Deimos Deimos komentáře u knih

Lockdown Lockdown * antologie

Super nápad to vydat knižně. Zvláště pokud jste se k povídkám v době lockdawnu nedostali, tak bude pro Vás knížka lákavá. Stejně tak palec nahoru za snahu přinášet čtenářům příběhy v době, kdy si do obchodu pro svoji novou dávku čtiva nemůžete přijít. Zároveň je super, že se tak čtenář může "potkat" s autory, které ještě nezná a je tak velká šance, že si k nim najde cestu. Bohužel ne všechny povídky jsou nadprůměrné, dokonce jich je dost i průměrných a nijak zásadně mě neoslovili. Jako text na internetu to v pohodě přejdu, jako knižní antologii, kterou si chci nechat ve sbírce, bych si přál trochu víc. Nejlepší byla povídka Staří přátelé od Míši Merglové, byl jsem pohlcen, dojat příběhem a brečel jsem. Kulisy nejsou tak důležité. Na druhé místo bych dal povídku Tlesknutí jedné dlaně od Petra Schinka. Příběh i hlavní hrdina mě zajímal od začátku do konce. Svět byl zajímavý a dobře představen. Na třetím místě u mě skončila Panenka od Romana Bureše. Super příběh s velkou eskalací na malém prostoru. Na čtvrté místo bych zařadil povídku Staré vznešené časy od Františka Kotlety. Především za nápad, prostředí a taky proto. že jsem to od něj nečekal. Páté místo má u mě povídka Sobotní směna od Kristýny Sněgoňové. Takové mám rád a také to byla jedna ze dvou sci.fi povídek, jen jako bych to už někde viděl/četl. Inspiraci bych hledal v Minority Report nebo v Lokim. Tyto povídky bych si klidně rád znovu přečetl, nebo je doporučil. Ostatní u mě zapadnou. Nicméně vybere si každý (68%)

01.12.2022 3 z 5

Wonder Woman: Amazonky útočí!: Kniha druhá Wonder Woman: Amazonky útočí!: Kniha druhá Jodi Picoult

Začít druhým dílem něčeho co působí jako poslední dějství úplně všeho je řekněme odvážné. Máte pocit, že se schyluje k největší komiksové bitvě a že svět a především Amerika hoří. A možná to není jen pocit. Tak devastující události a děj se opravdu tak často nevidí (ale možná se pletu). Nicméně vidět amazonky v záporné úloze je zvláštní. Důvod a motivaci chápu, stejně je to ale smutné. Závěr možná trochu ztrácí na překvapení/zajímavosti. Ukončí se to nějak rychle. Kresba je moc pěkná a závěrečný sešit Wonder Women 184 je dobré zpestření. (81%)

26.07.2022 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Setkání s Rámou je oblíbená kniha mého kamaráda, který mi ji před skoro deseti lety nejdříve půjčil, aby mi ji později (při mém dlouhém čtení) ponechal. Dočetl jsem ji až dnes večer. Třeba že zbývalo posledních asi třicet stran (a pár kapitol), knihu jsem odložil a několik let jsem se k ní nevrátil. Dnes už víme, že se chystá její filmové zpracování (na které se zmíněný kamarád těší od dětství). I já jsem na toto zpracování velice zvědavý a těším se na něj, protože (a jsem si tím docela jist) moje představivost je daleko menší, než by si Ráma zasloužil. Čtení se mi zdálo víc technické a popisné. Děj byl pomalý a téměř bez akce. Toto jsou důvody, proč dávám tak nízké hodnocení. Kamarád to určitě vnímá jinak. (62%)

31.05.2022 3 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Pěkná kniha. Pěkně vymyšlená. Dobře, snadno a rychle se četla. Myslím, že jsem se něco dozvěděl a naučil. Možná mě její přečtení i o něco víc přiblížilo tomu být pravý PotterFan. V průběhu čtení jsem byl ještě zvědavý co si autor(ka) vymyslel(a). Vlastně ne, to je historie a ta přece není vymyšlená, ale zaznamenaná. Na letošním ComicConu jsem "cosplayoval" studenta bradavic. Patřím do Mrzimoru. V sobotu si budu vyrábět hůlku, tu jsem postrádal a brzy začnu s hraním Famfrpálu. Pokud to máto podobně, tak by se vám kniha také mohla líbit. (67%)

