Dela111 Dela111 komentáře u knih

Modrá košile Modrá košile N. P.

Skvělé, bavila jsem se celou dobu, mnohokrát i pořádně rozesmála.
Zařazení do žánru thrillerů tady není úplně přesné. Není to ani román, tady řadový policista popisuje své běžné pracovní dny, přičemž autor údajně čerpá z vlastní zkušenosti.
Modrá košile je poutavé, svižné a také syrové počtení. Je tu spousta situačního humoru a děj, který působí absurdně i reálně zároveň.
Doporučuji, většina čtenářů se pobaví a pravděpodobně také všichni řadoví policisté. Nejsem si ovšem jistá, že se také pobaví policisté s vyšší šarží... ;-)
4,5*

12.04.2024 5 z 5

Osmany Laffita - Svlečený Osmany Laffita - Svlečený Radka Červinková

Klobouk dolů před otevřeností a upřímností s jakou Osmany vypráví svůj příběh. Nesnaží se ukazovat v lepším světle, vystupovat jen líbivě, naopak zde odkrývá i skutečnosti ze svého života, které by někteří spíše tajili.
Profese módního návrháře patří mezi ty, kde bývá časté, že dotyčný měl sklony k této činnosti velmi brzy, mnohdy od dětství a šel si rovnou za tím. Osmanyho cesta k módnímu návrhářství však tak přímočará a jednoduchá nebyla. Tento extravagantní, divoký a živelný Kubánec s povahou dítěte a spletitými rodinnými kořeny dlouho nevěděl co by ho bavilo, čím svůj život naplnit a než se našel ve své profesi, vystřídal spoustu zaměstnání, které mají k návrhářství a umění hodně daleko.

Biografie není rozsáhlá, není primárně o světě módy a je tu minimálně fotografií, je však napsaná maximálně čtivě a její název je přesný. Osmany ze svého života odhalí mnohé, včetně dětství na Kubě a nic nebalí do falešných příkras. Oceňuji sympatickou upřímnost, s jakou vypráví svůj životní příběh a s jakou odhaluje i své nitro. Pro mne moc zajímavé počtení.

12.04.2024 4 z 5

Stíny nad Pecan Hollow Stíny nad Pecan Hollow Caroline Frost

(SPOILER) Román Stíny nad Pecan Hollow vypráví příběh Kit, mladé ženy s níž se život nepáral. V dětství nepoznala lásku rodičů ani pocit bezpečí, naopak o ni nikdo nestál, na pěstouny také neměla zrovna štěstí, ale ten největší kopec smůly na ni čekal v podobě Mannyho, na první pohled sympaťáka, ve skutečnosti však bezcharakterního zlodějíčka. Když od něj Kit uteče k jediné příbuzné do malého městečka, nedokáže kvůli hromadě tajemství, které s sebou vláčí, do uzavřené komunity zapadnout. Příběh graduje od chvíle, kdy ji Manny po deseti letech vyhledá.
Slovo "stíny" v názvu knihy je trefné, hlavní hrdinku provází životem stále - smutné dětství, zničující láska, toxický vztah, neznámý původ, který způsobuje pocity vykořenění, samotu, uzavřenost, neschopnost komunikace a nedůvěru k lidem. Navzdory všemu se Kit nevzdává, utíká před minulostí a snaží se překonat tu hromadu překážek.
Tento místy až drsný příběh mě hodně zaujal. Není napsaný dokonale, někde bych přidala pár vysvětlujících stran a závěr mě také zrovna nenadchnul, ale celkově patří mezi ty napínavé životní příběhy, jaké čtu ráda.
Silnější 4* a doporučení.

01.04.2024 4 z 5

Fake Fake Arno Strobel

Vynikající thriller s nanejvýš aktuálním námětem. Fake je o zneužití umělé inteligence a pokud patříte mezi ty, kteří si toto velké nebezpečí uvědomují, bude to pro vás pořádně mrazivé počtení.

Hlavní hrdina Patrick vede po všech stránkách spokojený život, během chvíle se mu však tato sluníčková idyla začne hroutit. Je podezřelý z únosu a posléze z vraždy a když se k policii dostane jisté brutální video, skončí dokonce ve vazbě. Zoufalý Patrick se brání, že je nevinný. Je video pravé, jak tvrdí odborníci, nebo jde o tzv. deepfakes, což jsou realisticky manipulované fotografické, zvukové nebo filmové záznamy, které jsou generovány pomocí umělé inteligence?
Fake je maximálně chytlavá, napínavá jízda, autor si skvěle pohrál i s rozuzlením. Příběh mě chytil, četla jsem a nevnímala okolí, slupla jsem jej během dvou večerů, tak moc jsem byla zvědavá, kdo za tím vším stojí, potenciálních pachatelů bylo více a někteří měli pádný motiv.

