Deimos

Přečtené 42Famfrpál v průběhu věků
duben 2022 (13.-29.)
Famfrpál v průběhu věků 2017, K. Whisp (pseudonym)

Pěkná kniha. Pěkně vymyšlená. Dobře, snadno a rychle se četla. Myslím, že jsem se něco dozvěděl a naučil. Možná mě její přečtení i o něco víc přiblížilo tomu být pravý PotterFan. V průběhu čtení jsem byl ještě zvědavý co si autor(ka) vymyslel(a). Vlastně ne, to je historie a ta přece není vymyšlená, ale zaznamenaná. Na letošním ComicConu jsem "cosplayoval" studenta bradavic. Patřím do Mrzimoru. V sobotu si budu vyrábět hůlku, tu jsem postrádal a brzy začnu s hraním Famfrpálu. Pokud to máto podobně, tak by se vám kniha také mohla líbit. (67%)


Operace Thümmel
prosinec 2021 - březen 2022
Operace Thümmel 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Trochu jsem měl respekt, přiznám se, před vstupem do nového světa, do nových pravidel, do nových postav. Bál jsem se, že mě to možná nebude bavit tak jako přechozí hrdinové a knihy. Pravdou je, že je to super (čtení), ale vlastně i vše okolo. Postavy, prostředí, nápady, detaily. Tuším (a snad to nebude spoiler), že se nám tu tvoří zajímavá a zábavná posádka, která se ve vesmírné lodi a nejen na ní (v ní) bude snažit emzákům všeho druhu nakopat prdel. Těším se na další díly, na to jaký v tom bude rozdíl od Kristýny Sněgoňové a také na spoustu báječných příběhových překvapení. (86%) PS: Měl jsem možnost oba autory poznat na letošním prvním ročníku Bozaconu v Boskovicích a musím se podělit o své dojmy: tak zajímavou a zábavnou dvojici jsem ještě nepotkal. Byl to zážitek, byla to sranda a zábava. Jsou přirození, přátelští, na nic si nehrají. Jestli je radost podpořit nějaké autory, tak právě tito dva si to zaslouží.


Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov, část první
22. únor 2022
Amazing Spider-Man: Pavoučí ostrov, část první 2017, Dan Slott

Zajímavé, ani jsem knihu neměl zařazenou v rozečtených. No nevadí. Co si pamatuji, tak jsem ji měl rozečtenou tak 2-3 roky. Opět nevýhoda, když se ke knize vracíte nepravidelně. Občas mě bavila a stránky ubíhaly, ale často se mi také zdála nepřehlednou jak po stránce příběhové, tak po stránce kresby. Bylo to moc přeplácané. Jak detaily (všechna čest, že to kreslíř zvládl), tak také množstvím postav (záporných i vedlejších). nakonec tedy ten první sešit (poměrně šokující) a sešit o Venomovi (poměrně tmavší a uhlazenější) byl nejlepší. ty ostatní týkající se prostředí na Manhattanu a všech možných i nemožných postav - pro ně platí vše výše napsané. Není to špatný komiks a myslím si, že se fanouškům bude líbit. Doporučil bych ho spíš pokročilejším čtenářům, kteří nebudou zaskočení tak pokročilým dějem (vývojem příběhu) a složitější kresbou (78%)


Pekelný pastýř
červen 2021 - leden 2022
Pekelný pastýř 2021, O. Fuchs (pseudonym)

Moje první kniha zakoupená v knihkupectví Arrakis. Ano stydím se, že jsem je objevil tak pozdě, ale už to pravidelně napravuji. A rovnou pekelná trefa. Autora už mám v povědomí nějakou dobu, tak jsem sáhl rovnu po jeho nové knize. Je to hodně fantasy vyprávění a místy dost přepálené, ale neskutečně mě to bavilo. Super hlášky a přirovnání (tolik hlasitého smíchu jsem ze sebe už dlouho nedostal), sympatické postavy, které máte rádi, zajímavý vývoj hlavního hrdiny a prostředí kolem něj. Čtení jsem si vyloženě užíval (a také často předčítal) a kdybych měl citovat co vše mě pobavilo, vydalo by to na třetinu knihy. Vím jen o jednom problému. Knihu jsem koupil podruhé a jako vánoční dárek jsem ji dal mému potenciálnímu tchánovi - on je silně věřící - já měl přečteno v tu dobu asi jen 50 stránek, tak jsem netušil, co se bude v knize dít dál. ON ji nesmí číst, jinak nás vydědí :O Na závěr: škoda možná zbytečné délky. Sice je fajn, že je příběh dovyprávěn, ale měl jsem pocit, že ke konci ztrácí a vytrácí se vše co dosud dělalo knihu naprosto "topovou". A také síla, štěstí a nepřemožitelnost hlavního hrdiny se v určité fázi knihy přejí. Dlouho jsem měl chuť jít přes devadesát procent. (87%)


Velké problémy v Malém Vietnamu
srpen 2020 - leden 2022
Velké problémy v Malém Vietnamu 2016, F. Kotleta (pseudonym)

