Deimos Deimos komentáře u knih

Séance Infernale Séance Infernale Jonathan Skariton

Tolik lákavých námětů v jednom. / Pozor může obsahovat spoilery/ Tohle měla být totálně zajímavá kniha. Předně mě zaujalo téma pátrání po prvním filmu, po prvním filmovém tvůrci (Augustin Le Prince - hned jsem ho v tom vyprávění poznal). V druhé řadě Edinburgh, který jsem osobně navštívil a učaroval mě. Třetím prvkem byl hlavní hrdina a únos jeho dcery a pátrání po ní, také pátrání po (prvním) filmu, také po tom, proč se v záběrech prvního filmu objevuje dcera hlavního hrdiny, to by znamenalo, že únosce (vrah?) má něco společného s tím filmem, nebo s místem kde byl film ukryt. Zajímavá náhoda, že i prvnímu vynálezci unesl a upálil dceru. Že by (sériový) vrah uměl cestovat časem? Potud výborně rozehrané mystérium na několika frontách a několik postav, kteří za něčím jdou a po něčem pátrají (hlavní hrdina, jeho zadavatel, sériový vrah, komisařka, prapravnučka prvního vynálezce a další). Vše se promíchává a všeho je vlastně nějak moc. Cestování časem se hned zamítne, vyprávění je pomalé, spousta nahozených témat není logicky ani uspokojivě uzavřených. Hlavní hrdina není úplný sympaťák a závěr nemá očekávatelný happy - end. Super téma(ta) i prostředí (Edin), kniha je silná v násilných detailech, ale slabá ve vyprávění (bohužel jsem tomu příběhu nevěřil) a v přehnaném mixování. (57%)

24.05.2021 3 z 5

Dracula (komiks) Dracula (komiks) Petr Kopl

Komiks jsem před lety odložil a vrátil jsem se k němu až teď. Od té doby vím, kdo je Petr Kopl a fandím mu. Jeho kresba v Drákulovi nicméně nic nemá společného s tím, jak jeho kresbu vnímám dnes. Je zde dost expresivní a řekněme, že se hodí, ale zároveň není hezká. Příběh je směsicí známého a zároveň vymyšleného a také s mnoha odkazy na známé literární postavy. Odkazy jsou to velice milé, potěšující a čím víc máte načteno, tím častěji se pousmějete. Že by zkouška na čtenáře? Komiks od 9 let dává tušit, že by mohl být pro děti, ale nevím, jestli bych jim to doporučil, spíš tak od 12ti. Není sprostý, ale krve tam je jak se patří. Dospělejšího čtenáře může ovšem spíš nudit. Já se u něj bohužel nijak zvlášť nebavil. (54%)

19.05.2021 3 z 5

Tajemství počátků Tajemství počátků Jeff Lemire

Tohle pro mě bylo úplně něco nového, čemu jsem dříve nevěnoval přílišnou pozornost. Faktem je, že mě to úplně strhlo a upoutalo. Něco tak jiného, nového, neokoukaného a přitom díky charakterům dokonale funkčního a zajímavého už jsem dlouho nečetl. Hltal jsem každou stránku, každou postavu a příběh, který se odkrýval pozvolna, ale vždy něco z minulosti postav poodkryl a to dokonale zapadalo. Já si vždy jen řekl "páni". Bylo to super čtení a pěkné prohlížení. Kresba je jiná, trochu jednodušší, ale ne příliš, že by jste měli pocit, že je ošizená. Postavy jsou velice originální a trochu divné, ale tuším, že to je proto, co vše už mají za sebou a jsem hodně zvědavý jak a kam se příběh bude vyvíjet dál. (93%)

