Dela111 Dela111 komentáře u knih

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Zbigniew Czendlik je velmi pravděpodobně nejznámější římskokatolický kněz u nás. V této knize poutavě vypráví o svém dětství na tradičním polském venkově, popisuje svoji cestu ke kněžství, co způsobilo, že je mediálně známý a také své názory na církev, celibát, současnou společnost a mnohé další.
Na kněze má celou řadu svérázných názorů, ovšem většinou jsou sympatické, často vtipné. Správné kázání by podle něj mělo být jako minisukně "krátké, přiléhavé a něco krásného by mělo skrývat". Na dveřích ložnice prý má napsáno: "Budit jen v případě požáru nebo zrušení celibátu."
Poslechem této knihy jsem si zpříjemnila předvánoční domácí práce. Jsou věci kolem církve i některé jiné, na kterých se s panem farářem neshodnu, také mi připadal v pár pasážích docela dost kritický vůči ženám, byť je jinak má rád, a ne vždy má pravdu. Nebudu to zde však pitvat a vypisovat své výhrady.
On sám na mě udělal svým povídáním dojem velmi empatického a citlivého člověka se srdcem otevřeným pro potřeby druhých. Také s ním souhlasím v tom, že osobnost symbolizují takové věci jako laskavost, trpělivost a velkorysost.
Rozhovor přináší podnětné povídání, občas vtipné, občas i pohlazení po duši, doporučuji.

22.12.2022 4 z 5

Nejkrásnější čas v roce Nejkrásnější čas v roce Joanna Bolouri

Po této knize jsem sáhla kvůli vánočnímu období, ve kterém se příběh odehrává a tohle mi sedlo, výborně jsem se pobavila.
Příběh je plný vánoční a rodinné atmosféry, je tu spousta vtipných hlášek a trapasů, které mě rozesmály. Rodina Emily je sice trochu praštěná, ale zároveň je to rodina, která drží při sobě a mají se skutečně rádi a právě v tom nejkrásnějším čase v roce, o Vánocích, si člověk uvědomí, že to je nejdůležitější.
Knihu nedoporučuji čtenářkám, které jsou citlivé na jadrnější výrazy, Emily je totiž používá. Mně to nevadí, hlavní hrdinka je prostě taková, patří to k ní. Pro mne je takový vtipný příběh lepší než nějaká přeslazená ukňouraná lovestory.
Nic ve zlém, ale vzhledem k té hromadě stížností tady na vulgární výrazy, víte, že slova obsahující uprostřed "r" odbourávají stres? ;-) To je vtip, opravdu se nechci nikoho dotknout :-).
Za mne je Nejkrásnější čas v roce pohodové odpočinkové počtení :-)

18.12.2022 4 z 5

Tři kříže Tři kříže Antonín Mazáč

Zdařilá obálka této knihy působí hororově a navozuje tajemnou atmosféru více než příběh samotný. Napsaný je velmi chytlavě a námět je originální, ale bát se u tohoto hororu nebudete. Rozhodně ale oceňuji nečekané zvraty a děj, který byl drsnější než jsem čekala. Hlavní hrdina dostává jednu ránu za druhou a zažívá samé krušné chvíle. Závěr byl vygradovaný, ale působil na mne tak nějak jednoduše.
Příběh se čte jedním dechem a mě bavil, ale čtenáře, kteří mají v žánru horor hodně načteno (což já nemám), asi toto tak úplně neuspokojí.

16.12.2022 4 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Jak říká sám autor, neměl v úmyslu napsat techno-thriller, ale napínavý psychologický román, což se mu docela podařilo. Námět knihy je originální tím, že hlavní postava je umělá bytost, která je tak dokonalou kopií manželky svého tvůrce, že mimo vzhled má i některé její vzpomínky. Abbie se před pěti lety ztratila a dodnes není jasné, co se s ní stalo.
Příběh je vyprávěný ve dvou časových linkách. Minulost popisuje začátek vztahu Abbie a Tima, v současnosti, která je napsaná v méně časté du-formě, se umělá Abbie snaží dopátrat, co se před pěti lety vlastně stalo. Přestože, nebo možná právě proto, že to celé působí jako šíleně ujeté, se to čte jedním dechem.
Bohužel závěr byl za mě slabší, rozuzlení toho, co se stalo v minulosti a co se děje v současnosti, mě zklamalo. Něco podobného jsem čekala, takže žádné překvapení a působilo to na mě trochu hloupě a překombinovaně a hodně uspěchaně.
Během četby bych hodnotila 4*, to mě ještě bavilo, ale pointa mé hodnocení snížila na 3*.

