deedulka deedulka komentáře u knih

Falešný pohřeb Falešný pohřeb Magdalena Mintová

Začátek byl hodně slabý. Navíc už asi nějak nemám pochopení pro ty dětinské pubertální vylomeniny, alkoholismus a drogy. Pasáže s Natálií mi proto taaak lezly na nervy. Jinak mi přišlo škoda přeskočit cca 7 let děje a oproti předchozímu dílu se ocitnout o 7 let později. Tak nějak jsem očekávala, že navážeme tam, kde jsme skončili. Nu ale zvykla jsem si. Druhá část knihy už se mi líbila víc, až na opakující se Eminy výmluvy a odsouvání rozhodnutí. Konec knihy jsem si užívala a jen litovala, že v takovém stylu nebyla napsaná celá.

27.12.2020 3 z 5

Vzpurná Vzpurná Iny Lorentz

Další skvělý historický román z pera Iny Lorentz. Od začátku do konce poutavě napsané. Hlavní postava Johana, která se musí souhrou náhod vydávat za chlapce Jana, statečně putuje s bratrem Karlem za svými vzdálenými příbuznými. Nebude nouze o nebezpečné bitvy nejen s Tatary, hrdinství, intriky i lásku. Do toho se člověk dozví i něco málo z historie a diplomacie.

18.12.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Poslechnuto jako audiokniha a musím říct, že mne myšlenka pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina ani ostatní přístroje, nadchla. Děj se odehrává v současnosti, ale díky absenci mobilů, počítačů a jiných elektrických vymožeností, má kniha takové dobrodružnější kouzlo. Něco jako tábory, když jsem byla malá a plnili jsme různé bojovky. Bez mobilu, GPS, googlu...Byla jsem ráda, že skupinku netvoří jen kluci, ale že je zde i holčičí postava. Navíc jsou postavy rozumné, bystré a sympatické. Nejsou dětinské a pubertální, takže s nimi napínavý příběh dokáže prožívat i starší čtenář, jenž ze školních lavic již před časem vyrostl. Kniha se líbí dětem i dospělým, což ne každý autor dokáže napsat. Za mne moc příjemné překvapení v českém autorském rybníčku. Určitě se pustím do dalšího dílu a budu znovu ráda putovat ztichlými temnými uličkami pražské Prašiny a rozkrývat jeho tajemství.

18.12.2020 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Marika Šoposká

Jako blog, kdy si jednou týdně přečtete krátký příspěvek, by to jakž takž mohlo obstát. Ale jako kniha opravdu ne. Spíš to bude mít nějaký přínos pro holky autorky, které to mohou mít jako deníček a spíš si zavzpomínají na některé věci okolo, které nám čtenářům zůstaly skryty. Čekala bych více zajímavých informací z oblasti natáčení, divadla, muzikálů... přece jen se v tom holky pohybují. Ale jestli tam byla jedna, dvě zmínky... číst si, že má jedna ráda svůj červený deníček, který je tak hezky barevný, na to mám ještě moc mozkových buněk. Milejší mi bylo vyprávění Mariky, a to nejen kvůli jejímu dítěti. Berenika na mne byla moc infantilní. Jinak si dokážu představit, že v reálu je s holkami sranda a člověk se nenudí, jen tady jsem se krapet nudila. Jo a na slovo Sedmilhářky jsem už alergická, jak ho zmiňovaly v každém příspěvku 10x. :-D Co musím pochválit, jsou hodně povedené ilustrace, ty jsou super.

14.12.2020 2 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Měla jsem k dispozici audioknihu načtenou Martinem Preissem a musím smeknout před jeho přednesem. Svým hlasem dodal záporákovi něco navíc a dokázal mne vtáhnout do děje. Prostředí Aljašky mne nadchlo a celé to nehostinné prostředí do boje o život zapadalo. Děj byl i díky prostředí mrazivý, napínavý a nepředvídatelný. Narozdíl od některých se mi přidaný konec líbil. I když děj jakoby končí i před ním. Ale díky němu to dostane ještě příjemnou nadhodnotu.

30.11.2020 4 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Čekala jsem od knihy něco trochu jiného. Třeba více mnou oblíbené Sandry Pogodové a ne jen cca 3 její pořádné příhody. S tatou se sice ve vyprávění příběhů střídali, ale když přišla na řadu Sandra, tak většinou stejně vyprávěla, co stalo tatovi. Tata pak ve svých příbězích vyprávěl příběhy své a svých kamarádů. I jazykem mi byla mluva Sandry bližší. Tata hovořil trochu složitějším jazykem. Připomínalo mi to tatovy memoáry. Kdyby byla kniha psaná Sandrou o Sandře, věřím, že by to aspirovalo na 5 hvězdiček. Takhle za mne jen slabé 2. Co ale musím ocenit je, že si ze sebe oba dokáží udělat srandu a jsou ve vyprávění velkoryse upřímní.