29.04.2022 3 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Trochu jsem měl respekt, přiznám se, před vstupem do nového světa, do nových pravidel, do nových postav. Bál jsem se, že mě to možná nebude bavit tak jako přechozí hrdinové a knihy. Pravdou je, že je to super (čtení), ale vlastně i vše okolo. Postavy, prostředí, nápady, detaily. Tuším (a snad to nebude spoiler), že se nám tu tvoří zajímavá a zábavná posádka, která se ve vesmírné lodi a nejen na ní (v ní) bude snažit emzákům všeho druhu nakopat prdel. Těším se na další díly, na to jaký v tom bude rozdíl od Kristýny Sněgoňové a také na spoustu báječných příběhových překvapení. (86%)

PS: Měl jsem možnost oba autory poznat na letošním prvním ročníku Bozaconu v Boskovicích a musím se podělit o své dojmy: tak zajímavou a zábavnou dvojici jsem ještě nepotkal. Byl to zážitek, byla to sranda a zábava. Jsou přirození, přátelští, na nic si nehrají. Jestli je radost podpořit nějaké autory, tak právě tito dva si to zaslouží.

22.03.2022 5 z 5

Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov. Část první Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov. Část první Dan Slott

Zajímavé, ani jsem knihu neměl zařazenou v rozečtených. No nevadí. Co si pamatuji, tak jsem ji měl rozečtenou tak 2-3 roky. Opět nevýhoda, když se ke knize vracíte nepravidelně. Občas mě bavila a stránky ubíhaly, ale často se mi také zdála nepřehlednou jak po stránce příběhové, tak po stránce kresby. Bylo to moc přeplácané. Jak detaily (všechna čest, že to kreslíř zvládl), tak také množstvím postav (záporných i vedlejších). nakonec tedy ten první sešit (poměrně šokující) a sešit o Venomovi (poměrně tmavší a uhlazenější) byl nejlepší. ty ostatní týkající se prostředí na Manhattanu a všech možných i nemožných postav - pro ně platí vše výše napsané. Není to špatný komiks a myslím si, že se fanouškům bude líbit. Doporučil bych ho spíš pokročilejším čtenářům, kteří nebudou zaskočení tak pokročilým dějem (vývojem příběhu) a složitější kresbou (78%)

22.02.2022 4 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Moje první kniha zakoupená v knihkupectví Arrakis. Ano stydím se, že jsem je objevil tak pozdě, ale už to pravidelně napravuji. A rovnou pekelná trefa. Autora už mám v povědomí nějakou dobu, tak jsem sáhl rovnu po jeho nové knize. Je to hodně fantasy vyprávění a místy dost přepálené, ale neskutečně mě to bavilo. Super hlášky a přirovnání (tolik hlasitého smíchu jsem ze sebe už dlouho nedostal), sympatické postavy, které máte rádi, zajímavý vývoj hlavního hrdiny a prostředí kolem něj. Čtení jsem si vyloženě užíval (a také často předčítal) a kdybych měl citovat co vše mě pobavilo, vydalo by to na třetinu knihy.

Vím jen o jednom problému. Knihu jsem koupil podruhé a jako vánoční dárek jsem ji dal mému potenciálnímu tchánovi - on je silně věřící - já měl přečteno v tu dobu asi jen 50 stránek, tak jsem netušil, co se bude v knize dít dál. ON ji nesmí číst, jinak nás vydědí :O

Na závěr: škoda možná zbytečné délky. Sice je fajn, že je příběh dovyprávěn, ale měl jsem pocit, že ke konci ztrácí a vytrácí se vše co dosud dělalo knihu naprosto "topovou". A také síla, štěstí a nepřemožitelnost hlavního hrdiny se v určité fázi knihy přejí. Dlouho jsem měl chuť jít přes devadesát procent. (87%)

31.01.2022 5 z 5

Série s Koskem je méně sci-fi a méně postapo, než jiné knižní série od Kotlety. Vlastně je jen fantasy a pořádně akční a nahláškovaná se spoustou sexu a magie. Na Magii v příběhu jsem si při prvním setkání musel zvykat. Při tomto druhém už jsem ji bral jako samozřejmost a rozhodně nebyla překážkou. Líbí se mi postavy i způsob vyprávění. Nenudil jsem se ani na jediné stránce a třeba že jiné autorovy světy jsou bohatší na tvorbu světa (zde jsme v současné Praze, jen s nesoučasnými protivníky), tak zde je příběh také akčnější a zábavnější. Velice jsem si knihu užil a těším se na třetí díl. (89%)