13.12.2022 3 z 5

Robert a Arabella Robert a Arabella Kathleen Winsor

Knihu jsem četla velmi dávno, připomněl mi ji komentář alef, s jejímž hodnocením se ztotožňuji. Je to nejen v podstatě pornografie, ale především děsná blbost. Děj i literární styl připomíná počin náctiletého mladíka, který se bavil sepisováním tohoto "dílka".
Knihu jsem tehdy koupila kvůli autorce Věčné Ambry a čekala něco podobného. No nestačila jsem se divit :-o. Je zvláštní, jak rozdílnou kvalitu mohou někdy mít příběhy napsané jedním autorem. Tohle šlo hned z domu.
Odpad u knih běžně nedávám, tady je to vlastně teprve podruhé, ale toto "dílko" si jej právem zaslouží.

13.12.2022 odpad!

Nerez Nerez Marek Epstein

Skvělé poutavě napsané povídky, všechny hned zaujmou. Není tu žádný spojující prvek, každý příběh má jiný námět.
Těžko vybrat nejlepší povídku, ale nejvíce mne pobavila Kuna, pravda, tomu se může smát jen ten, kdo to nezažil :-). Z těch dramatičtějších na mne nejvíce zapůsobila Zbraň. Toto je skutečně téměř neřešitelná situace a konec, který autor zvolil, je hodně reálný.
Tato povídková sbírka si zaslouží doporučení.

09.12.2022 5 z 5

Tichošlap Tichošlap Sylva Lauerová

Pět životních příběhů spojuje postava Tichošlapa. Vypadá jako bezdomovec, je ošklivý, zapáchá, nemluví, přespává s tichým souhlasem majitelky v přízemním kumbálu jednoho bytového domu a jinak neustále chodí a něco hledá. Nejčastěji se pohybuje v metru, kde je spousta lidí na malém prostoru a každý si s sebou vláčí své starosti i radosti, pocity strachu i lásky, spoustu emocí. Když zkříží pohled s Tichošlapem, dojde u některých z nich v nejbližší době k dramatickým životním změnám. Pointa příběhu je velmi překvapivá.
Tichošlap je poutavě napsaný lehce mysteriózní příběh s převážně ponurou a temnou atmosférou. Mě takové příběhy většinou zaujmou, nepotřebuji vždy naprosto jednoznačné a logické vysvětlení, spíše oceňuji, když na mě kniha nějak zapůsobí, když je nad čím se zamyslet a obojího se mi tady dostalo. Na tento příběh přesně sedí jedno známé přísloví, ovšem prozradit ho by byl velký spoiler.
Tichošlap mě moc bavil, já jsem spokojená, za mě doporučení.

06.12.2022 5 z 5

Mrazivé tání Mrazivé tání Dana Stabenow

(SPOILER) Na Aljašce končí zima, nastává tání a s ním přichází "kopec srandy" jako například havárie letadel, proudové motory padají z nebe, medvědi grizzly útočí na lidi, v tajícím sněhu se najde uleželé tělo, manželka střílí na manžela, střelbou si vlastně vyřizuje účty kdekdo a lidé se celkově chovají jako pošahaní.
V tomto díle si Kate skutečně užije - mimo rozbitého domova a několika setkání s medvědem řeší sousedské, manželské i mezigenerační rodinné rozepře, je nucena za babičku převzít otěže rozhodování v rezervaci a k tomu navíc nakonec zjistit, že tragické nehody vůbec nemusí být nehodami...
Skvělý díl, jen to dlouho připomíná o trochu více humorný román než detektivku. Ona je to vůbec série vhodná spíše pro obdivovatele Aljašky než pro čtenáře krimi. Já vyhledávám obojí, takže jsem si tento díl opět maximálně užila :-).

03.12.2022 5 z 5

Nedokončený rukopis Nedokončený rukopis Franck Thilliez

Toto je taková kniha v knize. Pachatel z minulého autorova thrilleru Černá smrt napsal knihu a tou je právě Nedokončený rukopis. Jde o spletitý, komplikovaný případ, děj je napínavý a o zvraty rozhodně není nouze. Zvláštní tady je, že rozuzlení v této knize dopsal syn autora (pachatele), neboť, jak název napovídá, rukopis nebyl dokončený. Ve skutečnosti dokončený byl, ale našel se později a původní závěr je uvedený v thrilleru Černá smrt. Oba závěry jsou v jistém smyslu podobné, ale v této knize je něco ponecháno na čtenářově fantazii. Naprosto jednoznačné rozuzlení je přidáno na konci minulé knihy Černá smrt.
Já sama z takového propojování knih nejsem zrovna nadšená a tipuji, že díky tomu bude tady i nižší hodnocení, ale Franck Thilliez je mistr svého žánru, takže oba thrillery jsou vynikající a za přečtení stojí.

