Tajemství počátků

Černá palice je hořká parodie na superhrdinské příběhy, ve které její autor Jeff Lemire představuje nové univerzum na pomezí superhrdinských a nezávislých komiksů. Zapomenutí hrdinové Spiral City se v důsledku interdimenzionální katastrofy ocitnou na tajuplné farmě, odkud nemohou odejít a kde spolu žijí jako každá jiná dysfunkční rodina. Není návratu zpátky domů!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362163/cerna-palice-tajemstvi-pocatku-NqI-362163.jpg 4.479

Černá palice 1.

Dobrodružné, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Comics Centrum

Black Hammer 1: Secret Origins, 2016

Kniha Tajemství počátků

memphisz
31.10.2020

Skvělý fan service. Poprvé jsem to četl už kdysi v originálu, teď znovu v češtině. Myslím, že to byla první věc od Lemireho, kterou mě fakt dostal. Ačkoliv nejde o první poctu světu superhrdinského komiksu, je to opět svěží přístup. Baví mě mixy postav, narážky na koncepty komiksových věků i přidaný realismus. Komiks od fanouška pro fanoušky.

Obscurus
23.10.2020

Perfektne spracovaná téma superhrdinov radiaca sa skôr k mainstreamu. No v Lemirovom podaní sa ale ide viac do hĺbky jednotlivých postáv. Preto by mohol komiks zaujať aj čitateľa, ktorý nie je moc fanúšikom superhrdinských komiksov. Zážitok dopĺňa skvelá originálna kresba a zasadenie do nového sveta, ktorý si Lemire vytvoril.
Neviem sa dočkať ďalších dielov.

Atlantis
25.08.2020

Já si prostě nemůžu číst ty recenze na komiksy, mám pak zbytečně velká očekávání. A přitom je Černá palice skvělý komiks, s parádní premisou a lákavými postavami. Ale k naprosté dokonalosti jsem něco malého postrádal. Asi ucelenější děj. Možná se mi poštěstí v pokračování, tady se přeci jen hlavně musí představit jednotlivé postavy.
Anebo je to kresbou, která mi také ne úplně sedla. Viděl jsem v ní lehounký náznak Mikea Mignoly a to není zrovna pochvala.

Mercatino
31.07.2020

První díl je fakt hodně divný a proto se mi to asi líbí ... Kresba mi sedí a barvy mě naplňují a ten příběh? Co na to napsat? Něco tak originálního jsem už dlouho nepotkal. První díl zatím pěkně restuje postavy a začíná to pěkně vonět, nebo smrdět? Takže víme, že na talíři mi skončí něco úžasného. Co to bude, nikdo neví, nebo alespoň já ne. Budu to schopný strávit? To všecko je jedno, protože já do toho jdu ...

Lenka.Vílka
02.01.2019

("And in a way it seems there's no one to call, When our thoughts are so numb and our feelings unsure, We all have emptiness inside, We all have answers to find, But you can't win this fight." ... Welcome to the family - Avenged Sevenfold)

Nápad knihy je jednoduše geniální. Jak dopadnou hrdinové, kteří už nejsou hrdinové, ale ne ze své vůle? Na farmě. Kde mají dožít asi jako když odvezete starého koně na farmu. Ale asi je všem jasný, že to nebude napořád. Je tomu deset let, kdy hrdinové zmizely. Je čas jejich návratu? Protože všichni na ně nezapomněli. Jenom kdyby se dalo dostat pryč!

Takže zpátky na farmu. Všichni si tam žijou. Někomu to vyhovuje víc a někomu míň. A pro někoho ponorka jako blázen. (Při doprovodu na autobus do školy jsem se dost smála. Z které devítileté holky jde cítit gin? Asi z té, která na devět jenom vypadá.)

Za co dávám všechny palce nahoru (na rukou i nohách) je použitý papír. Žádné otisky prstů! Můžete číst v klidu bez myšlenek, že už na první stránky to bude vypadat hrozně nebo že jste u čtení snad dali celej kbelík smaženejch křídýlek.

Nelze ale nezmínit jednotlivé postavy. Já to beru, je těžké přijít s novou postavou, aby si čtenář neřekl: "Hele, ten je skoro jako tenhle." (Ať už původem nebo vzhledem.) Těžko tam najít postavu, která ve svém variaci nebyla už někde, co jste četli. Plus? Mínus? No, asi se rozhodnu v příštím díle. Ale všechny tak jako v pohodě, je tam dokonalý vzorek týmovek. Je to vykrádání? Inspirace? Vzdání holdu? Nevím. Jenom vím, že mi s postavami v knize bylo dobře a čas s nimi strávený za to stál. Do děje jsou vkusně zakomponované originy jednotlivých postav stylem, že to nedrhne. A baví vás číst všechno.