06.05.2021 5 z 5

Dutozem a další povídky Dutozem a další povídky Mike Mignola

Já jsem vždycky tušil, že tohle nebude pro mě. Hellboyovi se vyhýbám a mám obavu, že mě nebude bavit. O to hůř, když se jedná o odbočku a příběh vedlejších postav. Není to můj preferovaný styl, kresba se mi nelíbí a je v zásadě příliš jednoduchá, což se mi nakonec ale začalo zamlouvat. Její jednoduchost. Jednotlivé příběhy a příhody byly nakonec spíš zajímavé, ale ne všemu jsem v nich rozuměl. Většinu postav znám, ale mám je raději ve filmové podobně. Rozhodně lze doporučit všem fanouškům Mike Mignoli, komiks dále prohlubuje universum Hellboyovského světa. (45%)

31.03.2021 2 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Jednohubka. Dávkoval jsem si ji ale po pár stripech za den a tak mi vydržela dlouho. Některé vtipy jsem prošel bez povšimnutí, dost jich ale bylo hodně úderných, silných a nekorektně zábavných. Miluji kočičky, často mi dávají pac a pusy. Však to znáte a těším se na další autorovu tvorbu. (75%)

01.03.2021 4 z 5

Nova (Sam Alexander) Nova (Sam Alexander) Jeph Loeb

Tohle bych nečekal, že se mi někdy stane. Že se budu opět cítit jako desetiletý kluk, který hltá svého prvního Spider-Mana. Nova začíná podobně jako zmíněný známý hrdina úplně náhodně a úplně od nuly. Najednou zjistí, že má MOC a SÍLU, že může podobně jako Superman nebo Ironman létat, že může potkávat nevšední nepřátele i získávat nové přátele, že se může postavit svým šikanátorům ve škole, ale i největším záporákům vesmíru. První dva sešity byly naprosto fantastické a měli ještě lepší kresbu než pozdější část. Přesto i další sešity byly nadstandardní, kresba nádherná a příběh poutavý. A třeba že už to nepůsobilo tolik wow, dokázal jsem si mladého Novu zamilovat. Těším se na jeho další dobrodružství a prozatím nejlepší komiks za hodně dlouho dobu (91%)

21.01.2021 5 z 5

Arrow: Kniha první Arrow: Kniha první Geoff Johns

Můj oblíbený hrdina u nějž mám seriálově nakoukáno. V komiksu jsem ho četl prvně. Tento první díl (škoda, že dosud nevyšel druhý) a toto zpracování mi sedlo. Vychází přímo ze seriálu (má stejné tvůrce) a díky tomu má podobnou kresbu a "grafiku postav" jako hraný seriál. Výhodou je, že nekopíruje seriál, ani jeho scénář po příběhové stránce, naopak přináší jakoby dějové vsuvky, které se také staly, ale v seriálu jsme je neviděli - tedy si zde můžeme přečíst a prohlédnou tzv. fabuli ze seriálu Arrow. Nevýhodou může být, že to může působit jako "zbytek ze scénáře", který se pro seriál nehodil, ale bude fajn ho zpeněžit. Jednotlivé kapitoly knihy jsou hodně útržkovité, krátké, ale díky tomu taky úderné a hodně dobře se to četlo a byla to zábava. Pro fanoušky seriálu určitě mohu doporučit. (80%)

01.01.2021 4 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Tak tady smekám. Tohle je vážně hustej mega nářez. Tedy pardon, to patří jinam. Ale stejně. Kotleta mě na malém prostoru, někdy i v povídce o pár stranách, tak příjemně překvapil, že jsem z toho vážně nadšený. Vůbec tam není cítit, že se mnohdy jedná o první texty autora. Povídky mají často úderný závěr a obecně hlavní myšlenku. Rovněž často promyšlený svět, který autor dokáže představil na malém prostoru. Fakt si jen říkám, že mnohé světy by se krásně vyjímaly o délce jedné celé knihy. To mi bylo vždy líto. Asi tři povídky se mi netrefily do vkusu. Nejvíc mě kupodivu minula ta první (nejnovější) Ve stínu viru, ale dobrých 10 z 19ti byly úplně TOP. Za mě TOP5: Genetický zločinec, Důchod, Velký test, Expedice, Zločin na Penzionu. Jenže i Přepadení penzionu, Válkotvůrce nebo i ukázka z románu Spad má co nabídnou a je dost jisté, že si zde vybere opravdu každý. Začíná to být závislost. (85%)