28.11.2022 5 z 5

Pohádky z jedné i druhé nádrže Pohádky z jedné i druhé nádrže Petr Čepek

Tohle povídání ze světa aut se bude líbit nejen dětem, ale užijí si jej i dospělí. Je to nápadité, vtipné, milé a pro děti se tu najde i něco k zamyšlení. Stejně jako je úžasný příběh, tak jsou moc krásné i ilustrace.
Celkově paráda, fantastický nápad lehce se inspirovat Čapkovými Povídkami.
Hezká knížečka dětem pod stromeček :-).

23.11.2022 5 z 5

Jízda na skle ochcanou strání Jízda na skle ochcanou strání Miloš Doležal

Tragikomické povídání připomínající "dobu prvních digitálek, céček, riflí dráždivého názvu wildcat a východoněmecké skupiny Puhdys". Vzpomínky na dětství v 70. a 80. letech na maloměstě jsou zde zachycené s nadhledem dospělého a absurdní situace vykreslené s inteligentním humorem.
Audiokniha je nejen výborně načtená, ale občas zazní i skladby, které příslušnou dobu přesně připomenou. Právě za toto luxusní audio, jehož poslech byl velmi příjemným zážitkem, přidávám hvězdičku, takže je to za 5*.

20.11.2022 5 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Četba tohoto příběhu přináší silný a krásný čtenářský zážitek. Čtyři vichry se spolu se Slavíkem a Velkou samotou nepochybně řadí mezi tři nejlepší knihy Kristin Hannah. Toto je příběh jedné doby a země a nezdolné lidské vůle...
Kniha obsahuje několik silných společenských námětů - zápas o přežití v době hospodářské krize v Americe, boj se suchem v jižních státech a nepředstavitelně kruté životní podmínky lidí, kteří před suchem a prašnými bouřemi utíkali, samotná migrace, které předcházelo těžké rozhodování, zda opustit domov a pro farmáře milovanou půdu, rodinné vztahy a zvláštní pozornost je tady věnována silnému poutu mezi matkou a dcerou.
Bylo úžasné sledovat postupný růst hlavní hrdinky. Elsa se z mladé dívky žijící v materiálně zajištěné rodině, která se k ní však chovala bezcitně, vypracovala v silnou nezávislou ženu, která musela sama uživit a ochránit své děti.
Tento příběh je jeden velký nekonečný zápas o přežití. Nestává se mi často, abych měla několikrát už v průběhu čtení slzy v očích... Je to mimořádně krásně napsané, tato kniha ve mně bude dlouho doznívat... Ráda doporučuji.
(Mimochodem - poznámka o Kanadě v anotaci je nesmyslná, ta se tam musela dostat nějakým omylem nebo ji tam propašoval nějaký zlomyslný šotek ;-))

17.11.2022 5 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Dle doporučení na obálce má být příběh vhodný pro čtenáře knihy Kde zpívají raci a snad i proto má barevně velmi podobnou obálku. Knihy se v určité části odehrávají ve stejném státě a hrdinové obou příběhů žijí v těžkých podmínkách, jejich každodenní snažení je vlastně bojem o holý život. Jejich osudy a děj jsou však rozdílné a kniha Kde zpívají raci je propracovanější a pro mne dějově poutavější.

Tento příběh se z největší části odehrává v pracovním táboře Vlaštovčí kopec, kde se těžila pryskyřice a právě tam se protnou osudy hlavních hrdinů. Každý z nich má svůj životní příběh, který je popsaný v první části. Druhá část na Vlaštovčím kopci je nejlepší, poslední třetí část, v níž hlavní postavy už žijí jinde, je slabší, děj je jednoduchý a už je to spíše jen lehká četba s trochou romantiky pro ženy.
Kniha se mi těžko hodnotí, má silnější i slabší momenty, zpracování je trochu nevyvážené. První a druhou část bych hodnotila na 4*, třetí část byla pro mne téměř o ničem.
Přidanou hodnotou knihy jsou zajímavé informace o těžbě a zpracování pryskyřice a popis toho, co takový "smolařský život" obnášel. Dozvíme se také, proč se Severní Karolíně říká Tar Hell State - Stát térových pat.
Vzhledem ke zpracování doporučím spíše čtenářkám romantických příběhů, těm se bude příběh líbit celý.
Za mě je hodnocení 70%.

