denib denib komentáře u knih

Temný proud Temný proud Lincoln Child

Jsem víc než spokojená. Napínavý, dobrodružný, tajemný díl, do kterého se neplete Pendergastova minulost. Navíc mám ráda agenta Coldmoona. Začátek, kdy se najde spousta usekaných nohou, je skvostný a naláká na další čtení. A i když to je zase celkem šílený příběh, bavilo mě to. Kdyby nebylo přehnaných schopností Constance Greenové, možná kdyby vůbec nebylo Constance Greenové, bylo by to dokonalé :-)

15.11.2023 4 z 5

Mutace Mutace Robin Cook

Příběh i nápad dobrý, styl psaní velmi čtivý. Ale nemůžu pominout (a prominout), že postavy jednají dle mého dost nelogicky a nepravděpodobně. Ať už se jedná o geniální dítě nebo jeho "obyčejné" rodiče. Závěrečné scény byly dost přehnané. A když něco vnímám jako velmi nepravděpodobné, tak mě to v napětí neudrží.

15.11.2023 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Ačkoli nejsem povídkový typ, u Zaklínače mi povídky asi sedly víc. Sága je samozřejmě taky výborné čtení, ale je v ní mnohem víc prostoru pro politikaření a debatování. A o to míň místa na dobrodružství, i když ani to tam nechybí. Takže pořád hodnotím velmi dobře, ale počáteční nadšení už přece jen trochu opadlo. Nicméně doporučuji a plánuji přečíst všechny díly :-)

15.11.2023 4 z 5

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Rozdělení světa na konzumenty a reklamáky je tak výstižné, že nebýt osídlování Venuše apod., tak to snad ani není sci-fi :-) Ani se mi nechce věřit, že to bylo napsané tak dávno, přesně mi to padlo do nálady. Jakmile jsem začala číst, normálně mě ta knížka popadla, spoutala a odmítla pustit, dokud jí nedočtu...

15.11.2023 5 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Žádný krvák, brutalita, vlastně ani žádné velké napětí :-) A přesto (nebo právě proto) je to výborná detektivka. Sice mě celkem brzy napadlo, kdo je vrah, jenže jsem na to při čtení zase zapomněla, takže to na konci bylo trochu překvapení :-) Moc se mi líbilo, jak je do děje vtipně a nenásilně zakomponované vysvětlení, jak to vlastně chodí v židovské komunitě a co je prací rabína. Bez moralizování nebo hodnocení, naopak s humorem. Vážně moc dobré čtení.

02.11.2023 5 z 5

Prázdniny v pralese Prázdniny v pralese Zane Grey

(SPOILER) Pozor, spoileruju: Hezká dobrodružná knížka, kde vystupují typičtí klaďasi v podobě ochránců lesů a záporáci v podobě chlapíků najatých těžařem dřeva. Líbilo se mi dobrodružství, napětí, i to téma ochrany lesů. Jen mi vadilo, že někdo, kdo má tak moc rád přírodu, střílí medvědy a sní o předložce u postele. A to ještě v situaci, kdy je jeho přítel v zajetí.

02.11.2023 3 z 5

Pohřešovaná Pohřešovaná Chris Mooney

Velmi čtivě napsaná detektivka, i když občas jsem musela přemýšlet, která postava je která. Žádné dílo, co by mělo vejít do dějin, ale to snad ani nikdo neočekává :-) Jen tak na relaxaci u čtení je to fajn, rozhodně nechybí napětí. Jen trochu nepravděpodobné (alespoň doufám) a konec už úplně mimo realitu.

02.11.2023 4 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Kniha mi moc nesedla, i když jí nemohu vlastně vytknout nic konkrétního. Kniha nemusí být dlouhá, pokud autor umí vystihnout vše podstatné na malém prostoru. To tato autorka nejspíš umí. Ale přece jen mi to připadalo trochu moc jako z rychlíku, nestihla jsem si příběh prožít. Oceňuji formu svědectví, která tomu dodává punc opravdovosti. Zároveň ale postavy tak nějak odosobňuje. Prostě mám rozporuplné pocity.