02.01.2022 5 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Zlatý kompas jsem četl skoro celých osm let. Myslím si, že tento rekord už s žádnou knihou nepřekonám. Kromě různých povinností a životních událostí za tuto skutečnost mohl především fakt, že jsem se do knihy nezačetl. I když jsem ji rok co rok bral do ruky a přečetl jsem nějakou kapitolu, tak jsem knihu opět odložil a vrátil se k ní třeba po roce. Čtení, ač určené pro dětského čtenáře obsahuje spoustu novotvarů a nových slov, které se složitěji četli (vyslovovali viz Alethiometer, Pantalaimon apd.) Abych si pomohl, tak jsem si to zjednodušoval a třeba hrdinčině Deamonu říkal Pantík. Ale těch jmen a názvů co mi nešlo přes pusu, tam bylo více. Každopádně nápad na spojení dvou bytostí (lidské a zvířecí) je skvělý a "alternativní" svět je fascinující. Dokázalo mi to i filmové zpracování, které se mi velice líbilo, vlastně více než kniha. Což nebývá pravidlem. Do jaké míry za to mohl i fakt, že mi tehdy bylo přes 20 nedokážu říct, dokud se na film znovu nepodívám. Nebo na modernější seriálové zpracování Jeho temné esence z roku 2019. Uvidíme, kniha mě až na některé napínavější pasáže často nudila. (59%)

27.11.2021 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Dalo by se říct, že typický druhý díl. Ale on tak typický není. Již dobře známe hlavního hrdinu a vedlejší postavy a záleží nám na nich. Příběh a jeho směřování je nepředvídatelné. A třeba že to je o něco menší nářez než první díl, tak musím říct, že jsem se po celou dobu neuvěřitelně bavil. Finále bylo subjektivně slabší, ale je otázkou jestli lze to z prvního dílu překonat. Osobně nemám moc víc co vytknout a čtení jim si fakt hustě užil a třetí díl si samozřejmě nenechám ujít. Už teď jsem mega nažhavený. (88%)

22.11.2021 5 z 5

Prokletí pro všechny Prokletí pro všechny Martin Paytok

Nedává to smysl. Po dočtení knihy jsem asi hodinu přemýšlel, jestli jsem to pochopil. Jestli ano, tak opravdu až po dočtení knihy a pak si říkám: "ok, je to zajímavý nápad, ale to je vše?" Skupinka parťáků, nemůžu říct přátel, včetně holky hlavního hrdiny se stanou aktéry zločinu, který způsobí jejích prokletí a poté co všichni nějakým způsobem zahynou a zemřou, tak vlastně nezemřou. Oni jsou něco jako mrtví-nemrtví, a jeho holka se mu zjevuje jako duch a hlavní cíl hrdiny je najít magický artefakt, aby mohl toto "kouzlo" tlačítkem vypnout a tím je mohl zabít už definitivně. Proč? A proč se to všechno děje? Z knihy a jejího děje to nelze úplně pochytit a pochopit. Navíc se celkem nevýrazně proplétají vždy dvě časové linie, které se vzájemně mají doplňovat, ale moc to nefunguje. Nejvíc mě iritovala "nevyzrálost autora", přitom už před tím něco napsal. Jenže je hodně poznat, že toto je jeho prvotina a při srovnání třeba s Kotletou, je jeho text slabým čtivem bez pořádného vtáhnutí do děje. Nejvíc bych potom vytkl neustálé opakování vět. Proč? Aby snad naplnil rozsah? Nebo takhle mají fungovat dialogy? Vždy to vůbec nefunguje. Čtenář se v rozhovorech ztrácí a děj se přes dialogy nikam pořádně neposunuje. Rád bych napsal vážně škoda, ale je mi to vlastně celkem jedno a to je špatně. Abych jen nehanil: za plusy považuji celkem zajímavého hrdinu (sympatický není pro to co dělá) a krátké kapitoly, fakt se to četlo dost snadno, lehce a rychle. Víc mě toho ale nenapadá a knihu bych nedoporučil. Otázkou je jestli dám autorovi někdy druhou šanci, třeba se vypíše, na poprvé to ale bylo zbytečné čtení. (42%)