Série s Koskem je méně sci-fi a méně postapo, než jiné knižní série od Kotlety. Vlastně je jen fantasy a pořádně akční a nahláškovaná se spoustou sexu a magie. Na Magii v příběhu jsem si při prvním setkání musel zvykat. Při tomto druhém už jsem ji bral jako samozřejmost a rozhodně nebyla překážkou. Líbí se mi postavy i způsob vyprávění. Nenudil jsem se ani na jediné stránce a třeba že jiné autorovy světy jsou bohatší na tvorbu světa (zde jsme v současné Praze, jen s nesoučasnými protivníky), tak zde je příběh také akčnější a zábavnější. Velice jsem si knihu užil a těším se na třetí díl. (89%)


Zlatý kompas
únor 2014 - listopad 2021
Zlatý kompas 2007, Philip Pullman

Zlatý kompas jsem četl skoro celých osm let. Myslím si, že tento rekord už s žádnou knihou nepřekonám. Kromě různých povinností a životních událostí za tuto skutečnost mohl především fakt, že jsem se do knihy nezačetl. I když jsem ji rok co rok bral do ruky a přečetl jsem nějakou kapitolu, tak jsem knihu opět odložil a vrátil se k ní třeba po roce. Čtení, ač určené pro dětského čtenáře obsahuje spoustu novotvarů a nových slov, které se složitěji četli (vyslovovali viz Alethiometer, Pantalaimon apd.) Abych si pomohl, tak jsem si to zjednodušoval a třeba hrdinčině Deamonu říkal Pantík. Ale těch jmen a názvů co mi nešlo přes pusu, tam bylo více. Každopádně nápad na spojení dvou bytostí (lidské a zvířecí) je skvělý a "alternativní" svět je fascinující. Dokázalo mi to i filmové zpracování, které se mi velice líbilo, vlastně více než kniha. Což nebývá pravidlem. Do jaké míry za to mohl i fakt, že mi tehdy bylo přes 20 nedokážu říct, dokud se na film znovu nepodívám. Nebo na modernější seriálové zpracování Jeho temné esence z roku 2019. Uvidíme, kniha mě až na některé napínavější pasáže často nudila. (59%)


Fakt hustej nářez
září - listopad 2021
Fakt hustej nářez 2012, F. Kotleta (pseudonym)

Dalo by se říct, že typický druhý díl. Ale on tak typický není. Již dobře známe hlavního hrdinu a vedlejší postavy a záleží nám na nich. Příběh a jeho směřování je nepředvídatelné. A třeba že to je o něco menší nářez než první díl, tak musím říct, že jsem se po celou dobu neuvěřitelně bavil. Finále bylo subjektivně slabší, ale je otázkou jestli lze to z prvního dílu překonat. Osobně nemám moc víc co vytknout a čtení jim si fakt hustě užil a třetí díl si samozřejmě nenechám ujít. Už teď jsem mega nažhavený. (88%)


Prokletí pro všechny
červenec - září 2021
Prokletí pro všechny 2021, Martin Paytok

Nedává to smysl. Po dočtení knihy jsem asi hodinu přemýšlel, jestli jsem to pochopil. Jestli ano, tak opravdu až po dočtení knihy a pak si říkám: "ok, je to zajímavý nápad, ale to je vše?" Skupinka parťáků, nemůžu říct přátel, včetně holky hlavního hrdiny se stanou aktéry zločinu, který způsobí jejích prokletí a poté co všichni nějakým způsobem zahynou a zemřou, tak vlastně nezemřou. Oni jsou něco jako mrtví-nemrtví, a jeho holka se mu zjevuje jako duch a hlavní cíl hrdiny je najít magický artefakt, aby mohl toto "kouzlo" tlačítkem vypnout a tím je mohl zabít už definitivně. Proč? A proč se to všechno děje? Z knihy a jejího děje to nelze úplně pochytit a pochopit. Navíc se celkem nevýrazně proplétají vždy dvě časové linie, které se vzájemně mají doplňovat, ale moc to nefunguje. Nejvíc mě iritovala "nevyzrálost autora", přitom už před tím něco napsal. Jenže je hodně poznat, že toto je jeho prvotina a při srovnání třeba s Kotletou, je jeho text slabým čtivem bez pořádného vtáhnutí do děje. Nejvíc bych potom vytkl neustálé opakování vět. Proč? Aby snad naplnil rozsah? Nebo takhle mají fungovat dialogy? Vždy to vůbec nefunguje. Čtenář se v rozhovorech ztrácí a děj se přes dialogy nikam pořádně neposunuje. Rád bych napsal vážně škoda, ale je mi to vlastně celkem jedno a to je špatně. Abych jen nehanil: za plusy považuji celkem zajímavého hrdinu (sympatický není pro to co dělá) a krátké kapitoly, fakt se to četlo dost snadno, lehce a rychle. Víc mě toho ale nenapadá a knihu bych nedoporučil. Otázkou je jestli dám autorovi někdy druhou šanci, třeba se vypíše, na poprvé to ale bylo zbytečné čtení. (42%)