13.11.2022 4 z 5

Celá pravda Celá pravda Cara Hunter

Zatím poslední díl série je hodně povedený. Řeší se případ sexuálního obtěžování na akademické půdě, kde velmi dlouho vůbec není jasné, jak to bylo, kdo lže a kdo mluví pravdu. Zároveň se do velkých problémů dostává sám hlavní hrdina Fawley, když je z vězení propuštěn někdo, koho pomáhal dopadnout a odsoudit. Autorka obě zápletky výborně zamotala, pořádně vyhrotila situace a udělala děj maximálně zajímavý a napínavý.
Cara Hunter má svůj vlastní, velmi osobitý styl psaní. Hodně používá přepisy z výslechů, často i komentáře na sociálních sítích a v tisku. Tentokrát zařadila podcasty jednoho pořadu, které budou hrát důležitou úlohu při objasnění Fawleyho případu.
Na závěr je opět zařazený epilog, ale ten už jen dovysvětlí to, co už čtenář z děje ví. Vypadá to, že autorka po prvních dvou dílech už upustila od toho, aby změnou v epilogu udělala ze svých hlavních hrdinů hlupáky. Za mě je to určitě krok správným směrem.
Tento díl mě bavil, neměl přehnaně pomalý rozjezd a chválím i zápletky.
90%

09.11.2022 5 z 5

Komnata ozvěn Komnata ozvěn John Boyne

Komnata ozvěn se řadí mezi nejlepší knihy, které jsem letos přečetla, určitě se dostane do mých prvních pěti top knih. Je naprosto skvělá!
Kniha s nanejvýš aktuálním námětem je napsána svižně a s velkou dávkou humoru. Mohla by to být skvělá parodie na svět sociálních sítí, ale nesmyslné situace, které se zde odehrávají, jsou vlastně realitou současnosti.
Hlavní hrdina George, slavný moderátor, má "rodinku k pohledání". Manželka Beverley je autorka milostných románů, které za ni ale píše někdo jiný, dcera Elizabeth je závislá na sociálních sítích a realizuje se pouze tam, starší syn Nelson má potíže ve společenských situacích a sebedůvěru si buduje na sezeních s psycholožkou, o mladším synovi Achillovi říkají, že je idiot a netuší, že si kreativně přivydělává vydíráním. George ani Beverley si s věrností hlavu rozhodně nelámou. Je to unikátní sbírka cvoků, ale pro čtenáře zábavných. Ke své smůle se do jejich domácnosti jistou shodou okolností dostane načas i želva.
George je celý svůj život zapřisáhlý liberál, mají jej v úctě příznivci pravice i levice, přispívá na charitu, je rasově i genderově nezaujatý a přesto mu jediný špatně pochopený tweet obrátí během chvilky život vzhůru nohama.
Autor zpracoval tu absurdní realitu dnešní doby, která je přímo hystericky zaměřená na to, aby vše bylo korektní po všech stránkách, aby se nikdo nemohl cítit dotčený, do skvělého humorně pojatého románu. Doporučuji všemi deseti!
Tady si neodpustím citát, ale je těžké něco vybrat, to je jedna perla za druhou ;-)
---
"No a máš sestru?"
"Měli jsme", odpověděl lítostivým tónem.... "Když jsme vyrůstali, ano," řekl. "Ale už ji nemáme."
"Co tím myslíš?" zeptala se Beverley. "Ona... ona zemřela? Ach, to je mi líto, Wilkesi..."
"Ne, nezemřela," zavrtěl Wilkes hlavou.
"Ona byla zrušena," řekla Elizabeth.
Beverley zamrkala. "Promiň?"
"Řekla jsem, že byla zrušena."
"Já jsem slyšela, co jsi řekla. Akorát mi to nepřipadalo jako skupina slov, která by společně umístěna v jinak rozumné větě dávala jakýkoliv smysl."
"Naše sestra byla minulý rok zrušena," vysvětloval Wilkes. "Takže jsme spolu od té doby přirozeně nemluvili. Je to smutné, ale opravdu neexistuje nic, co bychom s tím mohli udělat."
"Vaše sestra byla zrušena," řekl George, snažící se vyslovit si tu větu sám pro sebe. "Omlouvám se, ale ona je snad nějaký televizní program? Nebo vlakový jízdní řád? Nějaké předplatné?"
"Ne, je to lidská bytost. Tedy vlastně byla."
"A jak jde jen tak zrušit lidskou bytost, pokud vám nevadí, že se ptám?"
"No, stalo se to tak, že někdy ke konci loňského roku Frances tweetla cosi o Gretě Thunbergové, co způsobilo tak trochu pozdvižení."
"Té malé holce ze Švédska?" zeptala se Beverley. "Já nevím proč, ale z té jsem vždycky docela nervózní."
"Frances tweetla, že by podle jejího názoru měla Gréta být ve škole, aby tam dokončila svoje vzdělání a ne cestovat po světě a křičet na dospělé. A to bylo ono."
"To bylo co?"
"To byl důvod, proč byla zrušena," odpověděl Wilkes.
"Znamená to, že přišla o všechny svoje followery, nikdo se s ní už nebaví a považují ji za vyvrhele... Opustili ji všichni její přátelé a není vítána ve zdvořilé společnosti..." řekla Elizabeth.
"A to všechno proto, že vyjádřila svůj názor?"
"Špatný názor," opravil ji Wilkes.
(...)
"A přesně tohle děláte vy lidem, se kterými nesouhlasíte, je to tak? Včetně vaší vlastní sestry?" zeptal se George.
"Neexistuje nic, co bychom s tím mohli udělat," protestoval Wilkes. "Byla zrušena. Tak bylo rozhodnuto."
"Kdo to rozhodl?" zařval George.
"Sociální média!"
"Ach, do prdele se sociálními médii! A do prdele se všemi pitomci, kteří tráví svůj čas na sociálních sítích. I ta zatracená želva má zdravější pohled na svět než kterýkoliv z těch mizerných trollů."

