Láska už není, co nikdy nebyla

Láska už není, co nikdy nebyla https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303518/mid_laska-uz-neni-co-nikdy-nebyla-X30-303518.jpg 4 8 2

Filip Gűlsen píše krátká a úderná ironická dvoj- či čtyřverší s břitkou pointou. Sbírka "Láska už není, co nikdy nebyla" je jeho prvotinou. Je výpovědí o světě, který přináší jen zklamání: „Jeden čas od času podivnou myšlenku zahání: / prý kdysi první přišla láska a až pak zklamání…“ a v němž nemá smysl ani život, ani smrt: „I hloupá kostka má šest různých stran, / do věcí příštích rozličných bran. // Jen my máme to, co není nám libo: pitomou smrt, či pitomý život…“ A v básni „I cesta může být cíl“ autor konstatuje: „Tichý hlas z hlubin po nocích slýchám: / Život je cesta odnikud nikam…“... celý text

Deimos
15.07.2021 4 z 5

Nějak jsem tuto knihu otevřel před rokem a pak až po roce. Přečíst se dá se 10 minut, ale vracet se k ní dá častěji. Dá se z ní dobře citovat - je o životě, o lásce a o smrti, tedy o třech věcech, který zná každý a všechny nás spojuje. Knihu jsem dostal darem od spolužačky/kamarádky a asi si ji ponechám a nebo předám darem dál, aby mohla udělovat moudra a dávat dalším smích, radost i smutek a zamyšlení. Je zajímavé z ní někomu předčítat. (70%)

Vesper001
04.08.2020 5 z 5

Na první pokus neznámého básníka má sbírka překvapivě vytříbenou grafiku. Stojí za ní studio Dusot. Obálka je ze zbytkového rudého papíru, který v tiskárně ležel desetiletí s morbidními dřevoryty Jefa Thompsona. Scéna kostlivé svatby sedí, protože kolem nešťastné, beznadějné a zklamané lásky se Gülsen točí jako korouhvička. Dalším tématem je jeho vlastní i obecně zbytečná a bezvýchodná existence člověka, na kterou je pohlíženo s halasně proklamovanou depresí, ale i s humorem. Tak černým, že by mohl česat bavlnu. Gülsenovi je už emo triko malé.

"Chvíli trvá, než se k pravdě člověk doklopotá:
že životní láska není láska do života…"

Autorovy knížky

Filip Gülsen
česká, 1992
2016  83%Láska už není, co nikdy nebyla

Kniha Láska už není, co nikdy nebyla je v