27.09.2021 2 z 5

Pád do hlubin Pád do hlubin Dan Abnett

Od doby co je pro mě Jason Momoa Aquamenem si nemohu zvyknout na Aquamanův původní vzhled, se kterým se čtenáři setkají i dnes. To je ale můj osobní problém. Ještě bych měl možná trochu problém s tím, že příběh je lehce naivní (ale je tu Superman, tak to dává smysl), je poněkud jednodušší, ale zase o to méně komplikovaný. Kresba byla přehledná a pěkná a spolu s akcí a občas i nějakým tím dramatem se komiks velice dobře četl. Závěrečný cliffhanger trochu navnadí na další díly a všeobecně moderní zpracování (této nové série) je velice příjemné. (72%)

31.08.2021 4 z 5

World of Warcraft: Kniha první World of Warcraft: Kniha první Walter Simonson

Vyrůstal jsem na hrách Warcraft 1,2 a 3. WoWko jsem v minulosti dotáhl asi na 7 level (oproti bratrovi, který ve hře strávil 16 let) a i když jsem letos začal s novou postavou, kterou chci dotáhnout na 85 level, svět Warcraftu mi přijde stále vzdálený. To bude možná důvod proč jsem první komiksovou knihu nepochopil, ztrácel se v ní a nebavila mě. Hodně jsem ji odkládal, nechtěl jsem se k ní moc vracet. Budou další díly lepší, ponořím se do příběhu? Nejsem si tím jistý. Nepomáhá tomu ani grafická stránka, která je cílena na mladší čtenáře a nepomáhá tomu ani toto zacílení, protože tam, kde by si Warcraft zasloužil krev, násilí a boj či rovnou válku se jedná o pro mě poměrně nepřehlednou změť obrázků, ve kterých se těžko orientuji a chybí jim právě zmíněná dospělost. Pravda, jsem ve věku, kdy mi Punisher přijde OK, takže čtenáři ve věku 8-12 let si mohou 20% přičíst, pro srdcaře to budou jasné 4*, pro mě je to ale zklamání. (42%)

26.08.2021 2 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Underground jsem si koupil jako teprve druhou "Kotletovku" na mém prvním loňském Festivalu Fantazie a nutno říct, že mě provázela celé léto včetně PevnostConu a mnoha dalších akcí. Třeba ten vzájemný pohled, když jedete MHDčkem a váš soused čte tu stejnou knihu, má své kouzlo. Tato kniha je pořádné sci-fi. Opět jsem byl mírně nepřipraven, ale v kontextu dalších knih či sérií se nejedná o nic přepáleného. Naopak, možná je to spíš takové ustálené, ležérní, popisné a vysvětlující, až máte pocit, že je to takové pomalejší. A přitom akce je tu dost. Objektivní hodnocení je tedy trochu složitější, ale úplně ten(ty) wow efekt(y) mi to nepřinášelo. Řekl bych to i tak, že Koska nebo Bezzemka potkám (v literatuře) raději, než Vachtena, který není ani tolik vtipný, i když snaha tu je - například popisy ulic, míst a historie Prahy. Ocenit se ovšem musí skvěle napsaný originální svět i příběh a myslím si, že si knihu s odstupem času i znovu přečtu a třeba víc docením a samozřejmě na druhý díl se těším. (77%)

25.07.2021 4 z 5

Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první Kevin Smith

Dlouhé tři roky jsem četl tento komiks, snad nevýhoda toho, když máte rozečteno na 4 desítky knih/komiksů a vždy se k jedné konkrétní vrátíte po delší době a jen na čas. Prázdný toulec není nikterak obsáhlý komiks. Originál byl vydaný někdy v roce 2001 a je na něm znát, že to je komiks z přelomu tisíciletí. Hlavně po grafické stránce, která do dnešní doby mírně zastarala. Navíc se děj odehrává před známým seriálovým universem Arrowerse a tedy některé věci jsou jinak, poplatné dřívějším komiksům. Příběh o ztrátě paměti, respektive o ztrátě posledních deseti let a vlastní smrti je zajímavý a na konci knihy ještě stále nevyřešený. Docela mě zajímá co za tím stojí. Oceňuji a líbil se mi vtip a humor, který mezi sebou postavy mají. Funguje to mezi Green Arrowem a Batmanem pěkně a baví to. Stejně tak se mi líbil poslední sešit a to 85 díl The Brave and the Bold z roku 69. Grafiky odpovídá době vzniku, nicméně vztah obou již zmíněných hrdinů je velice pěkný a hodně přátelský. Zápletka je solidní. Za tuto část tedy přičítám body k dobru. Celkově je to stále dobrá kniha, která má smysl hlavně pro fanoušky Green Arrowa. (73%)