Aquaman 1: Pád do hlubin
květen 2020 - srpen 2021
Aquaman 1: Pád do hlubin 2018, Dan Abnett

Od doby co je pro mě Jason Momoa Aquamenem si nemohu zvyknout na Aquamanův původní vzhled, se kterým se čtenáři setkají i dnes. To je ale můj osobní problém. Ještě bych měl možná trochu problém s tím, že příběh je lehce naivní (ale je tu Superman, tak to dává smysl), je poněkud jednodušší, ale zase o to méně komplikovaný. Kresba byla přehledná a pěkná a spolu s akcí a občas i nějakým tím dramatem se komiks velice dobře četl. Závěrečný cliffhanger trochu navnadí na další díly a všeobecně moderní zpracování (této nové série) je velice příjemné. (72%)


World of Warcraft: Kniha první
květen 2020 - srpen 2021
World of Warcraft: Kniha první 2013, Walter Simonson

Vyrůstal jsem na hrách Warcraft 1,2 a 3. WoWko jsem v minulosti dotáhl asi na 7 level (oproti bratrovi, který ve hře strávil 16 let) a i když jsem letos začal s novou postavou, kterou chci dotáhnout na 85 level, svět Warcraftu mi přijde stále vzdálený. To bude možná důvod proč jsem první komiksovou knihu nepochopil, ztrácel se v ní a nebavila mě. Hodně jsem ji odkládal, nechtěl jsem se k ní moc vracet. Budou další díly lepší, ponořím se do příběhu? Nejsem si tím jistý. Nepomáhá tomu ani grafická stránka, která je cílena na mladší čtenáře a nepomáhá tomu ani toto zacílení, protože tam, kde by si Warcraft zasloužil krev, násilí a boj či rovnou válku se jedná o pro mě poměrně nepřehlednou změť obrázků, ve kterých se těžko orientuji a chybí jim právě zmíněná dospělost. Pravda, jsem ve věku, kdy mi Punisher přijde OK, takže čtenáři ve věku 8-12 let si mohou 20% přičíst, pro srdcaře to budou jasné 4*, pro mě je to ale zklamání. (42%)


Underground
červenec 2020 - červenec 2021
Underground 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Underground jsem si koupil jako teprve druhou "Kotletovku" na mém prvním loňském Festivalu Fantazie a nutno říct, že mě provázela celé léto včetně PevnostConu a mnoha dalších akcí. Třeba ten vzájemný pohled, když jedete MHDčkem a váš soused čte tu stejnou knihu, má své kouzlo. Tato kniha je pořádné sci-fi. Opět jsem byl mírně nepřipraven, ale v kontextu dalších knih či sérií se nejedná o nic přepáleného. Naopak, možná je to spíš takové ustálené, ležérní, popisné a vysvětlující, až máte pocit, že je to takové pomalejší. A přitom akce je tu dost. Objektivní hodnocení je tedy trochu složitější, ale úplně ten(ty) wow efekt(y) mi to nepřinášelo. Řekl bych to i tak, že Koska nebo Bezzemka potkám (v literatuře) raději, než Vachtena, který není ani tolik vtipný, i když snaha tu je - například popisy ulic, míst a historie Prahy. Ocenit se ovšem musí skvěle napsaný originální svět i příběh a myslím si, že si knihu s odstupem času i znovu přečtu a třeba víc docením a samozřejmě na druhý díl se těším. (77%)


Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první
červenec 2018 - červenec 2021
Green Arrow: Prázdný toulec: Kniha první 2018, Kevin Smith

Dlouhé tři roky jsem četl tento komiks, snad nevýhoda toho, když máte rozečteno na 4 desítky knih/komiksů a vždy se k jedné konkrétní vrátíte po delší době a jen na čas. Prázdný toulec není nikterak obsáhlý komiks. Originál byl vydaný někdy v roce 2001 a je na něm znát, že to je komiks z přelomu tisíciletí. Hlavně po grafické stránce, která do dnešní doby mírně zastarala. Navíc se děj odehrává před známým seriálovým universem Arrowerse a tedy některé věci jsou jinak, poplatné dřívějším komiksům. Příběh o ztrátě paměti, respektive o ztrátě posledních deseti let a vlastní smrti je zajímavý a na konci knihy ještě stále nevyřešený. Docela mě zajímá co za tím stojí. Oceňuji a líbil se mi vtip a humor, který mezi sebou postavy mají. Funguje to mezi Green Arrowem a Batmanem pěkně a baví to. Stejně tak se mi líbil poslední sešit a to 85 díl The Brave and the Bold z roku 69. Grafiky odpovídá době vzniku, nicméně vztah obou již zmíněných hrdinů je velice pěkný a hodně přátelský. Zápletka je solidní. Za tuto část tedy přičítám body k dobru. Celkově je to stále dobrá kniha, která má smysl hlavně pro fanoušky Green Arrowa. (73%)


Láska už není, co nikdy nebyla
červen 2020 - červenec 2021
Láska už není, co nikdy nebyla 2016, Filip Gülsen