Vřele doporučuji, výborný námět. Umělá inteligence už není v plenkách, naopak už teď je neuvěřitelné, co se s její pomocí dá provádět. Bohužel, stejně jako většina velkých objevů, se dá zneužít a tady bude to pole možností neomezené...

24.03.2024 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Tento díl má nanejvýš přiléhavý název. Oba hlavní hrdinové jsou skutečně ve službách mocných. Wolframa, bývalého rytíře řádu johanitů, si najme samotný král Jan, který by se rád stal římským císařem. Jak tyto jeho snahy dopadly, víme dobře z historie. Druhý důležitý hrdina knihy Čeněk z Vřesova ve službě u Petra z Rožmberka dostává úkol téměř detektivní. Po jeho splnění si však dá za cíl znovu postavit vypálenou rodnou vřesovskou tvrz. Získání peněz chybějících na stavbu bude vyžadovat důvtip a především odvahu, sílu a zkušenosti středověkých rytířů. Osudy obou hlavních hrdinů se v jednotlivých kapitolách pravidelně střídají.
Třetí díl série mě bavil víc než předchozí, nejen proto, že jsem si už hlavní hrdiny oblíbila, ale i děj byl tady zajímavější a pestřejší. Dal by se číst i samostatně, ale byla by to škoda, tady jde o poutavou sérii, kde se osudy postav vyvíjí.
Já jsem četbu této výborné historické fresky dlouho odkládala a teď jsem za to ráda, nemusím už čekat na vydání dalších dílů, všechny je mám k přečtení nachystané a postupně si je vychutnávám.

17.03.2024 5 z 5

Poslední noc Poslední noc Riley Sager (p)

Poslední noc je svižná jízda plná překvapení, finále je maximálně vygradované. Celkové rozuzlení je trochu divoké, ale není úplně nečekané. Závěr by dělal čest nejednomu hollywoodskému filmu.
Poslední noc není autorova nejlepší kniha, má však chytlavý děj, takže není problém ji přečíst na jeden zátah. Celkově hodnotím jako průměr.
3,5*

09.03.2024 3 z 5

Půlnoc opět přichází Půlnoc opět přichází Dana Stabenow

Další díl z oblíbené série jsem si užila, i když, jak se dalo čekat, tu převládá smutná nálada. Kate se snaží zapomenout a klid hledá daleko od domova v malém rybářském městečku.
Tentokrát je tu méně popisů Aljašky, což mi trochu chybělo. Bohužel i zápletka je pro mne ta nejméně zajímavá, čtení o organizovaném zločinu nevyhledávám.
I tak je to však poutavě napsané a nechybí něco z moudrosti lidí z rezervace. Snad právě ta pomůže Kate vrátit se zpět a najít ztracenou chuť do života.
Přestože je tento díl nejdelší, lehce jej přečtete na jeden zátah.

02.03.2024 4 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Můj nejsilnější pocit z knihy je radost, že jsem to konečně dočetla. Nechápu, že tentýž autor napsal Zlodějku knih a Posla, ze kterých jsem byla nadšená, takže jsem čekala něco podobného. Toto je však napsáno jinak a já tento styl nedokáži ocenit, asi nejsem literárně tak na výši...
Clayův most má silný a výborný námět, vykresluje historii jedné rodiny, je o odchodech, ztrátách, umírání, pocitu viny. Příběh plyne velmi pomalu a jednotlivé události jsou odhalovány nahodile. Literární styl je zvláštní, kniha je plná náznaků a poetických obratů, kontrastem k tomu je vyjadřování mladého vypravěče.
Bohužel je to napsáno tak, že mě to nebavilo a na rozdíl od jiných čtenářů pro mě nebyl nezáživný a divný jen začátek, ale celá kniha. Pro mne tohle není, ale z mnoha nadšených komentářů je vidět, že své čtenáře si kniha našla.