22.07.2021 4 z 5

Láska už není, co nikdy nebyla Láska už není, co nikdy nebyla Filip Gülsen

Nějak jsem tuto knihu otevřel před rokem a pak až po roce. Přečíst se dá se 10 minut, ale vracet se k ní dá častěji. Dá se z ní dobře citovat - je o životě, o lásce a o smrti, tedy o třech věcech, který zná každý a všechny nás spojuje. Knihu jsem dostal darem od spolužačky/kamarádky a asi si ji ponechám a nebo předám darem dál, aby mohla udělovat moudra a dávat dalším smích, radost i smutek a zamyšlení. Je zajímavé z ní někomu předčítat. (70%)

15.07.2021 4 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Viděl jsem prvně seriál, potom četl komiks. Opačně by to možná bylo lepší, protože takhle mě v komiksu skoro nic nepřekvapí, když seriál mnohdy doslova kopíruje komiks. Na druhou stranu jsem si připomněl scény ze seriálu a při čtení komiksu si je porovnával. Ale je to dobré, chytlo mě to. Je to sice takový rozjezd, ale i v prvním díle jsou silné momenty a výrazný závěr/cliffhanger (na čemž vždy staví i seriál). Černobílá tomu sluší. Čte se to dobře a rychle. Bylo mi líto Amy (zde i v seriálu) a na některé postavy už jsem zapomněl, tak jsem se trochu hůř orientoval (Dona, to je která?) a Carol i zde má zatím menší prostor (kdo mohl na začátku tušit, že to bude největší trvalka). Už se jdu pustit do dalších dílů. (81%)

09.07.2021 4 z 5

Punisher: Otrokáři Punisher: Otrokáři Garth Ennis

Hodně silný a slibný námět, který v jakémkoliv provedení přináší silné emoce. V případě Punishera je to pak kombinace smrtící a výbušná. Navíc má tento komiks hodně výrazného záporáka, krásnou grafiku a nekomplikovaný scénář. Řekněme, že první polovina knihy je top. Očekávání však byla vysoká. O něco později se vyprávění a údernost rozvolní a řekněme si to upřímně, třeba v jednom holandském seriálu bylo vyobrazení "otroctví s děvčaty" mnohem silnější a emotivnější a také podrobnější. Nakonec tedy Otrokaří doplácí na krátkost komiksového periodika a nemožnost se víc "rozpovídat". Přesto je to silný zážitek a doporučuji přečíst. (85%)

17.06.2021 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Upři :o. Mimozemšťané! To jako vážně? Věděl jsem, že Kotleta něco takého napsal, ale připraven jsem na tuto knihu vůbec nebyl. Musel jsem si chvíli na hlavního hrdinu zvykat (zvláště když už znám jiné hrdiny z dalších knih) a podobně na mytologii. Ta se ovšem rozplétá po částech, během celé knihy a je to stále zajímavější. Jakmile jsem si ovšem zvykl na prostředí, historii a došlo k jednomu (ne)čekanému zvratu, začal jsem si knihu neuvěřitelně užívat. Hlášky a prupovídky Jana Bezzemka, i jeho myšlenky a názory na to co se děje kolem, se neuvěřitelně zábavně čtou. Akce je parádní, mimozemské kartany jsem si představil jako žlutého Kranga z Želv ninja (mám pocit, že autor koukal v dětství na stejné seriály) a s napětím jsem vyhlížel další děj knihy i jeho závěr. Vyprávění mi přišlo nepředvídatelné a překvapující, jsem prostě nadšený. (91%)

09.06.2021 5 z 5

Ronin Ronin Stan Sakai

Moje první setkání s Usagim a náhodou i první díl této dlouhé série. Jednotlivé povídky mi přijdou kratší, než tomu zřejmě bude později, přesto jejich údernost a vypointovanost je fantastická. Navíc v tom jsou cítit emoce, napětí, krev a poučení. Ještě jsem asi nikdy nedostal tak silný(é) příběh(y) na tak malém prostoru. Ty postavy jsou navíc tak (ne)lidské... Těším se na další knihy. (91%)

27.05.2021 5 z 5