06.11.2022 5 z 5

Takový hněv Takový hněv Cara Hunter

Čtvrtý díl série Inspektor Fawley má zajímavou zápletku a výborné rozuzlení. Málokdy je takové, častěji autoři volí něco jiného, přitom právě toto je bohužel reálné více než si jsme ochotni vůbec připustit. Opět jsou zařazeny komentáře na sociálních sítích a zápisy z výslechů, ale tentokrát v únosné míře. Výslechy dokonce nejen že skvěle doplňují děj, ale dokonale vykreslují povahu vyslýchaných.
První polovina je trochu pomalejší, naproti tomu v druhé, díky tomu jakým směrem se případ začne posouvat, už atmosféra houstne a děj získá na poutavosti. Rozuzlení je výborné a oceňuji, že ani tentokrát nebyl zařazen epilog, který by vše změnil.
Kdyby byl začátek svižnější, hodnotila bych plným počtem hvězdiček. I tak je to ale velmi dobré detektivní počtení.

03.11.2022 4 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Zápletka této detektivky s prvky thrilleru stojí na době, ve které se odehrává. Jde o Německo těsně před vypuknutím druhé světové války a částečně i během ní. Atmosféra nacistického Německa je mistrně vykreslená, jsou popsány jejich zvrhlé sny o tisícileté Říši, o nadřazenosti Němců, o čistotě árijské rasy, je tu spousta nacistické ideologie. Všechen ten falešný lesk a povýšenost na straně jedné a bída a strach na druhé jsou zachyceny tak dokonale a čtivě, že četba čtenáře upoutá a pohltí.
Ze tří hlavních hrdinů, vyšetřujících vraždy dam z těch nejvyšších kruhů, je povahově přijatelná jen Minna, ta je pouze alkoholička. Další dva jsou gestapák a takový malý hajzlík živící se hlavně vydíráním. Inteligence jim však nechybí. I přes jejich pochybný morální kredit, si na ně čtenář zvykne a necítí k nim odpor. Během vyšetřování se tato trojka dostane do mnoha slepých uliček, takže kniha je rozsáhlá. Rozuzlení odpovídá šílené době, ve které se děj odehrává.
Příběh je skvěle napsaný. Není jednoduché udržet pozornost čtenáře u thrilleru o 600 stranách. Při takové délce hrozí, že se děj začne táhnout a ztratí napětí. Tady autor spojil historii se zločinem tak dokonale, že se nudit nebudete, ale přesto bych to tak o sto stran zkrátila.
Nedoporučuji jen těm, kteří knihy z druhé světové války nečtou, tady je historická i detektivní linka stejně důležitá. Mnohdy jsou historické popisy dokonce výraznější než detektivní část. Ostatním samozřejmě doporučuji.
90%