30.11.2020 5 z 5

Úhel pohledu Úhel pohledu Todd McFarlane

Zajímavé setkání Speedyho a Wolverina. Stejně tak je tu třetí do party - Wendigo, se kterým se setkávám poprvé. Komiks je spíš detektivní/kriminální. Hlavní role tu podstatě není, party jsou vyrovnané, možná má nejvíce prostoru Wolverine a Spider-man oproti tomu je na můj vkus upozadněný. Případně má méně prostoru, než by čtenář očekával od prvního svazku nové série. Kresba lidí je o něco slabší, oproti tomu prostředí je pečlivě nakreslené. Ačkoliv je komiks/kresba staršího data, nepůsobí vůbec nudně nebo zastarale. Kvalita mě překvapila. Příběh je poměrně zajímavý a odlišný. Hlášky se občas trefí a pobaví. Za mě to tedy není úplně špatný start. (78%)

30.11.2020 4 z 5

Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky Warren Ellis

Na Planetary se dobře dívá (některé obrazy jsou vskutku poutavé) a dokáže zaujmout svým vyprávěním a příběhy (také námětem) a postavami. Komiks je velice originální, prakticky se poprvé potkáte s novými postavami a novým světem alternativního 20 století. Což je ale zároveň problém, nepotkáte tu nikoho ke komu by jste měli kdykoliv před tím vybudovaný nějaký vztah. Nejsou tu žádní X-Meni, Avengers nebo Speedy. Jsou tu jen a jen nová jména, na která je potřeba si zvyknout. Další mírnou nevýhodou je fakt, že komiks byl napsán na konci 20 století a je to na něm příliš znát - myšleno tématy a názory - a v tomto směru hodně rychle zastarává. Přesto si někdy druhý díl dám. (69%)

31.10.2020 3 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Moje první "Kotletovka", kterou jsem si "výhodně" zakoupil na letošním prvním Comic Conu a která se mnou několik měsíců jezdila všude možně až jsem si její závěr nechal chvilku nedočtený mezitím co se mi nedočkavostí do ruky dostaly další knihy tohoto autora. Zatím je ještě brzy na to radit, kde s "Kotletovkama" začít, ale nutno přiznat, že na první seznámení je to super. Kniha se snadno četla (krátké a úderné věty, krátké odstavce, častý střih) a čtení bylo nadmíru zábavné a návykové - některé věty, hlášky a situace byly neověřitelné vtipné, směšné a úsměvné. Přistihl jsem se, že hlavnímu hrdinovi fandím, ale také se o něj bojím, stejně jako o postavy vedlejší. Pro mě to bylo zároveň první setkání s "magií" v příběhu a když zvýrazním v českém příběhu a prostředí, tak to bylo pro mě něco nového, na co jsem si ale musel docela dlouho zvykat. Překvapivě jeho Underground, kniha ze žánru sci-fi mi nekladla takové překážky. Možná proto že to je sci-fi, kdežto tady česká realita a do toho magie a další fantasy prvky. Sranda je, že když tuším, co mě s Kotletou ještě čeká, tak později budu tvrdit, že Příliš dlouhá swingers párty je ještě umírněná. Uvidíme. Ještě jedno negativum vypíchnu a to, že je škoda, že je to tak krátké, že kapitoly nejsou delší - v konkrétním příběhu a prostředí, bych zůstal klidně déle. Mno nic, vrhám se na druhý díl, abych se opět setkal s kapitánem Koskem a jeho týmem. (84%)

20.09.2020 4 z 5

Cesta podivných Cesta podivných Jason Aaron

Podivné a to téměř vše. Jestli má styl vystihnout název knihy, tak se to povedlo. Doctor Strange má být a je sice zvláštní hrdina a v tomto případě je kresba a styl vyprávění příběhu tak, jak by asi nejeden čtenář očekával. Mě to ovšem tak úplně nesedlo. Moc jsem se v tom neorientoval a ani mě to moc nebavilo. Vycházím přitom ze stylu filmu (který je odlišný) ale především pak z jednoho už čteného komiksu, který se mi líbil, ba co víc, který mě pořádně chytl v době, kdy jsem hlavního hrdinu neznal a tehdy mě slušně zaujal a o Strangeovi jsem se také něco dozvěděl. Tady mě to spíš mírně odradilo a na další díly nebudu tak úplně spěchat. (56%)