30.10.2023 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tak jo, musím jít s pravdou ven. Do knihách o zaklínači jsem se prostě zamilovala. A do Geralta tak trochu taky :-) Už dlouho se mi nestalo, že bych chtěla přečíst snad celou sérii najednou. Je to nesmírně poutavé, čtivé a velmi dobře napsané - někdy s humorem, někdy s napětím. Celý ten svět je zajímavý a plný zajímavých tvorů. Postavy jsou tak lidské... i v případě, že o lidi nejde :-) Některé mě baví, jiné nemám ráda. Prostě to opravdu prožívám a tak to má být.

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Proč já s touto knížkou tak otálela? Je naprosto luxusní. Někdy se mi stane, že se v knihách o cestování časem trochu ztrácím. V těch, kde se sáhodlouze vysvětluje princip. Ale tady? Tady mě bavilo každé slovo a žádný nudný výklad se nekonal a ani nechyběl. Bylo to zábavné, napínavé, čtivé... prostě takhle má pro mě vypadat dobré sci-fi. Těch pět hvězdiček je skoro málo :-)

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Už vyšlo celkem dost knih o tom, jak vidí svět člověk s autismem. Na tomto příběhu je úžasné, že zobrazuje život s autistou z pohledu jeho blízkých, kteří se o něj starají. A především z pohledu sestry, jejíž dětství vlastně muselo ustoupit do pozadí. Zasloužila by metál. Je to kniha nádherná, ale i strašlivá. A rozhodně stojí za přečtení.

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Troufám si říct, že to je vlastně klasické dílo paní Klevisové - jako vždy poutavé, jako vždy zajímavé, jako vždy z příjemného prostředí, jako vždy s Josefem Bergmanem, jako vždy s vraždou.... Těch "jako vždy" je tu opravdu hodně. A přesto z knihy necítím opakování a pořád mě to nenudí. Je to prostě jako vždy výborné.

Spirála Spirála Džundži Itó

Vyloženě jsem to zhltla :-) Je to nápadité, neotřelé, vzbuzovalo to ve mně zvědavost. I kresba mě zaujala. Je to pro mě už druhá kniha autora a nebojím se, že bych nesáhla po další :-) Jen mě trochu zklamalo, že to ve mně nenavodilo strach ani moc velké napětí jako opravdu dobré horory. To spíš jakýsi pocit bezvýchodnosti. V tomhle ohledu byly balonky oběšenců pro mě lepší. A navíc nejsem moc spokojená se závěrečným vysvětlením, které mi vlastně jako žádné vysvětlení nepřipadá. I tak ale musím hodnotit nadprůměrně :-)

30.10.2023 4 z 5

Smrt v bazénu Smrt v bazénu Ross Macdonald

Stará dobrá drsná škola. Četlo se to dobře, hodně mi to připomínalo R. Chandlera. Taky mě to pobavilo a místy překvapilo, ale taky na to zřejmě brzy zapomenu. Fajn čtení pro oddych.

30.10.2023 3 z 5

Hrabě Monte Cristo III (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo III (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Napíšu komentář ke všem třem svazkům najednou, protože hodnotit je zvlášť mi moc nejde. A koukám, že půjdu proti proudu. Vlastně bych potřebovala dát hodnocení dvě - jedno výborné za námět, příběh a fantazii autora. A jedno špatné za to, jak to je poskládané a napsané. Bavila mě vlastně jen část z vězení a slavný útěk. U toho jsem si říkala, že to je super kniha. Jenže to byl jen začátek a co zbytek? Ten je pro mě nudný, zdlouhavý a nevím, asi melodramatický. U některých částí jsem si říkala, že vlastně nevím, proč v té knize jsou. Částečně to je určitě dobou, která podobný styl psaní vyžadovala. Ale takový Hugo nebo Zola zvládli výborně psát i bez přehnaného patosu. A teď mě prosím neukamenujte všichni ti, co si myslí, že klasika se musí líbit :-)