01.11.2022 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Rodinná tragédie rozpitvaná až na dřeň, přesně tak, jak to Viktorie Hanišová umí, podle mě snad nejlépe z našich spisovatelek. Všechna tajemství rodiny jsou však odhalována postupně, zpočátku je vše zamlžené, nic není jasné hned. Tady se nedá čekat sluníčkový příběh, tohle je brilantně napsané rodinné drama.
V textu není vyznačena přímá řeč, ale vůbec to nevadí, na rozdíl od jiných knih si toho tady téměř nevšimnete, ona tam svým způsobem je. Navíc autorka píše krásným literárním stylem a slovo poutavost tady dostává nový silnější význam.

První část knihy je napsaná z pohledu nejmladšího člena rodiny, malého Tea. Je o jeho zvláštním dětství, o netradiční výchově, které se mu od matky dostává. Je to nic neskrývající vhled do dětské duše, do toho, jak Teo vidí svoji rodinu, do všech jeho trápení. Největší záhadou, kterou by rád rozluštil, je pro něj, kam jezdí tatínek každou neděli odpoledne. Ani jeden z rodičů mu to nechce říct.
Druhá část je z pohledu matky, především jde o vylíčení jejího neradostného dětství a toho, jak ji poznamenalo.
V poslední části bilancuje svůj život otec rodiny. Zároveň se tady celý příběh uzavírá.
Odhalení tajemství této rodiny a rozuzlení je překvapivé, tahle kniha určitě stojí za přečtení.

Celé vyprávění čtenáře strhne. Je to silný, emočně náročný příběh o tragédiích i touhách jedné rodiny, o vzájemném míjení, útěcích i sbližování, o nepochopení, mlčení, ale i o touze začít znovu.
Čtenářům silných lidských příběhů vřele doporučuji.

29.10.2022 5 z 5

Den, který nikdy nepřijde Den, který nikdy nepřijde Caimh McDonnell

Po přečtení prvního dílu jsem se na druhý moc těšila, bohužel však přišlo mírné zklamání. Tahle série mě přitáhla vynikajícím spojením detektivky s humorem, takových knih není mnoho a já je mám oblíbené a jsem šťastná, když na nějaké narazím. Oproti předchozímu dílu, který obsahoval gejzír komických situací a hlášek, je jich tady však poskrovnu, nebo jsem prostě měla příliš velká očekávání.
Z ústřední trojice postav, na jejichž interakci jsem se těšila, se jeden celou knihu pohřešuje a dva se setkají až dlouho za polovinou. Příjemným oživením byla fenka německého ovčáka Maggie, ta byla úžasná :-).
Zápletka byla vymyšlená dobře, špatné to není, ale tady, na rozdíl od prvního dílu, chápu to celkové nižší hodnocení čtenářů.
70%

27.10.2022 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Šepot z lesa obsahuje mysteriózní příběh, jehož zápletka se dotýká staroslovanské mytologie. Kniha má vynikající námět, dobře je vykresleno venkovské prostředí a zachycena stísněná atmosféra. Hlavní hrdina je sympaťák každým coulem a se svým novým psím kamarádem je to dvojka, kterou je lehké si oblíbit.
Zpočátku jsem četla s nadšením, ale už v polovině to bylo naopak. Bohužel ten příběh se neskutečně táhne, toto není dějově tak bohaté, aby kniha mohla mít téměř 500 stran, vlastně je tam minimum důležitých událostí nebo zvratů. Zato je tam spousta zbytečných popisů každodenních činností hlavního hrdiny a vůbec všeho možného.
V závěru je tempo knihy naopak příliš rychlé. Děj nabere vysoké obrátky, což se mi chvíli i líbilo, ale vzápětí přijde konec. Přestože je rozuzlení jasné, konec je hodně rychlý a působí jako useknutý.
Přečtení nelituji, námět je zajímavý a prostředí lesů a hor mám ráda, ale znovu bych to nečetla, já se místy i nudila. Scény, které by měly být hororové, se mě nijak nedotkly.
Hodnocení je někde mezi 3 a 4*, ale tady musím zaokrouhlit dolů.

24.10.2022 3 z 5