád stejně. Krátké přehledné texty a různě kvalitní fotografie. Výběr je vždy velmi subjektivní, to asi není problém. V případě této knihy však některé texty byly hodně citově založeny. To mi trochu vadilo. Prot i nižší hodnocení.

05.02.2024 3 z 5

Třicetiletá válka: Stručná historie Třicetiletá válka: Stručná historie Jan Kilián

Stručná historie je v podstatě nová serie speciálně dělaných knih o historických úsecích. Už při husitské stručné historii jsem psal, že takhle zpracované je to super pro laiky i mírně okročilé čtanáře. A zároveň případně ladění na podrobnější historii. Stejně vyšla i Třicetiletá válka. Myslím, že to je přesně to co na trhu chybělo. Takže teď mě čeká ještě Temno. A na to se moc těším.

05.02.2024 4 z 5

1795 1795 Niklas Natt och Dag

No tak třetí a snad poslední díl je jiný, což zde píše většina. Je mnohem méně akční, i když akce a děj tam bezesporu je. Jeho zakončení mě překvapilo a zrovna nenadchlo.

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

I ve dvojce platí, co jsem psal v jedniččce: Vondruška je rozený vypravěč. Občas tam jsou nepřesnosti, ale taky to není historie, ale historický román. Za mě velmi čtivé.

Přes písek Přes písek Hugh Howey

Za mě trochu lepší než první díl. Trochu více akce a více pohledu z různých stran. Celé by to tedy sneslo nějaká lepší vyústění, ale asi přijde další díl.

Star Wars: Rozkaz 66 Star Wars: Rozkaz 66 Karen Traviss

Parádička. Star wars dle Travissové přináší jiný pohled na legendu a stojí to za to. Určitě je dobré do toho jít.

01.02.2024 5 z 5

Kód horečky Kód horečky James Dashner

Musím říct, že Rozkaz zabít mě bavil z prequelů více. Zdálo se mi to akčnější i, že se odkrývá více minulosti. Tady jsem celkem tápal v tom proč vlastně se dějí některé věci. Taky to bylo za mě výrazně méně akční.

01.02.2024 3 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Pořád vysoká kvalitka akční jízdy spojené s mimozemšťany a spoustou tělních tekutin. Ale Sněgonová byla díl předtím o chlup lepší.

Střet myslí Střet myslí Martha Wells

Marthu Wells jsem obdivoval za to, že dokáže hutný a zajímavý příběh dostat do 150 - 200 stránek. Vždy jsem říkal, že to co by jiným spisovatelům vydalo na knížku o 500 - 700 stránkách, tak ona skvěle zvládne v kratším rosahu. Tady šla jinou cestou a bohužel to vyhodnucuji jako neslabší knihu ze série. Prostě ta jednoduchost je fuč a máme stejný děj, jako v předešlých dílech akorát vycpán dvojitou vatou. Ach jo.

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Upřímně trochu slabší než první dva díly. Bábi tady má trochu jinou roli než v dalších dílech a to mě dost rušilo. I mágové a obecně svět se asi zatím začínal stylyzovat a je to dost vidět. Ale jinak pořád nadprůměr.

Příběh jednoho kmene Příběh jednoho kmene Cyril Gaja

Velmi zvláštní kniha. Zajímavý děj a krásné obrázky a obecně je grafika knihy parádní. Tohle se vážně hodně povedlo.

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Třetí díl byl zatím jednoznačně nejlepší. Mnohem víc mě to pohltilo i bavilo. Sněgonová přináší nový vítr.