03.10.2023 2 z 5

100 mozkocvičných hádanek 100 mozkocvičných hádanek Rob Eastaway

Oceňuji rozmanitost hádanek. U každé je potřeba myslet trochu jiným způsobem a někdy i celkem nekonvenčním, což mě dost bavilo. Některé jsou lehčí, některé těžší. Také řešení je vždycky důkladně vysvětlené, takže není problém ho pochopit. Vadilo mi ale, že ne všechny hádanky jsou podle mě jednoznačně zadané. Občas jsem si prostě zadání mohla vyložit různě, což by nemělo být.

25.09.2023 3 z 5

Rok s ježky Rok s ježky Friedrich W. Stöcker

Nečekala jsem, že to bude tak stručná kniha, kde se toho o ježcích dozvím tak málo. Na druhou stranu je to dětská kniha, pro opravdu malé čtenáře, psaná jako příběh, tak to nemůže být ježčí encyklopedie :-) Obsahuje hezké fotky. A alespoň teď vím, že ježek má cca 6 000 bodlin :-)

22.09.2023 3 z 5

Ptáci - Rozpoznejte snadno 100 druhů ptáků Ptáci - Rozpoznejte snadno 100 druhů ptáků Felix Weiβ

Ilustrace v této knize jsou skvělé. Velmi oceňuji, že u každého ptáka jsou zobrazené různé podoby - sameček, samička, mladý jedinec, svatební šat. U obrázků je upozorněno, podle čeho ptáka poznat. Trochu mě mrzí, že to jsou nejčastější ptáci Evropy a ne jen Čech, ale s tím musí čtenář počítat předem :-) Co mě mrzí víc, je, že se toho o ptácích moc nedozvím. Ke každému ptáku je napsaná nějaká zajímavost (třeba že sojka unese ve voleti a zobáku až 12 žaludů najednou!!!), ale kromě té vybrané zajímavosti, se nedozvím skoro nic. Taky bych uvítala, kdyby u ptáka byly uvedeny jiné druhy, se kterými si ho můžu splést a podle čeho si je nespletu. Když jsem se dostala k UHP (univerzální hnědý pták :-)), měla jsem pocit, že je snad na několika stránkách nakreslený prostě jeden a ten samý a nedopátrala jsem se na obrázcích ničeho, podle čeho je rozeznám. A nebylo zde napsáno nic jako "nemáte oční vadu, opravdu jsou skoro stejní" :-) Přečetla jsem knihu ráda, pro základní orientaci je to dobré, ale pro zvídavé čtenáře je třeba podrobnější kniha.

22.09.2023 3 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Nevím, jak je možné, že jsem dědu Pettsona dosud neznala. Nedokážu posoudit, jak se to líbí dětem, ale mně se to líbilo opravdu hodně. Bylo to takové milé čtení. Žádné vztahové problémy, žádní zlí lidé... Takový celkem jednoduchý, ale přitom propracovaný a kouzelný příběh. Úplně mě pohladilo na duši, jak moc má děda Pettson kocoura Fiškuse rád. A Fiškusův pohled na svět mě pobavil. Také ilustrace jsou velmi povedené. Se zklamáním zjišťuji, že v knihovně nemají všechny díly. Já si je snad budu muset koupit :-)))

22.09.2023 5 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

To teda byla parádní jízda. Dostaly mě originální nápady, bezbřehá fantazie, skvělá kresba, některé detaily příběhů... Děsivá atmosféra z knížky přímo odkapávala. Samozřejmě jsou některé povídky lepší a některé horší. Ale všechny jsou dobré. Po přečtení jsem si prostě musela objednat další knihu autora... :-)

18.09.2023 5 z 5