22.11.2020 2 z 5

Před pikolou za pikolou Před pikolou za pikolou Linda Green

Moje první setkání s autorkou a audioknihou. Při procházce se příjemně poslouchalo, ale jako pevná kniha by u mne asi tolik neuspěla. Začátek byl trochu rozpačitý, ale pak se to od události v parku slibně rozjelo. Bohužel to dlouho nevydrželo a pomalu to zase vyšumělo. Prostředek knihy byla zejména psychologická sonda do postavy Lisy. To mělo za následek příliš zdlouhavé a nudnější pasáže. Proto jsem se vždy těšila na kapitoly Muriel. Kniha je takto členěna a střídá se v ní vyprávění tří postav. Dvě v přítomnosti a jedna v minulosti Překvapivě známe hned od začátku únosce, což mi trochu kazilo překvapení z pátrání, ale nějaký zvrat si pro nás autorka nechá i na konec. Suma sumárum za mne průměr.

02.11.2020 3 z 5

Nejšťastnější miminko v okolí Nejšťastnější miminko v okolí Harvey Karp

Rady v knize jsou super a fungují, jen to bylo za mne napsané hrozně zdlouhavou formou. Myslím, že zkrácení na 1/3 by knize jen prospělo, protože se informace opakovaly a některé zbytečnosti od čtení svou nudností odrazovaly. Doporučuji přečíst během těhotenství a založit důležité pasáže, protože po narození malého křiklounka nebude moc na 300 stran čtení čas. :)

24.10.2020 4 z 5

Poslední Namsara Poslední Namsara Kristen Ciccarelli

Do knihy jsem šla bez přílišného očekávání. Na první pohled mne zaujala obálka a po přečtení anotace jsem si řekla, že by to mohl být zajímavý nenáročný příběh o bojovné ženě, která loví draky. Nejprve jsem nebyla moc nadšená. Celé mi to přišlo těžkopádné a motaly se mi jednotlivé pojmy (draksor, drakovládce, Iskari, Asha, Namsara, Kozua, skral...). Po složitějším rozjezdu se mi však kniha zalíbila a příběh plný zvratů jsem hltala očima. Oblíbila jsem si v něm nejen hlavní postavy, ale i ty vedlejší. Moc ráda si přečtu další pokračování.

24.10.2020 4 z 5

Žluté kuřátko - Kdopak to tam bydlí? Žluté kuřátko - Kdopak to tam bydlí? Richard Powell

Jednoduché, ale u dcerky tak oblíbené. Už jsme kupovali druhý kus, protože první skončilo rozkousané a roztrhané. Zabaví docela dlouho, hlavně nejmenší, kteří si sami posouvají okénka a odhalují zvířátka.

17.10.2020 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Kniha byla za mne velice čtivá. Děj byl napínavý a rychle plynul. Je to až neuvěřitelné, jak se Corinne nechala pobláznit vzhledem masajského válečníka a vše kvůli němu opustila. Podmínky, ve kterých žila a bojovala se zdravím i kulturními rozdíly, pro mne byly nepochopitelné. Nízká hodnota ženy ve společnosti, nesvoboda v rozhodování a cestování, byrokracie na úřadech, zdravotní úroveň, doprava, mentalita negramotů...autorka měla hodně velké štěstí, že to všechno přežila. Museli při ní stát všichni svatí. Až mne z toho mrazí, jak to mohlo dopadnout a kdo všechno by to odnesl. Ráda si přečtu i další díl, abych se dozvěděla, jak si žijí postavy z příběhu své životy s postupem času.

10.10.2020 5 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Ze začátku jsem byla trochu skeptická. Sirény se mi pletly a jejich vyprávění mi přišlo nezajímavé a povrchní. Vztah s Oceánem byl pro mne nepochopitelný. Jak může mít někdo rád někoho, kdo ho nutí vraždit. Okolo 100 stránky se však začalo dít něco sympatického a bylo to lepší a lepší. Text jsem začala hltat a celý překvapující děj mne svým nábojem strhnul. Po dočtení jsem plná dojmů a vše se smísilo dohromady - radost i smutek. Autorka to krásně napsala.
Je to od ní moje první přečtená kniha a určitě ne poslední, s ohledem na velice kladné ohlasy na sérii Selekce.

09.09.2020 4 z 5

Jak to žije v zoo Jak to žije v zoo Rebecca Finn

Nádherně ilustrované leporelo plné nápaditých posuvných prvků a roztomilých zvířátek ze zoo. Pevné desky pro nejmenší, kteří ještě nemají cit při zacházení s knihami je výhodou.