15.09.2020 3 z 5

Lži Lži Greg Rucka

Wonder Woman začíná být pro mě jedna z nejpřitažlivějších hrdinek a to nejen ve filmu, ale především v komiksu, potažmo v knížkách. Rovněž edice Znovuzrození hrdinů DC je hodně lákavá a proto kombinace těchto dvou prvků zvýšila můj zájem o tento konkrétní kus a stává se tak zároveň i první zkušeností s touto edicí - s WW už jsem se v komiksu setkal dříve. Lži přináší nový příběh, alespoň dle slov tvůrců, tím že jsem toho moc nečetl, tak je pro mě vše nové. Nicméně a bohužel, příběh je takový jalový a nijaký, moc neříkající a pokračující odnikud, chybí tomu nějaký zapamatovatelný moment, textu však není mnoho, snadno se čte, co ovšem nad vše ostatní je kresba. Ta je nádherná, detailní, výpravná, asi ta nejlepší, co jsem zatím v komiksu viděl. Přečtenou stránku budete mít v mžiku, ale na kresbu budeme koukat ještě několik dalších vteřin a do detailu si vše pečlivě prohlížet. Celostránkové, nebo dokonce dvoustránkové velké celky jsou pastvou pro oči. Opravdu nádhera. Trochu rušivé se mi snad jen zdálo, že se měnil autor kresby, což potvrzuje i tiráž a především kresba samotné Diany je v detailu propracovaná, ovšem na větší vzdálenost mnohdy málo detailní a navíc, často mění tvář, jakoby autor neměl jednotnou představu jak WW vypadá - netvrdím, že se s tím čtenář nesetká i u jiných komiksů, ale tady je to hodně patrné. Uvažoval jsem někde kolem sedumdesátkového hodnocení, ale díky otevřenému a zajímavému závěru a po něm ukázek několika alternativních obálek plus ukázky procesu vzniku stránek, přidávám procenta k dobru. (74%)

09.05.2020 4 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm Anthony Del Col

První díl a také první přečtený komiks ze světa Assassin´s Creed. První díl hry jsem hrál jen krátce a film jsem ještě neviděl, což považuji za nevýhodu, protože mi je tento svět i v komiksu vzdálenější a to i přesto, že vím o co jde. A nebo je to chyba tohoto konkrétního komiksu: nezaujal mě tak, že bych nutně cokoliv z tohoto světa musel vyhledávat a přitom hry jsou výborné a film alespoň na jedno zhlédnutí údajně dobrý. Nejvíc mi na tomto komiksu vadili postavy v současné dějové linii, nejenže byly hůře rozeznatelné, ale především ty jejich časté hádky a pokřikování na sebe mě už docela otravovali. Naproti tomu hlavní hrdinka je moc fajn a je zajímavá. Kresba, hlavně ta dějově zasazená do Salemu roku 1692 je skvělá, krásná, barevná. Příběh a snad i námět ještě ujdou, děj je však velice slabý a jen v některých momentech mě dokázal nadchnout a upoutat. Navíc občas jsem nechápal chování a jednání hlavního hrdiny (předka hlavní hrdinky) a stejně jako jí, nebyl mi moc sympatický. Přesto dalším dílům dám šanci a uvidíme. (63%)