Kresba. Ta je na první pohled vlastně obyčejná. Ale když se soustředíte na detaily a jednu stránku nečtete jenom deset vteřin, všimněte si, že to není zase až tak obyčejný. Počítá se s tím, že budete číst déle než hodinu a všechno si vychutnáte. Navíc je vše zabaleno do nádherného obalu celé party na hlavní obálce. A tentokrát mi nevadilo zaplatit za hardcover. Při trošce hledání na internetu to nakonec tak drahé nebylo.

První díl mi přišel skoro jako první kapitola příběhu. Vlastně se toho zase tolik nedozvíte. Jenom k dosavadním otázkám přibudou další. Jo, konec je navíc úplně super. Takže já doporučuju.

Wojta777
30.12.2018

Komiks pojednává o dysfunkční rodince superhrdinů, která se po velké bitvě záhadné objevila na tajemné farmě. Tento komiks není pro všechny fanoušky superhrdinů. Není zde skoro žádná akce. Komiks se hlavně soustředí na vztahy mezi jednotlivými postavami na této farmě. Postavy rychle přirostou k srdci, a proto když komiks dočtete budete hladovět po druhém díle. Za mě velice povedený komiks a hodnotím 5 dysfunkčními hvězdičkami.

Terva
22.12.2018

Zase se něčím užíráš, zlato?
….No jo, chceš se přidat,
Vlastně co by ne. Taky mám, proč se užírat.
Chybí mi cestování po světě.
….Mě chyběj mý kozy.

Tento svazek obsahuje příběhy #1 - #6
#1 - Ztraceni na tajuplné farmě. (ČERNÁ PALICE)
#2 - Kletba Zaframova! (V titulní úloze: ZLATUŠKA ZLATONOŠKA)
#3 – Marťanský válečník. (V hlavní roli: BARBUFOUN)
#4 – Darda jako od geparda. (VALDA DARDA: Ve spárech děsivého Cthu-Lois!)
#5 – Plk. Bizár: V tenatech paravesmíru. (Odyssea RENÉHO BIZÁRA)
#6 – Strašidelná chýše. (Příběh madam VÁŽKY)

Bylo pro mě těžké hodnotit tuto knihu. Při čtení jsem neustále narážel na podobnosti s jinými příběhy. Kolik existuje měst, jenž chrání nějací superhrdinové, Spiral City z tohoto příběhu není novinkou. Novinářka, jenž pátrá po svém superhrdinovi, to mi také něco připomíná a v nekonečné řadě musím přiznat, že i Černá palice, v originále Black Hammer, vypadá jako Mjolmir, jen má delší topůrko. Dlouho, předlouho po dočtení tohoto prvního svazku jsem si nevěděl rady, zda je to dobře nebo, že snad jen Jeff Lemire někde opisoval a snažil se udělat originální příběh s odkazy na staré legendy. Těžko se to poznává.

Malá ochutnávka:
VALDA DARDA: Ty bys měl zvednou zadek a taky něco dělat Barbie.
BARBIE: Já něco dělám, čtu si knihu, čímž si rozšiřuju obzor, díky čemuž pak budu schopen vést při večeři inteligentní konverzaci s kozatou Tylkou.
PLUKOVNÍK BIZÁR: …..VŽŽŽŽM. ….buď zdráv, Valdemare. Proč visíte ze stropu?
VALDA DARDA. Tak a jsme v prdeli.
BARBIE. Chacha.....

Jedním z rozhodujících faktorů je kresba, hlavně barvy, které má na svědomí Dave Steward. Na kresbu Deana Ormstona si musíte pomalu zvykat, ale barvy jsou krásně temné, žádné křiklavé obrazy, vše je goticky pojaté a to se mi líbí. Úžasně tak vypadá například Zlatuše v příběhu „Darda jako od geparda“, když přijde k večeři. To jsem kurva tleskal. Nakonec jsem se dohodl sám se sebou, že skupině super hrdinů, kteří uvízli na neznámém statku a již deset let se snaží tam odtud uniknout, dám ještě šanci.

Citát: Kde je večeře? Mám kurevskej hlad! (Darda jako od geparda)

Kniha ještě obsahuje písemnou formu Skutečného tajemství počátků a několik listů skic a náčrtků s poznámkami Deana Ormstona. Jenže bohužel mě tyto skici jen přesvědčily o tom, že se tu hodně využívají mainstreamové postavy jako například Batman a Kapitán Amerika – oba zrovna nemám v lásce - a tak se tu rozhodlo, že místo uvažovaných čtyř hvězd dám jen tři.

Při čtení tohoto komiksu jsem poslouchal skupinu ZZ Top a jejich čtrnácté a patnácté studiové alba Mescalero (2003) a La Futura (2012)

Citát: Měls mu rozbít držku, dědečku. (Ztraceni na tajuplné farmě)

bob0795
08.11.2018

Tak tohle bylo vážně skvělý... Rozhodně jsem tolik nečekal od "parodie" na klasické superhrdiny zlaté a stříbrné éry... Tohle bude ještě velký..!