Nějak jsem tuto knihu otevřel před rokem a pak až po roce. Přečíst se dá se 10 minut, ale vracet se k ní dá častěji. Dá se z ní dobře citovat - je o životě, o lásce a o smrti, tedy o třech věcech, který zná každý a všechny nás spojuje. Knihu jsem dostal darem od spolužačky/kamarádky a asi si ji ponechám a nebo předám darem dál, aby mohla udělovat moudra a dávat dalším smích, radost i smutek a zamyšlení. Je zajímavé z ní někomu předčítat. (70%)


Živí mrtví 1: Staré dobré časy
leden 2019 - červenec 2021
Živí mrtví 1: Staré dobré časy 2009, Robert Kirkman

Viděl jsem prvně seriál, potom četl komiks. Opačně by to možná bylo lepší, protože takhle mě v komiksu skoro nic nepřekvapí, když seriál mnohdy doslova kopíruje komiks. Na druhou stranu jsem si připomněl scény ze seriálu a při čtení komiksu si je porovnával. Ale je to dobré, chytlo mě to. Je to sice takový rozjezd, ale i v prvním díle jsou silné momenty a výrazný závěr/cliffhanger (na čemž vždy staví i seriál). Černobílá tomu sluší. Čte se to dobře a rychle. Bylo mi líto Amy (zde i v seriálu) a na některé postavy už jsem zapomněl, tak jsem se trochu hůř orientoval (Dona, to je která?) a Carol i zde má zatím menší prostor (kdo mohl na začátku tušit, že to bude největší trvalka). Už se jdu pustit do dalších dílů. (81%)


Punisher: Otrokáři
květen - červen 2021
Punisher: Otrokáři 2012, Garth Ennis

Hodně silný a slibný námět, který v jakémkoliv provedení přináší silné emoce. V případě Punishera je to pak kombinace smrtící a výbušná. Navíc má tento komiks hodně výrazného záporáka, krásnou grafiku a nekomplikovaný scénář. Řekněme, že první polovina knihy je top. Očekávání však byla vysoká. O něco později se vyprávění a údernost rozvolní a řekněme si to upřímně, třeba v jednom holandském seriálu bylo vyobrazení "otroctví s děvčaty" mnohem silnější a emotivnější a také podrobnější. Nakonec tedy Otrokaří doplácí na krátkost komiksového periodika a nemožnost se víc "rozpovídat". Přesto je to silný zážitek a doporučuji přečíst. (85%)


Hustej nářez
březen - červen 2021
Hustej nářez 2010, F. Kotleta (pseudonym)

Upři :o. Mimozemšťané! To jako vážně? Věděl jsem, že Kotleta něco takého napsal, ale připraven jsem na tuto knihu vůbec nebyl. Musel jsem si chvíli na hlavního hrdinu zvykat (zvláště když už znám jiné hrdiny z dalších knih) a podobně na mytologii. Ta se ovšem rozplétá po částech, během celé knihy a je to stále zajímavější. Jakmile jsem si ovšem zvykl na prostředí, historii a došlo k jednomu (ne)čekanému zvratu, začal jsem si knihu neuvěřitelně užívat. Hlášky a prupovídky Jana Bezzemka, i jeho myšlenky a názory na to co se děje kolem, se neuvěřitelně zábavně čtou. Akce je parádní, mimozemské kartany jsem si představil jako žlutého Kranga z Želv ninja (mám pocit, že autor koukal v dětství na stejné seriály) a s napětím jsem vyhlížel další děj knihy i jeho závěr. Vyprávění mi přišlo nepředvídatelné a překvapující, jsem prostě nadšený. (91%)


Ronin
květen 2020 - květen 2021
Ronin 2007, Stan Sakai

Moje první setkání s Usagim a náhodou i první díl této dlouhé série. Jednotlivé povídky mi přijdou kratší, než tomu zřejmě bude později, přesto jejich údernost a vypointovanost je fantastická. Navíc v tom jsou cítit emoce, napětí, krev a poučení. Ještě jsem asi nikdy nedostal tak silný(é) příběh(y) na tak malém prostoru. Ty postavy jsou navíc tak (ne)lidské... Těším se na další knihy. (91%)


Séance Infernale
říjen 2020 - květen 2021
Séance Infernale 2018, Jonathan Skariton

Tolik lákavých námětů v jednom. / Pozor může obsahovat spoilery/ Tohle měla být totálně zajímavá kniha. Předně mě zaujalo téma pátrání po prvním filmu, po prvním filmovém tvůrci (Augustin Le Prince - hned jsem ho v tom vyprávění poznal). V druhé řadě Edinburgh, který jsem osobně navštívil a učaroval mě. Třetím prvkem byl hlavní hrdina a únos jeho dcery a pátrání po ní, také pátrání po (prvním) filmu, také po tom, proč se v záběrech prvního filmu objevuje dcera hlavního hrdiny, to by znamenalo, že únosce (vrah?) má něco společného s tím filmem, nebo s místem kde byl film ukryt. Zajímavá náhoda, že i prvnímu vynálezci unesl a upálil dceru. Že by (sériový) vrah uměl cestovat časem? Potud výborně rozehrané mystérium na několika frontách a několik postav, kteří za něčím jdou a po něčem pátrají (hlavní hrdina, jeho zadavatel, sériový vrah, komisařka, prapravnučka prvního vynálezce a další). Vše se promíchává a všeho je vlastně nějak moc. Cestování časem se hned zamítne, vyprávění je pomalé, spousta nahozených témat není logicky ani uspokojivě uzavřených. Hlavní hrdina není úplný sympaťák a závěr nemá očekávatelný happy - end. Super téma(ta) i prostředí (Edin), kniha je silná v násilných detailech, ale slabá ve vyprávění (bohužel jsem tomu příběhu nevěřil) a v přehnaném mixování. (57%)