03.05.2020 3 z 5

Ghost Rider - Cesta slz Ghost Rider - Cesta slz Garth Ennis

Rozečtené dva roky, trošku jsem si ji šetřil. Prozatím nemám velké srovnání a myslím, že to je můj první Ghost Rider. Ale co vím, tak to, že je super. Vždy mě dokázal vtáhnout do děje a popravdě dalo by se to přečíst na jeden zátah. Je to adrenalin, je to napínavé a ději se tam dost drsné a zvrhlé věci. Utržené končetiny a vraždy nevinných tu jsou častějšími jevy, než na divokém západě bývá zvykem. Mimochodem, odehrává se to právě na těchto místech, nejedná se tedy o Ghost Ridera v moderní, současné době, tak jak ho známe třebas z filmu. Ghost Ridereme je tu pochopitelně někdo jiný a hlavním hrdinou je celkem sympatický chlápek, jehož životní příběh by jste nechtěli zažít. Co ovšem neuvěřitelné boduje, je kresba. Nádherná, přehledná - vyprávění je řazeno (až na pár výjímek) do vodorovných rámečků poskládaných krásně pod sebe. Čtení a prohlížení je tak velmi snadné a příjemné. Občasné velké celky jsou pastvou pro oči. Snad jen škoda, že víc scén se odehrává ve tmě a mnoho obrazů je tmavých a rovněž přehlednost záporáků je velmi špatná a to i přesto, že se často oslovují jmény. Ale víc nemám co vytknout a mohu jednoznačně doporučit. (87%)

12.04.2020 5 z 5

Volání divočiny (komiks) Volání divočiny (komiks) LLoyd S. Wagner

Konečně je čas na čtení, to je snad jediné pozitivní v této situaci. Komiks Volání divočiny jsem měl rozečtený něco přes rok - dáno nedostatkem času a množstvím rozečtených knih - přitom se dá přečíst přibližně za dvě hodiny, dětem to může trvat tak tři. Asi je to spíš kniha, kterou si i starší čtenář rád vychutná, ale dá se přečíst i na jedno zabrání. Občas jsem měl problém se odtrhnout, některé pasáže byly napínavější, než jiné, které mě moc nezaujaly. Hodně se děj střídá a hodně se v něm "stříhá", což je škoda, určité části, hlavně ty v závěru, mohly být delší. Rád si přečtu i normální knihu. Škoda, že jsem ji jako dítě minul a popravdě, být mi teď deset a mít možnost si přečíst tento komiks, tak skáču nadšením, teď je to však pro mě jen lehký nadprůměr. (64%)

01.04.2020 3 z 5

Malé dějiny filmu Malé dějiny filmu Jarek Kupsc

Krásná, zábavná knížka, která díky formě dokáže "naučit" o filmu, aniž by jste se do čtení museli nutit. Její současnou největší nevýhodou je ročník vydání, který neumožňuje zahrnout posledních 20 let kinematografie a tak v ní období filmů pro mě a mou generaci, na kterých jsme tzv. vyrůstali, prostě nenajdeme. Jakkoliv prvních cca 80 let filmu je popsáno sice stručně, ale vzorně rozděleno do kapitol, tak posledních cca 20 let kinematografie (1980-1999) naráží na nemožnost výhledu do dalších let a tedy popisu jak nových vln (např. Rumunská), tak i mnohých technologií a způsobů distribuce a co především: nemůže dát mladé a začínající autory, kteří posledních 40 let tvoří základ dnešní kinematografie do souvislostí s jejich pozdější tvorbou. Kniha by si tedy zasloužila nové rozšířené vydání, jinak nemám moc výhrad a pokud pominu občas autorův subjektivní pohled na konkrétní film a nějaké ty drobné chyby, tak mohu říct, že čtení jsem si užil. (84%)

18.10.2019 4 z 5

České dějiny v datech České dějiny v datech Aleš Česal

Myslel jsem si, že to je TA knížka (Naše dějiny v datech - Jarmila Koudelková) co jsem četl v dětství, ze které si tedy pamatuji, jak se hlavně v závěru pořád psalo "V Praze se konal Xtý sjezd KSČ" už tehdy mi to přišlo divné a nudné (oproti starší historii). Tato knížka je novějšího vydání a je to na ní poznat (v dobrém). Pro změnu však chybí ilustrace. Přesto je to zábavné/zajímavé čtení "do kapsy", kterou by myslím hlavně nejmladší generace mohla přečíst, jedná se o snadné získání základního přehledu. (83%)

21.08.2019 4 z 5