02.03.2024 2 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

K prvnímu dílu série jsem přistupovala celkem natěšená, historické romány z tohoto období mám moc ráda a 14. století patří k mým nejoblíbenějším.
Začátek knihy vyžaduje více trpělivosti a pozornosti, protože každá kapitola se odehrává na jiném místě a má jiné postavy. Jednou jsme na tvrzi Vřesov v jižních Čechách a sledujeme drama dvou rodin, vzápětí přichází kapitoly, které se věnují nástupu Jana Lucemburského na český trůn. V dalších kapitolách sledujeme osudy řádového rytíře johanitů vracejícího se z Rhodosu. Důležitou součástí děje je boj s loupeživými tlupami, který má za cíl král. Bojem s jednou takovou tlupou působící v okolí Vřesova příběh vrcholí. Všechny dějové linky se postupně spojí a začnou dávat smysl.
Prostředí, postavy i situace jsou dobře vykreslené. Na konci zůstává mnohé otevřeno a láká tak k rychlému sáhnutí po dalším dílu.
Na začátku jsem měla pocit určité rozvláčnosti, ale u úvodu do velké historické fresky to může být. Tady je jasné, že toto bude dějově velmi bohatá záležitost a já už se těším na pokračování.
4,25*

25.02.2024 4 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Knihám této autorky se nedá upřít čtivost a je to také jejich největší přednost. Na rozdíl od předchozího thrilleru nemá tento tak předvídatelný a mnohokrát omletý námět. Děj se však rozjíždí celkem pomalu, přesto vás příběh od začátku zaujme.
Rozuzlení bude asi pro většinu čtenářů překvapivé, ale je to za cenu určité přehnanosti, je méně reálné. Mně ta snaha autorky o šokující rozuzlení přišla spíše úsměvná, toto není konec, který na mě udělá dojem.
V současnosti jsou podobné jednoduché příběhy s pár postavami, chytlavou zápletkou a hlavní hrdinkou, která, ač profesně zdatná a inteligentní žena, se při nečekaném problému v soukromí chová hloupěji než naivní dítě, velmi oblíbené. Čtenáři náročnější v žánru thrilleru si tady však moc nesmlsnou. Toto má do propracovaného, nápaditého thrilleru s logickým, uvěřitelným, přesto překvapivým rozuzlením, daleko. Ona je to vlastně blbost, čtivá to ano, ale blbost.
Před několika lety bych pravděpodobně hodnotila výše, ale dnes mám v žánru tolik načteno, že ve srovnáním s jinými thrillery je moje hodnocení 2,5* a to jsem maximálně shovívavá.

25.02.2024 3 z 5

Zimní hrob Zimní hrob Peter May

Zimní hrob je thriller odehrávající se v době za necelých třicet let. K vykreslení této nepříliš vzdálené budoucnosti použil autor současná nejvíce palčivá témata jako jsou například klimatické změny, snižování emisí, problém migrace obyvatel, nástup umělé inteligence. Zajímavý politický vývoj přisoudil Skotsku, Irsku a Anglii.
Samotná zápletka je výborná a rozuzlení sem tematicky také sedne. Jako celek tohle funguje výborně. Zimní hrob má poutavý promyšlený děj, navíc je napsaný příjemným literárním stylem tak, jak to Peter May umí.
4,5*

21.02.2024 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ve svém cestovatelském počinu Prázdniny v Evropě autor nahradil pěší putování autostopem. Tentokrát to vzal přes Polsko a Pobaltí do Skandinávie, vzápětí se letecky přesunul do Atén a poté přes Balkán, Ukrajinu a Slovensko domů.
Rozhovory, které vede Ladislav s řidiči zastavených vozidel, čtenářům vtipně přiblíží mentalitu lidí navštívených zemí. Některé zážitky jsou méně uvěřitelné, ale o to tu nejde. Tohle ani není klasický cestopis, podle kterého si budete plánovat cestu. Tato kniha především baví, vyloudí vám úsměv na tváři. Výborné a trefné jsou různé historické a kulturní poznámky k daným zemím.
Prázdniny v Evropě přináší pohodové počtení, při kterém se zasmějete, dozvíte něco nového a někomu četba možná dodá i novou chuť k cestování :-).

17.02.2024 4 z 5

Tento zajímavý příběh přibližuje těžký život v odlehlé horské oblasti státu Kentucky v 30. letech minulého století. Knihovnice Cussy Mary, které se také říká Modřenka, v rámci programu pojízdných knihoven objíždí na své tvrdohlavé mule ty obyvatele, kteří prahnou po knihách, po vědění. Téměř všichni tito lidé každý den bojují o holé přežití.
Sama Modřenka má také těžký život. Díky ojedinělé genetické poruše má modrou barvu kůže, je vyřazována ze společnosti a mnozí se jí i štítí dotknout. Její postava je inspirována skutečnými osudy modrých lidí z Kentucky. Dnes by to Modřenka už měla se svojí barvou jednoduché. Kolem je díky přehnanému tetování tolik modrých, že tahle barva kůže už je normální. Jeden celý modrý tu dokonce kandidoval na prezidenta ;-).
Tato kniha přináší příjemný čtenářský zážitek, místy trochu smutný, ale poutavě vykresluje život v té době a místě.