Dracula (komiks)
únor 2014 - květen 2021
Dracula (komiks) 2012, Petr Kopl

Komiks jsem před lety odložil a vrátil jsem se k němu až teď. Od té doby vím, kdo je Petr Kopl a fandím mu. Jeho kresba v Drákulovi nicméně nic nemá společného s tím, jak jeho kresbu vnímám dnes. Je zde dost expresivní a řekněme, že se hodí, ale zároveň není hezká. Příběh je směsicí známého a zároveň vymyšleného a také s mnoha odkazy na známé literární postavy. Odkazy jsou to velice milé, potěšující a čím víc máte načteno, tím častěji se pousmějete. Že by zkouška na čtenáře? Komiks od 9 let dává tušit, že by mohl být pro děti, ale nevím, jestli bych jim to doporučil, spíš tak od 12ti. Není sprostý, ale krve tam je jak se patří. Dospělejšího čtenáře může ovšem spíš nudit. Já se u něj bohužel nijak zvlášť nebavil. (54%)


Tajemství počátků
listopad 2020 - květen 2021
Tajemství počátků 2017, Jeff Lemire

Tohle pro mě bylo úplně něco nového, čemu jsem dříve nevěnoval přílišnou pozornost. Faktem je, že mě to úplně strhlo a upoutalo. Něco tak jiného, nového, neokoukaného a přitom díky charakterům dokonale funkčního a zajímavého už jsem dlouho nečetl. Hltal jsem každou stránku, každou postavu a příběh, který se odkrýval pozvolna, ale vždy něco z minulosti postav poodkryl a to dokonale zapadalo. Já si vždy jen řekl "páni". Bylo to super čtení a pěkné prohlížení. Kresba je jiná, trochu jednodušší, ale ne příliš, že by jste měli pocit, že je ošizená. Postavy jsou velice originální a trochu divné, ale tuším, že to je proto, co vše už mají za sebou a jsem hodně zvědavý jak a kam se příběh bude vyvíjet dál. (93%)


Dutozem a další povídky
září 2020 - březen 2021
Dutozem a další povídky 2008, Mike Mignola

Já jsem vždycky tušil, že tohle nebude pro mě. Hellboyovi se vyhýbám a mám obavu, že mě nebude bavit. O to hůř, když se jedná o odbočku a příběh vedlejších postav. Není to můj preferovaný styl, kresba se mi nelíbí a je v zásadě příliš jednoduchá, což se mi nakonec ale začalo zamlouvat. Její jednoduchost. Jednotlivé příběhy a příhody byly nakonec spíš zajímavé, ale ne všemu jsem v nich rozuměl. Většinu postav znám, ale mám je raději ve filmové podobně. Rozhodně lze doporučit všem fanouškům Mike Mignoli, komiks dále prohlubuje universum Hellboyovského světa. (45%)


Pac & Pussy
březen 2020 - březen 2021
Pac & Pussy 2019, Albrecht Smuten

Jednohubka. Dávkoval jsem si ji ale po pár stripech za den a tak mi vydržela dlouho. Některé vtipy jsem prošel bez povšimnutí, dost jich ale bylo hodně úderných, silných a nekorektně zábavných. Miluji kočičky, často mi dávají pac a pusy. Však to znáte a těším se na další autorovu tvorbu. (75%)


Nova (Sam Alexander)
duben 2020 - leden 2021
Nova (Sam Alexander) 2020, Jeph Loeb

Tohle bych nečekal, že se mi někdy stane. Že se budu opět cítit jako desetiletý kluk, který hltá svého prvního Spider-Mana. Nova začíná podobně jako zmíněný známý hrdina úplně náhodně a úplně od nuly. Najednou zjistí, že má MOC a SÍLU, že může podobně jako Superman nebo Ironman létat, že může potkávat nevšední nepřátele i získávat nové přátele, že se může postavit svým šikanátorům ve škole, ale i největším záporákům vesmíru. První dva sešity byly naprosto fantastické a měli ještě lepší kresbu než pozdější část. Přesto i další sešity byly nadstandardní, kresba nádherná a příběh poutavý. A třeba že už to nepůsobilo tolik wow, dokázal jsem si mladého Novu zamilovat. Těším se na jeho další dobrodružství a prozatím nejlepší komiks za hodně dlouho dobu (91%)