01.09.2020 5 z 5

Jak to žije ve škole Jak to žije ve škole Angela Rozelaar

Hezky ilustrované leporelo, kde je zobrazen celý školní den. Pevné desky pro nejmenší, kteří ještě nemají cit při zacházení s knihami je výhodou. Posuvné prvky na každé dvoustránce.

01.09.2020 4 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Po dočtení zůstalo mnoho nezodpovězených otázek. Co bylo Utrpení, kdo byli ti "lepší lidé" a kde přesně žili? Pár stránek tomu mohl autor věnovat a odhalit i tuto oponu. Příběh mi připomínal čarodějnické procesy ze Salemu, kdy se také hledala na člověku odchylka od normy. Pokud normu nesplňoval, .... Téma, která rasa je nadřazenější, bude lidstvo pronásledovat až do konce věků. To je nikdy nekončící boj. Jedni budou vytlačovat druhé, získávat jejich půdu, ohrnovat nos nad jejich vzhledem a myšlením, bát se odchylek a ničit neznámé.
Wyndham napsal opět napínavý příběh. I když na Den trifidů to nemá. To byla zatím autorova nejlepší kniha.

26.08.2020 4 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

Z knihy mám trochu smíšené pocity. Na jednu stranu jsem se začetla, jak se mladičká a nezkušená Elizabeth setkala poprvé s Gideonem a co to všechno odstartovalo. Následně jsme se ale dostali do současnosti a mně to nějak nesedělo. Chtěla jsem se vrátit zpět a příběh prožívat v minulosti, kam mi více pasoval. Navíc v současnosti se vyskytovala neuvěřitelně nesympatická otravná osoba jménem Tegan, která mi lezla na nervy. Nakonec se do minulosti v průběhu knihy podíváme ještě několikrát. Ale jsou to kolikrát nové ucelené příběhy s novými postavami, takže to bylo, jako bych četla jinou knihu. Působilo to na mne docela rušivě. Občas to bylo zdlouhavé a utahané. Hlavně u posledního příběhu z válečného období jsem už nedokázala udržet pozornost a občas jsem nějaké pasáže jen prolítla očima. Zbytečně to bylo roztahané a pro účely celého příběhu by postačila třetina.
Závěr na mne působil docela uzavřeným dojmem, i když je samozřejmě potřeba dotáhnout některé věci do konce. Jen nemám potřebu se okamžitě vrhat na druhý díl. Ale jeho čas určitě přijde.

11.08.2020 3 z 5

Zvířátka v obrázcích Zvířátka v obrázcích neznámý - neuveden

Zvířátka jsou členěna do různých sekcí: na zahradě, v lese, v moři...na každé straně je cca 5 zvířátek. Obrázky jsou reálné ve skutečných barvách, takže žádní animovaní růžoví králíčci. :-) Kniha má i vnitřní stránky z pevných desek, takže by mohlo odolat i našemu ročnímu batoleti, které s knihami zachází ne příliš šetrně.

30.07.2020 4 z 5

Kniholap Kniholap Helen Docherty

Krásně napsaná kniha s milými ilustracemi. Příběh o malém Kniholapovi a šikovné králičí slečně zahřeje u srdíčka. Už se těším, až budu tuto knihu číst dceři. Líbila se i mně. Textu tam příliš není, je to spíše kratší veršovaný příběh na dobrou noc.

30.07.2020 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Kniha měla originální námět a Weirův pověstný humor a nadhled. Hlavní hrdinka je tentokrát žena, i když povahově mi připomínala spíše muže. S ničím se nepáře, do všeho jde odvážně po hlavě, slovník má jadrný a není to žádná stydlivka. Celý svět a téma města na Měsíci mne nadchnul. Trochu jsem se občas ztrácela v technických a chemických věcech, ale zase až tak do hloubky to člověk pochopit nepotřebuje, protože děj plyne rychle dál. Vůbec jsem se nestihla nudit, jak se pořád něco dělo a napětím jsem nechtěla knihu odložit. Úplně si dokážu představit, že by se v tomto světě mohlo odehrát pokračování, protože jsme nahlédli jen na část tohoto kolosu. Ale Artemis 2 nejspíš autor neplánuje. Co dalšího mne těší je, že se možná dočkáme zfilmování. To bych opravdu ráda viděla. Marťan se jim tehdy taky podařil kvalitně.

13.07.2020 4 z 5

Dudek a zvířátka ze ZOO Dudek a zvířátka ze ZOO Radek Adamec

Moc pěkné leporelo pro nejmenší děti. Na každé straně je jedno zvířátko s básničkou a číslem. Celkem je jich 10. Zároveň je hezky vyvedený i název zvířete, takže se dá učit i písmenka. Básničky jsou nápadité a obrázky povedené.

03.07.2020 5 z 5