14.02.2024 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Kořist je thriller s výrazně hororovými prvky. Příběh se odehrává v místě typickém pro horor - nekonečný hustý les, kde se člověk po odklonu z vyznačené turistické trasy lehce ztratí. Pochopitelně tu není signál, takže se pomoci nedá dovolat. Navíc v lese číhá něco nebezpečného, záhadný tvor, který se v noci vydává na lov...
Parta mladých lidí se do takového lesa vydá hledat ztracenou sestru jednoho z nich. Samozřejmě zažijí všechno, co se dá na takovém místě očekávat a jejich výprava se změní v boj o přežití...
Děj tady není originální a rozuzlení už vůbec ne. Přesně takové mi vždy přijde moc jednoduché, nebaví mě a od autora (tady autorky) není vůbec nápadité. Do příběhu je však lehké se začíst a po pár desítkách stran už čtenáře pohltí.
Prostředí je dobře vykreslené, v noci se z lesa stává děsivé místo. V příběhu nechybí napínavé i dramatické pasáže, není však postaven na násilných scénách nebo potocích krve, což tady beru jako plus.
Za mě 4*, především za čtivost. Není to nic nového, dějově i rozuzlením spíše jednoduchý příběh, ale mimořádně chytlavě napsaný.

10.02.2024 4 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Pokud se na tuto knihu teprve chystáte, počítejte s tím, že tohle je mimořádně smutné počtení, je tu mnohem více smrti a smutku než života a radosti.
Příběh z knihy Volání hvězd se odehrává v Irsku roku 1918 a pokud jde o námět, má široký záběr. Končí první světová válka, Evropa je zmítaná epidemií španělské chřipky, v příběhu jsou i další závažná témata jako jsou boj o nezávislost Irska, poválečné trauma, neskutečná chudoba, náboženský fanatismus a v neposlední řádě odporné zneužívání sirotků církví. Většiny námětů se však děj jen lehce dotkne, nejsou rozebrány hlouběji.
Jediné čeho je v knize až dost, jsou popisy zdravotních zákroků a velmi podrobné líčení porodů. Většina děje se totiž odehrává v jednom malém nemocničním pokoji, kde jsou hospitalizovány nastávající maminky, které zasáhl vir chřipky.
Děj se odehrává v období pouhých tří dnů, styl autorky je ale poutavý, takže si čtenář dokáže představit atmosféru té doby. Právě tu čtivost oceňuji 3*. Celkově jsem však od knihy očekávala něco jiného. Místo podrobného popisování všech možných porodních komplikací, jsem čekala spíše větší ponor do námětů, kterých se autorka bohužel jen dotkla.

10.02.2024 3 z 5

Ať se rozhodneš jakkoli Ať se rozhodneš jakkoli Jakub Szamałek

Ať se rozhodneš jakkoli je thriller z prostředí temných stránek internetu, ze světa hackerů a je napsaný tak, že jej lehce pochopí i čtenáři, kteří nejsou zrovna odborníci v oboru IT. Zároveň se tu vyšetřuje trestný čin, který patří k těm nejodpornějším.
Hlavní hrdinka, bulvární novinářka Julita, si všimne určitých nesrovnalostí v případu jedné dopravní nehody a když na ně poukáže ve svém článku, zjistí, že šlápla do pořádného vosího hnízda. Od té chvíle už pro ni není bezpečno nikde. Její znalost počítačových sítí je sice průměrná, ale ani to, ani skutečnost, že přijde o práci a díky jistým fotkám na netu i o důstojnost, ji nezastaví v hledání pravdy. Tuto postavu je lehké si oblíbit.