Arrow: Kniha první
únor 2020 - leden 2021
Arrow: Kniha první 2016, Geoff Johns

Můj oblíbený hrdina u nějž mám seriálově nakoukáno. V komiksu jsem ho četl prvně. Tento první díl (škoda, že dosud nevyšel druhý) a toto zpracování mi sedlo. Vychází přímo ze seriálu (má stejné tvůrce) a díky tomu má podobnou kresbu a "grafiku postav" jako hraný seriál. Výhodou je, že nekopíruje seriál, ani jeho scénář po příběhové stránce, naopak přináší jakoby dějové vsuvky, které se také staly, ale v seriálu jsme je neviděli - tedy si zde můžeme přečíst a prohlédnou tzv. fabuli ze seriálu Arrow. Nevýhodou může být, že to může působit jako "zbytek ze scénáře", který se pro seriál nehodil, ale bude fajn ho zpeněžit. Jednotlivé kapitoly knihy jsou hodně útržkovité, krátké, ale díky tomu taky úderné a hodně dobře se to četlo a byla to zábava. Pro fanoušky seriálu určitě mohu doporučit. (80%)


Válkotvůrci
červen - listopad 2020
Válkotvůrci 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Tak tady smekám. Tohle je vážně hustej mega nářez. Tedy pardon, to patří jinam. Ale stejně. Kotleta mě na malém prostoru, někdy i v povídce o pár stranách, tak příjemně překvapil, že jsem z toho vážně nadšený. Vůbec tam není cítit, že se mnohdy jedná o první texty autora. Povídky mají často úderný závěr a obecně hlavní myšlenku. Rovněž často promyšlený svět, který autor dokáže představil na malém prostoru. Fakt si jen říkám, že mnohé světy by se krásně vyjímaly o délce jedné celé knihy. To mi bylo vždy líto. Asi tři povídky se mi netrefily do vkusu. Nejvíc mě kupodivu minula ta první (nejnovější) Ve stínu viru, ale dobrých 10 z 19ti byly úplně TOP. Za mě TOP5: Genetický zločinec, Důchod, Velký test, Expedice, Zločin na Penzionu. Jenže i Přepadení penzionu, Válkotvůrce nebo i ukázka z románu Spad má co nabídnou a je dost jisté, že si zde vybere opravdu každý. Začíná to být závislost. (85%)


Úhel pohledu
září 2019 - listopad 2020
Úhel pohledu 2019, Todd McFarlane

Zajímavé setkání Speedyho a Wolverina. Stejně tak je tu třetí do party - Wendigo, se kterým se setkávám poprvé. Komiks je spíš detektivní/kriminální. Hlavní role tu podstatě není, party jsou vyrovnané, možná má nejvíce prostoru Wolverine a Spider-man oproti tomu je na můj vkus upozadněný. Případně má méně prostoru, než by čtenář očekával od prvního svazku nové série. Kresba lidí je o něco slabší, oproti tomu prostředí je pečlivě nakreslené. Ačkoliv je komiks/kresba staršího data, nepůsobí vůbec nudně nebo zastarale. Kvalita mě překvapila. Příběh je poměrně zajímavý a odlišný. Hlášky se občas trefí a pobaví. Za mě to tedy není úplně špatný start. (78%)


Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky
červen 2018 - říjen 2020
Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky 2013, Warren Ellis

Na Planetary se dobře dívá (některé obrazy jsou vskutku poutavé) a dokáže zaujmout svým vyprávěním a příběhy (také námětem) a postavami. Komiks je velice originální, prakticky se poprvé potkáte s novými postavami a novým světem alternativního 20 století. Což je ale zároveň problém, nepotkáte tu nikoho ke komu by jste měli kdykoliv před tím vybudovaný nějaký vztah. Nejsou tu žádní X-Meni, Avengers nebo Speedy. Jsou tu jen a jen nová jména, na která je potřeba si zvyknout. Další mírnou nevýhodou je fakt, že komiks byl napsán na konci 20 století a je to na něm příliš znát - myšleno tématy a názory - a v tomto směru hodně rychle zastarává. Přesto si někdy druhý díl dám. (69%)


Příliš dlouhá swingers party
únor - září 2020
Příliš dlouhá swingers party 2014, F. Kotleta (pseudonym)

Moje první "Kotletovka", kterou jsem si "výhodně" zakoupil na letošním prvním Comic Conu a která se mnou několik měsíců jezdila všude možně až jsem si její závěr nechal chvilku nedočtený mezitím co se mi nedočkavostí do ruky dostaly další knihy tohoto autora. Zatím je ještě brzy na to radit, kde s "Kotletovkama" začít, ale nutno přiznat, že na první seznámení je to super. Kniha se snadno četla (krátké a úderné věty, krátké odstavce, častý střih) a čtení bylo nadmíru zábavné a návykové - některé věty, hlášky a situace byly neověřitelné vtipné, směšné a úsměvné. Přistihl jsem se, že hlavnímu hrdinovi fandím, ale také se o něj bojím, stejně jako o postavy vedlejší. Pro mě to bylo zároveň první setkání s "magií" v příběhu a když zvýrazním v českém příběhu a prostředí, tak to bylo pro mě něco nového, na co jsem si ale musel docela dlouho zvykat. Překvapivě jeho Underground, kniha ze žánru sci-fi mi nekladla takové překážky. Možná proto že to je sci-fi, kdežto tady česká realita a do toho magie a další fantasy prvky. Sranda je, že když tuším, co mě s Kotletou ještě čeká, tak později budu tvrdit, že Příliš dlouhá swingers párty je ještě umírněná. Uvidíme. Ještě jedno negativum vypíchnu a to, že je škoda, že je to tak krátké, že kapitoly nejsou delší - v konkrétním příběhu a prostředí, bych zůstal klidně déle. Mno nic, vrhám se na druhý díl, abych se opět setkal s kapitánem Koskem a jeho týmem. (84%)


Cesta podivných
březen - září 2020
Cesta podivných 2018, Jason Aaron

Podivné a to téměř vše. Jestli má styl vystihnout název knihy, tak se to povedlo. Doctor Strange má být a je sice zvláštní hrdina a v tomto případě je kresba a styl vyprávění příběhu tak, jak by asi nejeden čtenář očekával. Mě to ovšem tak úplně nesedlo. Moc jsem se v tom neorientoval a ani mě to moc nebavilo. Vycházím přitom ze stylu filmu (který je odlišný) ale především pak z jednoho už čteného komiksu, který se mi líbil, ba co víc, který mě pořádně chytl v době, kdy jsem hlavního hrdinu neznal a tehdy mě slušně zaujal a o Strangeovi jsem se také něco dozvěděl. Tady mě to spíš mírně odradilo a na další díly nebudu tak úplně spěchat. (56%)


Wonder Woman 1: Lži
prosinec 2019 - květen 2020
Wonder Woman 1: Lži 2018, Greg Rucka

Wonder Woman začíná být pro mě jedna z nejpřitažlivějších hrdinek a to nejen ve filmu, ale především v komiksu, potažmo v knížkách. Rovněž edice Znovuzrození hrdinů DC je hodně lákavá a proto kombinace těchto dvou prvků zvýšila můj zájem o tento konkrétní kus a stává se tak zároveň i první zkušeností s touto edicí - s WW už jsem se v komiksu setkal dříve. Lži přináší nový příběh, alespoň dle slov tvůrců, tím že jsem toho moc nečetl, tak je pro mě vše nové. Nicméně a bohužel, příběh je takový jalový a nijaký, moc neříkající a pokračující odnikud, chybí tomu nějaký zapamatovatelný moment, textu však není mnoho, snadno se čte, co ovšem nad vše ostatní je kresba. Ta je nádherná, detailní, výpravná, asi ta nejlepší, co jsem zatím v komiksu viděl. Přečtenou stránku budete mít v mžiku, ale na kresbu budeme koukat ještě několik dalších vteřin a do detailu si vše pečlivě prohlížet. Celostránkové, nebo dokonce dvoustránkové velké celky jsou pastvou pro oči. Opravdu nádhera. Trochu rušivé se mi snad jen zdálo, že se měnil autor kresby, což potvrzuje i tiráž a především kresba samotné Diany je v detailu propracovaná, ovšem na větší vzdálenost mnohdy málo detailní a navíc, často mění tvář, jakoby autor neměl jednotnou představu jak WW vypadá - netvrdím, že se s tím čtenář nesetká i u jiných komiksů, ale tady je to hodně patrné. Uvažoval jsem někde kolem sedumdesátkového hodnocení, ale díky otevřenému a zajímavému závěru a po něm ukázek několika alternativních obálek plus ukázky procesu vzniku stránek, přidávám procenta k dobru. (74%)


Zkouška ohněm
červenec 2018 - květen 2020
Zkouška ohněm 2016, Anthony Del Col

První díl a také první přečtený komiks ze světa Assassin´s Creed. První díl hry jsem hrál jen krátce a film jsem ještě neviděl, což považuji za nevýhodu, protože mi je tento svět i v komiksu vzdálenější a to i přesto, že vím o co jde. A nebo je to chyba tohoto konkrétního komiksu: nezaujal mě tak, že bych nutně cokoliv z tohoto světa musel vyhledávat a přitom hry jsou výborné a film alespoň na jedno zhlédnutí údajně dobrý. Nejvíc mi na tomto komiksu vadili postavy v současné dějové linii, nejenže byly hůře rozeznatelné, ale především ty jejich časté hádky a pokřikování na sebe mě už docela otravovali. Naproti tomu hlavní hrdinka je moc fajn a je zajímavá. Kresba, hlavně ta dějově zasazená do Salemu roku 1692 je skvělá, krásná, barevná. Příběh a snad i námět ještě ujdou, děj je však velice slabý a jen v některých momentech mě dokázal nadchnout a upoutat. Navíc občas jsem nechápal chování a jednání hlavního hrdiny (předka hlavní hrdinky) a stejně jako jí, nebyl mi moc sympatický. Přesto dalším dílům dám šanci a uvidíme. (63%)