Tohle je skvělý thriller o internetové kriminalitě a o nebezpečí jaké nové technologie představují. Jejich používání je zdánlivě anonymní, přitom však naopak umožňuje totální formu sledování.
Zpracování příběhu bych hodnotila 4*, tu 5. přihazuji za námět. Prosím víc knih, které otevírají téma nebezpečí kyberprostoru a které do čtenáře rýpou otázkou, jakou hodnotu má pro nás soukromí a jakou cenu jsme připraveni zaplatit za jeho ztrátu.
Doporučuji, tohle rozhodně stojí za přečtení.
Mimochodem - dotaz pro nakladatelství Host - druhý díl již autor dávno vydal, proč nevyšel u nás? ;-)

04.02.2024 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Na Hlubinu jsem se těšila, protože Strach je podle mě jedna z nejlepších Karikových knih.
První polovina knihy má očekávání splnila, začátek je výborný, mistrně je vykreslena stísněná temná atmosféra, plíživý strach. Bohužel za polovinou se to celé zvrhlo v podivný bizár, jakousi fantasmagorii plnou brutálních sadistických scén, nechyběly popisy mučení. Závěrečný souboj byl natažený k neučtení.
Příběh byl vymyšlený dobře, spojení hororu s určitými historickými reáliemi mělo velký potenciál, to jsem oceňovala. Téměř celá druhá polovina je však bohužel nepovedená, zkazila mi celkový dojem.

01.02.2024 3 z 5

Dnes v noci jsem ji viděl Dnes v noci jsem ji viděl Drago Jančar

Čtivý, napínavý příběh o osudu jedné zajímavé ženy, živelné, ale i laskavé, milující a vždy ochotné pomoci. Román je napsaný netradiční formou, vyprávění tvoří svědectví pěti osob, jde o pět monologů.
Na hlavní hrdinku, která i s manželem na začátku roku 1944 zmizela, vzpomínají lidé, kteří k ní měli různý vztah. Podle toho ji i ve svém vyprávění líčí. Někdy je plné lásky, milenecké ale i rodičovské, přátelské, vřelé i vděčné, ale je tu i jedno plné žárlivosti a hněvu.
Příběh se odehrává ve Slovinsku za druhé světové války a je inspirovaný skutečnou událostí. Dobře jsou zachycené dobové reálie tehdejší Jugoslávie.
Forma, jakou je kniha napsaná, nesedne každému, což je vidět z rozdílných hodnocení. Mně chvíli trvalo než jsem tomuto vyprávění přišla na chuť, ale potom mě to naopak strhlo a byla jsem zvědavá, jak se vše událo.
Za mě doporučení.

29.01.2024 4 z 5

Provazochodci Provazochodci Josef König

Příjemné překvapení, tohle mě bavilo. Je to sice jednohubka, ale svižně a vtipně napsaná, nejednou jsem se i rozesmála.
Hlavní hrdina je takový ten týpek s nekomplikovanou povahou, který si troufne opustit rodnou vesničku a hledat štěstí v Praze. Nastoupí do pracovní pozice, kde je nutná znalost francouzštiny, v kterémžto jazyce umí leda tak pozdravit a poděkovat. Působí nezodpovědně a lehkovážně, ale stejně mu fandíte.
Příběh přináší komické situace i vtipné hlášky. Skvělý relax, doporučím.

25.01.2024 4 z 5

Před sebou neutečeš Před sebou neutečeš John Boyne

Pokračování slavného románu Chlapec v pruhovaném pyžamu s názvem Před sebou neutečeš je výborně napsané, příběh je skvěle vystavěný. Kniha je o osudech Brunovy starší sestry Gretel. Střídají se kapitoly ze současnosti, kde je jí více než 90 let, s popisem jejího života v poválečné Paříži, Sydney počátkem padesátých let a v Londýně roku 1953.
Gretel celý život tajila odkud pochází a kdo byl její otec. Když se však do bytu pod ní přistěhují noví sousedé, je postavena před těžké dilema, zda chránit nadále především sebe nebo pomoct malému chlapci a riskovat tím své odhalení. Postava Gretel je vykreslena výborně, její myšlenky a emoce působí velmi uvěřitelně, lidsky.
Toto je román o tom, jak těžké, téměř nemožné je přiznat si, že jeden z rodičů byl lidská zrůda nejtěžšího kalibru a druhému to nevadilo a pak s tím žít... Je to o vině a zároveň odmítání spoluviny, o strachu z odhalení. Celým románem se vine odvěká otázka, zda trestat děti za činy rodičů.
Tento dramatický příběh zaujme od prvních stran a po dočtení dlouho doznívá. Kniha Před sebou neutečeš patří mezi ty, na které se nezapomíná.
Doporučuji. Kdo nečetl první díl, začněte u něj, i ten je vynikající. John Boyne prostě umí.

21.01.2024 5 z 5