Ghost Rider - Cesta slz
březen 2018 - duben 2020
Ghost Rider - Cesta slz 2012, Garth Ennis

Rozečtené dva roky, trošku jsem si ji šetřil. Prozatím nemám velké srovnání a myslím, že to je můj první Ghost Rider. Ale co vím, tak to, že je super. Vždy mě dokázal vtáhnout do děje a popravdě dalo by se to přečíst na jeden zátah. Je to adrenalin, je to napínavé a ději se tam dost drsné a zvrhlé věci. Utržené končetiny a vraždy nevinných tu jsou častějšími jevy, než na divokém západě bývá zvykem. Mimochodem, odehrává se to právě na těchto místech, nejedná se tedy o Ghost Ridera v moderní, současné době, tak jak ho známe třebas z filmu. Ghost Ridereme je tu pochopitelně někdo jiný a hlavním hrdinou je celkem sympatický chlápek, jehož životní příběh by jste nechtěli zažít. Co ovšem neuvěřitelné boduje, je kresba. Nádherná, přehledná - vyprávění je řazeno (až na pár výjímek) do vodorovných rámečků poskládaných krásně pod sebe. Čtení a prohlížení je tak velmi snadné a příjemné. Občasné velké celky jsou pastvou pro oči. Snad jen škoda, že víc scén se odehrává ve tmě a mnoho obrazů je tmavých a rovněž přehlednost záporáků je velmi špatná a to i přesto, že se často oslovují jmény. Ale víc nemám co vytknout a mohu jednoznačně doporučit. (87%)


Volání divočiny (komiks)
únor 2019 - duben 2020
Volání divočiny (komiks) 2010, LLoyd S. Wagner

Konečně je čas na čtení, to je snad jediné pozitivní v této situaci. Komiks Volání divočiny jsem měl rozečtený něco přes rok - dáno nedostatkem času a množstvím rozečtených knih - přitom se dá přečíst přibližně za dvě hodiny, dětem to může trvat tak tři. Asi je to spíš kniha, kterou si i starší čtenář rád vychutná, ale dá se přečíst i na jedno zabrání. Občas jsem měl problém se odtrhnout, některé pasáže byly napínavější, než jiné, které mě moc nezaujaly. Hodně se děj střídá a hodně se v něm "stříhá", což je škoda, určité části, hlavně ty v závěru, mohly být delší. Rád si přečtu i normální knihu. Škoda, že jsem ji jako dítě minul a popravdě, být mi teď deset a mít možnost si přečíst tento komiks, tak skáču nadšením, teď je to však pro mě jen lehký nadprůměr. (64%)


Malé dějiny filmu
? - říjen 2019
Malé dějiny filmu 1999, Jarek Kupsc

Krásná, zábavná knížka, která díky formě dokáže "naučit" o filmu, aniž by jste se do čtení museli nutit. Její současnou největší nevýhodou je ročník vydání, který neumožňuje zahrnout posledních 20 let kinematografie a tak v ní období filmů pro mě a mou generaci, na kterých jsme tzv. vyrůstali, prostě nenajdeme. Jakkoliv prvních cca 80 let filmu je popsáno sice stručně, ale vzorně rozděleno do kapitol, tak posledních cca 20 let kinematografie (1980-1999) naráží na nemožnost výhledu do dalších let a tedy popisu jak nových vln (např. Rumunská), tak i mnohých technologií a způsobů distribuce a co především: nemůže dát mladé a začínající autory, kteří posledních 40 let tvoří základ dnešní kinematografie do souvislostí s jejich pozdější tvorbou. Kniha by si tedy zasloužila nové rozšířené vydání, jinak nemám moc výhrad a pokud pominu občas autorův subjektivní pohled na konkrétní film a nějaké ty drobné chyby, tak mohu říct, že čtení jsem si užil. (84%)


České dějiny v datech
? - srpen 2019
České dějiny v datech 2012, Aleš Česal

Myslel jsem si, že to je TA knížka (Naše dějiny v datech - Jarmila Koudelková) co jsem četl v dětství, ze které si tedy pamatuji, jak se hlavně v závěru pořád psalo "V Praze se konal Xtý sjezd KSČ" už tehdy mi to přišlo divné a nudné (oproti starší historii). Tato knížka je novějšího vydání a je to na ní poznat (v dobrém). Pro změnu však chybí ilustrace. Přesto je to zábavné/zajímavé čtení "do kapsy", kterou by myslím hlavně nejmladší generace mohla přečíst, jedná se o snadné získání základního přehledu. (83%)


Útok na pekárnu
? - září 2018
Útok na pekárnu 2016, Haruki Murakami


Znovuzrození hrdinů DC
květen - červen 2018
Znovuzrození hrdinů DC 2018, Geoff Johns


Říše stínů
květen 2018 (08.-30.)
Říše stínů 2015, Andy Diggle


Továrna na Absolutno
? - květen 2018
Továrna na Absolutno 1947, Karel Čapek


Karel Roden
? - únor 2018
Karel Roden 2013, Dana Čermáková


1